zamknij

Wiadomości

Niedzielski o obowiązkowych szczepieniach: na razie nie ma planu

2021-05-08, Autor: bf, źródło: TVN24

Czy rząd wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19? Ten temat poruszył niedawno główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Wywołany do tablicy minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że takiego planu nie ma... na razie.

Reklama

Przypomnijmy, pa pytanie, czy trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19, prof. Horban kilka dni temu stwierdził, że być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić (…).

- Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników - wyjaśnił.

Dzisiaj ten temat został poruszony na antenie TVN24, a do odpowiedzi pociągnięty minister Adam Niedzielski.

- Takiego planu na razie nie ma. Na razie musimy przejść przez rejestrację kolejnych roczników. Zresztą ona w najbliższym czasie będzie już finiszowała. Potem trzeba ten proces szczepień przeprowadzić, więc tutaj jest dużo roboty na najbliższy miesiąc, dwa. Myślę, że takiej decyzji na razie nie ma w tle – wyjaśnił minister zdrowia.

Dodał, że ponad 50 procent osób w Polsce w przedziale wiekowym 60-69 już się zaszczepiło.

- Widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji narodowego programu szczepień – przekonywał Niedzielski. Jak mówił, na początku programu odsetek osób deklarujących chęć zaszczepienia wynosił około 30 procent, na dziś oszacował go na około 60-70 procent.

Na razie rząd ogranicza się do przekonywania, tłumaczenia i dostarczania wiedzy.

- Trwają prace nad zaangażowaniem podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarzy rodzinnych, którzy otrzymają możliwość wygenerowania list osób w wieku powyżej 60. roku życia, które się nie zaszczepiły, i będą na podstawie tych list mogły dotrzeć do tych pacjentów. - Będziemy chcieli również przedstawić, które POZ-y mają wśród swoich pacjentów najwyższe wskaźniki zaszczepień – oznajmił Adam Niedzielski.

Dodajmy, że dzisiaj (8 maja) zgodnie z zapowiedziami rządu otwarte zostały hotele (limit obłożenia gości - 50%) za wyjątkiem strefy restauracyjnej i welness&spa.

A jak Wy sądzicie? Czy szczepienia przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe?

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 1459

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Longina b 2021-05-08 10:04:46

  Obowiązkiem państwa jest leczenie wszystkich chorób.Jeżeli nie leczy się innych chorób,to mamy 67tyś.zgonów więcej w stosunku do poprzednich lat.To państwo trzeba przymusić do leczenia wszystkich chorób a nie tylko tych medialnie nagłaśnianych.

  62 14
 • ~Longina b 2021-05-08 10:54:05

  Dane z dnia dzisieszego potwierdzają to co napisałam.10% umieralności w stosunku do liczby zakażonych.Rekord Europy.Trzeba leczyć choroby WSPÓŁISTNIEJĄCE!!!

  50 9
 • ~Czarnapelerynka 2021-05-08 11:00:29

  I tak dzielimy społeczeństwo. Na tych lepszych i gorszych.

  41 11
 • ~Piotr Czaja 2021-05-08 11:29:40

  Do czego przymusić?Przecież nie ma szczepionek.Jeżeli będą po pandemii to po co się szczepić?

  24 15
 • ~RybnickiRekin 2021-05-08 13:54:03

  Polska to kraj ciemnych ludzi bez dostatecznej wiedzy.
  Skoro zagłosowali na PIS i cieszą się z rozdawanych dodatków które stanowią ich własne pieniądze...
  to zapewne nigdy nie będzie trendu do obowiązkowych szczepień - taki trend można będzie zauważyć w innych cywilizacjach tego globu tych bardziej oświeconych gdzie ludzie MYSLĄ i nie biorą swojej wiedzy z INTERNETU, tylko ufają fachowcom i zawierzają im na zasadzie zaufania społecznego.

  I możecie lać hejtem, możecie cytować pseudo lekarzy którzy są przeciwni , fakty są takie że szczepienia chronią Nas od dziesiątek lat przed chorobami i za każdym razem nie brakowało szarlatanów wieszczących SPISEK i KONIEC ŚWIATA ;)

  17 40
 • ~ 2021-05-08 15:01:37

  @Rybnicki rekin - panie jaśnie oświecony. tobie się chyba coś popier....
  elektorat PISu chce się szczepić , to ta druga strona , twoja jaśnie oświecona jest na nie. Przecież totalsi dostaliby wścieklizny , gdyby szczepienia były obowiązkowe , to według nich ograniczanie swobód . Już widzę co Franek i artefaks by pisali :)

  15 15
 • ~Franek7 2021-05-08 15:12:15

  W państwie niewolniczym to właściciel decyduje czy niewolnik ma być zaszczepiony czy nie. Tak jak w gospodarstwie rolnym to gospodarz decyduje czy szczepić krowę czy nie szczepić. A wy się kacie stosować dobpolecen właściciela. Zapytajcie Zaka to wam wyjaśni...

  21 15
 • ~Franek7 2021-05-09 21:05:14

  Kamiński oszalał.
  Pisowska policja próbuje odebrać prawa rodzicielskie protestującym przeciwko rządom PiS.

  Komuna naprawdę wraca!

  Sąd w Prudniku nie zgodził się na ograniczenie praw rodzicielskich ojca, który z 17-letnim synem został zatrzymany w czasie demonstracji przedsiębiorców w Warszawie. Wnioskowała o to warszawska policja.
  – Pojechałem do Warszawy załatwiać swoje sprawy biznesowe – opowiada Bartłomiej Lewandowski. – Około 16, spacerując z synem po starówce, zobaczyliśmy tłum ludzi zebranych przy Kolumnie Zygmunta i podeszliśmy zobaczyć, co się dzieje. Nagle otoczyła nas policja. Padła komenda, żeby wyjść za kordon, więc chcieliśmy stamtąd spokojnie odejść, ale policjanci nas nie wypuścili. Znaleźliśmy się tam przez przypadek, ale w tej chwili to ja już popieram akcje protestacyjne.
  Policjanci zatrzymali syna i ojca. Razem z ok. 20 ludźmi wywieziono ich skutych w kajdanki do komendy w Nowym Dworze Mazowieckim, 40 kilometrów od Warszawy.
  – Przesiedzieliśmy cały wieczór w tamtejszej komendzie, na sali zebrań, razem z 20 innymi ludźmi i 20 policjantami – opowiada Bartłomiej Lewandowski. – Nie było żadnych rygorów sanitarnych. Nawet okna nie mogliśmy otworzyć. Policjantka przyniosła jedną butelkę wody i 4 kubki dla wszystkich – dodaje.
  Po dwóch tygodniach do domu Lewandowskich w Prudniku, niespodziewanie przyszła kurator sądowa, żeby przeprowadzić wywiad na temat syna. Tydzień później dostali pismo z sądu, że Sąd Rodzinny w Prudniku na wniosek policji wszczął im sprawę o ograniczenie praw rodzicielskich nad nieletnim Michałem Lewandowskim.
  W czwartek 4 lutego Sąd umorzył postępowanie.
  Próba odbierania praw do dzieci osobom protestującym przeciwko władzy, to patent komunistów i rządów totalitarnych.

  2 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1009