zamknij

Biznes

Nie chce go PKP S.A i magistrat. Dworzec na stacji Rybnik-Towarowy do wyburzenia

2017-02-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeszcze w pierwszej połowie tego roku zostanie rozebrany budynek dawnego dworca na stacji Rybnik-Towarowy – informują Polskie Koleje Państwowe S.A. Zdaniem spółki obiekt jest w tak złym stanie technicznym, a nikt – nawet rybnicki magistrat nie był nim zainteresowany. Co na to urząd miasta?

Reklama

Na początek dobra wiadomość dla pasażerów: w połowie lutego na linii kolejowej Rybnik-Wodzisław-Chałupki ma zostać przywrócona prędkość pociągów do 80 km/h. Wtedy też definitywnie zakończą się prace na tym odcinku.
Przypomnijmy, w styczniu ubiegłego roku PKP PLK oddała do użytku remontowany odcinek linii kolejowej Rybnik-Chałupki. Choć pociągi w stronę czeskiej granicy kursowały już od roku, to kilku miejscach na linii nadal występowały ograniczenia prędkości na przejazdach kolejowych, spowodowane brakiem oddania do użytku samoczynnej sygnalizacji torowo-drogowej. Pociągi musiały zwalniać do 40 km/h na 7 punktach.

Jak poinformował nas niedawno Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK, utrudnienia zbliżają się ku końcowi. – Odbiory potrwają do połowy lutego, to bardzo ważne dla bezpieczeństwa kierowców i ruchu kolejowego. Następnie zostaną przywrócona na całej linii prędkość 80 km/h – zapowiedział. Ponadto PKP PLK planuje doposażyć stację Rybnik-Towarowy w platformy przyschodowe ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym między peronami.

Jednakże na tej samej stacji do połowy bieżącego roku zniknie budynek starego dworca. Znajduje się tuż przy ul. Wodzisławskiej, pod wiaduktem. Dodajmy, że droga dojazdowa prowadzi pod sam obiekt. Mimo to powstanie tam architektoniczna dziura. - PKP S.A. planuje rozbiórkę budynku. Obiekt jest w złym stanie technicznym i od ok. 10 lat nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych. Brakuje również zainteresowania ewentualnych najemców w kwestii zagospodarowania nieruchomości – tłumaczy Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP S.A.

Jak dodaje, ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości, budynek nie może zostać przekazany samorządowi. - Warto jednak zaznaczyć, że w poprzednich latach PKP S.A. kierowała do Urzędu Miasta w Rybniku zapytania dot. ewentualnego zagospodarowania budynków dworcowych w Rybniku, jednak samorząd nie wyraził zainteresowania w tym temacie – informuje Aleksandra Grzelak.

Co na to rybnicki magistrat? Agnieszka Skupień potwierdza, że PKP S.A zwróciły się w 2011 roku do urzędu z pismem dotyczącym wspomnianego dworca, a także podobnego budynku na stacji Rybnik-Gotartowice. Spółka zaproponowała przejęcie obiektów na własność - „dzierżawę na podstawie umowy albo założenie zarządzającej dworcem spółki z PKP S.A. lub innymi podmiotami zależnymi od PKP. S.A.” - W piśmie poinformowano też o konieczności zamknięcia dworców jeżeli miasto nie zaakceptuje jednej z powyższych propozycji – dodaje Agnieszka Skupień.

Wizja zewnętrzna obiektów wykazała ich bardzo zły stan techniczny. - Wstępne szacunki określiły koszt przywrócenia budynkom funkcji użytkowej na kilka milionów zł. Przedstawione przez PKP propozycje nie uzyskały akceptacji ówczesnych władz miasta, które deklarowały jednak współpracę organizacyjną i techniczną w celu zapewnienia funkcjonowania obiektów – wyjaśnia Agnieszka Skupień. Magistrat oczekiwał jednak konkretnych propozycji od PKP w jaki sposób można przywrócić dworcom dawną funkcję.

W tym miejscu korespondencja pomiędzy miastem, a PKP S.A urwała się. To oznacza, że w niedalekiej przyszłości stacja Rybnik-Towarowy będzie posiadała tylko wyremontowane przez Polskie Linie Kolejowe perony.

Czy Waszym zdaniem miasto pomimo wysokich nakładów finansowych, powinno wtedy przejąć stary dworzec? 

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~gero 2017-02-03 09:52:46

  Byłoby głupotą remontować tak zniszczony obiekt. Miasto powinno budować nowe budynki mieszkalne, ażeby zatrzymać młodych.

  41 29
 • ~Goa78 2017-02-03 11:33:04

  Najlepiej zniszczyć i zburzyć "stare" a świat niech będzie taki "plastikowy jak jest

  52 12
 • ~Henryk Adamczyk 2017-02-03 11:51:41

  ostatni który coś wybudował w Rybniku to był Edward Gierek ( fokus i plaza ) - sorki :)

  35 13
 • ~Arteks 2017-02-03 12:11:37

  Zupełnie niepoważne podejście do tematu zarówno ze strony PKP jak i Urzędu Miasta w Rybniku. Przy czym tych pierwszych usprawiedliwia to, że sprawy decyzyjne zapadają w Warszawie, a tam zainteresowanie budzą dworce jedynie na Mazowszu których oczywiście nie pozwoli nikt zburzyć. Co na swoje usprawiedliwienie mają władze Rybnika? Brak środków? Bynajmniej. Sam remont jakieś bocznej i niepotrzebnej większości mieszkańców ul. Szymborskiej - w kompletnie niereprezentacyjnym miejscu - to kilka milionów zł! Nieporównywalnie biedniejsze gminy takie jak Rydułtowy, Chałupki, Wodzisław czy Żory są w trakcie załatwiania przejmowania dworców od PKP - z świadomością, że będą je musieli wyremontować. Rybnik dostał w prezencie wyremontowany dworzec główny i dworzec Paruszowiec. Dlaczego więc w jednej z największych dzielnic miasta Niedobczyce UM nie przejmie obiektu któremu można by nadać zupełnie nowe funkcje i który leży w bardzo reprezentacyjnym miejscu - linią kolejową jeżdżą pociągi międzynarodowe, DK78 to najważniejsza droga przebiegająca przez Rybnik. Położenie wyśmienite - obok duże osiedle Paryż, słynna fabryka ICE-group, parę salonów samochodowych, jest jedna z największych w Polsce stacji towarowych, są duże tereny inwestycyjne po drugiej stronie stacji. Żory chcą przejąć swój dworzec mimo, że odjeżdża z niego tylko 5 par pociągów i mają ten dworzec na totalnym zadupiu, Rybnik Towarowy to 22 pary pociągów w tym także do Katowic, Raciborza czy Bohumina! Dlaczego marnować tak ciekawie położony budynek? Prezydent Kuczera zapowiada wspólnie z Kiecą kolej aglomeracyjną Wodzisław-Rybnik od 2018 rok - gdzie jakakolwiek wizja, spójne myślenie, jakaś logika postępowania? Gdzie się podziali radni z Niedobczyc? Czy macie tam taką gigantyczną ilość budynków historycznych, że nie musicie walczyć o spuściznę architektoniczną po przodkach? Czy pozwolicie na to aby w miejscu obiektu użyteczności publicznej w którym mogłyby mieć siedzibę biblioteka, posterunek policji, żłobek i cokolwiek innego bo budynek jest wielki - pozwolicie aby pojawiła się tam dziura bo władze miasta zaspały i zlekceważyły sprawę? Mimo zmiany władz w Rybniku nadal urbanistyka leży i kwiczy. Niedawno wpakowano sporo pieniędzy w harcówkę gdzieś na jakimś "zadupiu" w Ligocie, zamiast pomyśleć i zrobić siedzibę dla harcerzy na dworcu gdzie jest łatwy dojazd we wszystkich możliwych kierunkach.

  83 25
 • ~Arteks 2017-02-03 12:20:32

  @gienektd - remontuje się kamienice i budynki o wiele starsze i o wiele bardziej zniszczone. W dzisiejszych czasach nie ma żadnego problemu z tym jeśli tylko są pieniądze. Najlepszy przykład to Dworzec Paruszowiec - pamiętacie jak kilka lat temu wmawiano nam, że obiekt jest tak zdewastowany, że do niczego się nie nadaje? Dzięki zaangażowaniu wielu społeczników, wsparciu ze strony posła Krząkały i zaangażowaniu w sprawię prezydenta Fudalego i radnego Oświęcimskiego - udało się ocalić i wyeksponować naprawdę oryginalny obiekt. Panowie prezydenci Kuczera i Student - dlaczego nie macie żadnych skrupułów w wydawaniu pieniędzy na remonty dróg, mostów, na dopłaty do wymiany pieców, a obojętny jest wam los starej architektury w mieście? Chcecie współpracować z Kolejami Śląskimi, tworząc kolej aglomeracyjną i jednocześnie likwidując obiekt dworcowy w kluczowym miejscu miasta?

  63 13
 • ~THE Bill 2017-02-03 14:48:13

  Dworzec tak blisko głównej drogi - tam powinno powstać wręcz centrum przesiadkowe. Pociągi z Katowic powinny tam dojeżdżać, żeby zrobić coś jak Warszawa Wschodnia-Zachodnia. A nie burzyć. A budynek w sam raz dla muzeum, które nie ma się gdzie podziać.

  38 7
 • ~lukrecja50 2017-02-03 15:05:10

  PKP od lat nie dbała o budynek i teraz wygląda jak wygląda, a teraz jeszcze oczekuje by Miasto wzięło i wyremontowało. Kpina.

  23 13
 • ~Arteks 2017-02-03 16:09:16

  @lukrecja50 - PKP go doprowadziła do złego stanu ale teraz jest szansa ten proces odwrócić. Dlaczego inne samorządy przejmują dworce, a Rybnik nie? Większa dbałość o urbanistykę i prestiż miasta gdzie indziej? Miasto przejęło wiele różnych budynków jak chociażby zaniedbane szpitale - dlaczego nie miałoby przejąć dworca, budynku który po jego remoncie mógłby być reprezentacyjny zarówno dla dzielnicy jak i miasta? W interesie wizerunkowym miasta jest to aby ktoś kto jedzie pociągiem czy autem widział Rybnik od jak najlepszej strony. A takim ładnym widokiem byłby wyremontowany modernistyczny dworzec z lat 20. zeszłego wieku. Prywatne, zaniedbane domy przy Wodzisławskiej na pewno nie są reklamą naszego miasta. ;( @The Bill - gdyby taki dworzec leżał w Krakowie czy Trójmieście, nawet nie podlegałoby to dyskusji. U nas trzeba się prosić urzędników żeby zajęli się tym co do nich należy. Pan Koper zna problem bo jest w urzędzie od wielu lat - jakie jest jego zaangażowanie w takich sprawach jak ta? Student - czy architekta ucieszy dziura w ziemi w takim miejscu? Kuczera - historyk, mieszkaniec tej dzielnicy - niepojęte, że ludziom wydawałoby się na poziomie, jest obojętny los, dużego, atrakcyjnie położonego obiektu...

  34 8
 • ~minowa 2017-02-03 16:26:20

  Ciekawe, czy sprzedaliby mi za 1 zł ?

  20 5
 • ~Natalia Tyrka 2017-02-03 17:51:12

  Najlepiej do wyburzenia.. Zamiast ruszyć głową i zrobić coś z tym budynkiem jak wcześniej Pan się wypowiadał lepiej dać w tym mieście na głupie pierdoły kupę kasy na jakieś śmieszne ronda kilka tysięcy czy ul. Niepotrzebnie miliony... Lepiej wyburzanie... Jak w niedobczycach nie potraficie posypać czymś chodników , dziś idąc do przedszkola z synem chodniki oblodzone nic tylko sobie złamać coś!

  30 8
 • ~Jagoda Niżyniec 2017-02-03 18:22:31

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  13 4
 • ~orient 2017-02-03 18:44:39

  Typowo polskie marnotrastwo i brak poszanowania historii. Ile razy słyszymy, że trzeba wybudować hospicjum, że brakuje jakichś miejsc w których możnaby rozwijać talenty, pomagać innym. A jak jest pusty obiekt w ciekawym miejscu to jedynym pomysłem jest wyburzenie. To kolejny przykład na urzędników - obojętnie czy miejskich czy PKP -którzy niszczą publiczne mienie!

  27 4
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-02-03 19:08:25

  Złoty PRL. Wtedy się budowało nie wyburzyło.

  33 5
 • ~lukrecja50 2017-02-03 19:42:21

  ~Arteks - Zgadzam się z tym,że miasto powinno dbać o urbanistykę i prestiż miasta, ale dlaczego ma ponosić niemałe koszty remontu. Jak ty sam doprowadzisz do ruiny dom np swoich dziadków to co miasto ci go wyremontuje PKP jeśli nie chce budynku to na własny koszt powinni go wyburzyć by nie stwarzał niebezpieczeństwa dla podróżnych.. Ciekawe czy ten dworzec podlega konserwatorowi zabytków ? To nie jest jedyny dworzec który popadł w ruinę. Jadąc w kierunku Raciborza wszystkie dworce tak wyglądają. Za komuny to nawet domki dróżnika były zadbane, w koło rosły kwiatki. A dziś na tej trasie to perony zarośnięte kszakami, brak toalet, poczekalni, strach przyjść na pociąg wieczorem żeby sie nie natknąc na jakiegoś bandziora w ciemności.

  28 7
 • ~Arteks 2017-02-03 20:21:21

  @lukrecja50 - to wszystko zależy od koncepcji. Jeśli miasto poszłoby w kierunku wykorzystania obiektu na cele związane z niepełnosprawnością można by pozyskać środki na to i relatywnie wcale nie kosztowałoby to dużo. Rybnik jest miastem aktywnych ludzi więc pomysłów na pewno by nie brakowało - świadczą o tym już nawet same wpisy internautów którzy proponują tam różne nowe cele. Najłatwiej dla urzędnika jest coś zburzyć i zaorać - zero odpowiedzialności i prawie zero obowiązków. Nie porównuj obiektu publicznego do domu dziadków. Jeśli stary dom dziadków zniknie z krajobrazu miasta to nawet dobrze. W tym miejscu może powstać nowy, piękny budynek. Ale w przypadku niemałego dworca - jeśli dojdzie do jego zburzenia, powstanie tam niczym nie wypełniona urbanistyczna dziura. Wspomniałaś o linii do Raciborza. Nie do końca jest tak jak piszesz bo Rydułtowy zdecydowały się przejąć dworzec i pewnie za rok-dwa poznamy jego nowe oblicze. Tymczasem starostwo przejęło i wyremontowało dworzec Sumina który prezentuje się teraz naprawdę rewelacyjnie. Jak informowało Radio Vanessa FM: "Były dworzec kolejowy w Suminie służy dziś osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Starostwo rybnickie zorganizowało tam warsztaty aktywnej integracji, na które dowożeni są podopieczni z całego powiatu. Warsztaty aktywnej integracji pomagają podopiecznym w codziennym życiu – mówi Sonia Fojcik-Hałacz ze Starostwa Powiatowego w Rybniku. Co ciekawe lokalizacja warsztatów w byłym dworcu podoba się podopiecznym. Maszyniści pozdrawiają nowych sąsiadów, a podopieczni pilnują prawidłowego rozkładu jazdy i godzin przejazdu pociągów." DA SIĘ? A rybniccy urzędnicy powinni się uczyć od innych miast bo zarządzanie nieruchomościami im jakoś słabo wychodzi. Harcówka mieści się gdzieś na zadupiu między domami prywatnymi, Przygodę wciśnięto do szkoły, USC gnieździ się z Muzeum, a Urząd Miasta mieści się chyba w czterech budynkach...

  18 21
 • ~rodzyn 2017-02-03 21:42:42

  "Wstępne szacunki określiły koszt przywrócenia budynkom funkcji użytkowej na kilka milionów zł." W takim razie lepiej postawić nowe dworce systemowe. http://pkpsa.pl/dla-mediow/galerie-zdjec/IDS.html

  8 3
 • ~Arteks 2017-02-03 22:00:15

  @rodzyn - fajny pomysł ale kto ma to zrobić? PKP, które nie jest zainteresowane obecnym dworcem? Miasto, które też nie interesuje się za bardzo potrzebami transportu publicznego? Poseł Krząkała uratował dworzec Paruszowiec - myślę, że ostatnią szansą dla tych którym sprawa nie jest obojętna są posłowie. To ich powinno się zainteresować problemem i próbować ratować ten obiekt przez unicestwieniem. Jeśli obiekt zniknie - prawie na pewno będzie taka sama "dziura" w tym miejscu jak w Dębieńsku.

  10 15
 • ~ 2017-02-03 23:49:39

  Jak widać prosciej zburzyc jak wykonac kilka metrów przebicia pod nasypem na Paruszowcu.Prezydent Fudali chciał.prezydent Kuczera chce a tuneliku jak od stu lat nie było tak niema.Sprawa wróci w kampanii wyborczej.

  16 2
 • ~Gruby21 2017-02-04 00:25:22

  Nie ma się co dziwić, że kasy nie ma skoro będziemy budować drogę za 500 mln. Ciekawe ilu czytelników tego portalu troszczy się o dworce wsiadając dziennie do swojego samochodu w drodze do pracy...

  12 3
 • ~ 2017-02-04 21:06:21

  ten kurnik nawet kolorystycznie pasuje do różowych peronów tylko te śmieszne wiatki jakoś się nie wkomponowały a ten zegar to chyba kupili u wietnamczyków na bazarze

  7 23
 • ~bartezz 2017-02-05 10:50:56

  tyś się kurnik mioł na drugie nazywać!

  22 5
 • ~THE Bill 2017-02-08 07:39:59

  @ gonzof - gdyby dworzec na Towarowym był ogrzewany, miał kasę i poczekalnie to wolałbym z niego korzystać niż z głównego. Łatwiej dojechać, zaparkować niż w centrum. Na pomysł zburzenia dworca komunikacji miejskiej na rzec Biedronki też się bulwersowałem, ale byłem za mały żeby iść się przykuć łańcuchami do drzwi. Więc ci odpowiadam, że tak - myślę o tym wsiadając do samochodu (może nie codziennie, ale przy okazji wyjazdu gdzieś dalej), że boli mnie brak porządnych dworców, że kolej kojarzy się ze spóźnieniami, żulami, którzy nocują w poczekalniach, że strach iść na dworzec wieczorem bo się kręci menelstwo. Z łezką w oku mogę jedynie wspominać czasy, w których nie było mi dane żyć, kiedy to na każdym dworcu były osoby odpowiedzialne za ich godny wygląd. Kiedy były kwietniki, ławki, porządek i bezpieczeństwo.

  7 0
 • ~Arteks 2017-02-08 23:09:13

  @The Bill - mądrze piszesz o podjeździe autem. Komunikacja publiczna musi być elastyczna i umożliwiać ludziom różne kombinacje, ktoś może zostawić auto na dworcu, ktoś inny podejdzie pieszo, inny przyjedzie autobusem, a jeszcze inny na rowerze. Ale u nas władze miasta (chociaż co raz bardziej kumają temat) to i tak wolą wszystkie pieniądze lokować w drogach czy tak jak ostatnio rozdawać na wymianę pieców... Zamiast podejmować jakieś działania miastotwórcze i związane ze zrównoważonym transportem. Natomiast co do stanu polskich dworców to wybacz ale chyba ich nie odwiedzasz... W ciągu ostatnich 10 lat praktycznie wyrzucono żuli z dworców. Prawie na każdym dworcu patrole pełni SOK, większość dworców ma ochronę. Nawet nasz dworzec główny w Rybniku nie dość, że jest monitorowany to i tak porządku pilnuje ochrona. :)

  5 2
 • ~THE Bill 2017-02-09 07:40:50

  @Arteks mówię jak są postrzegane dworce. Ogólnie. W Rybniku rzeczywiście SOKistów jest aż nadto.

  3 0
 • ~Robin Tell 2017-02-10 13:41:18

  Proponuję, by wzięła go pani Beata Maria Szydło z domu Kusińska i zaadaptowała budynek na "mieszkania plus". Stukot kół pociągów doskonale kołysze do snu.

  3 4
 • ~martin75fm 2017-02-13 22:47:45

  Arteks jako miłośnik kolei proponuję abyś wykupił po okazyjnej cenie opisany budynek i zagospodarował na potrzeby mieszkań lub jakiegoś klubu. Na tego typu obiekt otrzymasz kredyt a może i nawet dofinansowanie z funduszy unijnych. Uczysz tu wszystkich jak prowadzić biznes i zarządzać nieruchomościami to masz pole do popisu.

  2 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zbliżają się wybory prezydenckie. Zagłosujesz na:Oddanych głosów: 6002