zamknij

Wiadomości

Niedzielski: możliwe są lokalne restrykcje, powrót obostrzeń jest kwestią otwartą

2021-02-17, Autor: tora

Adam Niedzielski, minister zdrowia powiedział, że jest możliwe przywracanie pewnych obostrzeń w regionach.

Reklama

Szef resortu zabrał głos po weekendzie w Zakopanem, do którego zjechały tłumy turystów w związku z poluzowaniem obostrzeń epidemicznych. Dodatkowo w weekend nałożyły się walentynki i konkurs skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi. Po sobotnich zawodach na Wielkiej Krokwi, na Krupówkach było kilka tysięcy turystów. Wielu z nich przesadziło z alkoholem i wszczynało awantury. Policja odnotowała także minionej doby 65 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakładania maseczek.

Minister zdrowia był w kontekście tej sytuacji pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, czy uważa, że popełnił błąd zezwalając na poluzowanie restrykcji i czy przed kolejnym weekendem mogą być wprowadzone lub przywrócone jakieś obostrzenia.

Niedzielski podkreślił, że decyzja o poluzowaniu obostrzeń nie była prosta i uwzględniono przy niej różne punkty widzenia. Mówił, że „pojawiały się głosy z różnych stron, społeczne głosy, że czas luzować” oraz zapewnienia przedsiębiorców i osób prowadzących różnego rodzaju biznesy, że są odpowiedzialni i będą się pilnowali, jeśli obostrzenia zostaną zmniejszone.

Tymczasem w piątek weszła w życie regulacja pozwalająca na otwarcie hoteli i bezpośrednio po niej doszło do nieodpowiedzialnych wg ministra zachowań m.in. na Krupówkach.

Niedzielski podkreślał, że z kontroli wynika, że hotelarze dostosowali się do restrykcji.

- Ale z całym szacunkiem dla hotelarzy, to nawet to nie gwarantuje, że nie będziemy mieli sytuacji, która będzie bardziej skomplikowana i która skończy się przywracaniem obostrzeń – zaznaczył cytowany przez Samorząd PAP.

Mówił o paradoksie sytuacji gdy choć grupa hotelarzy podjęła wielki wysiłek, by dostosować się do obostrzeń, to ich biznesy mogą zostać zamknięte „dlatego, że jest grupa nieodpowiedzialnych ludzi, którzy działają tak, a nie inaczej”.

Niedzielski dodał, że choć z zapowiedzi wynikało, że wszyscy będą zachowywać się odpowiedzialnie, to on uważał, że ryzyko takich zachowań jak w Zakopanem jest duże. Zauważył, że wpływa na to także nauczanie zdalne, które powoduje, że część Polaków próbować wykorzystać ten czas, by „nadrobić sobie okres feryjny”.

Ocenił, że ryzyko związane z przemieszczaniem się Polaków jest w takiej sytuacji bardzo poważne.

- Jeśli chodzi o kwestię przywrócenia obostrzeń, to to jest opcja otwarta; tutaj absolutnie prezentujemy takie podejście, że jeśli wskaźniki epidemiczne będą się pogarszały, tylko jedna decyzja będzie mogła być podjęta, być może ona będzie też podejmowana w sposób taki, że regionalnie pewne obostrzenia będą przywracane - powiedział minister zdrowia.

- Na razie, jeśli chodzi o zakażenia, mamy 5-procentowy wzrost średniej tygodniowej. Będziemy patrzyli co się dzieje w sposób bardziej zagregowany, by uciec od takich falujących zmian, które są z dnia na dzień - dodał.

Podkreślił, że średnia tygodniowa zakażeń nie będzie tu jedynym parametrem przy podejmowaniu decyzji.

- Inne parametry to np. zajętość łóżek w szpitalach. Tutaj nadal mamy spadek, ale on jest już zdecydowanie niższy niż w poprzednich tygodniach - było o 1000 łóżek malejące obłożenie, obecnie jest o 500 łóżek - mówił Niedzielski. Zaznaczył, że „tendencja wygaszania pandemii zmalała”.

Czy przywracanie restrykcji w wybranych regionach jest dobrym pomysłem?

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 30

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,niedzielski-mozliwe-sa-lokalne-restrykcje-powrot-obostrzen-jest-kwestia-otwarta,wia5-1-4313.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Lahcim 2021-02-17 08:51:54

  Stoki z ludźmi młodymi, aktywnymi fizycznie z niskim prawdopodobieństwem ciężkiego przebiegu choroby pozamykać.
  Kościółki z ludźmi starymi pozostawiać otwarte.
  Imprezy u darmozjada z Torunia bez maseczek zgodne z prawem.
  Pawłowicz wypoczywająca w kurorcie, tu też problemu nie ma.
  Piecha wożący się po Kubie, no przecie pomaga branży.
  Witek na nartach, no przecie to do zawodów przygotowanie.

  87 21
 • ~ 2021-02-17 09:47:31

  Starsi ludzie przestrzegają obostrzeń więc kościoły mogą być otwarte natomiast lokale z pijaną i naćpaną hołotą zamykać

  20 55
 • ~James Bond spod F2F 2021-02-17 11:07:08

  Przecież on już wie jakie liczby będą za tydzień/dwa... Wczoraj wróżbita już przewidział wzrost to teraz trzeba z dnia na dzień coraz większe liczby z czapy podawać, żeby był powód po raz kolejny do zamknięcia tego co się dopiero co otwarło.

  26 11
 • ~Franek7 2021-02-17 11:48:18

  Nikt już nie wierzy w to co oni mówią. Kiedyś mówili o różnych strefach w kolorach zależnych od ilości zachorowań. Według tej wersji większość Polski byłaby dziś w strefie żółtej a pozostała w zielonej czyli normalnie byśmy funkcjonowali z otwartą gastronomia itp ale nagle zapomnieli o tym planie i znowu coś innego. Problem w tym, że to co ogłaszają dziś to jutro już jest nieaktualne więc jak tu im wierzyć. Póki co planu nie mają żadnego. Będziemy ich więźniami jeszcze przez lata.

  27 9
 • ~Kurt_Wallander 2021-02-17 11:50:38

  Te, panie Niedzielski - a może chcesz pan zamknąć niektóre województwa tak jak to zrobili Czesi? Posłowie i senatorowie partii rządzącej nie stosują się do własnych wytycznych to obywatele też mają tego dość i zdziwko, że tak jest.

  Już pomijam, że Polak po prostu jest samolubny (choć w nawiązaniu do powyższego, nie ma się co dziwić) i co się będzie ograniczał ale to opowieść na inny czas.

  10 11
 • ~zak 2021-02-17 12:03:47

  Uprzejmie proszę o rady , co zrobić , żeby zakażeń było mniej ? Franek, Lahcim , Kurt . James ...no dawać ,co byście wy zrobili ? bo pyszczyć każdy może , gdy za nic nie odpowiada a jeszcze nawołuje do tego żeby wszystko otwierać i olewać zakazy . Możecie się wykazać , rady proszę .

  10 17
 • ~norton 2021-02-17 12:17:34

  Proponuję by obostrzenia rozpocząć od powiatów, w których wygrała rządząca partia.

  10 7
 • ~Noname1212 2021-02-17 12:25:06

  Jak były spędy wyborcze na rynkach miast i miasteczek, to nie stwarzało zagrożenia, a taka mała imprezka i mają pretekst do straszenia...
  Niedzielski... Zabunkruj się w bunkrze jak ten wirus taki niebezpieczny, i nie wyłaź.

  10 6
 • ~Marta Alejska 2021-02-17 12:30:36

  Dlaczego dzieci nie mogą iść do szkoly na matematykę, a na rekolekcje w trakcie matematyki mogą iść całą szkołą?

  12 6
 • ~zak 2021-02-17 12:47:36

  @Marta Alejska - zgłosiłaś fakt tych rekolekcji w kuratorium , albo na policji ? czy były tam spełnione normy sanitarne ? posłałaś swoje dziecko tam ? czy było to zgodne z prawem ? napisz to wtedy wyrobimy sobie zdanie na ten temat.

  7 8
 • ~Kurt_Wallander 2021-02-17 12:51:44

  @ ~zak - hm, pomyślmy:

  - zamknąć wszystkich w domach na dwa tygodnie i zobaczyć, czy to coś pomoże
  - powyższe wymaga wprowadzenia stanu wyjątkowego
  - patrząc np. na słowacki model: faktycznie ograniczyć zatłoczone miejsca, unikać wychładzania organizmu (bo to znacząco podobno wpływa na rosnące zachorowania), zakrywanie ust i nosa wszędzie, zakaz wychodzenia, sklepy otwarte tylko z niezbędnymi rzeczami, home-office gdzie się da...

  ...a teraz popatrzmy na podobne ograniczenia w Czechach. Nie działają, liczba zakażonych rośnie (liczba R jest największa w Europie). System PES nie działa (złośliwi nazywają to CHCIPL PES - pies zdechł). Czesi w statystykach są pierwsi, za nimi Estonia, Łotwa i Słowacja. Jakoś zalecenia z "nieznanego" powodu nie działają. Szczepionka też podobno nie daje gwarancji. Znajomy z Luksemburga jest chory drugi raz i nie ma pojęcia, gdzie się zaraził (pierwszy dodatni wynik wyszedł w wyniku ogólnonarodowego testu przesiewowego, za drugim razem źle się poczuł i znów wyszło pozytywnie...). Także chyba czekamy do wiosny aż pogoda się poprawi, bo nikt nie ma pomysłu jak zatrzymać rozprzestrzenianie wirusa a nikt chyba nie chce pójść zamordystyczną drogą Chin.

  10 2
 • ~Franek7 2021-02-17 13:14:30

  Zak proste jak budowa cepa. Uważaj:

  Przekazuje 2mld zł na służbę zdrowia a nie na TVP żeby przygotować szpitale na wzrost pacjentów. Otwieram wszystko całkowicie normalnie jak było przed pandemią ( tak jak w Szwecji zrobili). Seniorom i chorym z grup podwyższonego ryzyka zalecam izolacje domową i jak najprędzej te dwie grupy szczepie.

  Koniec, kropka. I mamy normalność. A tym sposobem jaki proponuje Niedzielski będziemy więźniami rządu jeszcze przez trzy lata albo i dłużej.

  14 10
 • ~Kurt_Wallander 2021-02-17 13:29:01

  @ Franek7 - premier Szwecji, Lofven przyznał niedawno, że jednak nie był to dobry krok bo jak sobie spojrzą na sąsiednią Finlandię, to tam samodyscyplina obywateli i lockdown trzymają liczbę zakażeń na niskim poziomie.

  8 3
 • ~Franek7 2021-02-17 14:25:39

  Kurt porównaj liczby w takiej Szwecji gdzie nie było w ogóle lockdownu z naszymi gdzie mamy lockdown już kilka miesięcy. W Szwecji nie poczuli nawet że była jakaś epidemia. Już są badania wskazujące, że lockdawny nie przynoszą żadnych efektów.

  7 6
 • ~Kurt_Wallander 2021-02-17 22:33:52

  @ Franek7 - w Polsce właściwie był tylko jeden quasi lockdown, wiosną. Potem był festiwal wyborczy i ogłaszanie, ze pokonaliśmy wirusa po czym jesienią wirus wszedł ponownie jak Chuck Norris przez drzwi po wykopie z półobrotu.

  Co do Szwecji, trzy regiony mają tam wyższe wskaźniki niż cała Polska. Znajomi ze Szwecji i koledzy z tamtejszego biura też twierdzą, że w porównaniu z Finlandią to oni popełnili błąd, luzackie podejście przełożyło się na strach, że jednak nie jest tak różowo.

  Jeżeli powołujesz się tu na jakieś badania to podaj link.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 434