zamknij

Wiadomości

Nie będzie węzłów autostradowych „Jastrzębie” i „Wodzisław”

2012-03-02, Autor: ww
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła ostateczną decyzję o tym, jak nazywać się będą węzły autostradowe na odcinku autostrady A1 z Sośnica – Gorzyczki.

Reklama

Jak informuje Dorota Marzyńska-Kotas z katowickiego oddziału GDDKiA, węzły nosić będą nazwy (od północy): Gliwice-Sośnica, Knurów, Dębieńsko, Rybnik, Żory, Świerklany, Mszana i Gorzyce.

Taki obrót sprawy nie podoba się samorządowców z Jastrzębia i Wodzisławia, którzy zabiegali o to, aby dwa ostatnie zjazdy na południu nie nazywały się „Jastrzębie-Zdrój” (zamiast „Mszana”) i „Wodzisław Śląski” (zamiast „Gorzyce”). Zobacz co na ten temat mówi się w JastrzębiuWodzisławiu.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Tomek_81 2012-03-02
  07:31:36

  0 0

  Czym się różni Wodzisław od Gorzyc? Większa wieś od mniejszej?

 • ~MadMan 2012-03-02
  08:15:53

  0 0

  Mnie tam bardziej by interesowało czy otworzą A1 w terminie (czyli do końca marca).

 • ~m4zory 2012-03-02
  10:35:09

  0 0

  Nie dziwie sie,ze radni Wodzisławia walcza o nazwe wezła...Nie od dzis wiadomo,ze miasto Wodzisław jest praktycznie skonczone pod wzgledem położenia,kultury,miejsc pracy oraz zarzadzania przez władze.Zadnych osiagniec urzedników,kompletna porażka.Niedlugo Wodzisław powtórzy kleske Pszowa,poniekad,ze sztuczny twór jakim jest Pszów zostanie połączony z dogorywajacym wodzisławiem.Nazwa wezła noszaca nazwe Wodzisław byłby jedynym osiagnieciem władz i przycmiłby na chwile porażki ich rzadzenia.Dobrze,że tak sie nie stało,bo Wodzisław nie ma sie czym szczycic.Zory np czy Rybnik to co innego.Przed nimi dobra przyszłosc i same perspektywy wiec wezeł tylko im poprawi strukture oraz popularnosc.Jastrzebie natomiast w dalekiej przyszlosci podzieli losy Wodzisławia i Pszowa wiec nie ma sensu nazywac wezeł Jastrzebie Zdrój wobec Mszany która była i bedzie zawsze.Pozdrawiam

 • ~aras1919 2012-03-02
  10:46:16

  0 0

  Oni sie tam w Wodzisławiu mieli i maja za lepszych. Ale czasy podniesionych nosów minął.Urzednicy się panoszą i żądzą.W starostwie coś załatwic...porażka.W kopmunikacji, naczelnik porażka,tylko utrudniac.Załosne!Oni chyba czekali na to , że Niemcy ich przejma i będzie miód,krupniok i żymła.Ale się nie doczekaja...Nazwa węzła"GORZYCE"jak najbardzie sie należy---gratulacje!!!

 • ~Arteks 2012-03-02
  11:23:18

  0 0

  @m4zory - nie zgodzę się do końca z twoją opinią odnośnie Wodzisławia bo co by nie powiedzieć tam są placówki administracyjne czy medyczne o dużym znaczeniu dla regionu czy województwa. W Żorach takich nie ma. W Wodzisławiu jest urząd powiatowy czy stacja ratownicza górnictwa, a w Żorach nie ma żadnych placówek, które miałyby znaczenie "ponad-żorskie". Jeśli chodzi o zakłady produkcyjne to w Żorach jest ich więcej niż w Wodzisławiu ale to nie są jakieś znane czy rozpoznawalne marki. Na miejscu Żor nie śmiałbym się też z Jastrzębia bo tam jest siedziba JSW, a jeśli chodzi o wygląd to przecież Żory są jeszcze nudniejsze od Jastrzębia. Kiedyś jak zacząłem analizować nasz subregion do doszedłem do takiego wniosku, że Żory są jednym z najsłabszych gospodarczych miast Śląska. Wiele dużo mniejszych miast ma o wiele większy potencjał. Ale jest jeszcze coś gorszego - nie znam drugiego miasta, które byłoby tak ubogie jeśli chodzi o architekturę... Przegrywacie z dosłownie każdym miastem w ROW - nawet w Rydułtowach są ciekawsze obiekty. Natomiast jest jeden plus za który należy cenić Żory - drogi i węzeł drogowy. Wprawdzie drogi te powstały w specyficzny i dość łatwy sposób - najpierw drogi potem osiedla. Ale trzeba to docenić. Gdyby nie drogi - nie byłoby ani jednej rzeczy za którą możnaby pochwalić Żory. Jeśli chodzi o węzły to nie nazwano ich do końca sprawiedliwie i logicznie. Żory zawdzięczają swoją nazwę nie jakimś zasługom czy znaczeniu miasta ale Zdziebłu i Łukaszyczkowi. ;)

 • ~$kwarek 2012-03-02
  11:31:51

  0 0

  Moim zdaniem GDDKiA powinna być konsekwentna. Skoro węzeł w Bełku nazwali Rybnik, to nazwy Jastrzębie i Wodzisław powinny również widnieć na węzłach. W tym momencie jedynie nazwa Rybnik na węźle znajdującym się w Bełku, widnieje niesłusznie. Reszta węzłów nosi nazwę miejscowości, w której się znajdują.

 • ~ 2012-03-02
  11:47:25

  0 0

  JAKIEZ TO WAZNE PLACÓWKI ADMINISTRACYJNE SA W WODZIU NIBY:) URZAD POWIATOWY? A CO TO NIBY MA ZA KORZYSCI PRZYNIESC? CHOŁOTA ZE WSI TAM PRZYJEZDZA ZAŁATWIAC SWOJE SPRAWY.STACJA RATOWNICZA GÓRNICTWA?A CO TO NIBY ZA KORZYSCI Z TEGO PŁYNA? WODZISŁAWIAKI PRZYJEZDZAJA DO AUCHANA I REALA BO U SIEBIE NA PIPIDÓWIE NIE MAJA NAWET POŻADNEGO MARKETU.DO ROBOTY TEZ JEZDZICIE DO RYBOLA,ZOR I JBIA BO U WAS NIC NIE MA.A ARCHITEKTUA?WIESZ CO PRZESTAN O TYM I POPATRZ NA PKS ITD.A JESLI CHODZI O SIEDZIBE JSW TO GDZIES ONA MUSIALA BYC I CO Z TEGO ZAMIAST GÓRNIKOM DAC ZAROBIC TO MENAGEROWIE SIE PŁAWIA.DZIWIE SIE ZE GÓRNICY ICH NIE WYPEDZILI DAWNO BO GÓRNIK NIC NIE POTRAFI...ZA NIEGO TRZEBA MYSLEC I ZA TO BIORA MILIONY W TEJ SIEDZIBIE

 • ~toomann 2012-03-02
  12:04:42

  0 0

  ADRIAN: uspokój hormony i wyłącz CAPSa. Przeczytaj wpis $kwarka - jedyna rzeczowa i logiczna teza od początku do końca...

 • ~Arteks 2012-03-02
  12:14:57

  0 0

  @adrian - dlaczego wrzeszczysz??? Wodzisław podupadł na znaczeniu ale kilka ciekawych obiektów ma u siebie. A Żory nie nie musiały upaść bo nigdy nie miały żadnego znaczenia i nie mają. Nawet ludzi z wypadków na A1 zawożą do Rybnika albo oddalonego Jastrzębia - bo tamtejszy szpitalik nadaje się chyba tylko do leczenia zgagi... Bądźmy uczciwi w opiniach. Żory zostały zupełnie niesłusznie wywyższone przez GDDiA, a Wodzisław poniżony. Gdyby decyzji nie podejmowali politycy a fachowcy - nie byłoby węzła Żory.

 • ~green electricity 2012-03-02
  12:20:16

  0 0

  Pomysł z nazwami węzłów jest pozbawiony sensu. Większość krajów Europy ma węzły ponumerowane, najczęściej od piketażu. Nie patrząc w atlas ani na nawigację wiem ile mam kilometrów do następnego zjazdu. Albo ewentualnie tak jak we Włoszech gdzie nazwy węzłów są zawsze od dużych miast. Konsekwentnie. A u nas okazja do robienia polityki i wojen podjazdowych, judzenia przeciw sąsiadom.

 • ~ 2012-03-02
  12:25:14

  0 0

  Ja za zorami nie jestem, ale jesli chodzi o scisłosc to jakbys znał topografie to wiedziałbys ze"ROWIEN"t.j.dzielnica Zor i czy tak czy tak Zory jako główny obwód komunikacyjny miałby węzeł ponieważ zeby jechac gdziekolwiek musisz przejechac przez Zory.Natomiast jesli chodzi o Gorzyce to nie jest dzielnica Wodzisławia(z czego podobno ludzie sa dumni i zadowoleni)i nie może byc nazwy wezła Wodzisław.Ponadto Gorzyce maja odwyk i tj.bardzo wazne miejsce gdzie beda przyjezdzac ludzie z Pszowa i w niedalekiej przyszłosci z Wodzisławia aby sie leczyc jak podupadna te miasta do konca.

 • ~ 2012-03-02
  12:33:43

  0 0

  Ja za zorami nie jestem, ale jesli chodzi o scisłosc to jakbys znał topografie to wiedziałbys ze"ROWIEN"t.j.dzielnica Zor i czy tak czy tak Zory jako główny obwód komunikacyjny miałby węzeł ponieważ zeby jechac gdziekolwiek musisz przejechac przez Zory.Natomiast jesli chodzi o Gorzyce to nie jest dzielnica Wodzisławia(z czego podobno ludzie sa dumni i zadowoleni)i nie może byc nazwy wezła Wodzisław.Ponadto Gorzyce maja odwyk i tj.bardzo wazne miejsce gdzie beda przyjezdzac ludzie z Pszowa i w niedalekiej przyszłosci z Wodzisławia aby sie leczyc jak podupadna te miasta do konca.

 • ~Arteks 2012-03-02
  12:39:49

  0 0

  @adrian - OK ale do Żor po nic się nie jeździ, a podałem proste przykłady, że jednak do Wodzisławia są powody (chociaż małe) aby tam jeździć. Gorzyce i Mszana leżą w powiecie wodzisławskim. A siedziba powiatu jest ważniejsza od siedziby gminy. Jednym słowem GDDiA jest niekonsekwentna i robiła z węzłami zamieszanie.

 • ~ 2012-03-02
  12:57:14

  0 0

  Nazwy węzłów autostradowych są mniej ważne. Ważniejszy jest sposób budowy tych węzłów. Myślę że je projektował ktoś z uprawnieniami nabytymi w XIX wieku. To jest paranoja taki układ, ale budowniczowie to nam zafundowali na nasz koszt.
  Samochód ciężarowy jadący A-1 z Gliwic do Rybnika, zjeżdżający z autostrady w Rowniu (Żory), po przejechaniu nad autostradą musi na ul. Rybnickiej kręcić w kierunku centrum Żor, wjechać na Obwodnicę Północną, przejechać nad autostradą drugi raz, by potem znów wjechać na ul Rybnicką/Żorską. Zamiast zjechać prawym pasem zaraz za wiaduktem ul. Rybnickiej i łukiem wjechać na Obwodnicę Północną w kierunku Rybnika. Zaprojektował to jakiś kretyn by te wszystkie auta przejeżdżały przez jeden punkt poboru opłat, a przecież są zabudowane bramownice via toll i opłaty są pobierane na bieżąco.

 • ~kurier 2012-03-02
  18:23:46

  0 0

  Nazwy nie są tak ważne. Ważniejsze jest to, że jest autostrada. No i szkoda, że będzie płatna...

 • ~siedmiogrod1 2012-03-02
  19:21:04

  0 0

  Witam. Przeczytałem w Nowinach, że prawdopodobnie opłata( Z Rybnika do węzła Sośnica) będzie "tania" - między 5 a 10 gr/km. Czyli oczywiście przejmijmy realnie, że 10 ( czyli 3 zł w jedną stronę). Było też tam wyliczenie, że koszt dojazdów do pracy do Katowic będzie miesięcznie "nieweilki" - wyliczono na 60 zł. Po krótkim przeliczeniu wyszło mi, że chyba liczono to dla dojeżdżających 2-3 razy w tygodniu, bo przy normalnym wymiarze dni pracy w miesiącu mamy 22-23, czyli 23x6zł = 138 zł!!!. Nie wiem, czy w Nowinach pracują dyskalkulicy, czy boją się narażać PO, która to poprzez spadochroniarza Kluzik-Rostkowską obiecała nam w regionie darmową A1, no a oczywiście po wyborach wycofuje się z tego. KŁAMCY Z PO dbają tylko o Warszawką i miasta Euro12, reszte mają w d..., niestety nasi lokalni samorządowcy i posłowie, szczegónie ci z PO, również dali się nabrać. Będzie to duży hamulec rozwojowy w naszym subregionie. Korki w Rybniku i Wodzisławiu zwielokrotnią się na krajowej 78ce, bo autostradę będzie się omijać ( tak jak miałem okazję zobaczyć jak ok 80% pojazdów nie wjeżdża na odcinek pomorski A1, tylko "mknie" przez wioseczki i miasteczka podziwiając morenowe krajobrazy). Super - mamy chyba najdroższy i najgłupszy(bramkowy) system, w czasach gdy w całej UE ma stopniowo wchodzić winietowy ( np w Słowenii wycofano się rok temu z bramek). Płakać się chce....

 • ~ 2012-03-02
  20:01:41

  0 0

  Arteks, jak zwykle jakieś bzdety piszesz. Żorski szpital moze nie jest wojewódzki, ale ma się całkiem dobrze szczególnie po kapitalnym remoncie. Zapytaj ile pań jeździe z Rybnika rodzić do Żor bo żorska porodówka według opinii pacjentek ale i lekarzy (nawet tych rybnickich) jest jedną z lepszych w regionie. Nie wspomnę już o tym, że pacjencie rybnickiej ortopedii po operacji na poprawki jeźdza własnie do żorskiej Sport kliniki.

 • ~ 2012-03-02
  20:05:49

  0 0

  fajna akcja z nazwami jest w Gliwicach:) jest cos takiego jak Gliwice Maciejów, a maciejów to dzielnica zabrza, i nie ma zabrza na mapie A1
  i sie strasznie Zabrscy radni wkurzali i wkurzali

 • ~ 2012-03-02
  20:31:56

  0 0

  wiemy z innych wypowiedzi artepsa ze jest gorolem mieszkajacym w kroliczoku,powiedz mi synek skad przybyles ?

 • ~orient 2012-03-02
  20:51:05

  0 0

  Gdyby nadawać węzły zgodnie ze znaczeniem danego miasta to niestety ale węzła Żory nie powinno być. Wprawdzie forumowicze potrafią czasem przypomnąć o ich istnieniu ale tak naprawdę Żory nie mają żadnego znaczenia w naszym województwie ani administracyjnego ani gospodarczego. Wyłącznie mieszkaniowe... Nie wiem dlaczego pominięto Jastrzębie w którym znajduje się jeden z największych koncernów węglowych w Europie i do którego jeżdżą i będą jeździć biznesmeni z całej Europy, a zrobiono węzeł Żory. Mam nadzieję, że ktoś to poprawi w przyszłości.

 • ~Teddy 2012-03-03
  00:25:06

  0 0

  Tak daremne są te wasze dysputy, że aż boli :-( A debilne nazewnictwo GDDKiA jest tak samo kretyńskie jak oznakowanie dróg w Polsce!!! W Polsce na drogowskazach nie wskazuje się najbliższych dużych miast a potem kierunków (np. w Łodzi --> Włocłąwek, Toruń, Gdańsk tylko się pisze "Zgierz"), na A4 nie pisze się "Węzeł Ruda Śląska" tylko "Wspólna" czy "Węzeł Zabrze" tylko "Wirek" co jest TOTALNYM DEBILIZMEM, bo jak ja planuje trasę to patrzę na główne miasta na trasie i konia z rzędem obcokrajowcowi, który jadać do Rudy będzie wiedział, czy ma zjechać na węźle "Wspólna" czy "Wirek", dlatego węzły na A1 powinny się nazywać "Jastrzębie-Zdrój" i "Wodzisław Śl." bo TO JEST NAZWA GEOGRAFICZNA, KTÓRĄ ŁATWO MOŻNA ODSZUKAĆ NA MAPIE i nie ma5 takich miejscowości w Polsce, więc nikt się nie będzie miał wątpliwości czy jest w śląskim czy świętokrzyskim, a nazwy Gorzyce czy Mszana - sorry ale co komu powiedzą??? Jakbym wjechał do Niemiec i zamiast Frakfurt a. Main pisało mi Wetzlar, albo Bad Homburg to bym pół godziny stał na parkingu i kombinował gdzie ja k...a jestem ???!!! Więc skończcie z tą durną polityką, czy miasto zasłużone czy przemysłowe tylko nazywajcie ze względu na znaczenie na mapie. Jak jadę przez Gdańsk to nie dlatego, że tam mieszka Wałęsa czy stoi Neptun tylko dlatego, że podświadomie wiem w którym miejscu kraju jestem i w jakim kierunku zmierzam. Geografia i miejsca charakterystyczne drodzy państwo z GDDKiA a nie gminy o których mało kto w Polsce i poza nią słyszał!!!

 • ~ 2012-03-03
  07:16:41

  0 0

  a tak gadacie i gadacie, co Rybnik ma wspólnego z autostradą ? nic
  zeby dojechac z autostrady trzeba walic 15 km jakimis wybojami . gdyby zjazdy były bezpośrednio ok, rozumiem oburzenie

  a co do nazw, kazdy ma GPS

 • ~ 2012-03-03
  08:43:04

  0 0

  tedy, musisz być juz konsekwentny, wałęsa nie mieszka w Gdańsku, tylko Gdańsku-Oliwie ;)

 • ~Woziwoda 2012-03-03
  08:44:04

  0 0

  > co Rybnik ma wspólnego z autostradą ?

  Mariolka, autostrada przebiega przez terytorium Rybnika. Niedużo ale to jest odpowiedź na pytanie.

 • ~ 2012-03-03
  10:02:58

  0 0

  dobrzy jesteście, najpierw plujecie na te Bełki, jakies czerwionki, ale jak autostrada przebiega to juz okej to jest nasze

 • ~Fiodore 2012-03-03
  18:05:35

  0 0

  @jan karolewski - niestety nie wszyscy posiadaja GPS, a jesli nawet ma go nawet polowa kierowcow, to nie oznacza, ze mozemy zapomniec o calej reszcie. A z nazwami nei jest tak zle, bo jesli ktos sie zgubi, to zjedzie na najblizszym zjezdzie i bedzie sie kierowal na jakas DK. Nie robmy z ludzi idiotow, ktorzy bez GPS sobie nei poradza, a jak wezel nazywa sie np "MSzana", top juz nie wie czy jest na wschodzie czy na zachodzie albo poludniu kraju.

 • ~piwonijka 2012-03-07
  20:58:18

  0 0

  Jestem z Rybnika,
  jednak nie uważam za słuszne, żeby węzeł w Bełku nazywał się Rybnik.
  Przecież Bełk nie jest dzielnicą Rybnika tylko wiochą w powiecie rybnickim, a do samego Rybnika jest relatywnie daleko.
  Więc węzeł powinien nazywać się tam gdzie się znajduje.

  Przykładowo: Jadąc A2 z Konina do Łodzi zjeżdża się do Łodzi na zjeździe Emilia, a nie Łódź.

 • ~piwonijka 2012-03-07
  21:03:58

  0 0

  Dalej rozumując tym tokiem:
  Węzeł Żory jest słuszny, bo jest w dzielnicy Żor i relatywnie blisko do jego centrum.

  Nazw węzłów Jastrzębie i Wodzisław nie powinno być i chwała! Uważam tak nie dlatego, że nie darzę sympatią ich mieszkańców czy tych miast, ale dlatego, słuszniejsze są nazwy Mszana i Gorzyce. GDDKiA powinna być konsekwentna i mienić nazwę z Rybnik na Bełk

 • ~ 2012-03-10
  17:56:07

  0 0

  Tomek 81: w sumie słuszna uwaga. Wieś (czyli to co masz tu i dookoła) to szerokie pojęcie, szczególnie w Polsce, gdzie socjologicznie 75% ludności zamieszkuje na tzw. prowincji, poza ośrodkiem miejskim. Dla porównania w UK, Niemczech, Szwajcarii, itd. jest dokładnie odwrotnie!!! No cóż, złożone zagadnienie. Po wtóre autostrada, prowadząca głównie do Katosów i tak pustkami świeci. To raczej dobrze. Bezpieczniej. No ba, kto by tam z przepotężnego ROW jeździł do tych "strasznych", (jak tu słyszę - a fuj, a fe, itp.) Katowic, a co dopiero dalej...:-) Przecież "tu" jest morze (czyt. ocean) wszechmożliwości ;-)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 410