zamknij

Wiadomości

Nie chcą urzędu w bibliotece. Jest petycja

2020-04-23, Autor: 

Mieszkańcy Rybnika nie chcą, by miasto oddało część pomieszczeń Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na nową siedzibę Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Pojawiła się petycja, pod którą podpisało się już ponad 100 osób. Ma trafić do prezydenta Piotra Kuczery.

Reklama

Przypomnijmy, w marcu informowaliśmy Was o tym, że wkrótce do budynku wprowadzi się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zajmie pomieszczenia dzisiejszej mediateki. Ona z kolei zostanie przeniesiona na parter biblioteki. Dlaczego tak się stanie? W dotychczasowej siedzibie nadzoru budowlanego – w biurowcu przy ul. Jadwigi i Feliksa Białych 7 - jest planowany kompleksowy remont i termomodernizacja >>Nadzór budowlany przejmie mediatekę. Gdzie zostanie przeniesiona?<<

To nie spodobało się części mieszkańców naszego miasta. Joanna Bulandra z Rybnickiej Rady Kobiet wystosowała do prezydenta petycję w tej sprawie.

- Prezydent Miasta Rybnika podjął decyzję o zabraniu części pomieszczeń Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku i urządzeniu w nich siedziby Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Dotyczy to mediateki, czyli oddziału, w którym można wypożyczyć muzykę i audiobooki, oraz pomieszczeń przyległych, zajmowanych dawnej przez Alliance Française i szkołę nauki jazdy. Cała ta część budynku — wraz z wejściem z tyłu biblioteki — ma zostać oddana we władanie Inspektoratu i NIE BĘDZIE DOSTĘPNA dla gości i pracowników biblioteki. Mediateka ma zostać przeniesiona do znacznie mniejszego pomieszczenia schowanego za portiernią przy wejściu głównym.Ta decyzja oznacza także utratę wyjścia awaryjnego z biblioteki! - zauważa Joanna Bulandra.

Jak następnie dodaje, biblioteka, czyli instytucja w służbie kultury, i urzędnicze biura Inspektoratu Budowlanego absolutnie do siebie nie pasują.

Dlaczego ta sprawa jest ważna? Autorka petycji podkreśla, że biblioteka i jej zbiory to dobro narodowe.

- Biblioteka to ważna instytucja kulturalna i edukacyjna. Oprócz udostępniania zbiorów organizuje wydarzenia, spotkania, odczyty, wystawy, koncerty, warsztaty, zajęcia edukacyjne — nie dyskryminując przy tym żadnej grupy czytelników. Uważam, że decyzja prezydenta jest szkodliwa dla działalności biblioteki. Mediateka to ważny punkt dla osób z niepełnosprawnościami, które mogły łatwo do niej dotrzeć prosto z parkingu, korzystając z wejścia z tyłu biblioteki (znajdującego się na tym samym poziomie co mediateka!). Teraz będą musiały obejść lub objechać budynek, by dostać się do wejścia głównego. O ile Inspektorat nie zabierze bibliotece parkingu – mówi Joanna Bulandra.

Jak dodaje, biblioteka potrzebuje przestronnych i reprezentacyjnych pomieszczeń, w których jej goście będą się czuć jak w świątyni kultury.

- Mediateka przeniesiona w miejsce dawnej czytelni prasy tego nie zapewni. To nie jest polepszenie, a UTRUDNIENIE DOSTĘPU do CAŁEJ biblioteki osobom starszym i niepełnosprawnym. Jeśli zechcą ją odwiedzić osoby na wózkach inwalidzkich, poczują się jak ludzie gorszej kategorii — bo nie zmieszczą się w wąskim korytarzyku prowadzącym do „nowej” lokalizacji. Klientów biblioteki jest znacznie więcej niż klientów inspektoratu budowlanego i ważne jest, by nie ograniczać ich wygody w dostępie do kultury. Inspektorat sobie poradzi nawet poza granicami miasta! - wyjaśnia.

Autorka petycji przypomina, że podobny ruch Urząd Miasta w Rybniku zrobił kilka lat temu, oddając Urzędowi Stanu Cywilnego cześć pomieszczeń Muzeum w Rybniku i nie dając Muzeum nic w zamian.

- Nie ma naszej zgody na ograniczanie tkanki kulturalnej miasta! Nie chcemy urzędu w bibliotece! - apeluje mieszkanka Rybnika.

>>Tutaj zbierane są podpisy pod petycją przeciwko wprowadzeniu urzędu do biblioteki<<

AKTUALIZACJA (godz. 13.00): komunikat Urzędu Miasta w Rybniku

Decyzja o przeniesieniu nadzoru budowlanego jeszcze nie zapadła, faktycznie jest rozważana, o czym jako pierwsze poinformowały pracownice biblioteki, niestety dość przedwcześnie, budząc niepotrzebne emocje. Faktycznie w bibliotece są wolne przestrzenie, które od kilu lat są niewykorzystywane i miasto jako zarządzający obiektami ma prawo decydować o ich przeznaczeniu.

Nikt nie zamierza likwidować biblioteki, emocje są podsycane na tak wysokich parametrach, jakby ktoś zamierzał likwidować tę placówkę. Nadal nie widzimy nic niewłaściwego w tym, że przestrzeń biblioteki miałby być dzielona z inną instytucją czy urzędem, dlatego niewykluczone, że jeżeli nie nadzór budowlany to inna instytucja zagospodaruje tę przestrzeń.

Oceń publikację: + 1 + 68 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~ 2020-04-23
    09:37:53

    43 60

    I zaś najwięcej do powiedzenia mają krzykaczki promujące walkę ze smogiem jeżdżąc zdezolowaną T4 ką kopcacym dieslem bez potrzeby. Albo jeździć do Warszawy w celu lansowania się w mediach. Wszyscy słuchają was jak zgaszonego radia....

  • ~ 2020-04-23
    09:50:34

    67 12

    mellou, masz racje. Z drugiej strony Pan Prezydent ma bardzo wielka aule w UM, kiedys wykorzystywano ją na obchody złotych godów, teraz te obchody zostały przeniesione do siedziby Przygody na budowlance.
    Aula będzie świetnym miejscem, wstawi się szafy biurka i po kłopocie. Więcej etatów trzebaPrezydencie
    ...... .Ta decyzja oznacza także utratę wyjścia awaryjnego z biblioteki! - zauważa Joanna Bulandra..... jak by to było u prywatnego , to pewna kara za brak awaryjnego.
    Wiec , wara od biblioteki !

  • ~ 2020-04-23
    10:02:14

    55 9

    A na marginesie, jak Pan Prezydent przeprowadza termomodernizację w swoim domu albo remont, to tez się wyprowadza z domu ????

  • ~ 2020-04-23
    11:21:22

    51 3

    najpierw pomieszczenia w Muzeum na Ratuszu zabrano pod biura, czym defacto mocno podcięto skrzydła placówce, teraz mamy podobny pomysł z Biblioteką,
    widać naszej władzy z kulturą nie jest po drodze

  • ~rzyt 2020-04-23
    12:45:35

    30 5

    Powstaje nam nowe muzeum i prezydent szuka oszczędności?
    Argument, że ludzie mało czytają....może ja jestem temu winien, bo nie korzystam z biblioteki tylko z Orbity.
    Autobusy też nie mają pełnej obsady pasażerskiej, a kursują.

    A co z prawem budowlanym o zmianie sposobu użytkowania? Czy miasto dla siebie też postawi takie wyimaginowane warunki jak inwestorom prywatnym?

    Panie Prezydencie, miasto ma służyć mieszkańcom i nie zapominać, że mieszkańcy są podmiotem w tej sprawie do momentu kontaktu z urzędnikiem, który ten problem "uprzedmiotawia".

  • ~Jacek Kamiński 2020-04-23
    13:56:06

    4 12

    do rzyt:
    "Wyimaginowane warunki" stawia nie miasto, a PINB, a czyni to zgodnie z ustawą. Zatem wszelkie utyskiwania należy do posłów, a nie do urzędników kierować.

  • ~rosthost1 2020-04-23
    14:16:20

    11 1

    Tak jaz z BAPRO. Wy... z biblioteki urzędników.

  • ~obserwathor 2020-04-23
    14:18:32

    22 2

    z aktualizacji artykułu wynika, że po niezadowoleniu i oburzeniu mieszkańców miasto chce się wycofać rakiem z pomysłu i wyjść ze sprawy z twarza zrzucając odpowiedzialność na osoby informujące o tym pomyśle opinię publiczną słowami
    " o czym jako pierwsze poinformowały pracownice biblioteki, niestety dość przedwcześnie, budząc niepotrzebne emocje"

  • ~artefaks 2020-04-23
    14:52:01

    20 2

    Budynki byłej szkoły życia na ul. Jośki za Eurosparem stoją puste i się marnują

  • ~rzyt 2020-04-23
    15:00:14

    13 1

    @Jacek Kamiński,

    Remont drogi Rybnik-Gliwice zgłoszenie...remontu i po sprawie.
    Remont spożywczego ze zmianą na przemysłówkę potrzebny projekt architektoniczny.

    Jest w tym sens?

  • ~Jacek Kamiński 2020-04-23
    17:00:06

    6 3

    do rzyt:
    Dobre pytanie. Nie, nie ma sensu. Jest problem. I szybko nie minie, gdyż kolejne sejmy zajmują się walką polityczną, a nie tym co najważniejsze: ułatwieniem życia dla obywateli.

  • ~Joanna Bulandra 2020-04-23
    19:09:33

    21 2

    Z komunikatu UM wynika, że decyzja o przeniesieniu nadzoru budowlanego jeszcze nie zapadła. Cieszę się, bo być może DOKŁADNE zapoznanie się z argumentami opinii publicznej (w tym z moją petycją) odwiedzie urząd od tej niefortunnej decyzji.

    Nadmieniam, że z wcześniejszych informacji nt. przeniesienia mediateki i wprowadzenia PINB do biblioteki (choćby artykuł z 8 marca, opublikowany w DZ) absolutnie nie wynika, że UM dopiero się zastanawia i rozważa. Informacja — i są to słowa wypowiedziane przez PREZYDENTA MIASTA, a nie przez rozemocjonowane pracownice biblioteki — została zaprezentowana jako już podjęta decyzja.

    Oświadczam także, że na moje postępowanie nie miały wpływu żadne emocje ani reakcje pracowników biblioteki. Postanowienie o napisaniu petycji podjęłam sama, zbulwersowana decyzją pana prezydenta, i nie konsultowałam z nikim kroków, jakie zamierzam podjąć.

    Co do słów w odpowiedzi UM: "emocje są podsycane na tak wysokich parametrach, jakby ktoś zamierzał likwidować tę placówkę".
    W mojej petycji są argumenty, a nie emocje. Proszę ją przeczytać ze zrozumieniem.

    UM komunikuje także „że jeżeli nie nadzór budowlany to inna instytucja zagospodaruje tę przestrzeń”. Oczywiście, pomieszczenia nie powinny stać puste. Liczę na bardziej rozsądny i pasujący do działalności biblioteki wybór.

    W Rybniku jest wiele potrzeb związanych z kulturą, które mogłyby być realizowane w bibliotece — np. międzypokoleniowy, dostępny dla wszystkich klub (świetlica), w którym można by realizować międzypokoleniowe inicjatywy. Jak dotkliwy jest to brak, wiedzą głównie ci, którzy starają się coś dla mieszkańców i z mieszkańcami Rybnika zrobić.
    Inni wolą hejtować, zarzucając lansowanie...

  • ~rzyt 2020-04-23
    19:50:56

    11 1

    @Jacek Kamiński, widzi Pan, że "kasa polityczna" nas totalnie olewa; nieważne jaka by nie była. Od projektu arch. i uzgodnień urzędniczych droga dłuższa niż proces inwestycyjny. Komu to ma służyć? Obywatelom, mieszkańcom czy urzędnikom wyszukującym problemy, by być chyba tylko ważnym. Straszenie spec ustawami to argumenty do walki z niesfornym obywatelem.

    Pan zna te problemy, więc nie ma sensu więcej pisać. Ja już nigdy nie będę inwestował w centrum Rybnika; horror. Od "konserwatora zabytków" do wydającego zezwolenie.

  • ~hub381 2020-04-24
    11:47:16

    11 1

    Nie rozumię ,jak można zniszczyć kawalek miejskiej kultury bibiotecznej ? A jest w mieście tyle miejsc wolnych z których nikt nie korzysta.
    Podpisuję się 2 ma rękami przeciw lokalizacji tam w bibliotece Pow.Urzędu Nadzoru Budowlanego!

  • ~Arteks 2020-04-24
    11:55:18

    1 14

    Ale to chyba tylko na okres remontu czyż nie? To przeżyjemy. Biblioteka to nie jest w dzisiejszych czasach tak oblegany obiekt jak kilkadziesiąt lat temu. No i ta sprawa świadczy o tym jak bardzo w Rybniku brakuje powierzchni biurowej, konferencyjnej itd. a niestety od 20 lat w absolutnym przesadyzmie priorytetów wydatkowych są drogi, ronda, wiadukty. Zamiast inwestować w tkankę miejską i ją rozwijać - budujemy moto-miasto.

  • ~ 2020-04-24
    13:10:32

    13 1

    Biblioteka ma być biblioteką i wszystkim co związane jest z kulturą i edukowaniem a znając życie takie "chwilowe na czas remontu przeniesienie" oby nie skończyło się stałym pobytem w biblitece! Różnie bywa w życiu i już nie takie sytuacje miały miejsce dlatego również jestem przeciwko temu pomysłowi.

  • ~ 2020-04-24
    13:19:00

    10 2

    Arteks - ty tylko o tym moto-kulcie i moto mieście.... są w mieście chodniki dla pieszych, są ścieżki pieszo - rowerowe, są bulwary do spacerowania, są siłownie pod chmurką (w tym na Kampusie blisko serca miasta), są ławki, parki i skwery - wszystkie te miejsca są dla ludzi. Dla aut są jedynie drogi i parkingi....no sory gdzieś tymi autami trzeba jeździc i gdzieś je zaparkować.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5292