zamknij

Wiadomości

„Nie bądź Januszem!”. Dymna, Gnatowski i Młodzi Panowie w kampanii „Nie truj sąsiada”

2019-12-11, Autor: 

Wraca kampania antysmogowa „Nie truj sąsiada!”, której znakiem rozpoznawczym stały się popularne spoty z udziałem gwiazd. Tym razem w kampanię włączyli się aktorzy: Anna Dymna i Dariusz Gnatowski oraz artyści kabaretowi z Rybnika – Kabaret Młodych Panów. O czym jest najnowszy spot? Sami zobaczcie.

Reklama

W poprzednich latach do kampanii „Nie truj sąsiada” włączył się Franciszek Pieczka, Marian Dziędziel, zespół Tabu czy youtuber – Rezi. Do tego grona dołączyły w tym roku nowe osoby.

Nową odsłonę akcji, realizowaną pod hasłem „Każdego trzeba przekonać!”, wspierają Anna Dymna, Dariusz Gnatowski oraz Kabaret Młodych Panów, którzy wystąpili w najnowszym spocie promującym kampanię.

Nowa odsłona kampanii to także nowe zawieszki pod hasłem „Nie truj sąsiada!”, których głównym zadaniem nie jest już piętnowanie truciciela i zachęcanie do sąsiedzkiego sprzeciwu, a edukowanie i wskazywanie konkretnych rozwiązań – zarówno tych technologicznych, jak i finansowych.

Jednym z organizatorów kampanii jest Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Jego przewodniczący – Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego mówi, że walka o czyste powietrze to wyzwanie dla samorządowców.

- Subregion Zachodni jest tutaj liderem, choć wiemy, ile jest jeszcze do zrobienia. Dzięki pracy i zaangażowaniu wieli osób realizujemy ciekawą kampanię dotyczącą zdrowego trybu życia – mówi.

Z kolei wiceprzewodniczący Związku – prezydent Piotr Kuczera przypomina, że jakość powietrza zależy od nas.

- Z jednej strony są twarde projekty wspierające mieszkańców, a z drugiej jest edukacja i kary. Są one niepopularne, ale jestem na tyle zdeterminowany, by o nich głośno mówić. Czwarta edycja kampanii pa pokazać, że się nie poddajemy. Trzeba zadać pytania: co możesz zrobić dla ekologii? Czym palisz, jak palisz? Czy chcesz przystąpić do zmiany, która i tak na pewno nastąpi? Wtedy te filmiki będą tylko historią i dawnym wyrzutem sumienia – wyjaśnia Piotr Kuczera.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, w najnowszym spocie wystąpił Kabaret Młodych Panów. Bartosz Demczuk nie ukrywa, że problem smogu nadal jest bardzo duży.

- Sam jako alergik mam z tym problem przyjeżdżając do Rybnika po zakończeniu trasy. Coraz bardziej duszę się w Rybniku. Ludzie mówili kiedyś o naszym mieście w kontekście żużla, kabaretu, teraz mają na myśli smog. Dlatego wspieramy wszystkie kampanie, by zwalczyć problem – tłumaczy.

Z kolei Łukasz Kaczmarczyk podzielił się pewnym pomysłem.

- Mam propozycję, by wprowadzić u nas taką nową świecką tradycję. Naszych gości wprowadzajmy do domu przez kotłownię. Wtedy każdy będzie mógł się pochwalić nowym piecem albo obnażyć, co się u niego złego kryje – oznajmia.

Łukasz Kaczmarczyk odnosi się też do zarzutów tych osób, które uważają, że smog to „teoria spiskowa”.

- Nie rozumiem takiego podejścia jak ktoś chce mi wmówić, że istnieją jakieś zmowy producentów kotłów, że ktoś chce na nas zarobić. W podobnym tonie mogę powiedzieć, że w takim razie istnieje zmowa producentów telewizorów, którzy mamią nas różnymi reklamami. Moim zdaniem brakuje nam otwartości i słuchania siebie nawzajem – dodaje kabareciarz.

Współorganizatorem kampanii jest także Planergia.pl. Patryk Swoboda z tejże firmy zwraca uwagę, że od pierwszej odsłony kampanii, która miała miejsce w 2016 roku, wiele się zmieniło.

- Weszły w życie regulacje prawne, takie jak uchwały antysmogowe w różnych województwach czy zakaz sprzedaży najgorszych paliw oraz tzw. kopciuchów. Dostępne są różne mechanizmy finansowania inwestycji (programy centralne takie jak „Czyste Powietrze” czy „Mój prąd”, gminne Programy Ograniczania Niskiej Emisji, czy projekty wymiany urządzeń grzewczych finansowane ze środków unijnych). Należy też zwrócić uwagę na zmiany na rynku urządzeń grzewczych i OZE – rosnącą popularność ogrzewania gazowego, dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła, a także boom na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych – mówi Patryk Swoboda.

Stąd zmienił się też charakter kampanii „Nie truj sąsiada”. Teraz ma ona za zadanie informować mieszkańców, przekonywać ich, że problem istnieje i w jakim kierunku powinni iść.

W tym celu pojawił się nowy spot, w którym biorą udział znane nam osoby, czyli Anna Dymna, Dariusz Gnatowski i Kabaret Młodych Panów. Zobaczcie filmik. Przemawia do wyobraźni?

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 76

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
  • ~exx 2019-12-11
    13:21:52

    48 79

    3-2-1...
    Wieczorem poznamy stosunek prawdziwych ślunzoków do trucia sąsiada. Na razie pod artykułem jednocyfrowe łapki. Obstawiem, że większość będzie Januszy z kikutem w dół.

  • ~sympatykrybnika 2019-12-11
    13:38:24

    41 50

    Panie Łukaszu Kaczmarczyk ten pewien pomysł powinien być taki: Mam propozycję, by wprowadzić u nas taką nową świecką tradycję. Naszych gości wprowadzajmy do domu przez kotłownię. Wtedy każdy będzie mógł się pochwalić, że niema pieca a jest ciepło.
    O 13:39 remis (9+) :(9-).

  • ~ 2019-12-11
    13:51:59

    47 78

    Jeszcze przed nami kolejne 2 zimy (751 dni) ,zgoda na używanie najgorszych kopciuchów.
    Kto na to pozwolił.To woła o pomstę do nieba!

  • ~ka22 2019-12-11
    14:18:55

    50 25

    Eno, rybnicki Janusz to taki bardziej palacz zasypowy, łiskacza ze szklaneczki w wannie nie popija, prędzej najtańszego browara z puszki albo czyściochę.

  • ~sawusek 2019-12-11
    15:04:40

    73 55

    Do felixa.
    Ja się podłączę do sieci gazowej by ogrzewać dom a ty będziesz płacił moje rachunki za gaz. Co ty na to ?

  • ~Fischer 2019-12-11
    15:13:18

    57 6

    Film ok. Tylko po co do tego mieszać Janusza? ;) Oni już wiele wycierpieli. Może kolej na Tadeusza lub Huberta?

  • ~sawusek 2019-12-11
    15:32:30

    75 48

    Najwięcej do powiedzenia mają ci co mieszkają na blokach a może im powinien Urząd Marszałkowski narzucić wymianę czegoś w mieszkaniach w bloku tak jak nam z domów prywatnych narzucono.
    Wziąć sobie 8 czy 10 tyś. i wymienić wg nakazu junkersa ale na najdroższego za np 10 tyś. Ciekawe czy by dalej szumieli.
    Może wy "ekolodzy" zrobicie zrzutkę dla nas na kotły co 5 KLASY. Za to będziecie mieć czyste powietrze a i dłużej pożyjemy.Może.

  • ~ 2019-12-11
    15:40:55

    58 71

    ~sawusek:

    Drogi Panie Sawusek, idąc tym wypaczonym tokiem rozumowania ja powinienem także wybrać sobie jednego z "Obrońców Dymu i Smrodu" i wysyłać mu rachunki za oczyszczacze powietrza, które zainstalowałem, za lekarzy i pobyty w sanatorium moich dzieci na przestrzeni lat. Te wydatki nie byłyby konieczne gdyby jakość powietrza była dobra.

    Jeżeli Pana panie Sawusek nie stać na posiadanie i utrzymanie domu to należy go sprzedać a nie szukać winnych tam gdzie ich nie ma. Coś się Panu pomyliło to nie Pan jest ofiarą, ofiarą są osoby których zdrowie jest degradowane co zimy przez osoby mające za nic jakikolwiek zasady dobrosąsiedzkiego współżycia.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~ 2019-12-11
    15:42:08

    29 14

    ~Fischer:

    Jak najbardziej się z Panem zgadzam, jakiś czas temu "typowy Janusz" może był i śmieszny, teraz warto by wybrać inne imię.

  • ~ 2019-12-11
    15:44:20

    37 47

    ~sawusek:

    Drogi Panie Sawusek, całe społeczeństwo się na na Was zrzuca m.in. przez wszelkie programy czy to rządowe czy samorządowe pomagające w wymianie źródeł ciepła. Państwo i dalej samorządy nie mają swoich pieniędzy, oni mają tylko te pieniądze, które pobiorą od nas wszystkich w formie różnych danin i podatków.

  • ~ 2019-12-11
    15:49:02

    52 42

    ~sawusek:

    Drogi Panie Sawusek, reprezentuje Pan typowe zacietrzewienie i zadufanie "Obrońców Dymu i Smrodu". Mieszkańcy bloków za roczne ogrzewanie płacę niejednokrotnie więcej niż kosztuje opał na sezon grzewczy w średnim domu, to raz. Dwa termomodernizacje bloków są finansowane z funduszy remontowych pobieranych w czynszach, czyli osoby mieszkające w blokach płacą za ich modernizację.

    Pan natomiast krzyczy i domaga się wszystkiego od wszystkich jak rozwydrzone rozpieszczone dziecko. Proszę Pana, proszę dorosnąć i odpowiadać samodzielnie za swój budżet i za swój dom. Dorosłość może nie jest tak przyjemna jak czasy młodzieńcze, ale też ma swoje plusy.

    Jeżeli życie "na blokach" to dla Pana takie eldorado, to śmiało, proszę kupić mieszkanie i przeprowadzić się tam, będzie to wygodniejsze życie niż coroczna walka z tzw. kopciuchem.

  • ~ 2019-12-11
    15:53:31

    35 26

    ~exx:

    Panie Exx, po co Pan tu wtrąca uwagi odnośnie śląskości ?

    Czy samo urodzenie się tutaj w rodzinie, która od pokoleń żyje na śląskiej ziemi ma oznaczać uwielbienie dla węgla i pyłu w powietrzu? Przypomnę, przed rewolucją przemysłową to były rejony rolnicze z znaczną powierzchnią pokrytą lasami obfitującymi w zwierzynę.

    Czy fakt, że ktoś przyjechał tu za pracą i się osiedlił ma oznaczać, że tylko on widzi problem z węglem i powietrzem ?

    Na oba powyższe pytania odpowiedzią jest : -Nie.
    Wszyscy mamy te same płuca i organizmy, którym życie w zapylonym środowisku w żadnym wypadku nie służy. Najwyższa pora, bez szukania niepotrzebnych wymówek, aby zmienić ten stan rzeczy.

  • ~minowa 2019-12-11
    15:55:04

    38 20

    A kogo truje Dymna i Dziędziel paląc papierosy ???

  • ~minowa 2019-12-11
    15:59:36

    45 23

    Lekki wietrzyk z pd.-wsch. Akurat od ciepłowni Chwałowice ogrzewającej bloki. No i centrum zasmogowane

  • ~ 2019-12-11
    15:59:56

    19 39

    ~minowa:

    Ciebie Minowa, razem z trującymi thujami i chemtrailsami.

  • ~ 2019-12-11
    16:02:46

    23 34

    ~minowa:

    Droga Pani Minowo, proszę nie tworzyć wirtualnej rzeczywistości, czy w okolicy ciepłowni Chwałowice nie ma żadnych domków jednorodzinnych czy też wiatr jest wybiórczy i zwiewa tylko dym ciepłowni i tylko na centrum Rybnika ?

  • ~2018 2019-12-11
    16:03:35

    15 10

    Panie Sawusek-może jeszcze chcesz się stołować u felixa ?

  • ~ 2019-12-11
    16:11:37

    25 34

    Minowa na posterunku:) Wszystko zrobi by bronic swojego dymu :) Tak dzielnie walczyc w obronie smrodu i substancji rakotworczych w powieyrzu... Zenada. Totalna odpornisc na wiedze.

  • ~ 2019-12-11
    16:12:52

    27 30

    Na chamskich dymiarzy smrodziarzy to nie podziala, nie ludzcie sie. To proby dotarcia do rozsadku i sumienia, a tego wiekszosc smrodziarzy nie ma

  • ~Piotr Czaja 2019-12-11
    16:17:50

    1 6

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~rzyt 2019-12-11
    16:46:10

    25 36

    @Piotr.kowalski, walka z e smogiem to walka z wiatrakami Don Quijote'a. Drastycznie podnieść urzędowo ceny na węgiel np. pierwsza tona 700pln, następna po 1000pln. Tylko ceną jesteśmy w stanie doprowadzić do zamiany źródeł ciepła. Deputaty wypłacić górnikom; węgiel w naturze to przeszłość.

  • ~Bozena Weglarz 2019-12-11
    16:56:24

    29 54

    Jest bardzo prosty sposob na trucicieli -smrodziarzy-tona wegla za 2000zl.A jak ich nie stac,to sprzedac dom i na bloki!Mozna? Mozna!

  • ~ 2019-12-11
    17:07:20

    17 40

    Bozena, swietny pomysl!

  • ~adamos33 2019-12-11
    17:13:53

    43 6

    no tak,a bloki ogrzewa elektrownia "atomowa",myślicie że czynsz by nie poszedł w górę,no nie wiem.

  • ~spirit-of-the-town 2019-12-11
    17:28:21

    49 17

    Bożena, jestem jak najbardziej za tym aby tona kosztowała 2000zł a dla elektrociepłowni 1900zł (z racji za "ekologiczność" spalania, z jej kominów wylatuje powietrze jak z kurortu przecież), a jeśli mieszkańca bloku nie stać na rachunek 50,000 za ogrzewanie zawsze może skorzystać z nowo powstającej noclegowni:)

  • ~ 2019-12-11
    17:43:00

    25 41

    Cieplownia ma filtry. Ponadto cieplownia ogrzewa tysiace ludzi, a komin Gienka czy innego Mariana wali dymem niewiele mniejszym, a grzeje tylko 4 tylki. Nie widzicie roznicy???
    Nie, nie mieszkam w bloku

  • ~spirit-of-the-town 2019-12-11
    17:59:36

    29 7

    A swoją drogą ciekawy filmik - tylko ten piec to chyba hutniczy, niektórzy pewnie uwierzyli iż takie coś jest jest w każdym domu:)

  • ~Jerzy Kolarczyk 2019-12-11
    18:02:24

    32 22

    Skoro tak bardzo walczycie z węglem TO PROSZĘ POKAZAĆ GDZIE ZATRUDNIĆ 40 tyś pracowników i jak wyżywić ich rodziny .Przecież poza górnictwem ,które utrzymuje pozostałe gałęzie --- NIC TU NIE MA .

  • ~exx 2019-12-11
    18:18:09

    16 12

    ~piotr.kowalski
    Moje uwagi uważam, że są na miejscu, gdyż Śląsk to jeden z najbardziej zasyfionych regionów Europy. I to już nie jest problem ubustwa, ale mentalności ludzi tu mieszkających.
    Jeżeli Pan uważa inaczej to proszę o argumenty.

  • ~ 2019-12-11
    19:00:16

    23 19

    Kolarczyk, jak moja żona stracila prace, to nikogo to nie obchodzilo. Mnie tez nie obchodzi co zrobią gornicy gdy sie zamknie niepotrzebne kopalnie

  • ~ 2019-12-11
    19:16:14

    19 18

    ~Jerzy Kolarczyk

    Panie Jerzy, nikt tu nie mówi o zamykaniu kopalń, na tą chwilę importujemy tyle węgla, że nawet jakby każdy indywidualny odbiorca przestał palić u siebie w domu to i tak krajowa produkcja nie pokryje pozostałego zapotrzebowania, to raz. Dwa, osoby dorosłe potrafią się dostosować do zmieniających się warunków na rynku pracy. Obecnie normą jest, że pracę zmienia się kilka razy podczas swojego życia, nie widzę problemu aby górnik nie mógł się przebranżowić na inną gałąź przemysłu.

    Chciałbym zaapelować do wszystkich o poszerzenie horyzontów. Powoli dociera do ludzi, że węgiel to nie jest synonim ciepła w domach jednorodzinnych. Kolejnym krokiem w będzie zauważenie, że poza na górnictwie możliwości znalezienia pracy się nie kończą.

  • ~ 2019-12-11
    19:26:58

    13 22

    ~exx:

    Panie Exx, Śląsk nie ma monopolu na smog i zanieczyszczenie powietrza, proszę obserwować mapę zanieczyszczeń nad Polską w dowolny zimowy dzień przy temperaturze powiedzmy -5 i bezwietrznej pogodzie. Cała Polska pokrywa się swojską smogową kołderką, dziwnym trafem zaraz na zachód od Odry poziomy spadają o połowę albo bardziej. To co jest szczególne dla Śląska a zwłaszcza Rybnika, to gęsta zabudowa domów jednorodzinnych i zbyt wysokie zarobki w porównaniu do cen węgla dla odbiorców indywidualnych. Węgiel u nas po prostu można bezkarnie marnować, palić go dużo i byle jak i to skąd kto pochodzi nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Oczywiście im dalej od Śląska tym popularność węgla maleje, ale z drugiej strony do naszych portów bałtyckich przypływa węgiel m.in z Ameryki Południowej, który nie raz jest tańszy od naszego.

    Węgiel kamienny musi po prostu zniknąć z rynku dla odbiorców indywidualnych. Ropy naftowej też nie da się kupić na stacji paliw, są tam dostępne produkty rafinacji ropy naftowej.

    Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~MTWWD 2019-12-11
    19:40:55

    13 3

    To dzięki temu spotowi na Piaskach mamy właśnie zapylenie na poziomie 1500%

  • ~Arteks 2019-12-11
    21:12:52

    13 19

    Warto wysyłać linka z tym spotem do swoich zacofanych znajomych i krewnych. Niech obejrzą i niech się z tym gryzą i wstydzą. Świetny jest tekst o dziadowaniu... Rzeczywiście każdy kto używa pieca węglowego w XXI wieku dziaduje. Jestem przekonany, że w żadnej innej dziedzinie życia nikt nie chce być do tyłu i nikt nie chce używać technologii z minionych wieków. Wyjątek to ogrzewanie. Ale naprawdę można to zmienić i jak najszybciej pozbyć się kompromitującego stylu życia z brudną piwnicą, brudnym opałem i produkcją smrodu! Naprawdę warto - zarówno dla własnej wygody jak i satysfakcji jaką da poprawia powietrza w swoim mieście i regionie.

  • ~Arteks 2019-12-11
    22:03:47

    16 10

    @sawusek - mieszkańcom bloków niczego nie trzeba narzucać. Akceptujemy program termomodernizacyjny RSM który trwa już z 10 lat i docelowo obejmie każdy budynek należący do spółdzielni. Wszyscy na to się składamy w czynszach, a koszty są gigantyczne. Porównajcie cenę modernizacji bloku z np. 100 balkonami, 10 pięter, 4 klatki z... małym domkiem jednorodzinnym. Dzięki temu zużycie ciepła na blokach w Rybniku musiało stanowczo zmaleć w ostatnich latach, a przez to można by podłączyć wiele innych budynków pozbawionych luksusu ciepła z rury - gdyby tylko ich właściciele chcieli. Koszty? W innych dziedzinach pogodziliśmy się z tym, że trzeba płacić za internet, telefony, ubezpieczenia, dojazdy, bilety, kredyty, wymianę mebli czy AGD, kursy, telewizję kablową, rozrywkę itd. Zaakceptujmy więc wreszcie KONIECZNOŚĆ wymiany XIX wiecznej technologii grzewczej. Ostatni parowóz i parowiec wyprodukowano na świecie w latach 50. Dlaczego piece na węgiel są produkowane nadal i wstawiane czasami do nowych domów? Czy na Śląsku nastąpił jakiś krach cywilizacji czy co, że takie podstawowe rzeczy trzeba ludziom tłumaczyć?

  • ~exx 2019-12-11
    23:03:03

    12 8

    ~piotr.kowalski
    Mnie wystarczy nos żeby wiedzieć kiedy stężenie jest przekroczone. I wiem jedno. Takiego syfu i smrodu nie uświadczysz Pan w cywilizowanych krajach. Szkoda jest mi psa wypuszczać wieczorem, bo przychodzi cały śmierdzący dymem. Gdzie tak jest na świecie jeszcze?
    I nie zbyt wysokie zarobki tylko rozpasanie deputatami na węgiel. Reszta Polski nawet jak pali węglem to go szanuje, a ci z deputatami nie szanują ani swojego zdrowia ani swoich dzieci to co dopiero ich ma obchodzić sąsiad.

  • ~ 2019-12-12
    02:05:50

    4 11

    Proszę Państwa, w dniu wczorajszym został przekroczony poziom alarmowy dla zanieczyszczenia pyłem PM10 dla miasta Rybnika monitorowanym na stacji przy ulicy Borki 37.

    Zachęcam wszystkich zaangażowanych w poprawę jakości powietrza w mieście Rybnik do przesłania maila do Prezydenta Miasta Rybnika z prośbą o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej oraz odwołanie zajęć szkolno-przedszkolnych w dniu 12.12.2019.

    Poniżej zamieszczam maila, którego przesłałem do Prezydenta, osoby zainteresowane mogą go po prostu skopiować i wysłać.

    Szanowny Panie Prezydencie Miasta Rybnika

    Z uwagi na bardzo złą jakość powietrza zmierzoną przez stację pomiarową w Rybniku przy ulicy Borki w dniu 11.12.2019 oraz przekroczenie poziomu alarmowego dla zanieczyszczenia pyłem PM10 proszę wywiązać się z swoich obowiązków i w dniu 12.12.2019 wprowadzić darmową komunikację miejską oraz odwołać zajęcia szkolno przedszkolne na terenie miasta Rybnika

    Z poważaniem ... ...

  • ~ 2019-12-12
    02:07:11

    3 10

    Powyższego maila można przesłać na adres Urzędu Miasta:

    [email protected]
    [email protected]

  • ~ 2019-12-12
    02:16:30

    6 10

    Z uwagi na utrzymujący się katastrofalny stan jakości powietrza wysłałem również maila do redakcji tego portalu, aby z uwagi na fakt przekroczenia poziomu alarmowania powiadomiono czytelników. Treść maila poniżej:

    Witam Serdecznie,

    W dniu 11.12.2019 stacja monitoringu powietrza przy ulicy Borki w Rybniku zarejestrowała średniodobowy poziom pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 264 ug/m3.
    Obywatele mają prawo wiedzieć, że poziom alarmowy został przekroczony i na chwilę obecną utrzymuje się na tak wysokim poziomie, że należy się spodziewać, że w dniu 12.12.2019 poziom informowania zostanie na pewno przekroczony, a zapewne także poziom alarmowy. Uprzejmie proszę o poinformowanie społeczeństwa o katastrofalnie złej jakości powietrza.

    Z poważaniem Piotr Kowalski

  • ~ 2019-12-12
    02:20:25

    8 15

    Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~ 2019-12-12
    08:03:17

    2 9

    Witam,

    Średnie godzinowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Średnia z ostatnich 7 godzin nadal przewyższa dobową średnią poziomu alarmowego. Jeżeli sytuacja się utrzyma, dziś również poziom alarmowy zostanie przekroczony.

    Proszę o reakcję.

  • ~entropia 2019-12-12
    08:19:34

    5 6

    ~sawusek
    najpierw podliczmy ile w ciągu roku wydajesz na wódkę, browary, paliwo do 1.9 TDI, nowy komplet wypoczynkowy i all inculsive w Hurghadzie, jeśli suma wyjdzie zero to zaliczasz się do bardzo nielicznej grupy naprawdę ubogich mieszkańców którym wszyscy zasponsorujemy wymianę kotła w dopłatach więc nie masz się o co martwić, jeśli jednak suma nie wynosi zero to zamilcz

  • ~ 2019-12-12
    08:20:12

    1 8

    Na tą chwilę średni poziom pyłu zawieszonego PM10 z ostatnich 8 godzin dla miasta Rybnika wynosi 285ug/m3. Jesteśmy na dobrej drodze aby i dziś poziom alarmowy był przekroczony.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4913