zamknij

Wiadomości

Newe: bramka na Kominka nie zadziałała, bo za dużo osób chciało pomóc

2020-12-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wracamy do tragedii, jaka rozegrała się w pierwszy dzień świąt na ul. Kominka. Karetka pogotowia nie mogła dotrzeć pod blok, bo nie otworzyła się bramka wjazdowa. Marek Newe, wiceprezes Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapewnia, że szlaban działa poprawnie, ale „zwariował” wskutek wielu sygnałów wysyłanych z pilotów pomagających mieszkańców.

Reklama

Przypomnijmy, sytuacja miała miejsce 25 grudnia na ul. Kominka. Zamiast jak najszybciej być przy osobie potrzebującej pomocy, załoga karetki pogotowia musiała mierzyć się z bramką wjazdową, która zagradzała drogę i za nic nie chciała się podnieść. Na ul. Kominka dotarła straż pożarna, która wyłamała blokadę. Mieszkańcy osiedla wskazywali, że to nie pierwszy raz, gdy urządzenie zawodzi.

Mężczyzna potrzebujący pomocy niestety zmarł, jego córka wskazuje, że czas stracony na bramce był kluczowy w ratowaniu ojca. Z kolei zdaniem WPR w Katowicach nie miał on takiego znaczenia, bo ratownicy widzący problem od razu pobiegli do mieszkania, gdzie potrzebna była ich pomoc. Więcej przeczytacie >>Kominka: bramka nie zadziałała, mężczyzna zmarł<<

Wczoraj nie udało nawiązać się nam kontaktu z Rybnicką Spółdzielnią Mieszkaniową. Dzisiaj na miejscu był już Marek Newe – wiceprezes RSM. Jak zaznacza na wstępie, bardzo dokładnie zapoznał się ze sprawą.

- Wszystko wskazuje na to, że ten szlaban był sprawny w momencie, gdy podjechała karetka. Po demontażu skrzydła kikut bramki działał normalnie, reagował na pilota – podkreśla Marek Newe.

Dlaczego więc bramka nie otworzyła się? Nasz rozmówca powołuje się na nagranie z monitoringu.

- Widać na nim, że szlaban w pewnym momencie otwarł się do 1/3 wysokości i wrócił do położenia wyjściowego. Należałoby wnioskować, że było zbyt wielu pomagających i impulsów wysyłanych do bramki. Mechanizm próbował otwierać i zamykać bramkę – wyjaśnia.

Marek Newe zapewnia, że bramka posiada system SOS, reagujący na sygnały dźwiękowe służb ratunkowych.

- Podejrzewam jednak, że był on zbyt krótko „uwolniony” i nie spowodował wyzwolenia szlabanu. W grudniu straż pożarna kontrolowała działania zabezpieczające RSM. Przy okazji był sprawdzany ten szlaban, działał poprawnie – dodaje nasz rozmówca.

Po opisywanym przez nas zdarzeniu spółdzielnia zdecyduje się jednak na dodanie do bramki guzika SOS. Będzie on bezwzględnie otwierał bramkę na żądanie służb ratunkowych.

- Doszło do przykrego zdarzenia, które otwiera nam oczy na pewne aspekty akcji ratunkowych, na które musimy zwrócić uwagę – dowiadujemy się.

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zamierza w przyszłości postawić więcej bramek wjazdowych na osiedlach.

- Będzie więcej szlabanów na terenach należących do RSM, bo miejsc parkingowych ciągle jest za mało. Zapewnimy też to, by z tego tytułu nie zdarzały się już podobne tragiczne wydarzenia, choć w tym wypadku to nie szlaban przyczynił się do tragedii – mówi Marek Newe.

Wielu naszych Czytelników zwracało jednak uwagę, że stawianie bramek nie rozwiązuje problemu braku miejsc parkingowych, bo i tak muszą parkować daleko poza swoimi klatkami w blokach.

- Oczywiście, ktoś może powiedzieć: „po co zabezpieczać miejsca parkingowe, skoro tych miejsc nie wystarcza dla wszystkich, nawet tych zamieszkujących”? To prawda, ale z drugiej strony, dlaczego ich nie zabezpieczyć, jeżeli jest ryzyko, że będą tam parkować osoby, które tam nie zamieszkują? Zdania są podzielone, ale tendencja jest taka, by zabezpieczać miejsca parkingowe dla mieszkańców – zauważa Marek Newe.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Arteks 2020-12-29 11:51:11

  Ani szlabany, ani rozbudowa parkingów nic nie da jeśli RSM nie wprowadzi miesięcznych abonamentów dla posiadaczy samochodów, nawet symbolicznych. To pozwoliłoby na to aby parkingi przestały być legalnymi składowiskami aut które nie są już eksploatowane lub są eksploatowane kilka razy w roku. To podziałałoby motywacyjnie na usunięcie wraków lub ostateczną rezygnację z auta przez wielu mieszkańców. Byłoby też sprawiedliwe wobec tych członków RSM którzy nie mają aut. Niech ich właściciele w większym stopniu dokładają się do inwestycji motoryzacyjnych.

  51 60
 • ~tf2 2020-12-29 12:24:47

  OK Arteks, ale abonament ten należy rozszerzyć również o strychy, suszarnie, schowki i kluby, z których korzystają tylko niektórzy mieszkańcy.
  Jak chcesz rozliczać - to wszystko a nie wybiórczo.

  Jednej rzeczy nie rozumiem, po co impuls zamykający szlaban? Przecież szlaban zamyka się automatycznie po kilku sekundach.
  Kto to projektował?

  45 11
 • ~Abisall 2020-12-29 12:24:55

  Wincyj samochodów!
  I każdy MUSI zaparkować nie dalej jak 25 kroków od wejścia do klatki, bo nie po to auto mamy żeby pieszką chodzić.
  Zlikwidować chodniki, trawniki i boiska, bo zajmują tylko miejsce jakie można na kolejny parking przeznaczyć.

  42 14
 • ~Lateks 2020-12-29 12:27:58

  Zamiast stawiać bramki to lepiej by te pieniądze przeznaczyli na ocieplenie tych bloków. Ociepliłoby to wizerunek RSM. Najśmieszniejsze jest to że na Kilińskiego robią aferę jak ktoś z innych bloków zaparkuje pod ich blokiem,ale w drugą stronę nie mają problemu...

  39 7
 • ~sympatykrybnika 2020-12-29 12:45:56

  ~Arteks – masz „+”, ale jak pogodzić twoje stwierdzenie o wprowadzeniu miesięcznych abonamentów dla posiadaczy samochodów, nawet symbolicznych, ze stwierdzeniem Marka Newe – tych miejsc (parkingowych) nie wystarcza dla wszystkich, nawet tych zamieszkujących. No cóż, może sprzedaż abonentowych miejsc parkingowych w drodze przetargów. Czy społecznie to sprawiedliwe? Znowu ktoś powie „Biednemu to zawsze wiatr w oczy”.

  15 8
 • ~Rybnikczanin 2020-12-29 12:47:52

  ~tf2 - impuls zamykający jest po to żeby po wjechaniu twojego samochodu nikt kto nie ma pilota nie wjechał.
  Wszyscy którzy decydują się na szlaban powinni mieć z tyłu głowy tą sytuację i fakt że szlaban może się zawsze zepsuć.
  Sympatyk rybnika - w poprzednim artykule pisałeś o szlabanie że to badziew - co teraz napiszesz - Pan Newe mówi że niedawno sprawdzany był przez straż a kierowca karetki możliwe że zbyt krótko miał włączony sygnał dzwiękowy. Czy wycofujesz się ze swoich słów.?

  16 11
 • ~sympatykrybnika 2020-12-29 12:51:19

  ~tf2 – Czego nie rozumiesz? Prosta odpowiedz. Ten szlaban to badziewie.

  20 7
 • ~sympatykrybnika 2020-12-29 13:02:50

  ~Rybnikczanin – Szlabany parkingowe czekają na 5G (technologia mobilna piątej generacji), A.I. (sztuczna inteligencja) oraz IoT (Internet rzeczy). Taki szlaban sam będzie wiedział kiedy się otworzyć i kogo wpuścić.
  Przepraszam szanownych czytelników portalu za ironię.

  18 8
 • ~Benett 2020-12-29 15:01:29

  Na miejscu rodziny pozwalbym spoldzielnie za zainstalowanie bubla. Nawet jesli ten czlowiek zmarl z innego powodu, to nie oznacza, ze nastepnym razem ktos przez te bramke rzeczywiscie nie umrze. To moze byc precedens i prezes moze byc zmuszony do rozmontowania ich.

  12 23
 • ~majster86 2020-12-29 15:36:48

  Arteks zgadzam się z tobą ale poszedłbym dalej każdy kto na takich blokach chce mieć auto powinien wykupić miejsce parkingowe na przykład za 25 000 zł, spółdzielnie przeznaczą to na budowę parkingu podziemnego na tym terenie gdzie teraz stoją auta przy czym na powierzchni może dzięki temu powstać mini park i ładnie i schludnie, bo teraz jak na każdym osiedlu syf kiła i mogiła, Oczywiście potem miesięczny czynsz w wysokości 300 zł na utrzymanie takiego parkingu. Dodatkowo można by tam ustawić miejsca do ładowania elektryków. Pokaż mi na ilu działkach przy domkach jest taka samowolka? oczywiście nie mówię że nie ma takich nieruchomości gdzie wygląda to podobnie ale jest to margines w stosunku do tego co dzieję się na takich slamsowych osiedlach.

  11 25
 • ~Gibon 2020-12-29 15:53:28

  Chora polityka parkingowa RSMu i miasta (są takie same, a właściwie ich nie ma) zbiera swoje żniwo... Zamiast stawiać drogie barierki po prostu wprowadzić abonament/miejsca dedykowane i po temacie..

  7 14
 • ~sympatykrybnika 2020-12-29 16:20:20

  ~majster86 – TAK, TAK pięknie by to wyglądało – podziemny parking i mini park, ładnie i schludnie. Tylko dwie liczby przytoczone przez Ciebie: 25000 i 300. Czy na osiedlach mieszkają zamożni ludzie. „Biednemu to zawsze wiatr w oczy”.

  13 7
 • ~klapouszek98 2020-12-29 16:58:44

  ~majster86 nie wiem skad jestes ale proponuje Ci przejsc sie ulica Szczesc Boze czy Poprzeczna...zobaczymy co powiesz na temat aut i tego co napisales o dzialkach przy domach.....

  Jesli chodzi o szlaban to piszecie glupoty, kazdy szlaban ma awaryjne otwieranie i kazda sluzba czy to straz czy policja czy tez pogotowie powinna miec uniwersalny klucz do otwarcia blokady, Widocznie ktos u nas w Rybniku nie mysli bo na okolo wszyscy tak maja...
  A co do abonamentow na miejsca parkingowe.... jest to nie mozliwe bo kazdy mieszkaniec musialby miec zapewnione jedno miejsce parkingowe a to jest nie do zrobienia.

  Natomiast najwiekszym problemem sa auta spoza osiedli...jest to widoczne na osiedlach centrum w dni targowe i weekendy a takze wieczorami, gdzie mieszkancy domow prywatnych takze stawiaja auta na osiedlach, do tego auta zlomy i handlarze samochodami

  14 3
 • ~Arteks 2020-12-29 17:38:11

  @sympatykrybnika - z różnych dyskusji można wynieść wniosek, że najbiedniejsi mieszkańcy Rybnika to ci z chałup ogrzewanych węglem. Zawsze chętnie podkreślali, że żyją tak bo jest u nich "bieda". Nie potrafią sobie wyobrazić, że na blokach płaci się miesięcznie czasami nawet 800 zł za mieszkanie, nie potrafią zrozumieć, że jak ktoś wynajmuje mieszkanie to miesięcznie płaci czasami nawet 1300-1500 zł. I to u nas bo w miastach wojewódzkich jest drożej. @majster86 - twój pomysł mi się podoba odnośnie inwestycji - ale nie na zasadzie, że RSM buduje parkingi i nie wprowadza żadnych opłat za ich korzystanie. To nie rozwiąże żadnego problemu. Dziwi cię taka samowolka, a ona jest w wielu miejscach gdzie są jakiekolwiek generatory ruchu. Zapytaj się np. mieszkańców okolic przychodni na BWP, okolic Pniowca, mieszkańców Kamienia wkurzonych na parkujących byle gdzie lub nieszczęśników mieszkających obok KWK Chwałowice. Niestety motoryzacja to wygoda i zarazem ogromny pożeracz powierzchni. Nie wiem co masz na myśli z tym syfem i mogiłą. Na Nowinach znajdę reprezentacyjne miejsca z zadbanymi alejkami, placami zabaw, dużą ilością okazałych drzew, wyremontowane bloki. A czy znajdę takie miejsca w dzielnicach chałupowych, kopcących, z ogrodami wypełnionymi tanimi tujami z promocji? Mamy całe ulice wyremontowanych bloków, a znasz chociaż jedną(!) ulicę w Rybniku w której przynajmniej 1/3 budynków byłaby po remoncie. Pomyśl. Prawda, że chałupy zatrzymały się w rozwoju gdzieś na epoce Gierka? @lateks - RSM jest już na ukończeniu termomodernizacji swoich bloków. Dosłownie zostało może 10% budynków i proces będzie zakończony. A ile budynków jednorodzinnych jest w naszym mieście po termomodernizacji i remoncie elewacji?

  9 20
 • ~Arteks 2020-12-29 17:41:59

  A co na to radni miasta? Jakie wy macie pomysły na rozwiązanie problemów z parkowaniem na osiedlach? Kiedy obiecane przed laty reformy komunikacji miejskiej? Gdzie się podział plan mobilności i nowe ścieżki rowerowe? Skoro miasto tworzy parkingi w różnych dzielnicach miasta, czemu nie pamięta o Nowinach?

  7 14
 • ~Benett 2020-12-29 18:01:01

  @Arteks.
  Prawda jest taka, ze ludziom sie od luksusu w d...ach poprzewracalo. W latach 80 tych moj stary mial garaz na wyzwolenia i codziennie z Dworku pylal po samochod. Teraz najchetniej parkowaliby pod drzwiami. Dzieci oczywiscie nie wiedza co to pojscie do szkoly, bo sa podworzone - przez to mamy w Polsce tluste bachory goniace szkocki plebs. Starzy tez zniedolezniali - za niedlugo bedzie wysyp cukrzykow. Aletrnatywa jest jedna - zlikwidowac te parkingi, zostawic miejsca dla niepelnosprawnych i dostawcow. Problem jest taki, ze transport publiczny jest okropny i dla ludzi nie ma alternatywy.

  13 7
 • ~sympatykrybnika 2020-12-29 18:05:31

  ~Arteks – masz „+”, a z tym – Biednemu to zawsze wiatr w oczy, zawsze w „”.
  Tych biednych poznamy niedługo, to będą Ci, którzy dostaną dodatek energetyczny. Jak na razie wycofano się z rekompensaty za podwyżki cen prądu. Resort pracuje nad dodatkiem energetycznym, który pomógłby wykluczyć „ubóstwo energetyczne”. Taką możliwość daje unijna dyrektywa.

  1 6
 • ~pablo2525 2020-12-29 19:39:30

  Szlaban jest prawdopodobnie sprawny, tylko gdy kilka lub kilkanaście osób jednocześnie chce go otworzyć to odbiornik radiowy się blokuje. To że do odbiornika można przypisać 250 użytkowników nie oznacza, że mogą jednocześnie sterować bramą. Sam szlaban na takim osiedlu jest pomyłką, każdy posiadacz pilota może go w prosty sposób sklonować i sprzedać znajomemu z innego bloku.

  13 0
 • ~Abisall 2020-12-29 20:23:07

  "każdy posiadacz pilota może go w prosty sposób sklonować i sprzedać znajomemu z innego bloku."
  Raczej nie te czasy kiedy montowano tak proste systemy, teraz pilot jest odpowiednio kodowany i klonowanie nic nie da jesli nie będzie w "centralce" szlabanu aktywowany.

  4 2
 • ~Arteks 2020-12-29 20:46:14

  @benett - akurat z tymi blokami których dotyczy artykuł nie trafiłeś. Naprzeciw mają przystanek z którego co chwilę odjeżdża autobus. Natomiast są na Nowinach miejsca gorzej położone w stosunku do transportu i tam oczywiście już sobie można zadać pytanie. Po co mam iść na przystanek 500 metrów, a jak mogę mieć auto zaparkowane pod blokiem? W dodatku za friko... Ale pamiętam, że jak kilka lat temu pisałem o tym, że w Niemczech parkingi pod marketami są płatne (np. powyżej jakiegoś okresu czasu stania) to wielu niedowierzało lub się nawet nabijało ze mnie, że mi się wydawało... A tu proszę - w naszym Rybniku wiele marketowych parkingów jest już płatnych. Kto wie czy wreszcie RSM nie przyjdzie po rozum do głowy i wprowadzi jakieś abonamenty. Ja jestem za.

  3 18
 • ~pablo2525 2020-12-29 21:39:08

  @Abisall
  Piloty jednej z czołowych firm w tej branży czyli NICE programuje się mając ręce pilot aktualnie działający w systemie i drugi nowy. Przykładamy jeden do drugiego, kilka odpowiednich przyciśnięć przycisków i gotowe. Najnowsza seria NICE ERA również jest w ten sam sposób programowana.

  9 2
 • ~Barra_cuda 2020-12-30 06:28:28

  Arteks wielokrotnie mi udowadniasz że tak chrzanić jak ty to moze tylko emeryt albo samotny zlewacony pracownik Urzędu Miasta. Albo się z tego bloku nie ruszasz dalej niż do Aldika pod blokiem albo pracujesz w Urzędzie Miasta gdzie chodzisz sobie do pracy spacerkiem i wymyślasz przez 8 godzin te dziwactwa które tu wypisujesz. Po pierwsze samochód to nie żaden luksus w dzisiejszych czasach chociaż oczywiście jako eko-oszołomom tak może się wydawać i że razem z Kuczerą będziemy poginać wszędzie na rowerkach. Niestety chwalone przez ciebie władze sprawiły że nie ma tu miejsc pracy poza marketami i kilkoma zakladami przemysłu ciężkiego. Rybnik staje się sypialnią - widać to na wylotówkach z miasta. I teraz podaj mi przyklady jak w logicznym czasie dostać się do pracy do Raciborza, Gliwic, Łazisk, Mikołowa, Tych czy nawet do Katowic poza centrum. Często na 6.00 rano. Często w rodzinach sa dwie osoby które potrzebuja do tych dojazdów donpracy wlasnie 2 samochody. Stad zawalone parkingi. Popatrz jak wygladaja parkingi RSM o 9.00 w dni powszednie. Puste - wszyscybw pracy.
  Po drugie zapraszam cię (chyba już kolejny raz) na cotygodniowe zakupy dla mojej 5osobowej rodziny do marketu. Jak się bujniesz raz z tymi siatami na przystanek i z przystanku to odechce ci się gadki. Oczywiście można robic sobienwyprawy

  11 1
 • ~Barra_cuda 2020-12-30 06:37:24

  C.d robić sobie wyprawy codziennie do sklepu ale ciekawe jak to zepniesz z resztą napiętego tygodnia (tak wiem - nie wiesz onczym mówię). I po trzecie - Ja mogę nawet placić za to miejsce RSM abonament - ale to miejsce ma być. Czy wrócę z pracy o 17.00 czy z zakupów o 20.00 czy z siłowni o 22.00. Na osiedlach typu Nowiny nie parkują jednak przypadkowe osoby tak jak w centrum przy blokach. Nie wiem kto parkuje z przypadkowych osób za wspomnianym szlabanem bo w tej cześci miasta nie ma nic ciekawego - to sypialnia. Misztela ma swój parking, kościół też. Moim zdaniem mieszkańcy ogrodzili się szlabanem zeby nie stanął im ktoś z dalszej części osiedla (też RSM) bo nikt tam nie parkuje za darmo żeby lecieć zalatwiać sprawy w UM.

  8 2
 • ~Arteks 2020-12-30 18:10:19

  @barra_cuda - zarzucasz komuś chrzanienie, a sam pociskasz jakieś pierdoły o dojeżdżaniu do... Mikołowa. A jakie to niezwykłe miejsca pracy ma ten Mikołów? Auchan, szpital - to z Nowin są osiągalne na piechotę i to jeszcze wojewódzki szpital specjalistyczny, a nie jakiś miejski miniaturowy. Owszem jeśli się jest menadżerem czy prezesem to wtedy jest jakiś sens w dojeździe ale takie miejsca pracy są także w Rybniku i jest ich tu sporo. I dlatego taki prezes ZTZ dojeżdża do Rybnika z Tychów, wiceprezydenci dojeżdżają z Żor, i Gliwic, prezes Hossy z Raciborza, a główny specjalista ds. transportu z Katowic. Zapytaj skąd są dyrektorzy kopalń, spółek energetycznych, naczelnicy w ZUS, prezesi sądów, ordynatorzy w naszych szpitalach itd. Jak wytłumaczysz, że w Gliwicach czy Katowicach też na osiedlach są identyczne problemy z parkowaniem - że są sypialniami? A może wszyscy z osiedli katowickich czy gliwickich dojeżdżają do Knurowa albo... Mikołowa i koniecznie potrzebują do tego auta? Motokultyzm odbiera logiczne myślenie, jest egoistyczny i w dodatku powoduje otyłość i inne choroby.

  0 6
 • ~Arteks 2020-12-30 18:16:09

  @barra_cuda - na siłownię autem? To jakieś absolutne szaleństwo i zaprzeczenie sensu ćwiczeń! Przecież idąc pieszo na siłownię też można spalać kalorie, a chyba nie ma osiedla na którym nie byłoby siłowni. Na Nowinach jest kilka takich miejsc. :) @benett - dodam do tego co napisałeś jeszcze ciekawostkę. Mniej więcej 30% aut które stoją pod blokami - wiecznie stoją. Możliwe, że ich właściciele albo trzymają je tak jak armia - rezerwę czołgów na wypadek jakichś zdarzeń. Albo potrzebują je tylko na jakieś wyjazdy w długie weekendy albo... na działkę latem. Niestety w ten sposób zabierają miejsce tym którzy potrzebują auto bo prowadzą działalność, są serwisantami czy przedstawicielami handlowymi. No ale wiesz... Polacy może słyną z gościnności ale z pewnością nie z jakiegoś rozsądku. W sumie jeśli ktoś ma tortownicę aby raz w roku upiec tort to czemu nie mieć auta aby użyć go kilka razy w roku? ;)

  0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4104