zamknij

Wiadomości

Nie chcieli dewelopera i jego wysokich bloków. Wycofał się (ale nie do końca)

Bartłomiej Furmanowicz 2022-06-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy ul. Cegielnianej powiedzieli „nie” tej inwestycji. Deweloper chciał bowiem postawić cztery 6-piętrowe bloki z 540 mieszkaniami. Rybniczanie wysunęli szereg argumentów przeciw budowie. Tymczasem magistrat poinformował, że deweloper wycofał się z inwestycji. Czy aby na pewno?

Reklama

Bloki zakryją cieniem okolicę

Przy ul. Cegielnianej, pomiędzy centrum handlowym a zabudową złożoną z domów jednorodzinnych miały powstać 4 bloki. Nie byłoby tematu, gdyby nie fakt, że nie każdemu ta inwestycja się podobała. Mieszkańcy ulicy dowiedzieli się bowiem, że nowe budynki mają mieć ponad 20 metrów wysokości. Wskazała nam to pani Irena mieszkająca w jednym z domów jednorodzinnych przy Cegielnianej.

Była mowa o czterech, wysokich blokach. Tu są wszędzie niskie jednorodzinne domy. Wielu z nas ma założoną fotowoltaikę. Sąsiedzi ogrzewają się tylko dzięki niej. Gdyby powstały takie budynki, będziemy żyli w cieniu – wyjaśniła w rozmowie z naszą redakcją.

Życie w cieniu to jedno. Nasza rozmówczyni przypomniała, że w tym miejscu przed wojną była tam cegielnia, a już po wojnie znacjonalizowane przedsiębiorstwo również trudniące się w podobnej branży.

To jest teren gliniasto-ilasy. Przecież jeżeli zaczną wiercić pale – wystarczy 15 metrów w głąb – to zacznie spływać woda z parku Sarkandra. Za kilkanaście lat uschną w nim drzewa. To przecież ostoja zieleni w tej części Rybnika – zauważa kobieta.

Skoro już o środowisku mowa, istnieją też obawy, że budynki pogorszą jakoś powietrza w okresie grzewczym.

Jesteśmy w niecce. Jak postawią bloki, to jak wiatr wywieje smog? Najogólniej mówiąc – nasze działki stracą na wartości, miasto nic z tego nie będzie miało, tylko 540 mieszkań i kłopoty z nami. Z tego, co wiemy, to deweloper podpisał umowę przedwstępną z właścicielami parceli. Twierdzę jednak, że dopóki nie kupili gruntu, to firma będzie się bała naszych protestów – zauważa pani Irena.

Wszystkie uwagi zawarto w piśmie do UM Rybnika:
Deweloper się wycofał. Na pewno?

W przypadku naszej rozmówczyni nadzieja się spełniła. Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku informuje nas 8 czerwca „postępowanie w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę zostało umorzone na skutek złożonego przez inwestora pisma dotyczącego wycofania wniosku o pozwolenie na budowę”.

Skąd taka decyzja dewelopera - Heritage Real Estate z Warszawy? Renata Pastwa reprezentująca inwestora tłumaczy, że ten „będąc na etapie analizy i planowania, wziął pod uwagę wszystkie wymogi konstrukcyjne i lokalnej społeczności”. Deweloper na razie się wycofał, ale nie oznacza to, że całkowicie porzucił koncepcję budowy bloków.

Wszystko jest na etapie analizy, ustalania. Nie mogę dać teraz konkretnej odpowiedzi. Do miesiąca powinniśmy coś wiedzieć – wyjaśnia Renata Pastwa.

Zapytaliśmy Annę Kolendę, czy jest szansa, że magistrat wyjdzie z pomysłem zmiany zagospodarowania przestrzennego dla terenu, gdzie mają powstać bloki przy Cegielnianej. Chodzi głównie o ograniczenie liczby kondygnacji, co też zmniejszy wysokość budynków.

W odpowiedzi dowiadujemy się, że MPZP z 2009 roku pozostaje na razie bez zmian.

Z posiadanych informacji wynika, że inwestor planujący realizację zamierzenia budowlanego nie występował do urzędu Miasta Rybnika o zmianę obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie na rzeczonym terenie nie trwają też żadne procedury planistyczne związane ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia Anna Kolenda.

Będziemy przyglądali się tej sprawie.

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Arteks 2022-06-14
  12:09:11

  Mam nadzieję, że deweloper się nie wycofa. Nowe mieszkania, nowe budynki są w mieście potrzebne, a miejsce jest bliskie centrum w którym powinna dominować wysoka zabudowa, a nie niska. Każda taka inwestycja jest w interesie miasta. Najśmieszniejszym argumentem domkowców jest to, że inwestycja spowoduje wzrost smogu. No zapewne, jeśli nadal będziecie używać pieców na węgiel!!!

 • ~Abisall 2022-06-14
  12:18:26

  74 2

  Tak, to jest artykuł jakiego oczekiwałem w tej sprawie - pełny, całkiem obiektywny, próbujący przedstawić racje i opinie wszystkich zaangażowanych stron.
  Mam nadzieję że więcej będzie takich, poruszających ważne dla miasta sprawy, materiałów.

 • ~norton 2022-06-14
  12:40:04

  78 18

  Piękny, uargumentowany protest.
  Miejmy nadzieję, że nie powstaną tam te okropne kolosy.
  Pamietam plany budowy parku na terenie całej cegielni. Już raz przegrały z blaszokami. Teraz jest szansa by reszta terenu nie została zniszczona.

 • ~Arteks 2022-06-14
  12:44:37

  @norton - miejmy nadzieję, że powstaną. To jest centrum miasta. Nikt nie chce budować "kolosów" w Chwałęcicach czy Kamieniu. A dwa parki są obok - na wzgórzu i ten im. Fudalego. To akurat świetne miejsce pod deweloperską inwestycję.

 • ~Gibon 2022-06-14
  13:06:20

  67 57

  Myślę, że problemem nie jest budowa bloków w tej okolicy a sąsiedzi. Z całym szacunkiem, lecz argumenty strony społecznej są całkowicie wyssane z palca. I te dotyczące fotowoltaiki - bloki mogą zasłaniać co najwyżej ul. Kotucza, i smogu i wody w parku to już w ogóle kosmos. Największym problemem jest małomiasteczkowe myślenie mieszkańców. To jest miasto. Tutaj powinny być budynki mieszkalne, w otoczeniu takiego parku. Bez mieszkań, bez sąsiadów Śródmieście obumiera. Trzymam kciuki, aby deweloper wybudował tam mieszkania, tylko w zrównoważony i estetyczny sposób. Wszystko da się załatwić. Nawet kwestię bliskiego sąsiedztwa. Może jakaś zieleń izolacyjna... Ludzie, niech się coś wreszcie w tym mieście ruszy bo Gliwice, Żory i inne sąsiednie miasta dawno już nas przegoniły .

 • ~Franciszka Tania 2022-06-14
  13:10:50

  37 38

  Nowe mieszkania i budynki nowoczesne sa potrzebne miastu.Jestem za dodatkowo otworzyć park rozrywki.Rybnik jako miasto powinno sie rozwijać.

 • ~bartezz 2022-06-14
  13:15:51

  69 30

  Arteks - z punktu widzenia blokersa skaczesz z radości by takie bloki tam powstały. Zapominasz o jednym, że sam korzystasz z lasu na Nowinach nieopodal swojego miejsca zamieszkania - gdyż wiele razy sam się tym chwalisz. Znowu hipokryzja u ciebie się ujawnia i to w wielkim stopniu Ludzie mieszkający nie tylko na Cegielnianej ale także w północnej części Rybnika jak i okolicach korzystają z tego parku bo jest on jednym z nielicznych tak dużych w śródmieściu i tak blisko umiejscowionym od rynku. Sam spędziłem w nim swoje dzieciństwo i nie wyobrażam sobie aby taki park w takim miejscu przestał istnieć a zagrożenie dla niego jest realne bo jak zauważa w liście mieszkanka tejże ulicy cyt. "To jest teren gliniasto-ilasy. Przecież jeżeli zaczną wiercić pale – wystarczy 15 metrów w głąb – to zacznie spływać woda z parku Sarkandra. Za kilkanaście lat uschną w nim drzewa. To przecież ostoja zieleni w tej części Rybnika – zauważa kobieta." Popatrz na ten problem też z tej strony gdzie sam korzystasz z czegoś co innym byś chciał odebrać.

 • ~bartezz 2022-06-14
  13:27:13

  55 13

  Arteks - i jeszcze jedno piszesz o tym, że jest "park na wzgórzu" a to jest ten właśnie park Sarkandra więc o jego zagrożeniu jest mowa - tutaj teraz wyszła twoja nieznajomość miasta, którą mi wielokrotnie zarzucałeś - sam nie wiesz o czym piszesz :))

 • ~Arteks 2022-06-14
  13:49:19

  21 66

  @Gibon - zainteresowanie budowami w centrum Rybnika jest i będzie co raz większe i tego nikt nie zatrzyma - nawet najbardziej zaściankowi mieszkańcy. Możesz mi wytłumaczyć, w czym nas przegoniły Żory?! Bo jeśli masz na myśli TBS - to nawet bym się zgodził ale w tej dziedzinie możemy dość szybko się zrównać, a nawet wyprzedzić. Tu wystarczy aktywność naszego TBS i trochę boli, że w Rybniku tak późno ruszono z miejskimi inwestycjami mieszkaniowymi. W innych dziedzinach Żory to cały czas ubogie przedmieścia Rybnika. Natomiast Gliwice nie przegoniły nas teraz tylko jeszcze w czasach... pruskich. Tam nikomu do głowy nie przyszłoby aby ktoś z domków pisze jakieś skargi na dewelopera. @bartezz - znowu wychodzi z ciebie ignorancja i zacietrzewienie. Bo to w twoich Żorach jest niesamowity deficyt zieleni . W Rybniku w każdym zakątku miasta są jakieś miejsca gdzie można się relaksować i cieszyć zielenią. Fajnie wygląda z góry nasze miasto - trochę jak ogród. :) Nie inaczej jest na moich Nowinach - obszary zielone zaczynają się kawałek za osiedlem z każdej strony. W Żorach trzeba z osiedli dojechać do lasów kilka km... Nowe osiedle ma stanąć nie w miejscu parku tylko w obszarze dawnego wyrobiska po cegielni. Obok osiedla są dwa parki + zielony teren szpitala, bulwary Nacyny. Bardzo fajne miejsce do mieszkania stąd nie dziwi bardzo wysoka ilość nowych mieszkań jakie założył sobie deweloper. A ta kobieta to taki sam znafca drzewostanu jak z ciebie owicer roferowy. ;)

 • ~Dador 2022-06-14
  14:23:37

  33 28

  Takie prawo miasta. Jakoś Okrzeszyńca, to nie szkoda mieszkańcom. Jeszcze 10 lat temu, tam w większości był las i parę domów. Dziś cały czas rozrastające się osiedle, kosztem naprawdę cennej przyrody. I nie ma problemu, nikt nie protestuje. Jestem za budową. W Rybniku wiele blokowisk funkcjonuje tuż przy zabudowie jednorodzinnej (Sławików, Dworek, itp.) i ludzie żyją. Jedynie co, to przycisnąć dewelopera, by na swój koszt (oczywiście przyszłych nabywców, rozumie się) zadbał o należyte skomunikowanie osiedla z drogami lokalnymi, by to nie generowało korków w tamtej okolicy.

 • ~bartezz 2022-06-14
  14:29:04

  48 14

  Arteks - nic nowego - jak zwykle próbujesz nieudolnie wybrnąć z gafy jaką popełniłeś bo ciężko przyznać ci się do błędu :D
  To gdzie ma stanąć osiedle to ja doskonale wiem, tobie mylą się parki i teraz już wyskoczyłeś dla zmydlenia oczu z parkiem na terenie szpitala :))
  Ja nigdy nie kreowałem się na oficera rowerowego w przeciwieństwie do ciebie gdzie ty uważasz się za wszechwiedzącego w każdej dziedzinie - znowu to tylko pozory bo nawet jako taki niby.... rybniczanin? mylisz jeden park z pod dwiema nazwami :D
  A co mnie obchodzą Żory??!! - znowu ułomność się ujawnia - udowodnij najpierw, że w nich mieszkam - a przestań się kompromitować już z tym przypisywaniem mi czegoś co nie istnieje :)
  "Park na górce", "na wzgórzu" lub Sarkandra to jest to samo miejsce - dzis się wreszcie tego odemnie dowiedziałeś znaFco :))

 • ~Arteks 2022-06-14
  14:41:40

  11 58

  @bartezz - jak zwykle nieudolnie podejmujesz temat - który ci "nie leży" i potem wpadasz we frustracje i słowotok. Szkoda na ciebie czasu - dla mnie istotniejsze jest to, że mamy szanse za jednym zamachem na inwestora i 540 mieszkań w centrum miasta! :D

 • ~Onyx01 2022-06-14
  14:57:46

  39 34

  Kolej nie, obwodnica nie, bloki nie, centrum handlowe nie, piece na węgiel nie, zmiana organizacji ruchu nie. Mieszkańcom tego kur**dołka wszystko przeszkadza przez co wspaniałe niegdyś miasto dzisiaj może co najwyżej konkurować z Wodzisławiem a za 10 lat z Pcimiem.

 • ~bartezz 2022-06-14
  15:05:31

  34 7

  Arteks - temat podjąłem całkowicie trafnie pod problematykę poruszoną w artykule - tu mi niczego nie zarzucisz :)) tobie pomyliły się nazwy, które dotyczą jednego parku lub nawet nie byłeś świadom tych nazw.
  Szanse na mieszkania mamy - jasne, ale różnica pomiędzy szansą a już realizacją jest zupełnie inna.
  Słusznie zauważasz szkoda czasu na polemiki z tobą - można o wiele bardziej przyjemnie spędzic czas :DD

 • ~Arteks 2022-06-14
  15:21:33

  16 43

  @Onyx01 - a co cię obchodzi reakcja garstki ludzi którzy zawsze są na nie? Czy to obwodnica, czy piece, czy nowe inwestycje deweloperskie - ostatecznie musieli dostosować. Stawiam, że ludzi których cieszą nowe inwestycje musi być dużo więcej - bo się ich domagają w komentarzach. Czy jest w Polsce miasto wojewódzkie które nie chciałoby osiedla 540 mieszkań wybudowanych przez dewelopera z Warszawy? :D Mam nadzieję, że władz Rybnika zrobią wszystko aby inwestycja się rozpoczęła. :D @bartezz - niby wszystko wiesz, a nie zauważyłeś nawet wysokiego dźwigu który stał od kilku miesięcy. Może zbyt rzadko ze swojej wioski przyjeżdżasz do miasta? A w mieście ciągle się coś fajnego dzieje. :)

 • ~mui 2022-06-14
  16:02:04

  26 30

  To tylko 6 pięter. Liczę, że szybko budowa ruszy i zostanie ukończona a inwestor nie podda się, bo jakis cwaniak chce grzać basen latem.

 • ~bartezz 2022-06-14
  16:08:53

  28 7

  Arteks - nigdy nie powiedziałem, że wszystko wiem! Nigdy! Za to ty za takiego się uważasz w każdej dziedzinie co potwierdza grono czytających :) w temacie jednego z najstarszych parków w mieście pomyliły ci się miejsca lub nawet nie wiedziałeś gdzie ma powstać nowa inwestycja :D właśnie to co napisałeś tyczy się ciebie - niby wszystko wiesz a nawet nie wiedziałeś o jakim parku piszesz :)) z Nowin masz do niego rzut beretem :D
  Ja natomiast nie muszę codziennie jeździc ul. Kotucza by wiedzieć, że tam stoi dźwig - wówczas gdy o tym rozmawialiśmy to stał tam około tygodnia. Park Sarkandra po byłym cmentarzu i częściowo obecnym gdyż znajduje się tam jeszcze kilkanaście grobów stoi tam od wieków i nazwy " na górce" i "na wzgórzu" też są w obiegu rybniczan już od wieków czego nie byłeś świadom :)

 • ~spirit-of-the-town 2022-06-14
  17:45:14

  14 24

  I bardzo dobrze, niech budują. Gdy nie ma mieszkań w centrum, ludzie szukają działek poza miastem, później taki jeden z drugim postawią jakiś domek na działce 200 metrowej i siedzą w nim, nie umieją zadbać: nie potrafią trawy skosić, drzewa posadzić czy gwoździa przybić. Miejsce dla takich wyłącznie w centrum: dostaną gotowe 50 metrów z widokiem na ulicę, market i plac z żulami.

 • ~tropiciel_debili 2022-06-14
  18:11:17

  28 31

  Mogla powstac pierwsza sensowna inwestycja mieszkaniowa w Rybniku od czasow PRL, ale nie powstanie bo ludzie mieszkajacy 200 czy 300m od rynku koniecznie musza miec barzoly, zeby bylo gdzie wysrywac swoje kundle. Poza tym jak slysze "20 metrowe kolosy" to smiech mnie zbiera. I rozpacz. Ludzie, wyprowadzcie sie do lasu, bedziecie zyc posrod jeleni i dzikow. Wtedy bedziecie szczesliwi.

 • ~rzyt 2022-06-15
  09:16:41

  13 3

  Tragedią Rybnika jest słaby MPZP. Kedyś szukałem terenu pod "wysoki" min. 15 kondygnacji budynek to wskazano mi ulicę Borki. Szkoda, że nie poszło się za pomysłem by w osi ulic Miejska-Jankowicka powstała taka strefa. A tak najwyższymi budowlami miasta są symbole smrodu i dymu z ER co chyba ma odzwierciedlenie w naśladownictwie przez niskie symbole miasta.

 • ~Arteks 2022-06-15
  11:27:45

  5 15

  @rzyt - ten MPZP był robiony w czasach Fudalego. Dla określonych miejsc zawsze można go zmienić jeśli oczywiście pojawi się poważny inwestor. Gdyby nie to, nie postawiono by w miejscu zakładu przemysłowego - wysokiego Focusa. Natomiast w artykule nie ma mowy o problemie z planem tylko o proteście domkowców, którzy być może swoje kwadracioki z czasów Gomułki lub Gierka traktują jako architektoniczne zabytki. ;)

 • ~rzyt 2022-06-15
  11:54:06

  11 2

  ~Arteks, od kształtowania miasta są służby urbanistycxne, a nie inwestor, dla którego możemy zmienić plan zagospodarowania. To przecież jest niepoważne i korupcjogenne. Po pierwsze; zaprzyjaźniona pracownia urbanistyczna poprawia to za co już dostała pieniądze; po drugie; inwestor nie będzie musiał "zachęcać" urzędników do zmiany decyzji, bo procedury byłyby klarowne.

  Nie wiem co ma znaczyć "ten MPZP był robiony w czasach Fudalego". Jest to zarzut czy usprawiedliwienie obecnych "profi" z UM?
  Wg mnie plan jest słaby i nie przystoi na dzisiejsze czasy.
  Aha, jestem właścicielem nieruchomości w tym rejonie. Nikt mnie nie powiadomił o takim proteście, a problem byłby niczym, gdyby tam był odpowiedni kolor na MPZG.

 • ~Abisall 2022-06-15
  14:50:13

  3 3

  @rzyt "a problem byłby niczym, gdyby tam był odpowiedni kolor na MPZG." - czyli jaki? Jestem szczerze ciekawy, bez wyzłośliwiania się.
  Wg słów naczelnika wydziału architektury pana Witka to tam jest w planie zabudowa do 18m wysokości a budynki miały mieć 17,9m
  " Sebastian Witek: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w tym obszarze przewiduje budynki nie wyższe niż 18 metrów, więc zasadniczo projekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, urząd miasta Rybnika nie może odmówić wystawienia pozwolenia na budowę, jeżeli wszystkie warunki będą spełnione i będzie to zgodne z przepisami prawa."

 • ~Abisall 2022-06-15
  21:37:40

  3 0

  A tak swoją drogą - na Cegielnianej już teraz powstaje jeden budynek mieszkalny - na działce przy zjeździe do Action itd, tam na rogu gdzie był "dziki" parking
  Wizualizacja jest straszna ;) ale jak zerknąć w rzuty poszczególnych pięter to całkiem fajne - olbrzymi plus za duzy parking podziemny
  https://cegielnianapark.pl

 • ~DonPedro 2022-06-16
  11:47:12

  8 3

  Ale dlaczego inwestor Heritage Real Estate zaakceptowal taki brzydki projekt ? Mozna tlumaczyc to niskimi kosztami,czyli wybudowac szybko, prosto i ogolic frajerow z prowincj i wyciagnac zyski.
  Te budynki nadaje sie tylko na obrzeza miasta i pasuja do postawienia miedzy podobnymi kroliczokami jak na Nowinach albo na Pekinie.
  Szkoda centrum miasta zawalic takimi szpetnymi budowlami.
  Zobaczcie co inwestor zaproponowal w innych miastach i porownajcie do rzutow z projektu na Cegielnianej. Porazka i zenada w samym centrum.
  https://heritagere.pl/realizacje

  Wydawalo sie ze po szpetnej galerii szalociorza Kampki na Glinioku nie da sie oszpecic bardziej miasta.
  Jednak mozna. Najgorsze jest to, ze prawdopodobnie to tam postawia. Homo Sovieticusy z blokow sie uciesza.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 358