zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad pokonaniem koronawirusa

Zneutralizować negatywne działanie koronawirusa – to zadanie, którego podjęło się wielu naukowców na świecie. Również grupa badawcza Tunneling Group, działająca przy Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej próbuje coś z tym zrobić. Wykorzystując symulacje dynamiki molekularnej i autorskie oprogramowanie, dogłębnie poznali strukturę głównej proteazy wirusa SARS-CoV-2, enzymu, który jest jednym z kluczowych enzymów w cyklu życiowym wirusa.

Reklama

Naukowcy porównują wirusy

Młody zespół działający pod kierunkiem dra hab. Artura Góry z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w ramach nawiązanej współpracy z badaczami z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie oraz Politechniki w Turynie scharakteryzował główną proteazę SARS-CoV-2 (SARS-CoV-2 Mpro) oraz porównał ją z odpowiadającym enzymem wirusa wywołującego SARS (SARS-CoV Mpro). 

- Początkowo chcieliśmy porównać zachowanie obu enzymów i na tej podstawie zaproponować związki, które były już wcześniej przebadane i mogłyby szybko zostać wprowadzone, aby zahamować aktywność głównej proteazy, a tym samym zahamować namnażanie się wirusa. Niestety, już podczas wstępnych analiz okazało się, że kieszeń wiążąca substrat, w której miałoby następować wiązanie związków hamujących działanie enzymu, jest bardzo ruchliwa. Co oznacza, że nie możemy skorzystać z drogi na skróty - opowiada o wynikach badań dr hab. Artur Góra.

- Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że nasz cel molekularny może łatwo ulec dalszym zmianom, gdyż charakteryzuje się dużą zmiennością ewolucyjną. To w efekcie oznaczałoby, że cały nasz i naszych Partnerów wysiłek może pójść na marne. Dlatego też niezwłocznie rozpoczęliśmy prace nad wytypowaniem innego - mniej ruchliwego i ewolucyjnie stabilnego - rejonu białka Mpro, do którego potencjalne leki mogłyby się wiązać skuteczniej – mówi dr hab. inż. Artur Góra.

Wygrac wyścig zbrojny z koronawirusem

Naukowcy wyjaśniają, że poprzez połączenie analizy dynamiki białka z analizą ewolucyjną oraz analizą wpływu dalszych mutacji na stabilność enzymu chcą wygrać ten szczególny rodzaj wyścig zbrojeń, inaczej mówiąc chcą przechytrzyć wirusa i przewidzieć kolejne możliwe drogi jego ewolucji.

- Już teraz wiemy, że wirus wyizolowany we Włoszech różni się od tego z Wuhan. Mutacje prowadzące do zmian w sekwencji głównej protazy to także tylko kwestia czasu i chcemy być na tę ewentualność dobrze przygotowani - mówi naukowiec. 

To nie tylko teoria

- Nasze prace nie są tylko i wyłącznie teoretyczne, skuteczność wiązania się wytypowanych związków możemy błyskawicznie sprawdzić dzięki nowoczesnej platformie do wysokoprzepustowej analizy interakcji międzycząsteczkowych dostarczonej przez firmę NanoTemper. Możemy mówić o dużym szczęściu w tej sytuacji, grant na pozyskanie unikalnej infrastruktury badawczej otrzymaliśmy pod koniec zeszłego roku i przy wykorzystaniu MonolithNT.Automated jesteśmy w stanie zweryfikować kilkaset związków dziennie - opowiada dr Góra. 

Prace w kierunku scharakteryzowania SARS-CoV-2 Mpro ruszyły w momencie, kiedy udostępniona została struktura krystalograficzna tego białka. Na jej podstawie wykonane zostały symulacje dynamiki molekularnej, które następnie przeanalizowano pod kątem zmian dynamiki i zachowania białka. Grupa Tunneling Group stworzyła program AQUA-DUCT, który pozwala na przeanalizowanie dynamiki zachowania białka z uwzględnieniem zmian w dostępnych przestrzeniach wewnątrzcząsteczkowych, co przy konwencjonalnej analizie jest zwykle pomijane. Dodatkowo, badania zostały rozszerzone o analizę ewolucyjną wirusowych białek Mpro oraz badanie stabilności białka. Pierwsze wyniki badań zespołu dra Góry zostały udostępnione dla wszystkich zainteresowanych już na początku marca, czekają również na recenzje w jednym z topowych czasopism.

W zespole badawczym z ramienia Politechniki Śląskiej pracują: dr hab. Artur Góra z Centrum Biotechnologii, doktorantki - mgr Karolina Mitusińska z Centrum Biotechnologii i Wydziału Chemicznego, mgr inż. Maria Bzówka ze Wspólnej Szkoły Doktorskiej, oraz inż. Agata Raczyńska i inż. Aleksandra Samol z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Oceń publikację: + 1 + 87 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Franek7 2020-03-23 18:55:42

  To dobrze, że chociaż ktoś bo jak widać na nasz rząd nie ma co liczyć.

  34 45
 • ~Trop leminga 2020-03-23 19:09:58

  do franek lat 7 - przerażająca jest myśl o chaosie, o tym co by się teraz działo, gdyby u nas nadal rządzili ci nieudacznicy z PO-PSL, którzy nic pożytecznego nie robiąc w kraju, ze wszystkim czekali na wytyczne UE! Mielibyśmy niewyobrażalny chaos i tragedię wielu tysięcy chorych oraz setek umierających ludzi, dlatego teraz swoje „mądrości” i uszczypliwości, zachowując resztki godności przynajmniej przemilczcie i nie jątrzcie!

  57 45
 • ~grzegorz410 2020-03-23 19:50:49

  Franek o tym mówisz ?

  https://twitter.com/stanczykmaciej/status/1242044834405322753

  7 4
 • ~Franek7 2020-03-23 21:32:27

  Każda decyzja rządu jest albo błędna albo spóźniona. Najlepiej przeczytać ten tekst i wszystko stanie się jasne:

  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/koronawirus-w-polsce-w-europie-jest-jeden-zly-scenariusz-epidemii-koronawirusa/p5y930s

  15 21
 • ~Jacek Kamiński 2020-03-23 22:23:37

  do trop leminga;
  Wówczas jako jedyni w Europie pochwalić się mogliśmy ciągłym wzrostem PKB. Zatem zachowaj resztki godności i nie jątrz (twe słowa), gdyż nie wiadomo jak "twoi" poradzą sobie z obecna sytuacją. Na razie dodrukowali 8 miliardów; czyli inflacja przyspieszy. To taki cichy podatek płacony przez społeczeństwo.

  18 12
 • ~Jan R. 2020-03-24 07:41:27

  Paniom i Panu życzę sukcesu w badaniach. Trzymam za Was kciuki!

  19 0
 • ~Jan R. 2020-03-24 08:08:33

  I jeszcze jedno. Nasze papelki, czyli pAD ostatnio bez przerwy włazi w buty premiera. Przed chwilą przełączyłem na inną stację radiową, bo jego 3,14....lenia nie mogę słuchać.

  7 5
 • ~Tadeusz Dybała 2020-03-29 14:58:38

  Obywatele odwołują wybory w maju 2020 roku.
  https://www.youtube.com/channel/UCMX6w6hpnLrLHmDNmscIw0Q

  Po mimo, że wszyscy mówią, że wybory w maju to głupota, to władze chcą i tak te wybory przeprowadzić. Ja się z tym nie zgadzam. W związku z powyższym zdecydowałem, że my obywatele musimy odwołać wybory.
  Od 2005 roku daję ludzi do komisji wyborczych. Zawsze robiłem, to za darmo i z różnych opcji politycznych. Robiłem to tylko z powodu, żeby ludzie sobie zarobili i żeby w komisjach nie byli sami partyjni.
  Tym razem wraz z Lilą Ślipek znowu zorganizowaliśmy całą procedurę umieszczenia ludzi do komisji wyborczych. Jednak nie możemy tym razem barć za to co się stanie odpowiedzialności. Myślę, że wybory 10 maja to najgłupszy pomysł jaki może być. W związku z powyższym postanowiłem, jako odpowiedzialny obywatel Polak odwołać wybory po przez zdeklarowanie, że nie pójdę pierwszy raz do komisji wyborczej, oraz do wyborów. Jeżeli wszyscy zrezygnują z komisji wyborczych, to zmusimy władze do przesunięcia wyborów na przykład na sierpień.

  Ja nie wyobrażam sobie przeżywania bólu, który mnie odwiedzi po tym jak przyniosę do domu koronawirusa i z tego powodu ktoś z mojej rodziny umrze. Przecież macie wyobraźnie i jesteście wstanie sobie wyobrazić jaki to jest poczucie bezsilności. Uczucie skutków nieodwracalnych. Uczucie, że to Ty właśnie jesteś winien temu. Myślę, że nie jest Ci to potrzebne. Jeżeli ktoś umiera z rodziny, to idziesz na cmentarz i tam opłakujesz tego członka. Zaś jeżeli Ty będziesz winien temu, to nie dość, że nie pozwolą Ci zorganizować tego pogrzebu, to jeszcze nie będziesz miał odwagi iść na ten cmentarz z świadomością, że to Twoja wina. Jak długo będziesz się borykał z tym uczuciem?

  To teraz tylko od nas, od Ciebie zależy, czy wybory się odbędą. To tylko od nas i od Ciebie zależy, czy Twoja rodzina będzie bezpieczna. Nie spieprz tego, proszę Cię.
  Tadeusz Dybała

  0 0
 • ~Tadeusz Dybała 2020-03-29 14:59:43

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3636697753068031&id=100001835271995

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 2857