zamknij

Wiadomości

Nie ma obaw o zapewnienie energii i ciepła dla Rybnika? Oto co wiadomo po spotkaniu „na szczycie”

2024-11-07, Autor:  bf

W okresie przejściowym ciepło ma być dostarczane z dwóch wytwornic pary uruchomionych w 2024 roku. Dodatkowo PGNiG Termika przygotowuje plan zaopatrzenia w ciepło dla mieszkańców dla mieszkańców Rybnickiej Kuźni i innych klientów PGE. To jeden z punktów omawianych na spotkaniu (na rzecz bezpieczeństwa energetycznego) przedstawicieli spółek państwa i rybnickiego samorządu.

Reklama

Dzisiaj (7 listopada) w Urzędzie Miasta w Rybniku, odbyło się spotkanie przedstawicieli Grupy PGE, miasta Rybnika i spółki PGNiG TERMIKA w ramach zespołu pracującego nad zapewnieniem ciągłości dostaw energii i ciepła dla odbiorców zasilanych obecnie z rybnickiej elektrowni.
Spółki zapewniły, że nie ma ryzyka przerwania dostaw energii i ciepła dla mieszkańców. Maciej Górski, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej niezrażony protestami związkowców, roztoczył plan rozwoju swojej firmy.

PGE cały czas inwestuje w projekty energetyczne, które są ważne dla przyszłości Rybnika i jego mieszkańców. Już teraz budujemy największy i najsprawniejszy blok gazowo-parowy w Polsce, którego budżet wynosi ok. 3,7 mld PLN. Dzięki temu tworzymy nowe miejsca pracy i zabezpieczamy dostawy energii elektrycznej do ok. 2 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Na tym nie poprzestajemy, ponieważ priorytetem dla nas jest również zagwarantowanie mieszkańcom Rybnika bezpiecznych i nieprzerwanych dostaw ciepła po akceptowanej cenie – oznajmił Maciej Górski.

Z kolei prezydent Piotr Kuczera liczy, że w ramach rozmów na poziomie ministerialnym i z zarządem PGE uwzględnione zostaną także potrzeby społeczne mieszkańców.

Tak, jak to miało miejsce w poprzednich latach, gdy sektor energetyczny zatrudniał nawet 1800 osób, a zmiany zachodziły z poszanowaniem pracowników. Wierzę, że ta współpraca pomoże nam właśnie stworzyć stabilne i bezpieczne środowisko dla rybniczan – oznajmił.

Natomiast Michał Olszewski, wiceprezes zarządu PGNiG TERMIKA zapewnił, że jego spółka przygotowuje nowy plan zaopatrzenia w ciepło dla mieszkańców dzielnicy Rybnicka Kuźnia „i innych klientów obsługiwanych dotychczas przez PGE”.

Już dzisiaj można jasno powiedzieć, że wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewnioną ciągłość dostaw ciepła a planowane inwestycje dla Rybnika będą spełniały wszelkie normy środowiskowe – dodał.

---

Uczestnicy spotkania omówili stan formalnoprawny działalności ciepłowniczej i dystrybucyjnej prowadzonej przez Elektrownię Rybnik, zakres i wolumen dostaw ciepła systemowego dla dzielnicy Rybnicka Kuźnia oraz pozostałych odbiorców, a także istniejące uwarunkowania techniczne pracy obecnego systemu ciepłowniczego.

Powołany zespół przeanalizuje wszystkie możliwe warianty i wybierze najkorzystniejszy dla odbiorców końcowych. Już teraz wiadomo, że w okresie przejściowym, czyli do momentu wybudowania docelowego rozwiązania, ciepło będzie dostarczane z dwóch wytwornic pary, które zostały oddane do eksploatacji w 2024 roku.

Wyłączenie bloków węglowych w Elektrowni Rybnik w żaden sposób nie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wszyscy dotychczasowi odbiorcy energii elektrycznej będą mieli zabezpieczone dostawy, gdyż Grupa PGE nie planuje wyłączać żadnej z wewnętrznych rozdzielni energii elektrycznej należących do istniejącej Elektrowni Rybnik, dzięki którym energia elektryczna trafia bezpośrednio do odbiorców lokalnych – informuje rybnicki magistrat.

Zespół zaplanował kolejne spotkanie, na którym przedstawione zostaną propozycje konkretnych rozwiązań technologicznych umożliwiających zachowanie ciągłości dostaw ciepła oraz wypracowanie nowego, docelowego źródła zasilania dla dzielnicy.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~gen 2024-11-07
    13:58:07

    53 7

    Jakie to są akceptowalne ceny wg. prezesa ? żeby na jedzenie starczyło?
    na pewno taniej nie będzie .

  • ~Franek 7 2024-11-07
    14:58:15

    29 43

    No tak. Wszelka energia podrożała w sposób dotąd niespotykany pod rządami PiSu. Węgiel w ciągu jednego roku z 1000zl za tonę skoczył momentami do 4000 zł. Dla niepoznaki wprowadzili mrożenie cen i tarcze ale tylko dla odbiorców indywidualnych. Firmy płaciły za energię jak za zboże. Wiele z nich upadło albo jest na skraju upadku. Pisowcy będą mówić, że to wina Tuska.

  • ~Lepszyrybnik.pl 2024-11-07
    16:34:20

    48 12

    Głównym wnioskiem płynącym z tego spotkania jest to że Pan Prezydent nie walczy o dłuższe działanie elektrowni węglowej, tylko się już pogodził z jej zamknięciem.
    Mimo tego, że Polska będzie sprzedawała Ukrainie prąd z węgla, to nie można było zawalczyć o Elektrownię Rybnik w Warszawie. Szkoda że nawet nie podjęto próby rozmowy z Premierem Tuskiem i jego ministrami choć są z tej samej partii. Za chwilę odczuje to górnictwo i cały region. Dla Rybnika będzie to duży cios.
    https://streamable.com/ptg1qr?src=player-page-share

  • ~norton 2024-11-07
    16:35:24

    43 6

    Magistrat niech zajmie się tym do czego jest stworzony. Czyli dobrem mieszkańców naszego miasta. O rynku energii lepiej niech sie nie wypowiada - bo nie ma o tym pojęcia. Nie jest to obszar jego działania.
    Widać jakie wsparcie wśród włodarzy naszego miasta mają pracownicy ER...

  • ~tuptyś 2024-11-07
    16:58:53

    35 5

    PGE nic nie tworzy nowego tylko odtwarza moc w gazie, żadnych inwestycji od lat w ERSA i ciepłownictwo. Pgnig termika ledwo zdążyła z inwestycjami w sezon grzewczy, bardzo słabo jest zaopatrzone w ciepło nasze miasto. prezydent ze świtą z chrobrego nic nie robi i tak to się kręci w betoniarce.

  • ~Tańczący z elektronami 2024-11-07
    17:14:18

    17 21

    Pieniądze na inwestycje w ERSA były za czasów EDF. Od kiedy ERSA jest w giek inwestycji brak, a zakład który przynosił zyski, za pomocą czarodziejskiej piSSowskiej różdżki zaczął przynosić straty.
    PiSS opowiada bajki o taniej energii i cieple - takich rzeczy nigdy nie było, bylo za to Kłamstwo PLUS czyli import kilkudziesięciu milionów ton węgla z Rosji a po 2022 roku z całego świata, tylko ten po wojnie nie był już ani dobry ani tani - śmieć Morawieckiego zalegający do dziś w portach.

  • ~benio36 2024-11-07
    17:34:50

    33 3

    Przecież to całkowicie mylne informacje dla porównania jeden artykuł z dziś https://www.wnp.pl/energetyka/polsce-zabraknie-elektrowni-bedzie-potrzebne-nawet-12-gw-mocy-w-gazie-i-tyle-samo-w-magazynach,887966.html
    nowy blok gazowy zapewni jedynie odtworzenie mocy z 4 bloków już wycofanych i to najwcześniej od roku 2027 - jeżeli budowa pójdzie zgodnie z planem a w każdym dotychczasowym przypadku budowy dużych bloków bylo to rok opóźnienia. Wczoraj system ledwo się utrzymał a za roku ubędzie kilka bloków klasy 200MW w tym 4 z Rybnika

  • ~norton 2024-11-07
    17:48:03

    28 5

    Niestety tego nikt nie powie bo prawda jest niewygodna dla rządzących. Narracja jest cały czas taka sama.

  • ~tuptyś 2024-11-07
    18:01:18

    28 3

    ~Tańczący z elektronami: edf nic nie inwestował, katalizatory i odsiarczanie to nie inwestycje tylko możliwość pracy w świetle przepisów.

  • ~benio36 2024-11-07
    18:24:58

    31 2

    Ciepło produkowane bez skojarzenie z energią elektryczną i z wytwornic pary będzie około 4 razy droższe tak więc powodzenia…

  • ~tuptyś 2024-11-07
    20:04:15

    21 1

    Brak mocy w Polsce i wyłączenie ERSY? kto nam robi wode z mózgu?
    https://www.wnp.pl/energetyka/polsce-zabraknie-elektrowni-bedzie-potrzebne-nawet-12-gw-mocy-w-gazie-i-tyle-samo-w-magazynach,887966.html

  • ~norton 2024-11-07
    20:22:06

    15 2

    Eksperci z UM twierdzą całkiem inaczej.

  • ~Dintojra 2024-11-08
    05:00:12

    7 10

    @Lepszy Rybnik, czy Wy tam nie rozumiecie, że czas na działanie już się skończył ? jakie przedłużanie działania elektrowni węglowych ?
    Za 10-15 lat nie będzie już sensu ich wyłączania, bo nic to już nie da.
    Prawdziwy problem z cenami energii polega na tym, że poprzedni rząd "przeżarł" ogromną kasę (91 mld zł) z handlu ETS-ami zamiast ją sensownie inwestować w tzw. czyste źródła energii.
    Niestety nowy rząd nie jest wcale lepszy, bo robi to samo choć na mniejszą skalę.
    W Niemczech też rządzą "geniusze", którzy niby chronią środowisko (i lubią populizm) więc zamknęli wszystkie elektrownie atomowe (bo strach przed powtórką z Fukushimy), więc uruchomili Datteln 4 nową elektrownię... węglową !
    Generalnie na 5 najbrudniejszych (wysoka emisja) elektrowni, 4 są w Niemczech (Neurath, Weisweiler, Niederaußem, Jänschwalde)... więc ich akurat w kwestii elektrowni nie warto słuchać.

  • ~Tańczący z elektronami 2024-11-08
    07:59:09

    6 6

    ~tuptyś NIE ZNASZ FAKTÓW. To GiEK skroił kasę dla tej elektrowni niemal do zera. Zresztą od 2020 ERSA przynosi straty, wcześniej była rentowna. Było to działanie GiEK pod tezę zniszczenia tego zakładu, co zresztą wyrazili w piśmie do PSE z grudnia 2020, które skrupulatnie ukrywali.
    Za czasów EDF to było finansowe eldorado.

  • ~Tańczący z elektronami 2024-11-08
    08:03:51

    8 15

    ~Dintojra mieszasz fakty z nieprawdą i wyciągasz błędne wnioski. Niemcy nie zamknęli atomówek i nie zamkną. Z węgla mogą produkować jak muszą a rzadko muszą bo mają tyle OZE że nie ma co z tym robić. Niemcy mają wybór a my nie mamy z powodu piSSmanow którzy choćby w 2016 roku zablokowali wiatraki lądowe. Poza tym nic przez 8 lat nie zrobili poza kradzieżą i kłamstwami dla ciemnego ludu.
    Więc możecie śmiać się z Niemców ale to wy będziecie płakać a nie Niemcy. Ciemnota słucha bzdur piSSmanów z TV Republika czy konfy. Mądrzy ludzie myślą samodzielnie.

  • ~norton 2024-11-08
    10:32:58

    9 1

    ER od początku była ością w gardle dla GiEK-u. Minimalna ilość pracowników na MW, praktyczne zerowe własne "plecaki" w postaci służb remontowych, rusztowaniowych etc...
    Pozostałe elektrownie mają przerost zatrudnienia i olbrzymi socjal. Ciężko się więc dziwić, że elektrownia taka jak w Rybniku nie podobała się w innych lokalizacjach bo zdawali sobie sprawę co może ich spotkać.
    EDF okroił na maksa kasę na remonty, wydłużył czas pomiędzy przeglądami wszelkich urządzeń.
    Dzisiaj znowu importujemy olbrzymią ilośc prądu od sąsiadów...

  • ~ 2024-11-08
    10:46:27

    2 7

    1,5 mln dolarów to po dzisiejszym kursie ok. 6 mln zł. Tyle każdego dnia polski podatnik miał płacić amerykańskim biznesmenom z branży energetycznej za coś, czego nikt nie potrafi dokładnie wytłumaczyć. 6 mln zł dziennie to miesięcznie 180 mln zł. I tak od września 2023 r. Uzbierało się już tego zatem ok. 2,5 mld zł. Tyle miało pójść w przelewach za ocean. Chodzi ponoć o prace koncepcyjne nad elektrownią atomową w Choczewie. "Polska miała nie wiedzieć, za co każdego dnia płaci" — donosi "Rzeczpospolita".

  • ~ 2024-11-08
    10:47:41

    1 6

    ,,Dodatkowo na kilka dni przed ukonstytuowaniem się rządu Donalda Tuska (7 grudnia) szefowa resortu klimatu i środowiska w tzw. dwutygodniowym gabinecie Mateusza Morawieckiego (Anna Łukaszewska-Trzeciakowska) wydała decyzje ws. budowy reaktorów SMR"

    Prawo i Sprawiedliwość na finiszu swych rządów obwieściło, że zbuduje dużą elektrownię atomową z Amerykanami i dodatkowo postawi małe modułowe reaktory przy współpracy z Koreańczykami. Tę pierwszą inicjatywę miało realizować konsorcjum Westinghouse i Bechtel właśnie w Choczewie. Za drugą odpowiedzialny miał być koreański KHNP wraz z PGE i kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką ZE PAK. Inwestycja miała być realizowana w Pątnowie. Dodatkowo na kilka dni przed ukonstytuowaniem się rządu Donalda Tuska (7 grudnia) szefowa resortu klimatu i środowiska w tzw. dwutygodniowym gabinecie Mateusza Morawieckiego (Anna Łukaszewska-Trzeciakowska) wydała decyzje ws. budowy reaktorów SMR, które miały powstać w ramach wspólnego przedsięwzięcia Orlenu oraz kolejnego miliardera — Michała Sołowowa. Reaktorów miało być sześć (m.in. w Ostrołęce, Warszawie i Dąbrowie Górniczej).

  • ~Dintojra 2024-11-08
    11:09:31

    10 2

    @Tańczący z elektronami, po Twoim pierwszym zdaniu, nie wiem czy ma sens jakakolwiek dyskusja z Tobą...
    Tak się składa, że mieszkam około 20km od elektrowni Emsland, która wraz z Neckarwestheim 2 oraz Isar 2 zostały wyłączone całkowicie z systemu federalnego w dniu 15 kwietnia 2023 roku !
    Mówiły o tym wszystkie stacje radiowe i telewizyjne.
    Następnego dnia podano info o tym, że system energetyczny odczuł to natychmiast.
    I tak oto Niemcy z eksportera energii przeszły do roli importera.
    Najwięcej jej kupują od Francji, która produkuje prąd głównie z... atomu.
    Ty masz chyba niewielkie pojęcie o energetyce pisząc, że korzystają rzadko z elektrowni węglowych.
    Zdajesz sobie sprawę jaką inercję ma taka elektrownia węglowa ? ona nie ruszy w 5 minut (jak gazowa), a nawet w 5 godzin.
    Owszem OZE jest stosowana na szeroką skalę (sam kupuję prąd wyprodukowany w 100% z OZE, a przynajmniej tak twierdzi sprzedawca), ale w zimie panele prawie wcale nie produkują prądu
    , a wiatraki różnie bo raz wieje słabo, a następnego dnia zbyt mocno.
    Pamiętam, że bodajże w 2019 w kwietniu Niemcy sprzedawały prąd z ujemną ceną na giełdzie, bo mieli nadwyżkę z powodu świąt.
    Zresztą nieważne, Ty i tak wiesz swoje i oszukujesz innych, a prawda jest taka, że od 2022 roku prąd tutaj tylko drożeje... podobnie jak w Polsce.

  • ~rosthost1 2024-11-08
    13:44:39

    7 3

    Franek 7 - co Twoi ludzie zrobili aby była energia tańsza. Aha dali każdemu obywatelowi Niemiec 300 Euro za podwyżki prądu. A SERIO????

  • ~rosthost1 2024-11-08
    13:48:22

    4 5

    ~Dintojra piszesz że Niemcy kupują od Francji a jest odwrotnie !!!! Francja kupuje od Niemiec bo 60% elektrowni atomowych we Francji wymaga remontu!
    Niemcy aby pozbyć się nadwyżek prądu za jego odbiór zapłacili ok 4mld Euro w roku 2023.

  • ~Dintojra 2024-11-08
    23:22:56

    3 2

    Proszę bardzo że strony federalnego urzędu statystycznego.
    "Frankreich und Schweden sind einige der Länder, aus denen Deutschland mehr Strom importierte, als es in die Staaten exportierte (2023). Insgesamt importierte Deutschland in den vergangenen Jahren weniger Strom aus Nachbarländern als es exportierte, sodass der Stromaustauschsaldo von 2003 bis 2022 negativ war."
    Skoro jesteś taki znawca Niemiec i rynku energii, to zapewne nie potrzebujesz tłumaczenia prawda ?
    Dodatki do prądu były z urzędu nie dla obywateli, a dla płatników...
    Owszem dostałem 300€, ale była adnotacja na rozliczeniu rocznym o uldze finansowanej przez rząd federalny, a nie Tuska... a może ta dodatkowa dotacja od Tuska dla niemieckich płatników też została ukradziona przez pic ?

  • ~Tańczący z elektronami 2024-11-09
    21:22:09

    0 1

    ~norton nie masz pojęcia o czym piszesz. Mantra o tym że EDF wydoił ERSA a potem sprzedał miała jakikolwiek sens do momentu kiedy przejal ją GiEK. GiEK nie zostawił nawet 20% tego co inwestował EDF.
    Dla GiEK ważny jest tylko Bełchatów i ich PGR w którym każdy ma ciepłe posadki.

  • ~Tańczący z elektronami 2024-11-09
    21:27:15

    0 1

    ~Dintojra prąd drożeje i drożeć będzie. Nawet jeżeli dojdziemy do 100% z OZE to po drodze jeszcze będzie kupa inwestycji w magazyny energii bo bez tego OZE sobie nie poradzi.
    W Polsce ciemny lud spod pisuaru żyje wiarą w bajeczkę że prutn bydzie za darmo a pumpa ciepła przynosi właścicielowi zyski. Ale kto ciemny i głupi to jego problem.
    W Niemczech jak drożeje to volk płaci bo ordnung muss sein.
    Ekonomia nie zna darmowych obiadów. Darmo to tylko w piSSlandii było. I być może będzie ale potem skończy się tak jak w 1989 - mega inflacja i bankructwo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za aquaparkiem w Rybniku?





Oddanych głosów: 1245