zamknij

Wiadomości

Nie łudźmy się, że autostrada A1 będzie bezpłatna

2012-05-10, Autor: Wacław Wrana
Była społeczna akcja „A1 za darmo”, były apele samorządowców, przedwyborcze obietnice polityków i wyliczenia ekonomistów. Wygląda na to, że wszystko na nic, bo decyzje w sprawie odpłatności za naszą autostradę już zapadły w zaciszach politycznych gabinetów.

Reklama

Przez wiele miesięcy samorządowcy, media i politycy przekonywali decydentów w Warszawie, że dla naszej aglomeracji bezpłatne przejazdy autostradą A1 są niezbędne. Podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej kandydatka PO – Joanna Kluzik-Rostkowska twierdziła nawet, że sprawę załatwiła już z ministrem finansów – Jackiem Rostowskim.

Z kolei poseł Marek Krząkała zapowiadał w lutym wizytę na Śląsku ministra infrastruktury – Sławomira Nowaka, do którego należą decyzje w sprawie odpłatności za autostrady.

Z nieoficjalnych informacji do których udało nam się dotrzeć wynika, że do zapowiadanej wizyty ministra Nowaka nie doszło, bo wcześniej sam minister wezwał na spotkanie parlamentarzystów z naszego regionu. Na trzymanym w tajemnicy spotkaniu minister miał jasno powiedzieć, że mieszkańcy naszego regionu mogą liczyć jedynie na odpłatność 10 groszy za kilometr, a więc stawkę, która od 1 czerwca będzie obowiązywać na wszystkich państwowych autostradach.

 

Niedługo po tym, te ustalenia potwierdził w jednym z wywiadów inny członek rządu - wiceminister rozwoju regionalnego - Adam Zdziebło. - Nie ma nic za darmo. Uważam, że jakaś minimalna opłata za przejazdy autostradą powinna obowiązywać, choćby po to, by pokryć koszty utrzymania tej drogi. Dzięki funduszom unijnym te opłaty mogą być niższe, a kwota 10 groszy za kilometr jest akceptowalna. Rząd musi traktować Polaków jedną miarą – mówił w Radiu 90 minister Zdziebło.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że rząd nie traktuje wszystkich Polaków jedną miarą. Po pierwsze, będzie bezpłatna autostrada A4 na wysokości aglomeracji katowickiej. Po drugie, podczas kampanii wyborczej w 2011 roku premier Donald Tusk obiecał, że darmowa będzie Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Słowa dotrzymał i w grudniu ubiegłego roku w życie weszły przepisy zmieniające status tej drogi, tak, aby była ona darmowa – więcej na ten temat.

 

Wygląda więc na to, że politycy są głusi na argumenty, że dla aglomeracji rybnickiej, którą zamieszkuje 650 tysięcy ludzi, bezpłatne poruszanie się autostradą A1 to sprawa kluczowa. I nie chodzi tylko o darmowe dojazdy rybniczan do pracy w Katowicach. O wpływie opłat za przejazdy autostradą na życie gospodarcze naszego regionu wypowiedzieli się również ekonomiści podczas zorganizowanej w Godowie konferencji naukowej.

 

> Eksperci: bezpłatna A1 się opłaci

 

Mimo niekorzystnych dla nas zapowiedzi członków rządu, Joanna Kluzik-Rostkowska, która w kampanii wyborczej zapewniała, że sprawa bezpłatnej autostrady A1 jest załatwiona, robi dobrą minę do złej gry.

- Musimy zachować spokój. Po pierwsze, mamy jeszcze wiele czasu do momentu, kiedy w tej sprawie będą podejmowane wiążące decyzje. Po drugie, swoje poparcie dla idei bezpłatnej autostrady podtrzymuje minister Rostowski. Po trzecie w końcu, minister Nowak nadal otwarty jest na rozmowy w tej sprawie, a rozmawiamy m.in. o systemie czipowym, dzięki któremu nieodpłatnie autostradami mogliby jeździć mieszkańcy regionu – mówi posłanka.

 

W jednym Joannie Kluzik-Rostkowskiej trzeba przyznać rację. Pomimo wejścia w życie już 1 czerwca opłat na autostradzie A4, bramek na naszym odcinku autostrady A1 szybko nie zobaczymy. - Jak na razie nie zajmujemy się kwestią przetargu na budowę bramek na autostradzie A1. Z pewnością opłaty nie będą wprowadzone wcześniej niż zostanie oddany do użytku odcinek Świerklany – Gorzyczki – mówi Dorota Marzyńska-Kotas – rzeczniczka prasowa katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

A przypomnijmy, że na rychłe zakończenie budowy A1 do granicy nie zanosi się. Inwestor najpierw zapowiadał, że droga przejezdna będzie na Euro 2012. Później, z powodu błędów w projekcie technicznym wystąpiły opóźnienia przy budowie wiaduktów w Mszanie – termin oddania autostrady do użytku przesunięto na koniec lipca. Kilka dni temu jednak roboty na feralnych wiaduktach zostały wstrzymane, bo – zdaniem Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – kontynuacja prac w tym miejscu grozi katastrofą budowlaną. Odwołanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma być rozpatrzone jeszcze w maju. Tak więc data ukończenia tej budowy jest jedną wielką niewiadomą.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (54):
 • ~ 2012-05-10 07:40:43

  odlaczyc slask od reszty burdelu i bedzie ok

  0 0
 • ~toomann 2012-05-10 08:08:38

  Bo z wyborami jest jak z reklamą turbobulbulatora z napawaczem cząstkowym, który "musisz koniecznie mieć"... Kto głupi ten kupi. Tylko różnica jest w tym, że potem cierpią inni. Ludzie obudźcie się! Wykopcie całą klikę PO-PiS-Lewicowo-PSLowską z naroślami Palikotowo-Ziobrowymi w kosmos! Może w końcu zacząć głosować na "oszołoma" JKM (wg TVNowsko, GWnianej propagandy)??

  0 0
 • ~Ksenopita 2012-05-10 08:20:38

  Z polityką to jak ze sprzedażą samochodu. Musisz łgać żeby sprzedać. Mało się mówi o jednym z kandydatów na fotel prezydenta USA, który obiecuje, że załatwi wszystko dla każdego. Co dusza zapragnie. Chcesz lot na Marsa. No problem! On ci obieca darmowy lot na Marsa i zarzeknie się na wszystko co możliwe, że jak zostanie prezydentem, to polecisz na Marsa. Obnaża w ten sposób całą prawdę o politycznych gierkach, gdzie największą wartością jest tak okłamać ludzi, żeby w to uwierzyli a za niespełnione obietnicę winić wszystkich tylko nie siebie. Wałęsa przecież też kiedyś obiecywał dać każdemu sto milionów. I co? Nie dał i czy ktoś mu coś za to zrobił?? Konstytucja powinna dać prawo, każdemu kandydatowi na stanowisko polityczne, na dziesięć obietnic przedwyborczych. Po wyborze na stanowisko, po zakończeniu kadencji powinien być rozliczony z tych obietnic i za każdą niespełnioną powinien mieć publicznie odrąbywany jeden palec u ręki. Myślę, że i tak znalazłoby się wielu takich, którzy uważaliby, że palce tak jak teraz ich godność, są im zupełnie zbędne.

  0 0
 • ~jurempus 2012-05-10 08:57:05

  Wogóle w polsce za autostrady niepowinno sie płacić. A4-wielka autostrada u mnie droga polna jest lepsza niż ta autostrada która była remontowana już kilka razy a droga polna jest od 20 lat i nigdy nic na niej niebyło robione. A2-Autostrada widmo jest ale jej niema. A1-Autostrada która podczas budowy wymaga remontu.... Więc za co płacić??

  0 0
 • ~ 2012-05-10 09:51:26

  Partia skorumpowanych Oszustów znowu nas okłamała? Oj, to jakaś nowość.

  0 0
 • ~norton 2012-05-10 10:12:16

  Będziemy o tym pamiętać - mam nadzieję, że odpowiednio podziękujemy naszym POsłom.

  0 0
 • ~adoloran 2012-05-10 10:57:35

  Wzywam Panią Kluzikową ! Niech stanie przed wyborcami i przyzna się wprost że kłamała w kampanii wyborczej, jeśli chce zachować resztki godności !

  0 0
 • ~Fiodore 2012-05-10 11:42:44

  Hahaha ciekawe co teraz na to powiedzą pieski Krząkały, czyli qwerty, grzesnick i inne klakiery. Ładnie zdanie zmienia też Zdziebło, raz mówi, że A1 powinna być dla mieszkańców ROW bezpłatna, a raz, że wszyscy muszą być równi i mamy płacić - co za hipokryta!PS: A co do A1, to podobno będzie bezpłatna dla mieszkańców GOP. Proponuję powęszyć w tym temacie dokładniej.

  0 0
 • ~D_DIESEL 2012-05-10 12:01:38

  Moja nienawiść do tego rządu wzrasta z dnia na dzień. Zapamiętam sobie ten fakt, tak samo jak reformę emerytalną, koleje, budowa autostrad !

  0 0
 • ~auralfloat 2012-05-10 12:10:29

  D_DIESEL to znaczy, że za PiS A4 była darmowa, czy jak?

  0 0
 • ~Teddy 2012-05-10 12:13:50

  Wiadomo, ze Donald zrobi obwodnicę Wrocka gratisową bo Schetyna jest z Wrocławia więc zaraz by mu Schetyna srał do gniazda, a tu ma kogo? Popierdułkę Mareczka czy starego grzyba Motyczkę?? Taka silna grupa lobbystyczna, że strach się bać :-) Ktoś pisze, ze mu się oczka z dnia na dzień coraz bardziej otwierają. Dopiero teraz??? Godne pożałowania. od początku Donald ze swoimi poplecznikami robi naród w ch... a polskie barany idą jak na rzeź. Chcieliście to macie. Będzie płatna nie będę nią jeździł i basta. Mnie się nie spieszy. Ekonomiczniejsza jazda, więcej zaoszczędzonego paliwa, więc niech im gnije ta A1 i wszystkie inne autostrady. Na szczęście mamy jeszcze stare grogi, które istnieją. Godzina w te czy we wte - a co tam? Po co gnać na złamanie karku?

  0 0
 • ~ssij banana 2012-05-10 12:29:58

  Płatna????
  no dziwne zeby nie, powinni dac za kilometr 10 zł i bylby spokoj nikt by nie jezdzil autostradami tylko na piechotko

  0 0
 • ~ 2012-05-10 19:21:28

  Proponuję blokować autostradę i tyle. I paraliżować nieudaczników pseudopoarlamentarzystów spamem, szczególnie nieudacznika krząkałę i k....kluzikową

  0 0
 • ~ 2012-05-10 22:55:04

  To było niestety do przewidzenia. Szkoda tylko że zbyt wielu dało się na to nabrać. Pozdrowienia ;) Czym bardziej "mądry" to tylko gadać lepiej "umiał".

  0 0
 • ~qwerty 2012-05-11 01:07:36

  10gr za kilometr to grosze. Nie ma co plakac. To, ze A1 bedzie platna wiadomo bylo od ponad 10 lat. Wtedy to to w Polsce ustalono, ze autostrady beda platne. Potem za rzadow PiS zatwierdzono plany A1 z bramkami do poboru oplat. Teraz PO po prostu wybufowala to, co zostalo wczesniej zatwierdzone. OPLATY ZA AUTOSTRADY W POLSCE ZOSTALY ZATWIERDZONE PRZEZ WSZYSTKIE OPCJE POLITYCZNE, NIE MA CO OBARCZAC O TO ZADNEJ Z PARTII, ODPOWIEDZIALNI ZA TO SA PO ROWNO POLITYCY WSZYSTKICH OPCJI POLITYCZNYCH W POLSCE.

  0 0
 • ~Gwidon 2012-05-11 06:50:57

  Dziękujemy Pani Kluzik .Kto na tą panią głosował jest naprawdę skonczonym debilem.Chyba że ktoś lubi dziwki i te przydrożne i te polityczne-qwerty i ludzie jego pokroju napewno.

  0 0
 • ~ 2012-05-11 17:34:49

  najwyższy czas żeby w Polsce przestała rządzić komunistyczna Polska Zjednoczona Platforma Oszustów

  0 0
 • ~ 2012-05-11 17:41:48

  Nie ma nic za darmo? Przecież płacimy podatki na drogi tankując paliwo, a bramki to kolejny przekręt by drugi raz zebrać kasę za to samo, tak jak nas rolują z podatkami VAT, podatek od dochodu, itd, itp.

  0 0
 • ~BoloBenio 2012-05-11 20:35:00

  Proponuję odłączyć jak najszybciej ŚLĄSK OD GOROLI- ZŁODZIEJI!

  0 0
 • ~przemo7 2012-05-11 20:41:55

  powiem wprost już chyba nikt na tą kurrww.....ę kluzik rostkowską nie da się więcej nabrać i na całe po .żeby nie było pis palikot ,ziobry psl i inne mendy też mi dupą wychodzą. a może by tak cała polska przy następnych wyborach w ogóle nie zagłosowała --ciekawe co by zrobili

  0 0
 • ~hub381 2012-05-11 22:35:09

  Jednym słowem CHAMSTWO,BANDYCTWO.OSZUSTWO,w jasny dzien nam zafundował PO !
  jUŻ Sk......y szykują miejsca w UE,która lada dzien może również się rozleci.
  Dalej komentować nie warto,wszystko ta sama chołota.

  0 0
 • ~qwerty 2012-05-12 02:12:40

  10gr za kilometr to nie jest jakas straszna cena, wiec skonczcie bredzic. Decyzja o tym, ze autostrady w Polsce beda platne zapadla wiele lat temu. Bez wzgledu na to kto by rzadzil, A1 bylaby platna. Cieszcie sie ze tylko 10gr za km.

  0 0
 • ~siedmiogrod1 2012-05-12 09:50:08

  To nieprawda, że odpłatność za autostrady zatwierdzano ostatecznie kilka lat temu! Od dawna mówiło się o tym, że autostrady w okolicach aglomeracji powinny być bezpłatne, gdyż w innym przypadku generują więcej strat niż pożytku ( ogranicza to rozwój aglomeracji, odstręcza część inwestycji w regionie, powoduje koszty związane z zakorkowaniem miast, zanieczyszczeniem, naprawą lokalnych dróg rozjeżdżanych przez tiry, podnosi wypadkowość, śmiertelność na drogach , itp - to tak krótko na szybko, można tu wymieniać w nieskończoność....) Nawet we Francji, gdzie panuje durny socjalizm, i ogólnie kraj jest pazerny na zyski z dróg, autostrady w okręgu np Nord Pas de Calais i Północnym są darmowe, nie mówiąć już o Paryżu, ostatnio zniesiono również wymóg winiet na odcinku koło Ostrawy, w celu większego przekierowania ruchu z centrum, przykładów w Europie jest wiele. Odpłatność na określonych odcinkach to tylko i wyłącznie doraźna decyzja polityczna, niestety u nas nieracjonalna, krótkowzroczna. W każdej chwili można ją zmieniać, tak np w Słowenii po latach istnienia głupkowatego systemu bramkowego, poszli po rozum do głowy i wprowadzili rok temu wszędzie winiety. Odpłatność każdorazowa na bramkach, nawet mała, spowoduje omijanie tego odcinka przez ruch codzienny, do pracy, również część tranzytu się skusi na przejazd przez Wodzisław, Rybnik... Jadąc sporadycznie jakimś odcinkiem np na wakacje, itp, jestem w stanie zapłacić, nawet sporo, ale za codzienne dojazdy w aglomeracjach-skandal!

  0 0
 • ~kurier 2012-05-12 21:14:30

  kolego qwerty - "bez względu kto by rządził byłaby płatna". Może i masz rację ale gdyby wprowadzono pomysł ministra Pola z rządy SLD-PSL-UP to mielibyśmy winiety a nie bramki i opłaty za przejechany km co dla osób które dużo i często jeżdżących byłoby zbawienne. Pomijam już fakt, że same bramki utrudniają ruch i są kłopotliwe np. wydawanie reszty, brak gotówki itd. Rzadko który kraj ma system bramkowy. Oczywiście Polska zawsze musi mieć wszystko najgorsze...

  0 0
 • ~qwerty 2012-05-12 21:49:32

  Ktokolwiek nie bylby w tej chwili premierem, to A1 bylaby platna. Zaden polityk nie zrezygnuje z przychodow w przypadku, gdy decyzje o ich generowaniu (czyli decyzje o platnych autostradach w Polsce) podjal ktos dawno temu i obecny rzadzacy nie moga byc o taka a nie inna decyzje obwiniani. A1 planowano za czasow PiS i zaplanowano budowe bramek na odcinku Gorzyce-Sosnica. Teraz PO po prostu zrealizowala plany. Nie ludz sie, ze SLD zrobiloby inaczej. Koniec kropka.

  0 0
 • ~ 2012-05-12 22:20:14

  A jest jeden pozytywny aspekt płatności autostrady. Może nauczy to ludzi roztropności i przynajmniej nie każdy będzie uprawiał wozodupstwo. Przeciętny wszędzie musi jechać autem, a skorzystać z autobusu, czy pociągu to nie łaska.

  0 0
 • ~adoloran 2012-05-13 09:13:25

  qwerty pmiętaj tylko , że gdyby nie UE to byłoby 20gr/km więc nie pierdziel ,że wielce nam panujący POpaprańcy tak nas uszczęśliwili że obniżyli opłatę

  0 0
 • ~Arteks 2012-05-13 10:41:01

  Tego rodzaju opłaty nie są zbyt duże więc nie powinne być uciążliwe dla osób które korzystają z autostrady. Natomiast dalej uważam, że ministerstwo transportu jest niesprawiedliwe tworząc enklawy bezpłatnych odcinków dla wybranych. Uważam, że opłaty powinne być w całej Polsce za to niskie aby nie wykurzyło wszystkich kierowców z autostrad. Jak widać jednych mieszkańców traktuje się lepiej od innych. I to nie tylko w tej dziedzinie. I jeszcze jedna uwaga. Poseł Krząkała po raz kolejny się skompromitował... Obwieścił w mediach przyjazd ministra Nowaka na swoje zaproszenie i nawet nie raczył poinformować, że minister z niego w ogóle nie zamierza skorzystać! Gdyby się ktoś z nim liczył w PO to by go nie wystawiano na łosia. Kolejny przykład na olewanie Mareczka nawet w obrębie jego formacji. I pomyśleć że niektórzy chcieli taką sierotę na prezydenta miasta ;PP

  0 0
 • ~Radegast 2012-05-13 21:00:40

  Oczywiście jak zawsze wszystkiemu winne PiS... Normalka. PO rządzi już 4 i pół roku, ale za nic nie odpowiada. Wielkim fanem PiSu nie jestem, ale jak widzę ciągłe oskarżanie tej partii o wszystko co złe (łącznie z zatwardzeniem premiera) to mnie krew zalewa. A o pani Joannie K... - Rostowskiej zdanie mam wyrobione - "zaliczyć" 3 partie w ciągu roku to osiągnięcie niespotykane nawet w polskiej polityce.
  Swoją drogą to co dzieje się z A1 to skandal. Miała być gotowa już w zeszłym roku, ale zamiast prostej drogi mamy przepychanki między nadzorem budowlanym a GDDKiA o most! Tymczasem droga ze Świerklan do Wodzisławia wygląda jak po wojnie światowej - koleiny po TiRach takie, że jedzie się jak po torach...

  0 0
 • ~qwerty 2012-05-13 23:34:45

  adoloran - a gdzie ja niby napisalem, ze PO kogokolwiek uszczesliwilo? Napisalem komentarz do sytuacji jaka jest - 10gr za kilometr to cena niska. Przy takiej oplacie daloby sie nawet przezyc platna autostrade nad morze, bo zaplacilbys okolo 50PLN, czyli bardzo malo jak za komfort przedostania sie na drugi koniec polski w 4-5 godzin zamiast 8-10 po normalnych drogach.

  0 0
 • ~Gwidon 2012-05-14 09:25:19

  qwerty a kiedy ty jechałeś nad morze po,, normalych drogach 8-10 godzin"' chyba za Gierka jak cie starzy wzieli na wczasy pracownicze ,od tego czasu siedzisz w tym pierdziszewie i udajesz światowca ,nie komentuj czegoś o czym nie masz pojęcia

  0 0
 • ~Fiodore 2012-05-14 11:12:46

  qwerty (lub jak wolisz Alanku) a wyjaśnij nam z jakiej paki wrocławianie i katowiczanie nie będą płacili na taką samą autostradę, a my musimy? Czy wg PO są w tym kraju równi i równiejsi?

  0 0
 • ~ 2012-05-14 11:45:16

  Podobno Kluzikowa to już załatwiła!!! Niskich lotów obietnice. A do Arteksa: masz manie "Krząkały" a do tego jesteś maniakiem narzekania. Wyjedź z Rybnika a najlepiej i Polski. Wszyscy wiedzą, że cokolwiek by nie zrobił Krząkała byłoby dla Ciebie złe. Inni posłowie po wyborach ws. A1 zamilkli. Tylko Krząkała w temacie dłubał, zaprosił ministra żeby temat nie upadł politycznie. Podobno nawet z tego powodu w Warszawie Nowak spotkał się z wszystkimi parlamentarzystami PO ze Śląska. Sam jestem ciekaw co ustalili. W jednym się zgodzę na pewno naraził się walką o A1 w swojej partii. Ale ludzie go wybrali by bronił interesów Rybnika i regionu! Liczę, że w jakimś stopniu zostanie doceniony społecznie. A Twoimi opiniami nikt już się nie przejmuje, chyba że komuś się nudzi przed kompem i chce się z tobą poprzekamarzać.

  0 0
 • ~ 2012-05-14 17:52:06

  Biedny rząd, posprzedawał już prawie wszystko co zostało po PRL-u, pozaciągał gdzie tylko można pożyczki, zadłużył się okropnie by wybudować kawałek autostrady, a to przypadkowe społeczeństwo się buntuje przeciwko opłacie za przejazd. Szkoda im te marne 10 groszy za kilometr. Ja niestety, nie jestem biednym rządem i też uważam że to jest zdzierstwo. Połowę pieniędzy, tych co kierowcy płacą za benzynę, tanksztele muszą oddawać temu biednemu rządowi, a tym pazerniakom jeszcze mało. Jak będzie płatna A4 na odcinku Gliwice Wrocław, zwiększy się ruch samochodowy trasą południową, i część samochodów pojedzie przez Nysę Racibórz Rybnik Żory w kierunku Krakowa. Jak wprowadzili opłaty na odcinku Katowice Kraków, ja przestałem jeździć autostradą, jadę trochę dłużej przez Pszczynę, Chełmek Alwernię, i mam w (autocenzura) tych zdzierców. Jak już miałyby być jakieś opłaty ekstra za przejazd autostradami, to powinny być winiety. 200 zł na rok za auto osobowe dałbym, ale zdziercy wolą prowadzić opłatę od kilometra, mam nadzieję że więcej nie zarobią niż z winietami, ale szkoda mi ludzi mieszkających przy trasach równoległych do płatnych autostrad.

  0 0
 • ~ 2012-05-14 18:09:56

  Jeszcze Jedno. A1 już jest płatna dla samochodów ciężarowych, a pomimo to są kretyńskie rozwiązania na węzłach. Samochód ciężarowy jadący z Zabrza czy Gliwic do Rybnika, zjeżdżając z autostrady w Żorach, przejeżdża nad autostradą, jedzie w kierunku centrum by wjechać na obwodnicę prowadzącą do Rybnika, po jakichś dwóch kilometrach drugi raz przejeżdża nad autostradą by po chwili wjechać na Żorską. Debilizm niepotrzebny. Ten samochód ciężarowy powinien na A1 w Żorach, po przejechaniu pod ul. Rybnicką kręcić w prawo, by łukiem wjechać na tę obwodnicę. Bez dodatkowych kilometrów i niepotrzebnego kręcenia.

  0 0
 • ~ 2012-05-15 10:45:27

  Jak pisałem wcześniej, że pan minister się nie pojawi to o mało co mnie nie powieszono. Szkoda, że ktoś się tym jeszcze łudził. Niby po co miałby minister zawitać do Rybnika, są ciekawsze miejsca na wycieczkę. Komorowski też miał być w Żorach na otwarciu A1 i co gadanie. Co do opłat za autostradę to było pewne, że nie będzie gratis. W całej Europie (z wyłączeniem Niemiec) autostrady są płatne, więc nie wiem dlaczego w Polce miałoby być inaczej. 10 gr za km to nie majątek, ważne żeby sensownie rozwiązano sposób pobierania opłat bo bramki to jakieś nieporozumienie.

  0 0
 • ~gorkaz55 2012-05-15 11:16:26

  POznał się Prezes Kaczyński na Joanna Kluzik-Rostkowska i wypiepszył oszołama z parti gdzie przyszła gupich rybniczan łudzić nie płatną A1

  0 0
 • ~Arteks 2012-05-15 23:03:19

  @mareqg - na wycieczki są ciekawsze miejsca ale akurat dla MT Rybnik to bardzo ważne i ciekawe miejsce - planowana rozbudowa lotniska, remont drogi krajowej, planowane remonty infrastruktury kolejowej, jedna z największych jeśli chodzi o wysyłkę pociągów stacja w Polsce, którą będzie trzeba wkrótce zmodernizować i rozbudować bo w obecnej formule już pomału "nie wyrabia" no i wreszcie sprawa dotycząca całego subregionu - płatna autostrada A1, nie wspomnę o tym, że w Mszanie są ogromne problemy z jej budową! Tak więc ważnych powodów nie brakowało i nie brakuje do takiej gospodarskiej wizyty. A każdy minister wizytuje co jakiś czas różne miejsca. Tylko sprawą zaproszenia ministra zajął się niekompetentny poseł Krząkała który w sejmie nie ma żadnego znaczenia i dlatego wyszło jak wyszło. @muczaczos - pomyliłeś mnie z kimś innym, ja jestem optymistą zadowolonym z miejsca zamieszkania i nie mam go zamiaru zmieniać mimo, że posłem z mojego okręgu jest nieudacznik - ja na niego nie głosowałem w ostatnich wyborach i od niego niczego nie oczekuję. Pomysł z zaproszeniem tu ministra był dobry tylko miał się tym zająć senator Zdziebło albo poseł Siedlaczek a nie figurant MK.

  0 0
 • ~michal1978kk 2012-05-16 11:14:36

  Wybory " Nkt wam nie da tyle ile ja mogę obiecać!" I pamietajcie wyborcy: Koszty są społeczne a zysk się prywatyzuje! Czyli co ?
  Stocznie-- a tak zapomniałem, niemcy mają my nie. Kopalnie? Kupuja czesi i nni które były zamkniete. Huty, fabryki, gaz z łupków- koncesje i zmienone prawo naprędce- zysk nie nasz! I tak można by wymieniać. KOSZTY SĄ SPOŁECZNE, ZYSK DO PRYWATYZACJI!

  0 0
 • ~Teddy 2012-05-16 12:26:24

  No i odezwały się cwaniaczki ~Arteks i ~qwerty na temat opłat. Moze oplata nie jest wysoka tylko w jakim przypadku?? Policzcie sobie cwaniaczki 10 gr x 16 km z Bełku do Sośnicy x 2 (tam i z powrotem) x 22 dni robocze (dla pracujących np.: w Katowicach) i robi nam się kwota 70,40zł a to już nie jest mało, biorąc pod uwagę galopującą cenę benzyny i też bym mógł powiedzcie, że dlaczego mam godzinę wlec się przez Orzesze i Mikołów jak mogę w połowę po A4 i A1 wiec nie róbcie ludziom wody z mózgu opowiadając jakie to dobrodziejstwo, ze obniżyli ceny. Nie wspomnę tych, którzy będą jeździć z Żor czy dalszym miejscowości. To już nie wygląda sielankowo. Więc po co nam autostrady? Dla parady? Tak ciągniemy wzory z Unii a jakoś nie potrafimy wziąć przykładu z Niemiec gdzie autostrady są bezpłatne dla osobówek :-(A druga sprawa... skoro odcinek A4 z Gliwic do Katowic w ramach aglomeracji jest bezpłatny i walą nim tysiące aut za friko, to dlaczego doi się z mieszkańców regionu na południe od A4?? Zwykle cwaniactwo POpaprańców z ekipy Donalda, więc niech im te autostrady zżerają kwaśne deszcze bo na A1 nawierzchnia już zaczyna siadać.

  0 0
 • ~ 2012-05-16 23:01:58

  @Teddy - nie jestem za żadną opcją polityczną... jak komuś będzie za drogo to niech sobie znajdzie inny środek transportu. Miasta GOPu (i Rybnik niestety też ) borykają się z ogromnym ruchem samochodowym co prowadzi do zakorkowania miast. Prognozy ruchu drogowego dla Gliwic, Katowic, Zabrza itd. na lata przyszłe są wręcz katastrofalne. Skończy się to wszystko płatnymi strefami miejskimi, bo inaczej utoniemy w korkach. Płatna autostrada będzie stanowić przynajmniej jakąś barierę dla ruchu, bo jeżeli wszystkim zostanie udostępniona bezpłatnie, to spowoduje to jeszcze większy wysyp rybnickich rejestracji w GOPie... Więc życzę powodzenia jeżdżąc do pracy codziennie do Katowic samochodem, tym bardziej że wyjazd w piątek o 14 z Katowic (dojazd do A4..) jest rzeczą przekraczającą cierpliwość niejednego. Prawda jest taka, że wszyscy będą zmuszeni w ciągu najbliższych lat szukać alternatywy, bo w końcu nawet wozodupstwo autem stojącym w korku przestanie być opłacalne.

  0 0
 • ~Arteks 2012-05-16 23:35:35

  @teddy - produkt lepszej jakości zazwyczaj jest droższy, lepszy hotel jest droższy, klasa biznes w samolotach wygodniejsza, pociągi IC są też sympatyczniejsze od osobowych dlaczego więc nazywasz nas cwaniaczkami że nie idziemy w jednym tłumie narzekających na symboliczne opłaty? Jeśli ktoś uzna, że dojazd do pracy autostradą w dodatkowej kwocie 70 zł to za dużo dla niego - nie musi jechać A1. Są inne bezpłatne trasy do wyboru. Jeszcze raz podkreślam, symboliczne opłaty są OK. Przynajmniej mniej będzie ztuningowanych golfów próbujących swoje możliwości i lekceważących innych kierowców na autostradzie ;)

  0 0
 • ~ 2012-05-17 13:25:19

  Po przeczytaniu dwóch ostatnich komentarzy Panów Arteksa i Stanisława Sobczyka, naszła mnie refleksja w jakim my kraju qrwa żyjemy! Tym bardziej że to nie politycy, a normalni ludzie tak uważają. Rząd zdziera niemożliwie duże pieniądze przy opłacie benzyny i innych podatkach, w zamian buduje w bardzo kosztownej opcji te marne strzępki autostrad, chce zedrzeć jeszcze dodatkowo z tych autostrad ile się da, nie patrzy na koszty społeczne ( a przecież auta jadące przez Rybnik z, powiedzmy Wałbrzycha do Krakowa, zamiast płatną autostradą, to są też koszty społeczne). Tłumaczenie że za lepszą klasę trzeba płacić rozumiem. 200 zł za winietę roczną na auto osobowe jest w stanie dać wielu. Nie pochwalam jednego i nigdy nie pochwalę, chęci zagarnięcie mienia wspólnego dla jakiejś wyodrębnionej kasty. Przecież te autostrady (za wyjątkiem odcinków budowanych przez prywatny kapitał) są budowane z pieniędzy wszystkich obywateli, Unia nie dokłada dla wybranej kasty, a do budowy autostrad ogólnie dostępnych. Panie Stanisławie Sobczyk. Walkę z nadmiernym zakorkowaniem naszych miast rozumiem poprzez budowę szybkich połączeć szynowych dla komunikacji publicznej, nie poprzez bydowę autostrad z pieniędzy publicznych dla wybrańców. Tymczasem, rząd nasz kochany w sprawie połąceń szynowych ma najwyraźniej pasywne stanowisko. Jastrzębie jest bez połączeń, Żory prawie też, Rybnik ma jeszcze trochę ale jak długo? Ta degrengolada trwa, również przy naszym (lokalnego społeczeństwa), pasywnym zachowaniu.

  0 0
 • ~ 2012-05-17 21:27:05

  Panie Józefie Brzozowski - przede wszystkim nie będę z Panem się kłócił w jakim kraju my żyjemy, bo widać nie dorósł Pan do kultury wypowiedzi. W Polsce są (a właściwie będą) 3 rodzaje autostrad - bezpłatne (rozumiane obwodnice), płatne (budowane i utrzymywane przez GDDKiA) i złodziejsko płatne (koncesyjne - przykład Stalexportowa autostrada Kraków - Katowice).
  Przede wszystkim pisze Pan że infrastruktura drogowa nie jest rozbudowywana w celu rozładowania korków ... bzdura. Osobiście piszę z punktu widzenia inżynierii ruchu, a Pan pisze z punktu widzenia sfrustrowanego obywatela. A co do budowy połączeń szynowych, to skąd chce Pan na to wziąć pieniądze jak takowych podobno nie ma, przy okazji jeszcze utrzymywać autostrady z środków państwowych? A wójewództwo pokazało gdzie ma kolej przeznaczając wszystkie środki z RPO na lata 2007-2013 na drogi... Mówi Pan o kosztach społecznych - Polska wydaje 30 mld zł na wypadki drogowe, a proszę mi powiedzieć w jakim stopniu bezpłatna autostrada przyczyni się do zmniejszenia ilości wypadków ? W niewielkim, może i jest brak osób trzecich i zabudowań jednakże jest większa prędkość, co odbiera rozum niejednym kierowcom. A przy dużej ilości samochodów łatwo o karambol.
  Aha i jeszcze chciałem dodać że w Polsce samochodem podróżuje 1,3 osoby - czyli większość kierowców wozi ze sobą 3-4 wolne miejsca. Ten fakt jest równie chory jak stawianie bramek na każdym zjeździe i wjeździe na austradzie. Co pan teraz powie Panie Józefie?

  0 0
 • ~haniaho 2012-05-18 07:21:46

  Panie Stanisławie Sobczyk zapraszam do wspólnej jazdy do Sosnowca przez Katowice. Wyjazd codziennie o 8 rano powrót 18-19. Nie chcę już dłużej wozić powietrza w samochodzie!!!!
  Taka jest prawda, że większość kierowców to kierujący ciężarówkami (średnio 1 miejsce wolne) lub ludzie, dla których jazda samochodem to element pracy (np. przedstawiciele handlowi - średnio 3 miejsca wolne). Odpłatność za autostradę, nie w formie przyjaznych cenowo winiet jak w Czechach, tylko kilometrówki będzie powodem zwiększenia się ruchu na drogach lokalnych. Wiadomo, że pracodawcy raczej za przejazd nie zapłacą. Gdyby nawet ten odcinek A1 kosztował w dwie strony około 4 złotych, to miesięcznie robi się z tego prawie 100 zł, co jest już jakimś obciążeniem dla budżetu. Niestety słodcy studenci, a jednym z nich niedawno byłam, mają dużo czasu i kasę od rodziców, dlatego skłonni są do takich dyrdymał o pociągu i PKS oraz o tym, że 10 groszy za kilometr to nie jest dużo. P.S. Skończyłam jedne z czołowych uczelni w tym kraju, żeby mi Pan nie zarzucił, żeś Pan jest po Polibudzie a ja po Wyższej Szkole Tańca i Uśmiechu.

  0 0
 • ~ 2012-05-18 10:38:52

  Panie Stanisławie, za to jedno słowo przepraszam. Chciałem by zabrzmiało adekwatnie do odczuć. Rząd jest od tego, i w końcu za to mu płacimy (z przymusu co prawda, a jednak), by organizował i ułatwiał życie obywatelom. Pisze Pan z punktu widzenia inżynierii ruchu, ja z punktu widzenia emerytowanego górnika, więc mam konkretne pytanie. Inżynieria ruchu przewidziała że wzrośnie natężenie ruchu na drogach równoległych do płatnych autostrad, skoro w naszym regionie projektowało się (i nadal w większości tylko projektuje, za wyjątkiem Żor), trasę RP Racibórz – Pszczyna. Dla czego rząd idzie w takim kierunku, że za wspólne pieniądze buduje autostrady dla tych lepiej zarabiających, a tym o mniejszym zasobie finansowym pozostaje tłoczenie się na bocznych drogach. Tych, co mają nieszczęście mieszkać w pobliżu takich dróg często zbywa się by nie wybudować ekranów dźwiękochłonnych i nie wypłacić odszkodowań za spękania domów spowodowane nadmiernym ruchem szczególnie samochodów ciężarowych. Pani @haniaho ma rację gdy wskazuje na dwa wątki, w pierwszym na ekonomię jazdy (czteroosobowe auto, jedna osoba jadąca), by jednak skoncentrować się na transporcie publicznym. A drugi temat to taki, że łatwo jest wydawać cudze pieniądze (rodziców, społeczne) jak się jest na utrzymaniu rodziców lub politykiem. Jak przychodzi żyć za swoje, ciężko zarobione pieniądze, to się zmienia punkt widzenia na wydawanie pieniędzy. Pozdrawiam Pana.

  0 0
 • ~ 2012-05-18 11:46:19

  @haniaho - statystyki nie kłamią i mówię tu o samochodach przeznaczonych do przewozu osób a nie o ciężarówkach. Skończyła Pani jedną z czołowych uczelni w tym kraju, więc zapewne wie Pani co zawierają roczniki statystyczne GUSu? Jakie są dane z poprzednich lat? Jaka jest tendencja? Proszę sobie poszukać... Niestety z obciążeniem ruchem samochodowym jest z roku na rok coraz gorzej, mimo rosną cych cen benzyny maleją przewozy w transporcie zbiorowym, rosną w indywidualnym! Niestety jedną z dróg do ograniczania tej tendencji jest wprowadzenie płatnych autostrad.Przykro mi.

  0 0
 • ~ 2012-05-18 13:51:37

  Pozwolę sobie kontynuować swoją wypowiedź..
  Jeżeli nie chce Pani jeździć samochodem - proszę korzystać z takich stron jak: http://www.carpooling.pl/ czy http://www.zabieram.pl
  Co do winiet - po części przyznam rację, jednakże ze smutkiem przyznam - system płatności został dobrany na złość. Stawienie bramek na każdym wjeździe to pieniążków marnotrawstwo. Jednak system został wybrany również ze względów takich, aby przyhamować rosnący transport indywidualny. Ile razy mam powtarzać, że samochodów na drogach już jest za dużo, za parę lat będzie jeszcze więcej. A bezpłatne autostrady tylko sprzyjałyby wzrostowi ilości aut na drogach. Ten argument w ogóle do was mas nie trafia, lepiej na siłe wozić się samochodem, za parę lat tkwić na stałe w korkach i zanieczyszczać przy tym środowisko. Słyszała Pani o ograniczeniach ruchu samochodów osobowych w krajach Europy zachodniej? Proszę się tego za parę lat spodziewać w Polsce, i będzie Pani przeklinać na premiera czy tam prezydenta, niezależnie od tego kto będzie wtedy obejmował te stanowiska ...

  0 0
 • ~ 2012-05-18 14:17:29

  Panie Józefie - napisałem co nie co komentarz wyżej, jednakże pozwolę sobie uściślić swoją wypowiedź. Przede wszystkim w poprzednich dekadach przewidywano zwiększenie ilości samochodów, jednakże nie na taką skalę. Skoro jest Pan emerytowanym górnikiem, to doskonale pamięta Pan lata 70 i 80. Proszę porównać sobie obecną ilość samochodów do ilości która jeździła po ulicach Rybnika chociażby na początku lat 90. Na drogach budowany za czasów Gierka początkowo więcej wiatrów hulało niż samochodów, jednakże z biegiem czasu wybudowane drogi stopniowo się zapełniały. Dróg w latach 90 wybudowano niewiele. Samochodów przybyło i dziś jesteśmy w czarnym punkcie. Transport Zbiorowy się zwija, indywidualny jak na złość się rozrasta. Bezpłatne autostrady jeszcze bardziej zmarginalizowały by transport zbiorowy. Każdy myśli o swoim garnku. A ja niestety obserwuje dużo ludzkich fanaberii - że trzeba jechać autem gdzie popadnie, nawet do Warszawy - gdzie jeździ szybszy i tańszy pociąg ? Zmiana przyzwyczajeń jest trudna. Co do zarabiania pieniędzy - to studiuje i pracuje, więc proszę mi tu nie dawać do zrozumienia że jestem mamimsynkiem. Samochodu nie posiadam, jeżdżę rowerem i komunikacją zbiorową. Raz że jestem trochę dzięki temu bogatszy to też i zdrowszy.

  0 0
 • ~kokosz 2012-05-18 18:36:29

  Odłączyć Śląsk od tego polskiego dziadostwa. Będą mieli PKB o 22% niższe i pasuje.

  0 0
 • ~ 2012-05-19 08:37:36

  Panie Stanisławie - uważa Pan że ludzie za dużo jeżdżą prywatnymi pojazdami a za mało komunikacją publiczną, to niech mi Szanowny Pan łaskawie powie jak na przykład w niedzielę rano szybko dostać się komunikacją publiczną bez przesiadki z Rybnika do Gliwic? jakie opcje Pan proponuje? to są bardzo blisko leżące sąsiednie miasta odległość jedynie 28 kilometrów

  0 0
 • ~ 2012-05-19 23:28:46

  @Rybnicki - osobiście rozumiem ii tak samo boleje nad samym problemem. Komunikacja publiczna zawodzi i pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem w niedzielnie popołudnie miałem okazję się o tym przekonać. Jednakże, jeżeli ludzie potrafią się zjednoczyć w inicjatywie to dlaczego by nie zdeterminować się do stworzenia codziennej linii komunikacji miejskiej coś w rodzaju E-3? Inicjatywa społeczna dużo by dała. Jednakże mało kogo to dziś nie interesuje...

  0 0
 • ~Mariano_Italiano 2012-05-20 11:24:32

  do Stanisława: bezpłatne autostrady NIE będą sprzyjałyby wzrostowi ilości aut lecz korkowaniu się innych alternatywnych dróg. Kolego, płacisz podatki, w cenę paliwa wliczony został podatek drogowy, chcą nas oskubać z każdego ciężko przez nas zarobionego grosza, a Ty z takim entuzjazmem bronisz płatnej autostrady. Chcesz to płać i przepraszam ale uważam że jeśli ktoś chce płacić za autostrady to niech znajdzie sobie na stronie internetowej konto GDDKiA i przeleje im kasę. Ja wolę te piniądze przeznaczyć na coś bardziej pozytywnego niż napychać kapsy gburom którzy otrzymują (c)holendarne (nie wiem jakie H) premie!!!!

  0 0
 • ~ 2012-05-21 08:57:11

  @ jurempus: gdzie niby A1 jest już remontowana...? Jeżdżę nią regularnie i poza pracami porzadkowymi nic się na niej nie dzieje. Dopóki też A1 nie będzie oddana do uzytku, nie możesz mówić o remoncie czegoś, czego jeszcze nei ma ;-) A4 też jest OK, poza bułami na granicy Chorzowa i Katowic... Widziałeś ostrawski odcinek D1? Tu miejscami ograniczenie jest do 60 km/h... tak jest pofałdowana.

  Nie od dziś wiadomo, że przed wyborami ściemnia się ile wlezie... Chociaż A4 na odcinku do Kleszczowa będzie jednak bezpłatna.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 225