zamknij

Wiadomości

Nie będzie w tym roku stacji CNG w Rybniku. Gdzie tankują autobusy?

2020-10-27, Autor: 

Po Rybniku jeździ 9 autobusów na gaz. Do końca tego roku w naszym mieście miała powstać stacja tankowania CNG. Jak udało nam się dowiedzieć – ten termin jest niemożliwy do zrealizowania. Dlaczego? Gdzie tankują te pojazdy?

Reklama

Przypomnijmy, na początku roku pisaliśmy o nowych autobusach na gaz w Rybniku. Na rybnickie drogi wyjechało w sumie 9 takich pojazdów. Od razu pojawił się jednak problem, w naszym mieście brakuje stacji CNG, która nadawałaby się do tankowania gazowych autobusów.

Wtedy usłyszeliśmy zapewnienia PGNiG, że taki punkt przy ul. Brzezińskiej pojawi się w Rybniku do końca 2020 roku. Dzisiaj wiemy już jednak, że ten termin jest nierealny.

Sprawę przejęła Polska Spółka Gazownictwa. Jarosław Jankiewicz, rzecznik prasowy PSG tłumaczy, że w Rybniku pierwotnie planowana była budowa stacji 60Nm3/h. Decyzją PSG zrezygnowano z realizacji stacji 60Nm3/h i postanowiono realizować inwestycje nakierowane na wybudowanie stacji o przepustowości minimalnej 300mN3/h.

Dodaje, że w związku z uchwaleniem Ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, zgodnie z Art.63 w ustawie z dnia 11 stycznia 2018r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadzone zostały następujące zmiany:

1. w art. 60 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia i w ust. 2 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy „31 grudnia 2020 r.” zastępuje się wyrazami „31 marca 2021 r.”;

2. w art. 78 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu: „2a. Operator systemu dystrybucyjnego gazowego może pomniejszyć liczbę planowanych punktów, o której mowa w ust. 2, o liczbę punktów tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) zlokalizowanych na obszarze gminy w dniu wejścia w życie ustawy.”

- To oznacza, że w terminie wynikającym z ustawy - 31.03.2021 r. - rozpocznie się etap faktycznej realizacji robót budowlanych. Odbiory przedmiotowych robót zaplanowano na przełom III i IV kwartału 2021 r – wyjaśnia Jarosław Jankiewicz.

Co na to firma Transgór, w której posiadaniu znajdują się gazowe autobusy? Polska Spółka Gazownictwa co prawda wydłużyła czas finalizacji inwestycji, ale firma z Rybnika już zadbała o konieczną infrastrukturę.

- Doprowadziliśmy rurociąg gazu ziemnego do posesji na Brzezińskiej, czyli tam, gdzie mamy zajezdnię autobusową oraz zainstalowaliśmy gazowy zespół redukcyjno - pomiarowy. Zapewniliśmy również zasilanie przyszłej stacji w energię elektryczną i przygotowujemy infrastrukturę zajezdni do tankowania pojazdów napędzanych CNG – wymienia Andrzej Gruszka, wiceprezes Transgóru.

Gdzie w takim razie do wiosny 2021 roku będą tankowane rybnickie autobusy gazowe? Nasz rozmówca wyjaśnia, że pojazdy kierują się przede wszystkim do stacji CNG w Gorzyczkach. Stacja CNG w Tychach jest z kolei awaryjną opcją.

- Niestety, ze względu na stosunkowo małą wydajność stacji w Gorzyczkach, nie jesteśmy w stanie codziennie zatankować wszystkich naszych 9 autobusów. Na tej stacji tankowanie są również inne pojazdy użytkowe świadczące usługi w okolicznych gminach – dowiadujemy się.

Andrzej Gruszka zapewnia, że Transgór ma już możliwości odbioru gazu sieciowego i natychmiast po wybudowaniu stacji CNG oraz popisaniu stosownej umowy z PSG Sp. z o.o. będzie mógł go tankować do pojazdów.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~jajko 2020-10-27
  13:53:53

  71 5

  To nasze miasto robi się jakimś jednym wielkim żartem... Jeżeli stacja w Tychach jest awaryjna to może warto aby Pan z Transgóru powiedział jako często jeżdżą tam autobusy po paliwo. Ale chyba nie powie, bo pewnie jeżdżą zbyt często i więcej autobusów tankuje w Tychach niż w Gorzyczkach. Inaczej temat byłby wyjaśniony jasno... Typowy polityczna wypowiedź też dupochronna.

  Ale w sumie co to są za koszty jak w mieście za miliony stawiamy kontenery i remontujemy w centrum miasta kamienice w które dalej będziemy ładować miliony na utrzymanie...

  Ale co tam lepiej zwolnić personel w przedszkolach, zlikwidować kluby sportowe dla dzieci, zlikwidować wszystkie imprezy miejskie dla mieszkańców, wyrzucać społeczne organizacje z lokali itp... słabo to u nas wygląda

 • ~tommi 2020-10-27
  14:33:41

  82 1

  Autobusy służą do jeżdżenia wiec jeżdżą ile popadnie, 5 latach przebieg będzie spektakularny. ile tylko z przebiegu bedzie podczas wożenia pasażerów? Kupić autobusy bez możliwości tankowania to jest dopiero ekologia?!?!?!

 • ~moratorek 2020-10-27
  14:44:39

  69 1

  To jak to wygląda w statystykach? Ile: czasu pracy kierowcy/użytkowania pojazdu/paliwa gazowego jest wykorzystane do wożenia pasażerów a ile w/w do tankowania.
  Proponuję rozbudować hasło "Jeżech na gaz - jak go mom"

 • ~cyd 2020-10-27
  15:33:52

  54 3

  Przeczytałem to, nie wiem czy śmiać się, czy płakać?

 • ~Lateks 2020-10-27
  19:50:22

  13 0

  "300mN3/h." "60Nm3/h"
  Ciekawe jednostki miar.

 • ~Arteks 2020-10-27
  20:00:47

  4 26

  Przyszłość jest w pojazdach elektrycznych pobierających prąd z sieci trakcyjnej. Liczę na jakiś narodowy program budowy metra w wielkich miastach typu Kraków czy Łódź oraz sieci tramwajowych i trolejbusowych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. W Europie Zachodniej wkrótce nie będzie już miast które nie są oparte na komunikacji elektrycznej. Polska oczywiście od tego modelu wyraźnie odstaje. Jak to pogodzić z zielonym ładem jaki mamy w którymś tam roku wprowadzić w życie? Obecnie nowe sieci powstają w Szwajcarii, Danii czy Finlandii. Nawet azjatycka Turcja inwestuje w takie środki transportu... W Polsce Olsztyn jest przykładem, że można ze środków miejskich i unijnych wybudować od podstaw sieć tramwajową. Podobno sprawdza się kapitalnie.

 • ~ 2020-10-27
  20:31:19

  34 1

  Zanim zdecydowano się na zakup autobusów na gaz trzeba było wziąć pod uwagę gdzie będą tankować te autobusy???.... Głupotą jest robic tyle km żeby jechać zatankować tak daleko od Rybnika. W skali roku to jest kilkadziesiąt tyś przejechanych km dla jednego autobusu co za tym idzie przyśpieszona amortyzacja i zużycie pojazdu - niepotrzebnie! Kompletny brak sensu i logiki w tym temacie jak w większości działań w naszym mieście za panowania obecnego włodarza.

 • ~Arteks 2020-10-27
  22:14:02

  0 20

  @bartezz - miasto na tym nic nie traci, to problem prywatnego przewoźnika który realizuje przewozy, a nie władz miasta. Raczej mniejszość działań miasta jest bez sensu niż większość. No ale bartezz nie istnieje bez przesadyzmów. ;)

 • ~ 2020-10-27
  22:57:22

  15 0

  Arteks - no pewnie : ) a ty nie istniejesz bez konfabulacji z manią dopisywania rzeczy na temat, których nic defakto nie wiesz ale tworzysz swoje teorie...
  Ja bym powiedział, że większość spraw należy do nie przemyślanych i można je tu zacząć wymieniać od a do z. Sam zresztą wiesz jak one wyglądają bo już w tym roku nieraz je punktowałeś i wyśmiewałeś.

 • ~tommi 2020-10-28
  06:08:15

  11 0

  Arteks, nie widzę możliwości by w Rybniku wybudowano sieć trakcyjną dla autobusów. To nie Tychy i Rybnik posiada zupełnie inne warunki. Chyba że mowa o autobusach akumulatorowych. Ale jak widać ten sposób nie jest w zasięgu Rybnika.

 • ~artefaks 2020-10-28
  06:41:19

  5 3

  Lateks. To są normalne metry sześcienne.

  W temperaturze pokojowe 20 st. i ciśnieniu atmosferycznym gazu. Jeden z tych zapisów jest zresztą z błędem.

  Jeśli masz w domu dokumentację z wentylacji po spotkasz te jednostki.
  Również Arteks jako doświadczony fachowiec powinien znać te jednostki. W kotłach grzewczych jest tak podawany naddatek powietrza Λλ (lambda ).

 • ~rzyt 2020-10-28
  06:50:31

  8 3

  Aborygeni nie potrzebują transportu autobusowego, a Rybnik za niedługo będzie miastem z dużymi przestrzeniami bez ludzi.

  Arteks, jak widzę te przegubowe jamniki z kilkoma pasażerami to płaczę nad środowiskiem.
  A gaz ziemny to też paliwo kopalne podobnie jak prąd z naszych elektrowni.

  Może trzeba założyć jakąś nową społkę miejską typu tramwaje rybnickie sp.z o.o. podobnie do inicjatywy rządzących, kiedy powołali spółkę polityczną do budowania elektrowni atomowej?
  Cel i zasadność jest; fachowcy nie wybrani w wyborach też będą do zagospodarowania...
  Realizacja celu? Ciągle będą problemy merytoryczne usprawiedliwiające odsunięcie w czasie realizacji.
  Wynagrodzenia oczywiście pobierane w terminie.

  Prywatny inwestor zaczyna dopiero zarabiać, gdy realizacja inwestycji zaczyna wpierw się spłacać, a zarabia później. To jest odpowiedź na różnice w podejściu poważnym do inwestycji urzędniczych.

 • ~Arteks 2020-10-28
  10:22:51

  1 8

  @tommi - każde miasto jest inne i w każdym da się zbudować nowoczesne systemy transportu publicznego. Problem z Rybnikiem jest taki, że tu się od 30 lat inwestuje tylko w drogi i auta. @bartezz - fakty, prawdomówność, realia, opiniotwórczość - to znaki rozpoznawcze mojej osoby. :) Oczywiście, że punktowałem i wyśmiewałem ale mimo, że co raz gorzej oceniam naszego prezydenta to absolutnie nie można powiedzieć, że większość spraw w naszym mieście idzie w złym kierunku. A przykład z brakiem stacji gazu w ogóle nie dotyczy władz miasta tylko... prywatnej firmy. @rzyt - ja też widzę puste autobusy "ciągnące" do Dworca KM i często przepełnione w centrum miasta. Nigdy się już nie dowiemy kto przekonał Fudalego do tak kiepskiej lokalizacji tego obiektu. Trudno aby DKM generował jakieś przewozy skoro w okolicy poza zespołem szkół ekonomicznych nie ma żadnego generatora przewozów... Ale niestety DKM jest pewnego rodzaju symbolem peryferyjnego traktowania transportu publicznego w naszym mieście przez poprzednie władze miasta. Nowe też nie zrobiły za wiele poza stworzeniem planu mobilności który... nie jest realizowany.

 • ~ 2020-10-28
  17:55:24

  5 0

  Arteks - cyt. twoje słowa "@bartezz - fakty, prawdomówność, realia, opiniotwórczość - to znaki rozpoznawcze mojej osoby. :) " - hehehe : ) pojechałeś po bandzie grubo : ))))
  Dzięki za poprawę humoru :))))

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3956