zamknij

Wiadomości

Nie dasz złotówki - porysują ci auto. Czy parkingowi wyłudzacze są w Rybniku bezkarni?

2014-05-28, Autor: Dominika Kuśka
Pani Bernadecie z Rybnika jeden z żebraków uszkodził samochód przed supermarketem Lidl, bo ta odmówiła zapłaty złotówki za "pilnowanie samochodu". Tego typu sytuacje nie są w Rybniku rzadkością. Co ciekawe, straż miejska i policja karzą żebraków mandatami, ale wyłudzanie pieniędzy jest dla nich na tyle lukratywnym zajęciem, że nic sobie nie robią z interwencji stróżów prawa. Idealnym miejscem zarobkowania są dla nich parkingi przed marketami, gdzie nie ma zainstalowanego monitoringu.

Reklama

Jedna z naszych czytelniczek kilka tygodni temu stała się ofiarą parkingowych żebraków. W dzień powszedni, około godziny 17:30 na parkingu przy Lidlu na ulicy Reymonta rybniczankę zaczepił jeden z żebraków, prosząc o symboliczną „złotówkę”. Kobieta odmówiła, a gdy wróciła do samochodu okazało się, że drzwi pojazdu są porysowane.

Zdenerwowana kobieta zgłosiła sprawę straży miejskiej. – Strażnicy udali się na miejsce i ukarali mandatem wskazanego przez zgłaszającą mężczyznę – informuje Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Wyłudzacz został ukarany za żebractwo, ale odpowiedzialności za zniszczenie samochodu nie poniesie. Dlaczego? Na parkingu przed Lidlem nie ma monitoringu, a więc nie da się udowodnić, kt0 dopuścił się aktu wandalizmu.

– Pracownicy firmy odpowiedzialnej za ochronę obiektu oraz kierownictwo i pracownicy Lidla zostali uwrażliwieni na problem, a ich zadaniem jest zapewnienie jak największego komfortu klientom sklepu mimo takich sytuacji – mówi Patrycja Kamińska z Lidl Polska.

Na pytanie, czy spółka Lidl zamierza zamontować monitoring na parkingu przy ulicy Reymonta, otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź. – Naszym priorytetem jest jak najszybsze rozwiązanie sprawy – odpowiada Patrycja Kamińska.

Służby mundurowe potwierdzają spostrzeżenia naszych czytelników, że wyłudzanie pieniędzy na parkingach to poważny i uciążliwy problem.  – Tylko kwietniu przyjęliśmy 24 zgłoszenia dotyczące żebractwa oraz przeprowadziliśmy 46 kontroli w tym zakresie. Najczęściej do żebrania dochodzi na parkingach miejskich oraz w miejscach, w których pojawia się najwięcej przechodniów, zwłaszcza w dzielnicy Śródmieście – mówi Dawid Błatoń.

Na parkingu przy ulicy Reymonta często interweniują również policjanci. – W przypadku podejrzenia uszkodzenia samochodu sprawę należy nam szybko zgłosić. Niezbędni w takich sytuacjach są jednak świadkowie, ewentualnie monitoring, którego na tym parkingu akurat brakuje. Apelujemy do kierowców o czujność i reagowanie, a w razie potrzeby wzywanie służb. Nie rozwiążemy tego problemu, jeśli ludzie wciąż będą przekazywać żebrakom pieniądze – tłumaczy Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Jak zauważają policjanci, proceder żebrania musi być bardzo opłacalny. W większości przypadków żebracy karnie przyjmują i płacą mandaty, po czym natychmiast wracają na parkingi "zarabiać"! Jakie pieniądze mogą wchodzić w grę pisaliśmy Wam parę miesięcy temu: >> Żebracy na rybnickim rynku „wyciągają” nawet 100 zł na dzień

 

Czy Waszym zdaniem problem żebractwa na parkingach jest poważny? Jak walczyć z parkingowymi wyłudzaczami? Czekamy na Wasze opinie!

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~ 2014-05-28 16:23:39

  Po co karać mandatami, jak nie mają z czego zapłacić? Wszyscy ci "niewypłacalni" z których nie da się ściągnąć należności za mandat, powinni dostać grabki, łopatę, worki na śmieci i ręczną kosę - niech czyszczą skwery, sprzątają rowy, koszą trawę tam gdzie służby miejskie nie ogarniają, oraz udrożniają kanały wodne w lasach czy przydrożnych rowach. Nie ma innego słusznego wyjścia, ale lepiej wystawić mandat, a podatnicy go zapłacą...

  136 0
 • ~turistas 2014-05-28 16:29:38

  ~megakasa - o tym samym chciałem napisać! Dodał bym do tego jeszcze prace społeczne u potrzebujących pod wskazany adres - nie jeden dziadek z babcią nie mogą już sobie chociaż narąbać drzewa, czy ogarnąć obejścia w koło domu ze względu na stan zdrowia, wiek, czy brak rodziny. Obejścia w zaroślach, pełno szczurów i innych tego typu, by się raz do roku porządnie wysprzątało, nie było by problemu. Pewnie takich miejsc do odpracowania należności można by namnożyć, ale te co wypisałeś, to jedne z najważniejszych.

  57 0
 • ~lukaszn84 2014-05-28 16:33:54

  Po co mandat? Lepiej z pały raz czy dwa przywalić tym żulom! W PRL nie było takiego czegoś, takiej żulownii.

  65 0
 • ~eloo 2014-05-28 16:40:42

  jesli niema monitoringu to mozna takiemu menelowi bez problemu wpierd.....ć to sie nauczy szanowac cudza wlasnosc a mam w aucie takie BOZEPOMOGEJ to moze sie zdziwic jeden z drugim

  69 0
 • ~roy 2014-05-28 16:42:06

  Narkomanom, żulom naciągaczom należą się prawa... obowiązkowego detoxu i pracy aby wyjść na prostą (jeżeli dalej chcą być w społeczeństwie), im szybciej to te opiekuńcze państwo zrozumie tym lepiej dla nas i systemu. Z prywatnego doświadczenia powiem, że zawsze się dawało no bo jak nie dasz to zamiast -2 PLN będzie -200 PLN, niestety jest to niepedagogiczne :P

  15 0
 • ~jurempus 2014-05-28 16:56:08

  niechce sie robic nierobom to zebrają...mysmy raz tez mieli doczynienia z żebrakami to uciekali az sie kurzyło jak kolega chwycił jednego za szmaty i podniósł go do góry od razu sie stracili wszyscy a jeden biedak wisiał

  8 0
 • ~ariss19 2014-05-28 18:11:32

  ja się jeszcze z takim czymś nie spotkałem, a jakby mi porysował to ręce połamie a znaleźć takiego to nie problem

  15 0
 • ~goldendoodle 2014-05-28 19:14:52

  Jeden taki agresywny jest - wysoki, rudy i z brodą. Często można go spotkać na parkingu Tesco koło Neste'a. Podchodzi na bezczela nawet jak samochód myłam na tamtej myjni - oparł się o samochód i nie chciał odejść....co jak co, ale jest to problem i to nie tylko w Rybniku.

  25 0
 • ~ssij banana 2014-05-28 20:06:41

  ~goldendoodle trza było mu sprayem po mordzie przejechać, a później szczote w dupę wsadzić zeby sie wysrać nie mógł

  25 0
 • ~nynek 2014-05-28 21:20:05

  Sprawa nie jest nowa, na wybory chodzimy po to by wybrać tę śmietankę polityczno-społeczną z pomysłami dla nas przeciętnych zjadaczy chleba. W zamian jak zwykle nie dostajemy nic bo to wciąż te same osoby i co dalej to znowu my mamy podsyłać pomysły jak z tym walczyć - dziękuję. Teraz komentarze to już porażka naszych czasów ludzie mający niewiele lat wiedzą jak było za prl-u szacunek. Nie rozpisuję się bardziej bo nie będzie mi się pewnie chciało czytać podtekstów ale po ostatnich wyborach mam odczucie że sięgamy już dna.

  7 0
 • ~1floyd 2014-05-28 21:23:04

  Polska to dziwny kraj. Dotyczy to też żuli. Ale nie tylko. Mam trochę nie miłych doświadczeń z nimi. Porysowany błotnik, czy wyrwana wycieraczka to też znam. Mam kilku znajomych w USA. Jak czytają o segregacji śmieci w Polsce to wręcz ryczą ze śmiechu. W USA jest też prowadzona segregacja śmieci. Ale na wysypiskach.Tam są potężne sortownie. I co najważniejsze 80% prac z tym związanych wykonują więźniowie. I tak jeżeli stawka godzinowa przy takich pracach wynosi ok 15 dol. to więzień za tę pracę otrzymuje ok 5 dol. Bo tam się podchodzi do więźniów pragmatycznie. To oni winni utrzymywać społeczeństwo, a nie społeczeństwo ich. I w tym prosty sposób więziennictwo w USA ma ok 3 mld zysku. Tak samo podchodzi się sprawców szkód na mieniu. Płacisz albo odrabiasz. W każdym mieście jest dość prac do wykonania. A do pilnowania delikwentów straż miejska. Niech posprzątają lasy, udrożnią rowy czy wykoszą nieużytki. A wtedy nie jeden by się zastanowił czy warto wchodzić w konflikt z prawem.

  34 0
 • ~Bart 2014-05-28 21:28:21

  krótko i na temat do takiego żula... wypierd.... a jak by mi porysował auto to od razu łokieć w nos!

  25 0
 • ~alergik 2014-05-28 21:47:28

  ...

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-05-29 00:49:30

  Dawid Błatoń Straż Miejska, pierdoły. Pytam się po co nas pilnuje ochroniarz w środku w markecie. Dlaczego markety nie wyślą tych ochroniarzy na parking. Jesteśmy monitorowani przez kamery w marketach to market niech zadba o bezpieczeństwo naszych samochodów. Ja osobiście czuję się tak, jakbym był już na wstępie - na wejściu do marketu podejrzanym a nie klientem. Może tu jest pies pogrzebany. Byłem ostatnio w Czeskim Tesco i tam nie ma kamer śledzących klientów, ochroniarzy w środku, ale na parkingach owszem.

  19 0
 • ~ 2014-05-29 00:54:55

  Niestety trzeba placić bandytom haracz bo sprawa dla odpowiednich władz w naszym miescie jest nierozwiązywalna.I tyle.

  1 1
 • ~tomek325i 2014-05-29 01:11:18

  Ja tam zawsze każdemu z nich jasno tłumaczę że ja na tą każdą złotówkę muszę ciężko pracować i nie rozdaje za darmo na prawo i lewo... Ale jak bym przyszedł ze sklepu a byłby drzwi przerysowane to nawet monitoring im nie pomoże. Bo samochód to kolejna rzecz na którą ciężko pracowałem, a byle żul nie będzie mi tego niszczył - swoją drogą lakier dla mnie to świętość. Więc w najlepszym wypadku ręka złamana a wtedy już na pewno się nauczy że ma więcej nie wyłudzać kasy... A ja dostanę co najwyżej 2 lata w zawieszeniu za pobicie

  9 0
 • ~markrotka 2014-05-29 07:05:00

  Nasi Skini, Biali Patrioci powinni dać sobie spokój z walką z homosiami i innymi wykolejeńcami i zabrać się za tych smRodów, żuli śmierdzących, leni pokracznych.

  16 0
 • ~alergik 2014-05-29 09:41:56

  Sądząc po szybkim usunięciu mojego komentarza przez redakcję dotyczącego załatwianiu prywatnych spraw przez autorkę niniejszego tekstu proszę o oficjalne ustosunkowanie się do informacji przeze mnie zamieszczonej.(ponieważ regulamin zamieszczania opinii nie został złamany pod żadnym względem)
  Czy Pani redaktor opisuje sytuację, która spotkała członka jej rodziny? Czy to jest obiektywizm dziennikarski?

  16 0
 • ~AnnaJ 2014-05-29 10:45:01

  Na dużym tesco jest to normą tak samo biedronka na Paruszowcu tak naprawdę wszędzie gdzie są super markety

  6 0
 • ~majka15_26 2014-05-29 12:39:14

  W ostatnich zdaniach artykułu jest napisane, że żebracy w większości przypadków przyjmują i PŁACĄ mandaty.
  Jest to problem, ale ja tu nie widzę sensownego rozwiązania. Ja wolę dać złotówkę takiemu i podczas zakupów nie martwić się o samochód. Zresztą częściej zaprzątam sobie głowę tym czy ktoś stojący obok mnie wsiadając czy wyjeżdzając z parkingu nie uszkodzi mi auta-co już nie raz się niestety zdarzyło.

  0 3
 • ~jojo 2014-05-29 12:48:08

  Najlepiej nie robić zakupów w marketach,które nie mają monitoringu na zewnątrz.

  10 0
 • ~elik14 2014-05-29 13:36:25

  a może, do czasu zainstalowania monitoringu .... na zakupy do Biedronki czy tam innej Stonki

  9 0
 • ~Heksa13 2014-05-29 14:20:28

  ~alergik masz całkowitą rację. Pani redaktor Kuśka dlaczego usuwacie komentarze które nie są po waszej myśli? Nikt nie złamał regulaminu. I wy nazywacie się obiektywnym portalem. A komentarze znikają bez przyczyny.

  8 0
 • ~pwfm 2014-05-29 22:25:06

  W latach 80-tych był porządek i nie było takiego łażenia bez celu. Ja ma na wyposażeniu wstrzeliwarkę do kołków, może to być skuteczne na ataki tych namolnych biznesmenów/sępów. Ciekawe co z tym robi nowa dyrektor Urzędu Pracy skoro ci ludzie łażą po parkingu zamiaat być w pracy? Może by ją przykołkować do stołka i niech coś z tym zrobi skoro wypłata jest z naszych podatków!

  3 0
 • ~deuter 2014-05-29 23:59:59

  Ludzie zaczynicie chodzić na zakupy do Biedronki bo pod Lidlem zniszczą Ci samochód, lepszej reklamy dla konkrecji nie ma. Lidl ma w du... swoich klientów więc miejcie go w dup... i wy, proste jak budowa cepa.

  6 0
 • ~ 2014-05-30 16:55:20

  Rok 2054 pól roku przed wyborami.Menele przed sklepami w Rybniku wymuszają haracz na parkingach.Władza niestety bezsilna.

  5 0
 • ~ 2014-05-31 06:28:57

  Ja jeszcze nigdy żadnemu menelowi nie dałam ani złotówki - pomimo , ze jeźdzę sama z dziećmi nie mam oporów by powiedzieć ze to co robią jest wykroczeniem - a utrzymanie mojej rodziny też kosztuje. Mam nowe auto i tez szlag by mnie trafił jakby zostało porysowane - ale to nie powód by utrzymywać im ten lukratywny interes. Każdy z WAS kto choć raz im dał przysłowiowy nawet grosik jest temu winny że tak się dzieje - to tak samo jest z RUMUNAMI jak by się babinki nie litowały to by nie siedzieli i nie żebrali - DAJJECIE IM KASE to będą tam łązić i prosić sie bo po co ma harować jak żebrajac zarobi wiecej a i jeszcze pewnei ubaw z kolegami mają jak trzęsiecie portami wyciągając drżacymi rękami tą złotówkę z portfela

  7 0
 • ~wojtz89gmail 2014-06-03 09:06:13

  ja jak ostatnio zauważyłem to jednego żebraka widziałem z podbitym okiem ,napewno trafia na takiego co sie nie pier...i

  3 0
 • ~Volt 2014-06-06 09:20:41

  Słuszny wniosek- żeby tych leni i cwaniaków zagonić do roboty z łopatami.
  A od strony społeczeństwa- paru tym łachom spuścić łomot - to sami znikną- ze strachu.

  Paragrafy na nic dla kogoś, kto ma je od lat gdzieś.

  0 0
 • ~danianowa 2014-06-10 19:28:06

  Wszyscy żebraków gonią do roboty, a tej roboty nie ma! Mój syn już 2 lata szuka cokolwiek.Nie ma znajomości. Niech tylko nikt nie mówi, że mógł się uczyć, bo ma średnie wykształcenie! Jak ktoś wie, gdzie można dostać legalną (zaznaczam LEGALNĄ! ) pracę to proszę dać znać!

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1347