zamknij

Wiadomości

Nauczyciele rozpoczną we wtorek „Protest włoski”

2019-10-15, Autor: bf

Za tydzień (22 października) nauczyciele wznawiają protest. Tym razem przeprowadzany będzie w innej formule niż to miało miejsce w kwietniu. Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi o „Proteście włoskim”. Na czym on polega?

Reklama

Przypomnijmy, na początku października informowaliśmy Was o tym, że nauczyciele zamierzają wznowić protest. Ponad pedagogów opowiedziała się za protestem włoskim, czyli za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce >>Strajk włoski nauczycieli. W Rybniku wypowiedziało się ponad 1000 osób<<

Wznowienie protestu zaplanowano na 15 października. Został jednak przełożony na wtorek (22 października) Dzisiaj natomiast Izabela Faksa - prezes ZNP w Rybniku wystosowała pismo do dyrektorów szkół i placówek oświatowych w Rybniku, Świerklanach i Jejkowic. Adresatami są też prezesi ognisk i członkowie ZNP Oddział w Rybniku.

Izabela Faksa informuje w nim, że Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna szeroko zakrojoną akcję informacyjną, nazwaną roboczo „Protestem włoskim”.

- Zarząd ZNP w Rybniku podjął decyzję, że w naszych placówkach oświatowych prezesi ognisk przeprowadzą spotkania robocze na w/w temat oraz podzielą się informacją ze spotkania z resztą pracowników do 7 listopada. Zachęcamy nauczycieli do zapoznania się z katalogiem swoich praw i obowiązków dostępnych na naszej stronie internetowej rybnik.znp.edu.pl i podjęcia decyzji o wykonywaniu tylko tych zadań, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Obowiązki nauczyciela – szczegółowy katalog czynności – materiał wewnętrzny ZNP jest do wglądu w każdej placówce u Prezesa Ogniska

- czytamy treść pisma.

Izabela Faksa zaznacza przy okazji, że akcja ZNP ma na celu uświadomienie rodzicom/opiekunom/ dzieci i młodzieży oraz opinii publicznej jakie zadania, wykraczające poza obowiązki nauczyciela, do tej pory wykonywali pracownicy pedagogiczni, a za realizację których nie byli finansowo wynagradzani.

- Akcja nie jest skierowana przeciwko Dyrektorom szkół i placówek oświatowych, uczniom, rodzicom/opiekunom czy samorządom! Jest wyrazem szacunku względem zawodu nauczyciela i środowiska nauczycielskiego. Czas rozpoczęcia (protestu) nie jest aż tak kluczowy, jak to, że chcemy, by cała akcja trwała przez wiele miesięcy. Inaczej rządzący nie uświadomią sobie nigdy, że czasy nauczycielskiego wolontariatu odchodzą w niepamięć

- tłumaczy Izabela Faksa.

Decyzję o udziale w akcji ZNP każdy z nauczycieli podejmie indywidualnie.

Jakie zatem zajęcia są nieobowiązkowe dla nauczycieli? Mowa tu m.in. o:

- bezpłatnym prowadzeniu kół zainteresowań
- organizowaniu
 festynów, zielonych szkół, wycieczek
- sobotnich
 wyjazdach na konkursy z uczniami
- sporządzaniu
 sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
- dokonywaniu
 wewnętrznej ewaluacji szkoły
- pisaniu
 i koordynowaniu „projektów unijnych”
- sporządzaniu inwentaryzacyjnego spisu z natury

Katalog obowiązków zawodowych nauczyciela określa art. 6 oraz 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, a także art. 5 ustawy Prawo oświatowe. Jest to katalog zamknięty.

Nauczyciel obowiązany jest:

1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;

2) wspierać każdego ucznia w jego rozwoju;

3) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego;

4) doskonalić się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły;

5) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;

6) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów;

7) w działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych kierować się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską, z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

W ramach swojego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w tzw. pensum;

2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 116

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Piotr Czaja 2019-10-15
  14:03:18

  jestem z wami -niech rząd płaci za pracę a nie za głosy wyborców - mam na myśli emerytów rencistów którzy sprzedali się za 800zł a do lekarza czekają miesiącami-i co będą się leczyć prywatnie za te grosze?

 • ~Jarosław Kuściński 2019-10-15
  14:10:54

  W szkole syna dalej się uczą książek z klas pierwszych będąc w drugiej bo przez ich strajk nie zrobili całego tematu a teraz strajk włoski są sZkoda gadać

 • ~skuty 2019-10-15
  14:24:53

  Nauczyciel obowiązany jest:

  1) "Nie ważne kto zaczął, przeproście się i podajcie sobie ręce"
  Tak dbają o bezpieczeństwo, że nie ma szkoły, ba, nie ma klasy gdzie ktoś się nad kimś nie znęca, a nauczyciele udają że nie widzą.

  2) Mhm, KAŻDEGO, a nie kilku najlepszych, a reszta róbta co chceta. Przez cały okres mojej edukacji(poza studiami) nauczyciele zawsze wspierali tylko tych najlepszych, bo tak jest łatwiej i nie trzeba się starać.

  3) To może czas liznąć trochę kultury i dobrego wychowania? Bo jedyne co pamiętam to darcie się po słabszych uczniach.

  4) O to, ale nie wiem czy wam życia nie braknie, bo komuna w edukacji mocno zakorzeniona, a 9 na 10 nauczycieli nie ogarnia dzisiejszego świata. Ten 1 to młoda osoba, która jest na bieżąco.

  5) No, pokażcie że potraficie, bo ja tego nigdy nie widziałem. Złość, bezczelność, brak szacunku dla uczniów. To pamiętam ze szkół.

  6) Jak w punkcie pierwszy, zawsze zero zainteresowania ze strony kadry nauczycielskiej jeśli coś się działo, dopiero się obudzili jak policja wjechała, bo synka tak pobili że trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami, trwało to dobre 2 lata, ale oczywiście nikt nic nie widział.

  7) Takie coś w polskich szkołach nie istnieje. Bezczelność, krzyk, wyzwiska, zastraszanie. To jest codzienność w szkołach.


  Szkolnictwo potrzebuje reformy, szkolnictwo potrzebuje świeżości, bo inaczej nigdy się nic nie zmieni.

  Jeśli tak bardzo chcecie zmian drodzy nauczyciele, to zacznijcie od siebie, bo inaczej dostaniecie tylko więcej kasy, a syf będzie taki sam jak był.

  Absolwent szkół podstawowej numer 5, gimnazjum numer 1 oraz liceum ogólnokształcącego numer 1.

 • ~arkussinus 2019-10-15
  14:29:00

  Co na to nauczyciele, którzy nie są zrzeszeni w tym pokomunistycznym związku? Też będą jak "baranki" wykonywać polecenia związkowych prezesów okręgów, oddziałów, czy ognisk? Mam nadzieję, że nie!!!
  Poza tym w wielu szkołach trzeba wypełnić różne terminowe zobowiązania związane z projektami unijnymi, zamówione i opłacone czasem jeszcze w czerwcu wycieczki....znajdzie się jakiś prezesik ZNP, który zapłaci za te zobowiązania z własnej kieszeni?

 • ~Piotr Czaja 2019-10-15
  14:39:49

  skuty - i tak masz szczęście że nie uczył cię katecheta bo wtedy byłbyś 2.000tyś. lat do tyłu-a tak tylko kilkanaście

 • ~ 2019-10-15
  14:57:14

  rozumiem, że nauczyciele będą w ramach zapowiadanego strajku włoskiego tak sumiennie wykonywać swą pracę, dzięki czemu udzielane przez nich samych korepetycje nie będą wogóle potrzebne

 • ~minowa 2019-10-15
  15:32:21

  84 13

  @Piotr Czaja - szczęścia nie miałeś, 2000 nie potrafisz poprawnie napisać.

 • ~Franek7 2019-10-15
  16:49:34

  37 77

  Nauczyciele niby tacy mądrzy a brak mi słów do ich naiwności. Tylko strajk generalny, okupacyjny może przynieść skutek. Najlepiej gdyby odbył się tuż przed wyborami. A takie tam pitu pitu- strajk włoski to niech się nie osmieszają. Już im PiS raz pokazał jak ich szanuje. Po prostu PiS ich zignoruj i uda, że nie widzi żadnego problemu...

 • ~tf2 2019-10-15
  16:52:26

  Rozumiem, że również dodatki zostaną zawieszone.

 • ~hromqwe 2019-10-15
  17:12:12

  33 10

  ~minowa Doskonale podsumowałeś "@Piotr Czaja"
  chapeau bas DLA minowa

 • ~donia96 2019-10-15
  17:31:45

  65 37

  Piotr Czaja ja nie jestem emerytka która się sprzedała za 800 zł jak piszesz a zagłosowałam na PIS .A wy nauczyciele dajcie się spokój z tym strajkiem bo i tak bo wyborach gówno dostaniecie.

 • ~Mael 2019-10-15
  18:16:16

  80 15

  Prywatne szkoły też strajkują? Jeśli nie to daje dużo do myślenia.

 • ~bartezz 2019-10-15
  21:15:17

  22 16

  donia96 - jeszcze nie dawno pisałaś " wstyd pis " jak senator powiedział, że nie jest ani za ani przeciw budowie kopalni Paruszowiec to napisałaś, że twojego głosu w wyborach nie dostaną bo senator z Rybnika powinien bronic naszego terenu??? sklerozę już masz?

 • ~Romek Vorreiter 2019-10-16
  08:59:20

  47 7

  Ciekawe ilu z nich prowadzi korepetycje i odprowadza od tego podatek ?

 • ~Ewa Brańka 2019-10-18
  23:43:55

  7 0

  Jak nauczyciele zaczną swoje obowiązki wypełniać, to niech im podnoszą stawki. Jak na razie mam fatalne doświadczenia w temacie. Za te nieszczęsne wycieczki, których nie zazdroszczę, mają wolne wakacje. Nikomu nie każę pracować za "dziękuję", tym się w sklepie zapłacić nie da, ale drodzy nauczyciele, nie ułatwiacie popierania Was.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1367