zamknij

Wiadomości

Nauczyciele: matura z matematyki tylko pozornie trudniejsza

2014-05-07, Autor: 
Wczoraj po maturze z matematyki na poziomie podstawowym w mediach pojawiło się wiele opinii o tym, że tegoroczny egzamin był najtrudniejszy od lat. Czy rzeczywiście tak było? Spytaliśmy rybnickich nauczycieli.

Reklama

- Każdego roku po egzaminie maturalnym słyszę opinie uczniów, którzy twierdzą, że „rok temu zadania były łatwiejsze”. Czym innym jest rozwiązywanie archiwalnych arkuszy w domowym zaciszu, a czym innym rozwiązywanie zadań w dniu matury, kiedy stres robi swoje – mówi Adam Doliba – nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku.

Zdaniem belfra z „Powstańców”, tegoroczne zadania z matematyki były schematyczne i każdy, kto choć trochę przyłożył się do nauki, powinien zdobyć 30% punktów dzięki rozwiązaniu już samych zadań zamkniętych.

– Z kolei w zadaniach otwartych wielu maturzystom z pewnością zabrakło nierówności kwadratowej. Było za to proste równanie wielomianowe. Jeśli chodzi o zadanie dowodowe z dzieleniem z resztą, to rzeczywiście mogło sprawić problemy. Słynne już zadanie z turystą nie należało do najtrudniejszych. Podobnie zresztą jak zadanie ostatnie, dotyczące pola trójkąta prostokątnego, z którym spokojnie powinien sobie poradzić bardzo dobry gimnazjalista – uważa Adam Doliba.

Opinię o tym, że poziom matury został utrzymany potwierdza Agnieszka Wrana – dyrektor Szkoły Matematyki Horyzonty. - Pojawiły się, zwłaszcza w zadaniach zamkniętych, inaczej sformułowane treści, co słabszym uczniom mogło przysporzyć kłopotów. I pewnie stąd wzięły się opinie o rzekomym, wyższym stopniu trudności – ocenia matematyczka.

Jej zdaniem, w całym arkuszu maturalnym najtrudniejsze było zadanie dowodowe nr 28.

Czy rzeczywiście w 2014 roku maturzystom została podniesiona poprzeczka – przekonamy się już w czerwcu. Wówczas poznamy wyniki egzaminu pisemnego z matematyki.

Czekamy na Wasze opinie maturzyści! Czy rzeczywiście tegoroczna matura z matematyki była trudna?

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~ 2014-05-07
    07:09:38

    0 15

    Tak dla nauczycieli wszystko związane z nauką jest proste ciekawe skoro do wszystko takie dniach proste to zapewne w trzy lata nauki - treningu nauczyciel dałby radę wygrać na ringu z Adamkiem, niby ludzie wykształceni ale jacyś tacy z klapkami na oczach pozatym wiele zależy od trenera - nauczyciela jak przekazuje wiedzę.

  • ~Afordancja 2014-05-07
    08:18:59

    3 0

    hm..to bylo najtrudniejsze? dziwne, zajelo mi to 2 minuty razem z wydobyciem dlugopisa i 4 linijki

  • ~Afordancja 2014-05-07
    11:46:41

    13 0

    Tak sobie patrzyłem jak pojawiał sie plus, to zaraz ktoś minusowal moja poprzednia odpowiedz, dziwne...pokarze, ze to jest naprawde proste(z opisem). Oczywiste jest, ze 7n+2 przy dzieleniu przez 7 daje reszte dwa. No to podstawiamy pod "k"
    3(7n+2)^2 z tego wychodzi po podniesieniu do kwadratu (to chyba w gimnazjum jest, nie?) : 3(49n^2+28n+4), wymnazamy...i wychodzi 3*49n^2 + 3*28n+7+5 , te 7+5 wychodzi z 3*4 jak by ktos nie zauwazyl. wyciagamy 7 przed nawias i wychodzi 7*(3*7n^2+3*4n+1)+5 ,czyli mamy liczbe ktora dzieli sie przez 7 i daje reszte 5. Naprawde to takie trudne? Rozwiazywalem trudniejsze zadania w podstawowce (to ta z 8 klasami jeszcze)

  • ~Afordancja 2014-05-07
    11:47:42

    8 0

    ps. pokaze, a nie pokarze oczywiscie ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5035