zamknij

Wiadomości

Nie żałował, nie przeprosił. Jest prawomocny wyrok dla zabójcy psa (drastyczne zdjęcia)

2021-03-14, Autor: bf

Sąd II instancji odrzucił apelację Mariana F. - mężczyzny oskarżonego o umyślne i celowe najechanie na drodze labradora. Pies skonał w męczarniach. Do samego końca nie przyznawał się do winy, nie przeprosił, nie wyraził skruchy. Usłyszał prawomocny wyrok.

Reklama

O tej sprawie już wielokrotnie pisaliśmy. Przypomnijmy, Do makabrycznego odkrycia w Pilchowicach doszło 16 lutego 2019. Przedstawiciele Fundacji Jestem Głosem Tych, Co Nie Mówią opublikowali zdjęcie martwego psa. Więcej na ten temat przeczytacie >>Zwłoki psa schowane w lesie. Fundacja z Rybnika szuka sprawcy. Drastyczne!<<

Dzięki pomocy świadków i policjantów z Knurowa udało się odszukać sprawcę. Okazał się nim Marian F. Udowodniono, że powoli i umyślnie najechał na psa miażdżąc jego narządy wewnętrzne.

- Musiał słyszeć jego rozpaczliwe wycie, trzask łamanych kości i zauważyć gasnącą w oczach nadzieję. Dzięki naszym inspektorom cicha męka suczki nie pozostała bez echa! – mówili wolontariusze Fundacji Jestem Głosem Tych, Co Nie Mówią z Rybnika.

Pierwszy wyrok zapadł w październiku 2020 roku, ale Marian F. złożył w tej sprawie apelację. Fundacja poinformowała wczoraj, że sąd II instancji podtrzymał pierwszą decyzję.

- Sąd podtrzymał karę bezwzględnego pozbawienia wolności na okres 5 miesięcy, zakaz posiadania zwierząt na okres 3 lat oraz wypłatę nawiązki na rzecz Fundacji. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" (art. 1. Ustawy o ochronie zwierząt). Tym właśnie przesłaniem kierował się sąd drugiej instancji podtrzymując poprzedni wyrok, a prawidłowa interpretacja pierwszych słów wspomnianej ustawy przyczynia się do wyznaczania nowych szlaków w polskim orzecznictwie w zakresie ochrony praw zwierząt - mówi Joanna Gąska – wolontariuszka Jestem Głosem Tych, Co Nie Mówią.

Nasza rozmówczyni zdaje sobie sprawę, że biorąc pod uwagę rozmiar krzywd wyrządzonych zwierzęciu, kara może wydawać się zbyt niska.

- Jednak w naszym kraju dość rzadko zapadają wyroki bezwzględnego pozbawienia wolności w tego typu sprawach. Tym bardziej cieszę się, że mogę być świadkiem zmian i skutecznie walczyć o prawa tych, którzy głosu nie mają - dodaje.

Z kolei Kewin Baranowski z tejże fundacji zaznacza, że do wygranej przyczyniło się też ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Knurowie.

- Życzymy sobie i innym organizacjom, aby współpraca z organami ścigania była właśnie na takim poziomie, jaki prezentują knurowscy Funkcjonariusze - przyznaje Kewin Baranowski.

Oskarżony nie wyraził żadnej skruchy w związku z krzywdą, którą wyrządził psu. Do ostatniej chwili nie przeprosił za swoje zachowanie, nie uznaje swojej winy i nie widzi podstaw dla takiego wyroku.

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Mysterio1986 2021-03-14 20:57:59

  Dobrze, że jest wyrok. Źle, że taki niski. Znęcanie się z premedytacją nad słabszymi powinno być karane szczególnie dotkliwie. Gdyby, dla przykładu przy karaniu za męczenie zwierząt stosowano pamiętny Kodeks Hammurabiego, jeden z drugim może pomyśleli by dwa razy zanim zdecydowaliby się na zwierzę najechać, włożyć mu w pyszczek odpaloną petardę czy wyłupić oko.

  91 7
 • ~tf2 2021-03-14 21:08:54

  Powinni mu chociaż odebrać prawo jazdy na 10 lat. Skoro taki chojrak i uważa, że nic złego nie zrobił, to niech nie chowa nazwiska za literką F.

  79 6
 • ~780323 2021-03-14 22:11:44

  Super. Łatwiej dostać wyrok za zabicie psa niż zabicie człowieka jest więcej zachodu i problemów poza tym rodzina psa jest liczniejsza. A jak to jest dziecko można liczyć na uniewinnienie bo za głośno płakało a to już jest wina dziecka. Pies ma adwokatów z urzędu różne fundacje i stowarzyszenia które dla własnych finansowań są skłonni je bronić a dzieci, ludzie dorośli muszą pisać wnioski i nie zawsze są na tyle biedni by ich dostać. żeby dostać adwokata z urzędu trzeba mieć adwokata. To jest sprawiedliwość. Brońcie psy, małpy i inne w chinach tam jest o co walczyć.

  23 65
 • ~shinobi90 2021-03-14 22:48:37

  tf2 - to i tak dużo podali. Jak był artykuł o damulce co katowała koty to nawet imienia nie wstawili. Ale co się dziwić?Jest kryta bo to urzędniczka. I pewno myśli że wolno jej więcej. Nie ma to jak duże miejsce pracy i parasol złudnej anonimowości.

  34 5
 • ~780323 2021-03-14 23:06:03

  kot i znajomości w dużej firmie oooooooo straszne. To był jakiś urzędniczy zwierz. Ale u nas krowy zabijają a w Indiach święte uwaga ich jest więcej. Nie krów tylko chindusów.

  2 33
 • ~raven82 2021-03-15 07:50:38

  @780232
  Po krowach nie jeżdzi się ciężarówkami. Technicznie w Indiach są Indianie, a Hindusi nie stanowią całej populacji i niektórzy mieszkańcy mogliby się obrazić za nazwanie ich Hindusami :P. Wracając do tematu. W czym niby ludzie są lepsi od zwierząt? Potrafią tylko niszczyć i wykorzystywać słabszych, bo są przekonani o swojej wyższości. Gość jakby "wyskoszył na solo" z tym labradorem, to nie miałby pewnie żadnych szans, a nawet i z krową jakby ją sprowokować :)

  21 0
 • ~Bard 2021-03-15 14:34:34

  "Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim."

  George Orwell

  5 1
 • ~Lateks 2021-03-15 19:16:09

  Dziwna sprawa, niby był świadek ale nic o nim nie wspominają, niby pies uciekł kilkanaście km po śmiertelnym przejechaniu? Najbardziej mnie zadziwia brak jakiejkolwiek informacji o właścicielu psa? Wątpię by ktoś normalny ryzykowałby uszkodzenie samochodu chcąc uśmiercić psa, a z drugiej strony mało to wariatów na świecie... Niby fundacja otrzyma odszkodowanie,,, ehhh tylko psa szkoda...

  4 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 725