zamknij

Wiadomości

Nie widział swojego syna od prawie dwóch lat. Biegnie dla niego do Warszawy

2015-04-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Mapa, butelka wody, dobre buty i silna wola – tylko tyle trzeba, aby przebiec około 400 kilometrów z Rybnika do stolicy naszego kraju – Warszawy. Na ten krok zdecydował się Paweł Chomiuk, który wystartował dzisiaj wczesnym rankiem w niecodziennym wydarzeniu „Marsz dla Jakuba”. Swojego syna nie widział od prawie dwóch lat. Dlaczego?

Reklama

W poniedziałkowy poranek, kiedy większość z nas jeszcze dobrze spała, na rynku pojawił się Paweł Chomiuk. Towarzyszyli mu członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi. Za kilka minut rybniczanin miał wystartować bowiem w ultra-maratonie do Warszawy. Czy zamierzał pobić jakiś rekord? A może chodziło o zakład? Nic z tych rzeczy.

- Chcę dać synowi wzmocnienie emocjonalne, żeby mógł poczuć się dumny ze swojego taty, aby mógł czerpać wzorce z postaw obywatelskich – wyjaśnia Paweł Chomiuk. Jego syn Jakub ma 13 lat – to jedyna pewna informacja, którą dysponuje mężczyzna. - Matka Jakuba (a była żona rybniczanina - przyp. red.) wszelkimi sposobami dąży do tego, aby oddzielić syna ode mnie i tym samym działa na jego szkodę. Na skutek postawy matki mojego syna, jej rodziny, rodzinnego ośrodka diagnostycznego-konsultacyjnego oraz sądu, wbrew mojej woli, mój syn od 5 lat ma ograniczane kontakty ze mną, a od dwóch lat został pozbawiony ich całkowicie, po czym nastąpiło drastyczne pogorszenie stanu jego zdrowia. Sytuacja ta wydarzyła się pomimo pozytywnych dla mnie opinii kuratorów sądowych oraz psychologa – wyjaśnia Paweł Chomiuk.

Zdaniem naszego rozmówcy, istnieje w naszym kraju poważny problem społeczny jakim jest alienacja rodzicielska, czyli niszczeniem więzi dziecka z mamą lub tatą. Jak dodaje rybniczanin winę za to ponosi wymiar sprawiedliwości. - Spotkałem się z łamaniem prawa przez sądy, z czego wcześniej sobie nie zdawałem sprawy. Sąd produkuje fałszywe dowody i nie można nic z tym zrobić, ponieważ trudno znaleźć adwokata, który oskarży go o obrazę prawa. Jest to sprawa dla społeczeństwa, by zmienić obowiązujące prawo – mówi. Dlatego też reforma miałaby polegać w głównej mierze na wyższej kontroli społecznej, czy cofnięciu immunitetów sędziom.

>>"Marsz dla Jakuba - rybniczanin wystartował w niezwykłym biegu<<

„Marsz dla Jakuba” jest zatem wyrazem sprzeciwu wobec alienacji rodzicielskiej oraz dedykacją dla 13-letniego Jakuba. - Chcę by wiedział, że go kocham miłością bezwarunkową, że nigdy się od niego nie odwrócę i że zawsze może na mnie liczyć. Wierzę także, że poczucie wartości dziecka związane jest między innymi z wizerunkiem jego rodzica, z którym ono może się utożsamiać. Nie można tego wizerunku tworzyć będąc nieobecnym w życiu dziecka. Każde dziecko, pomimo rozwodu, powinno mieć oboje rodziców, których potrzebuje dla prawidłowego rozwoju – dodaje Paweł Chomiuk.

Rybniczanin rozpoczął przygodę z bieganiem dwa lata temu. Przez wykonywaną wcześniej pracę zawodową (kafelkowanie) miał zniszczone kolana. - Dlatego moje ćwiczenia rozpoczęły się praktycznie od przejścia na własnych siłach kilku kroków. Teraz zamierzam pokonywać około 80 kilometrów dziennie – zdradza nasz rozmówca.

Wraz z Pawłem Chomiukiem do „Marszu dla Jakuba” dołączyło dwóch towarzyszy, którzy odpowiedzieli na jego internetowy apel. Uczestnicy biegu mają dotrzeć do Warszawy 25 kwietnia.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~ 2015-04-20 11:45:33

  Trzymam kciuki, chociaż sądy rodzinne są tak tępe, że może to nic nie dać. Ale każdy sposób jest dobry.

  58 0
 • ~toomann 2015-04-20 11:58:20

  Niestety w większości spraw rodzinnych mówi się tylko o prawach dziecka i prawach matki, rola ojca jest pomniejszana, a wręcz bagatelizowana. Polecam stronę STOWARZYSZENIA PRAW OJCA i DZIECKA.

  40 0
 • ~goliat 2015-04-20 12:09:42

  Trzymam kciuki, powodzenia !

  43 0
 • ~dedoe 2015-04-20 12:34:59

  Powodzenia. Może komuś to otworzy oczy - kobiety w oczach sądu są 'właścicielkami' naszych dzieci, a my mamy być tylko dla nich bankomatami.

  40 0
 • ~Escape 2015-04-20 12:37:33

  dlaczego wydaliście wyrok w tej sprawie ?
  ja bym chciał tu przeczytać opinie byłej żony pana Chomiuka, rodzinnego ośrodka diagnostycznego-konsultacyjnego oraz sądu. z jakiegoś powodu wydali takie wyroki a nie inne.

  żyjemy w kraju prawa zdaje sie , i nie wierze ze wszyscy w koło chcą zrobić temu Panu na złość.

  2 30
 • ~ 2015-04-20 13:00:51

  Trzymam kciuki w imieniu własnym i całego Stowarzyszenia "Tata jest OK!": www.TjOK.pl Przy okazji zapraszam również do zapoznania się z definicją ALIENACJI RODZICIELSKIEJ: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alienacja_rodzicielska

  31 0
 • ~Escape 2015-04-20 13:03:02

  ....Sąd produkuje fałszywe dowody.......?:) - bravo - w co wy się pakujecie,? nie powinniście się angażować w rodzinne awantury.

  0 31
 • ~ 2015-04-20 13:06:39

  Escape: w jednym masz rację - tak zdaje Ci się że żyjesz w państwie prawa...

  40 0
 • ~Escape 2015-04-20 13:53:38

  sory za spam, przed mega atakiem na moje zdanie.i opinie tylko jednej strony.

  Sam mam żonę i syna, nie wyobrażam sobie takiej akcji po rozwodzie. nie wyobrażam sobie żeby teściowie i cała tamta strona rodziny tak mogła się ode mnie odwrócić . To jest lekko chore.
  Nie chcę myśleć co bym musiał zrobić żeby skończyło się tak jak u tego Pana.

  Dziękuję pozdrawiam.

  0 11
 • ~ 2015-04-20 14:17:08

  Moi synkowie Marcin i Wiktor nie widzieli się ze mną ponad 5 lat,ponad 2000dni,,,,,,,,,,,,,nic nie mozna zrobić,jedynie czekac ich pełnoletnosci.Mój sprzeciw polega na całodniowej głodówce kazdy wtorek juz ponad rok czasu.

  25 0
 • ~Angrybirds 2015-04-20 14:26:43

  Escape, nic nie trzeba zrobić, żeby tak się działo. Mało wiesz, a to co piszesz zakrawa na pochopne i bezpodstawne wydawanie sądów w temacie o którym nic nie wiesz. Oczywiście, że zawsze trzeba wysłuchać obu stron. Ale dlaczego we wszystkich instytucjach orzekających w sprawach rodzinnych rację ma tylko matka? Ojciec musi wszystko udowadniać, a i tak mu się nie wierzy. Ma płacić alimenty i siedzieć cicho. Dziecko lgnie do ojca, ale matka mówi, że się boi taty, i to jest dla sądu pewnik. Największe kłamstwa przedstawiane przez zatroskaną matkę są dogmatem dla sądu, a ojciec bliski dziecku z góry jest traktowany jak przestępca. Prosty przykład: kobieta ma siniak, bo się sama przez nieuwagę uderzyła o coś, a od adwokata słyszy: "proszę iść na obdukcję, to się może przydać...." To się nazywa fabrykowanie dowodów, chyba?
  Więc człowieku, ciesz się żoną i dzieckiem i obyś nie musiał znaleźć się przed polskim wymiarem "sprawiedliwości" bo się mocno zdziwisz ignorancją ludzi orzekających o czyimś życiu.

  30 0
 • ~Dintojra 2015-04-20 16:00:59

  To się powinno nazywać polski wymiar "niesprawiedliwości" !

  12 0
 • ~Max 2015-04-20 21:49:22

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~Max 2015-04-20 21:51:27

  NIestety sądy z góry zakładają, że to TATA jest tym złym rodzicem.....znam to z autopsji...Matka i jej rodzina tak zbałamuciła córkę, że od kilku lat dziecko nie chce ze mna rozmawiać....Nie potrafię tego zmienić...i powoli brak mi sił....

  8 0
 • ~wojciechhammond 2015-04-20 22:18:03

  Kompletny brak profesjonalizmu. Tendencyjny artykuł, w którym przedstawia się rację jednej strony.

  0 11
 • ~lukrecja50 2015-04-20 22:26:21

  Gdyby sądy miały na uwadze dobro dziecka czyli to by było wychowywane przez obojga rodziców to nie "obarczano " by w większości matek wychowaniem dziecka. Rozwód biorą dorośli ze sobą ale nadal pozostają rodzicami. W większości spraw sąd przyznaje opiekę matce + jakieś 500zł alimentów. Według sądu to te 500 zl ma dziecku wynagrodzić stratę ojca i zapewnić byt. Wiele ojców jawnie sie przyzna że płaci alimenty i nic go więcej nie obchodzi. nie można takiego ojca przymusić by chodził także na wywiadówki dziecka, by biegał z dzieckiem po lekarzach itd. Fakt takie wyroki są złe. Każde z rodziców powinno po rozwodzie zajmować się dzieckiem. Ale często własnie po rozwodzie zaczyna się problem - ojciec wmawia dziecku,że matka jest zła a matka twierdzi że ojciec jest nic nie wart i kochający dziecko rodzice robią dzieciakowi mętlik w głowie.

  14 0
 • ~ 2015-04-20 23:40:50

  Trzymam kciuki i życzę Panu aby w końcu mógł się Pan spotkać z synem.Sama też nie jestem z ojcem mojej córki ale przynajmniej nigdy nie zabraniałam im się widywać.Dziecko potrzebuje obydwu rodziców !Mam nadzieję że była żona zmądrzeje i pozwoli wam się spotykać

  15 0
 • ~ 2015-04-21 08:11:36

  Trzymam kciuki za Pana i też uważam, że dzieci powinni mieć oboje rodziców, choć oni nie są już razem. A takie matki (zwłaszcza one) powinny być za utrudnianie kontaktów karane potężnymi karami finansowymi, może udało by się im poukładać troche w tych pustych głowach, i by wiedziały że krzywdzą własne dzieci.

  13 0
 • ~superelektro 2015-04-21 08:20:45

  Dla niektórych kobiet facet = skrzyżowanie trutnia z bankomatem. Zmiany zaczynają następować kiedy taka " mamusia" znajdzie sobie nowego partnera i dziecko nie bardzo im pasuje do nowego układu, wtedy dopiero podrzuca się dzieciaka tatusiowi " bo przecież też jesteś rodzicem". To że coś takiego wywraca mu ustalony porządek niestety mamusi już nie obchodzi. Nie wiem jak sam zachował bym się w takiej sytuacji.

  9 0
 • ~Escape 2015-04-21 09:20:07

  dla mnie cos nie tak jest z facetem jednak, od wczoraj o tym sobie myślę, skoro jest normalny i taki fajny, nie jest możliwie zeby tak sie zachowała była żona, kochali sie, ślub, mieli dziecko, tworzyli dom, co On jej musiał zrobić ze tak go nienawidzi ? - jestem na NIE.
  chce wywiadu z 2-ga stroną

  0 9
 • ~babeczka 2015-04-21 10:34:02

  pozory i tylko pozory zainteresowania dzieckiem , tak skwitowałabym większość zachowań tych ojców. Robią zamieszanie jedynie by osiągnąć własne cele, by się dowartościować. Nie mówię, że w tym przypadku, widać, że Pan Paweł zmienia swoje życie dla dziecka, to dziecko motywuje go do heroicznych wyczynów, Pan Paweł rozwinął skrzydła, samo to cieszy. Trzymam kciuki za Pana Pawła, miejmy nadzieje, że mama Jakuba zobaczy w Panu Pawle nowego lepszego człowieka a dzięki temu nie będzie utrudniać dalszych kontaktów.

  0 1
 • ~ 2015-04-21 11:39:33

  Escape, bzdury piszesz, bo Paweł walczy w Sądzie Rejonowym w Żorach. A z tego co wiem sędzia sądu rodzinnego i przewodniczący jednocześnie został przeniesiony do ksiąg wieczystych. Dla sędziego takie coś, jak odsunięcie od prowadzenia spraw czyli potocznie mówiąc sędziowania jest to degradacja. Także skoro w sądzie w żorach coś takiego miało miejsce to chyba Paweł Chomiuk ma rację, gdyż pewnie sędzia został przeniesiony do ksiąg wieczystych, czytaj zdegradowany za uchybienia w sprawie Pawła Chomiuka i pewnie też innych ojców mnie odważnych i mniej sprawnych biegowo żeby tak zamanifestować. Także jak nie masz pojęcia o sprawie, zamiast bredzić na forum, zamilcz.

  18 0
 • ~Angrybirds 2015-04-21 15:11:21

  Dokładnie - zgadzam się z Daniel Nowy. Escape, ludzie się rozwodzą i zapominają o tym że dziecko nie przestaje mieć prawa do obojga rodziców. Zamiast tego wykorzystują dziecko do rozgrywek - w tym wypadku matka tak się odgrywa na ojcu. Chcesz szukać winy po stronie pana Pawła. Nikt nie jest ideałem ani świętym, więc może i on coś mógł zrobić nie tak. Ale z tego co wiem nigdy krzywdy dziecku nie zrobił, wręcz przeciwnie - syn był bardzo z nim związany. A teraz nastawiany jest przeciwko ojcu. Nie wie jak ma się odnaleźć, świat mu się zawalił i staje się łatwym materiałem do manipulowania przez stale będącą u jego boku matkę i jej rodzinę. Jaki ten chłopak będzie miał bagaż w dorosłym życiu

  15 0
 • ~ 2015-04-21 18:17:46

  POWODZENIA I TRZYMAM KCIUKI :)

  11 0
 • ~ 2015-04-21 18:19:45

  Żeby poznać patologie sądów rodzinnych w Polsce wystarczy się Escape rozwieź, i wtedy w pełnej okazałości patologia i głupota wymiaru sprawiedliwości Ci się objawi. Wtedy przejrzysz na oczy gdy nie będziesz widział dzieciaka rok, dwa, pięć i dziesięć lat, a będziesz miał najlepszego adwokata. Pobiegniesz wtedy może do Rzymu.

  16 0
 • ~Newka 2015-04-22 06:31:02

  Oj biedni biedni, wszystkie sądu złe wszyscy wokoło źli oj oj! a może by tak pomyśleć dlaczego rozwaliło się swoją rodzinę?

  0 13
 • ~ 2015-04-22 10:04:49

  newka. Jak wykazują badania 99 % pozwów rozwodowych w Polsce wnoszą kobiety. A dla czego ?. Bo kochanek mówił, że jest księciem zabierze do swojego królestwa, a okazało się, że jest damskim bokserem. Bo mamusia od kobiety wnoszącej o rozwód mówiła jej, że stać ją na kogoś lepszego, a już dziesięć lat po rozwodzie, córka po czterdziestce i oprócz jakiś starych dziadów pod sześćdziesiątkę nie było nikogo nawet trochę lepszego. Kiedyś jak mówią psychologowie kobieta była na tyle inteligentna, że rozmawiała z mężem i dochodziła do porozumienia w domu. A teraz głupi problem i jest pozew rozwodowy. A później gdy po rozwodzie jej nie wyjdzie, co jest w 90 % przypadków, to będzie się mściła na ojcu dziecka, jeżeli oczywiście ma dziecko. Także newka zastanów się dlaczego wy kobiety rozwalacie małżeństwa, jak wam nie wyjdzie po rozwodzie to mścicie się na własnym dziecku i na ojcu dziecka.
  Czekam na odpowiedź jakąś sensowną. Jeżeli sensownie nie potrafisz odpowiedzieć to zamilcz.

  13 0
 • ~ 2015-04-22 15:19:51

  Życzę powodzenia Panu i wytrwałości , aby w końcu miał normalne relację z synem. Czytając poniższe komentarze, brak mi słów co do niektórych . Nie mają zielonego pojęcia o naszym " wymiarze sprawiedliwości" , a się wypowiadają. Ja to bardzo dobrze znam, mój partner od prawie roku nie widział się z córka, mimo przysądzonych widzeń. Były sprawy w sadzie, interwencje policji kuratorzy i nic. Jego była teściowa, która jest mózgiem wszystkich działań, stwierdziła, że mój partner nigdy nie będzie miał spokoju i zniszczy mu życie . Więc całkowite odcięcie go od córki to jeden z jej planów. A jego była zona słucha się mamusi i robi co mamusia każe. Sąd nawet nie był czuły na słowa , jak jego była zona na rozprawie stwierdziła , ze on jej jest tylko potrzebny do tego, aby jej płacić alimenty. Więc ja doskonale rozumiem tego Pana co czuję , a Ci co nigdy nie mieli styczności z polskimi sadami, niech się modlą, aby nigdy z nimi nie mieć nic doczynienia.

  15 0
 • ~ 2015-05-02 19:45:44

  Witam wszystkich a dla Escape polecam np. stronę "Mam prawo do mamy i taty-Stop Alienacji Rodzicielskiej" oraz "Ojcowie przeciw ignorancji polskich sądów" tam dość wyczerpująco jest zaprezentowane stanowisko matki i ośrodków decyzyjnych podejmujących udział w podejmowaniu decyzji a nazywając wprost biorących udział w przestępstwie znęcania nad dzieckiem. Inne kwestie Panu/Pani wyjaśnili jak już widzę inni czytelnicy. Pozdrawiam i życzę życia w realu bo świat nie jest jak by chciał Escape jak z Pszczółki Mai chyba że osoba pisząca te komentarze tak zaangażowana jest nie tylko w pisanie na stronie, bo w końcu za krzywdą Jakuba stoją konkretne osoby z nazwiska i imienia...Escape.

  8 0
 • ~ 2015-05-02 20:00:28

  http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-alienacja-rodzicielska-wyrafinowana-forma-przemocy,nId,1720937 http://www.psychologia.net.pl/serwis.php?level=1425http://gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=655&id=17284http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/241849-rybniczanin-przebiegnie-dla-syna-400-km-to-jego-protest-przeciwko-alienacji-rodzicielskiej

  5 0
 • ~ 2015-05-02 20:07:29

  https://www.facebook.com/stopalienacji?ref=hl

  5 0
 • ~ 2015-05-02 20:10:14

  http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=495

  4 0
 • ~ 2015-05-02 20:14:09

  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Sad_Rejonowy_w_Zorach_Sad_Okregowy_w_Gliwicach_i_SA_w_Katowicach_Apelujemy_o_oddanie_Jakubowi_TATY/?caRHMib

  5 0
 • ~dzialkapilarczykow 2015-05-31 23:57:36

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.481491368675366.1073741838.395195170638320&type=3

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1625