zamknij

Wiadomości

Napięta sytuacja w WSS nr 3. Wizytę złożył Minister Zdrowia, a załoga szpitala poparła dyrektor

2015-10-18, Autor: bf
Przedwczoraj (16 października) do WSS nr 3 w Rybniku przyjechał prof. Marian Zembala – Minister Zdrowia. Spotkał się on z pielęgniarkami, które od minionego poniedziałku prowadzą protest głodowy. Wczoraj natomiast część załogi szpitala zaapelowała do stron o zakończenie konfliktu, a także stanęła po stronie dyrekcji placówki.

Reklama

Wciąż nie udało się nawiązać porozumienia pomiędzy protestującymi pielęgniarkami, a dyrekcją WSS nr 3. Przypomnijmy, że panie postulują, by ich wynagrodzenia wzrosły o 400 złotych. Rybnicka lecznica tłumaczy jednak, że nie ma pieniędzy na proponowane podwyżki. W zamian za to, oferuje obcięcie 10 procent dodatku i włączenie go do podstawowego wynagrodzenia.

W piątek (16 października) odbyło się spotkanie protestujących z Ministrem Zdrowia prof. Marianem Zembalą, przy udziale Aleksandry Skowronek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Następnie doszło do kolejnej tury negocjacji stron, która jednak zakończyła się kolejnym niepowodzeniem.

Wczoraj natomiast o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z dyrekcją szpitala, w którym uczestniczył prezydent Piotr Kuczera. Mało tego, przed drzwiami dyrektor WSS nr 3 zgromadzili się pracownicy rybnickiej lecznicy reprezentujący grupy zawodowe działające w szpitalu. - W toku burzliwej dyskusji obecni przedstawiciele załogi udzielili poparcia aktualnym działaniom negocjacyjnym dyrekcji, stanowczo nie zgadzając się na jakiekolwiek podwyżki wynagrodzeń ze środków szpitala, wyłącznie dla jednej grupy zawodowej – powiedział rzecznik prasowy WSS nr 3, Michał Sieroń.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wystosował nawet do dyrektor szpitala swoje stanowisko, w którym apeluje, by rozmowy były prowadzone w duchu dialogu i poszanowani wszystkich stron. - Jednocześnie uważamy, że protest głodowy rozpoczęty przez Związek Zawodowy Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest przedwczesny. Strajk głodowy powinien być ostateczną formą protestu, podjęty wówczas gdy nie ma innej możliwości wywierania nacisku na pracodawcę. Nie powinien zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu pacjentów – czytamy w komunikacie.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych obawia się również, że protest może „uruchomić działania mające na celu przekształcenie właścicielskie” miejsca pracy.

Przypomnijmy, jeszcze w miniony wtorek pisaliśmy o tym, że spór pomiędzy protestującymi, a dyrekcją szpitala trwa od 7 lat. - W sporze z dyrekcją szpitala jesteśmy już od 2008 roku, w międzyczasie rozpoczęły się różne rozmowy dotyczące m.in. obligatoryjnego wzrostu wynagrodzenia z ustawy 210, która nie do końca została zrealizowana w naszym szpitalu. Dlatego też ten okres dochodzenia do zakończenia tego sporu trwa tak długo – wyjaśniła nam wtedy Wiesława Frankowska, przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologi i Intensywnej Terapii.

Pielęgniarki uznały, że wyczerpały się wszystkie etapy negocjacji.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~Gwidon 2015-10-18 08:20:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~Negro 2015-10-18 08:50:08

  Panie pielęgniarki, którym płaca się ie podoba zwolnijcie się i zróbcie miejsce dla innych bardziej odpowiedzialnych pracowników. Wasz absurdalny protest uderza we mnie jako pacjenta i bezpośrednio zagraża mojemu życiu. Żałuję, że zgłosiłem się do kolejki na operację do tego szpitala z tak nieodpowiedzialnym personelem :(

  0 22
 • ~fuckPR 2015-10-18 12:04:10

  Negro za te pieniądze to niech się cieszą ,że w ogóle przychodzą do pracy. Jak chcesz wymagać od pracownika z takim wynagrodzeniem?
  Nie piszę tu tylko o pielęgniarkach ale o każdej branży ,jaka płaca taka praca i nie mów mi ,że przyjdą nowe na ich miejsce to będą gonić za 1500

  33 0
 • ~Nakuru 2015-10-18 15:56:14

  Jak to jest że pielęgniarki strajkują co rok, co rok szpital się ugina i dostają te podwyżki, a nadal zarabiają 1500 zł? W Polszy wszyscy tak robią, Nauczyciele, Pielęgniarki, Górnicy, Kolejarze i pozostali. Co roku strajk, co roku podwyżka, a za rok znów strajk bo wiedzą że i tak dostaną. Przyzwyczaili się że wystarczy kilka dni zablokować Warszawę czy miejsce pracy i pieniądze się znajdą. Na szczęście już pracodawcy to przejrzeli i śmiało mówią, że jak się nie podoba to wypad, na wasze miejsce jest 10 innych.

  0 16
 • ~Gryjta 2015-10-18 16:25:04

  co cztery lata obiecują....ale podwyżki przydzielają tylko sobie!! No czasem dla....pociotków zatrudnionych dzięki pozycji "wypracowanej" obietnicami przedwyborczymi

  15 0
 • ~werkk 2015-10-18 16:26:03

  Ten problem dotyczy wszystkich obecnie pracujących i tych którzy uczciwie przepracowali w Polsce kilkadziesiąt lat, w zwiazku z tym powinni żyć w dostatku bo potrącano im składki emerytalne im więcej zarobił tym więcej płacił. Polak rządzić nie potrafił, nie potrafi i nie będzie potrafił. To już wiedział Otto von Bismarck

  17 0
 • ~takiuj 2015-10-18 16:35:30

  Żal mi Was wszystkich pracujących u prywaciorzy za 1200 zł...i dającym się ładnie sadzić w tyłki... Brawo Panie za determinację, nie dajcie się... Jak czytam te komentarze tych zazdrosnikow gdzie ich szefuncio fajnie nimi manipuluje to żal mi Was... Ale co zrobić.I Nie zapomnijcie jutro wejść pod stół ;) A ty Negro jak się boisz o swoje życie to idź prywatnie jak ci prywaciorz tak dużo płaci że Ci tak dobrze u niego

  0 0
 • ~ 2015-10-18 17:42:00

  takiuj też sobie załóż firmę i bądź prywaciarzem :) co? Odwagi nie ma czy kompetencji? Pochodzenie zza wschodniego brzegu Wisły czy PiSior pełną gębą? Co do strajku to nie dziwie się, że ludzie mają po uszy roszczeń. Przyjazd w nocy na pogotowie to jak zło konieczne, atmosfera iście cudowna.

  0 0
 • ~darekzrybnika 2015-10-18 17:42:41

  Personel szpitala liczy około 1000 osób.Na spotkaniu z p.dyrektor było 20 osób.To ta część,która stoi za dyrekcją.

  14 0
 • ~Arteks 2015-10-18 18:17:24

  @nakuru - niezupełnie bo gdyby system wynagrodzeń był oparty o jakieś jednolite dla całej budżetówki zasady - nie byłoby takiej sytuacji o jakiej piszesz. Niektórzy protestują (tak jak te pielęgniarki) bo po wielu latach pracy zarabiają niewiele więcej od płacy minimalnej. 25 lat po zmianach ustrojowych, budżet państwa dysponuje o wiele większymi środkami niż dawniej, PKB cały czas rośnie, koszty utrzymania również. Zamiast łożyć na nierobów i zasiłki dla wyłudzaczy - lepiej dać zarobić tym którym chce się ciężko pracować. @gryjta - a skąd ty możesz wiedzieć o tym kto sobie przydziela podwyżki? Masz jakiś wywiad? Jakoś nie chce mi się wierzyć aby osoba która na niczym się nie zna i która prawie nigdy nie potrafi pisać nic na temat wiedziała o tym kto w szpitalu dostaje podwyżki dzięki swoim konszachtom czy pokrewieństwu.

  2 0
 • ~Escape 2015-10-18 18:51:55

  Negro nie wysilaj sie, jak widzisz masz same minusy w słusznej sprawie -14,a koleś pod tobą za chamski hejt ma +18, ja na Twoim miejscu pozwałbym szpital cywilnie ,za starty moralne, nerwy, zagrożenie życia itd. masz datę, jesteś płatkiem itd.
  taka sprawa nie kosztuje dużo.

  0 3
 • ~Escape 2015-10-18 18:59:30

  Negro nie wysilaj sie, jak widzisz masz same minusy w słusznej sprawie -14,a koleś pod tobą za chamski hejt ma +18, ja na Twoim miejscu pozwałbym szpital cywilnie ,za starty moralne, nerwy, zagrożenie życia itd. masz datę, jesteś płatkiem itd.
  taka sprawa nie kosztuje dużo.

  0 6
 • ~Gryjta 2015-10-18 19:09:58

  panie arteks- czy ja napisałam, że to chodzi o ten, czy jakikolwiek szpital? NIE, NIE, NIE!!!. Pańska wrogość do niektórych z nas jest już wręcz "chorobliwa". Tak dla "niewtajemniczonego"....za tydzień odbęda się wybory parlamentarne i mój komentarz dotyczył przede wszystkim kandydatów, którzy licytują się na obietnice- jak dzieciaki w piaskownicy, a na pierwszym, góra drugim posiedzeniu decyduja o swoich dietach i innych niestety prawnie należnych władzy bonusach, A PARTYJNY BETON KAZE IM ZAPOMNIEC O SPOŁECZEŃSTWIE, KTÓRE ICH WYBRAŁO.....a wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem

  5 0
 • ~ 2015-10-18 19:10:06

  Zasięgnąłem języka i dowiedziałem się, że personel tego szpitala od 7 lat nie dostał nawet złotówki podwyżki. W tym czasie średnia płaca w naszym kraju wzrosła znacznie. Sporo wzrosły też ceny towarów i usług. Dlatego nie dziwi mnie ten protest, ale uważam, że podwyżki należą się nie tylko tej wąskiej grupie pielęgniarek. Wszystkim pielęgniarkom, ratownikom medycznym, technikom analityki, fizykoterapii i radiologii. Świadomie nie wymieniłem lekarzy, bo oni sobie poradzą, a ponoć właśnie im podniesiono stawki za dyżury. A propos wizyty Pana Zembali, to ciekaw jestem, czy powiedział "dzień dobry" przy wejściu do protestujących i czy "oddalał pytania" protestujących pielęgniarek.

  21 0
 • ~ 2015-10-18 19:10:25

  Wszędzie, nawet w służbie zdrowia powinien rządzić rynek - a nie jakieś dziwne układy, zasady itp. cuda z dawnych czasów. Jeżeli pielęgniarki mało zarabiają, to niech idą pracować do prywatnych klinik, przychodni. Nikt nie kazał im być pielęgniarką. Jeden problem - tam trzeba pracować i to z szacunkiem dla pacjenta (klienta). Nie wolno tam spać, wychodzić na zakupy w czasie pracy, nagminnie się spóźniać i olewać pacjentów. Tego te panie nie są nauczone, bo całe zawodowe życie "pracują" w państwowych zakładach pracy w których są tylko prawa i nie ma obowiązków. Nie podoba się, to zmienić zawód, miejsce zatrudnienia, założyć własną działalność. No ale gdzie będzie tak dobrze jak na państwowej, ciepłej posadce, gdzie nikt z niczego nas nie rozliczy, nie wyrzuci z pracy za słabe wykonywanie obowiązków, a podwyżkę można wywalczyć strajkiem przed wyborami. Taka sytuacja w szpitalu już była, też przyjechał spec z ministerstwa zdrowia Bolesław Piecha. Jak nie ze swojego to można dawać, nawet gdyby długi miały rosnąć w nieskończoność - a może kiedyś znowu będą oddłużać szpitale ?? :D

  0 9
 • ~Arteks 2015-10-18 19:14:46

  @gryjta - skoro pisałaś o politykach, a nie pielęgniarkach to kolejny przykład na to, że zawsze rozmijasz się z tematyką artykułów...

  0 1
 • ~złosnica 2015-10-18 19:45:52

  Wypowiadacie się krytycznie moim zdaniem wygląda to inaczej . Dlaczego wypowiada się Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych mówiąc w imieniu innych Związków i pracowników.
  Zadajmy jej pytanie Czy przeprowadziła ankietę wśród pielęgniarek i Położnych czy są WSZYSTKIE przeciw strajkującym .NIE UCZYNIŁA TEGO ,zapytacie skąd wiem bo mam swoje źródła.Ponadto poparcie które udzieliła w imieniu załogi Pani Dyrektor to jej stanowisko jej osobiste.
  Zainteresujcie się ile te dziewczyny chcą naprawdę a nie czytajcie głupot.Dodatek który mają to chcą do stawki i jakieś marne grosze.zobaczcie na czym polega ich praca na bloku.TY ŚPISZ A ONE pracują asystując do operacji Twojego męża,żony ,dziecka,matki,ojca.To one czuwają nad tym aby było dobrze.Więc Ci co źle in życzą niech idą i tam pracują,niech je zastąpią.

  12 0
 • ~Gryjta 2015-10-18 19:58:32

  faktycznie panie arteks polityka kompletnie nie ma żadnego zwiazku z finansami panstwa???... "Okazuje się, że wydatki publiczne na służbę zdrowia w Polsce wynoszą jedynie 4,8 proc. naszego PKB. To dramatycznie mało jeśli porównamy je z wydatkami innych państw europejskich. To też wyjaśnia dlaczego służba zdrowia w naszym kraju jest na tak niskim poziomie, a w kolejce do specjalisty czeka się czasami kilka lat."...to tylko cytat- aż tak oderwany od sytuacji w orzepowickim szpitalu? panie arteks do 6 grudnia zostało jeszcze trochę czasu....

  5 0
 • ~Negro 2015-10-18 20:17:56

  Rozważam podjęcie głodówki od jutra w pomieszczeniu razem z paniami pielęgniarkami, ale w sprawie odwołania przez nie mojego zabiegu. Ciekawe czy o tym tu napiszą?

  0 8
 • ~doniaabraham 2015-10-18 21:47:36

  Negro prawda jest taka, że planowe zabiegi nie odbywaly sie tylko przez 2 dni. Jezeli dyrekcja dojdzie z nami do porozumienia to jesteśmy w stanie to wszystko nadrobić. Od początku nie zależało nam na krzywdzie pacjentów, dlatego mimo strajku do środy większość z nas pracowała. Oiom dziala caly czas tak ja k ostry dyżur. Pacjenci nie są zagrożeni. Nie na tym nam zależy. Jest poślizg w czasie, ale jest to sytuacja do nadrobienia, ale na Boga nie za 1700 zl... zrozumcie nas. Nie mamy interesu w tym aby was oszukiwać co do naszych zarobków. Chcemy godnie żyć, to chyba zrozumiałe. Media nas blokują, pokazują tylko jedną stronę medalu.

  10 0
 • ~doniaabraham 2015-10-18 21:51:32

  I jeszcze jedno... zrozumcie, ze mlodej kadry do przejęcia naszej pracy po prostu nie ma! Od dawna są nie obsadzone wolne miejsca...zapraszamy wszystkich chętnych na te nasze kolosalne pensje.

  13 0
 • ~moto4 2015-10-18 23:03:36

  negro----jak ci nie pasuje szpital ze strajkującymi pielęgniarkami to idz na zabieg gdzie indziej .co to jakiś kłopot dla ciebie .w prywatnej klinice będą wokół ciebie zaiwaniać ,nawet moze prywatną pielegniarkę dostaniesz.

  niedziwedz1231---a co to pisior nie może mieć firmy ,myślisz że tylko ty jesteś taki wspaniały i odważny jak w ogóle jesteś .ja prowadze firmę i daleko mi już teraz do poglądu po a blizej do pisu tak dla zasady .jak złodzieje rządzili przez 8 lat to może teraz ktos ich rozliczy z tego .aa może tez będą krasc ?kto wie?

  negro---a kto ci będzie zabieg wykonywał ,lekarz czy pielegniarki. lekarz zrobi i po sprawie ,a potem ten twój ryj będą musiały oglądać te kobiety i latać wokół ciebie i dbać żebyś lekarstwa na czas dostał itp itd .to chociaż życz tym kobietom żeby godnie zarobiły przy tym jak będą musiały słuchać twojego pysku i tobie podobnych

  escape ---ty to pozwij cywilnie twoją matkę że takiego idiotę urodziła

  9 0
 • ~gossska 2015-10-19 00:02:30

  Zyczę pielegniarką aby udało sie im to o co walczą.. Należy im sie szacunek i przyzwoite wynagrodzenie!
  połowa z Was pisze o czym nie ma pojecia.. połowa z Was nie ma pojecia jaka odpowiedzialność kryje sie za pracą na Blokach Anestezjologii i Intensywnej Terapii! gdzie za jakakolwiek pomyłke odpowiada człowiek, nikt nie powie zrobie to potem albo sie pomyliłem.
  pensja minmalna idzie w góre co roku, pielęgniarką na tych odziałach nie jest osoba po studium medycznym, do pracy na tych oddziałach potrzebne sa specjalistyczne kursy...
  Smien uwazać, ze jakby chodziło o górnictwo to co innego, byłby 90% popacie naszych mieszkanców..

  9 0
 • ~werkk 2015-10-19 09:25:25

  Pani dyrektor podpowiem Pani jak rozwiązać problem zatrudnić pielęgniarki na takich zasadach jak obecnie zatrudnione są salowe, które zatrudnione są w prywatnej firmie i to właściciel tej firmy negocjuje z szpitalem ceną za jaką wykonana zostanie usługa. Jestem przekonany że wtedy prywatna firma zatrudniająca pielęgniarki płaciła by swoim pracownikom znacznie lepiej bo pielęgniarki byłyby bardziej dyspozycyjne i kreowane tam gdzie są potrzebne w szpitalach. Na-przykład pielęgniarki zatrudnione w firmie w Ustrzykach Dolnych mogłyby być zatrudnione w szpitalu w Rybniku.

  0 7
 • ~kierowca bombowca 2015-10-19 10:21:34

  @~werkk i kolejne złodziejskie gęby do wykarmienia, byłe salowe teraz impel to lepiej zarabiają tera? Pewnie nie za to szpital ma koszty 2x wieksze bo kolejne pijawki wisza na naszej kasie

  3 0
 • ~Negro 2015-10-19 11:51:57

  Do ~doniaabraham Zabiegi dalej się nie odbywają. Dziś przesunięto mój na 16 listopada. Jesień jest paskudna i byle przeziębienie i znów nie będę do niego mógł podejść. A dziś jestem w miarę zdrowy. Jeśli jak tak jak piszesz i nie ma konkurencji w tym zawodzie to macie super sytuację, umów się na 5 rozmów kwalifikacyjnych i żądaj tyle ile chcesz 10tyś, 15tyś czy więcej. Jeśli nie ma wystarczającej ilości osób wykwalifikowanych to rynek jest pracownika. Wiem co mówię, bo 2 lata temu w taki sposób zmieniłem pracę i zarabiam o 100% więcej niż w poprzedniej.

  3 0
 • ~werkk 2015-10-19 12:03:44

  ~kierowca bombowca ale wtedy w szpitalu by leczono a nie strajkowano.

  1 0
 • ~Negro 2015-10-19 12:04:56

  Dziś zostałem wyśmiany na izbie przyjęć, że przyszedłem na planowy zabieg. Przecież "Pan wie, że jest strajk i nie wykonujemy operacji innych niż ratujące życie, onkologiczne i laryngologii dziecięcej". Więc poniższy tekst jest okrutny "Od początku nie zależało nam na krzywdzie pacjentów, dlatego mimo strajku do środy większość z nas pracowała. Oiom dziala caly czas tak ja k ostry dyżur. Pacjenci nie są zagrożeni." Ja się czuję zagrożony, bo nikt wie co za paskudztwo siedzi w moim gardle i czy właśnie za chwilę mnie nie zabije...

  0 1
 • ~doniaabraham 2015-10-19 12:35:02

  Zmiana miejsca pracy wiąże się często z dalszymi dojazdami a zależy nam na tym by więcej czasu speddzac z rodzinnami. Ale większość z nas rozważa taka opcję, wtedy jednak Twoja operacja może się jeszcze bardziej opóźnić, bierzesz to pod uwagę? Gdyby nie zależało nam na pacjentach juz dawno by ewakuowano szpital bo bez obstawy ostrodyurowej ktora my zapewniamy nikt nie byłby bezpieczny. Nasz spór z dyrekcją trwa od 2008 roku. Byly wstążeczki, czarne koszulki i strajk wloski i nic! Teraz jestesmy zdesperowane bo to nasza mala grupka wyrabia 3/4kontraktu szpitanego. Dyrektorzy zmieniają się jak rękawiczki biorąc coraz większe odprawy a dla nas pieniędzy nie ma.

  1 0
 • ~darekzrybnika 2015-10-19 13:22:21

  Zębala stary lis,obiecał 400zł przez 4 lata,według wyliczeń wychodzi 27zł na rękę dla każdej pielęgniarki co miesiąc.Znów pielęgniarki potraktowano jak zwykle.Na wyborach już za tydzień podziękujemy POpaprańcom

  4 0
 • ~mihone 2015-10-19 13:26:47

  Negro ty ignorancie. Wypowiadasz się tak bo masz zabieg. Jakbyś nie miał to byś sprawę pielęgniarek olał.
  Górników pewnie popierałeś bo co najwyżej kopiłbyś węgiel importowany a w tym przypadku klops. Stoisz i żyjesz w strachu.

  Więc odpowiedz sobie sam na pytanie czy je wspierać czy je niszczyć jak to robisz. Wyjadą za granicę i będzisz jak cała PL w dupie. Bo imigrantów też nikt tu nie chce a specjalistom w swoim fachu się nie płaci. Więc zamknij się już i módl się bo nic ci nie pozostało skoro one strajkują :) I wcale mi cię nie żal...

  2 0
 • ~kierowca bombowca 2015-10-19 13:46:48

  @Negro to oszołom, pepek świata mysli ze jest a nie ma bladego pojęcia o czymkolwiek debil

  2 0
 • ~werkk 2015-10-19 14:14:11

  ~darekzrybnika i głosujcie na PiS wtedy dostaniecie poprawę

  0 0
 • ~werkk 2015-10-19 14:20:46

  ~kierowca bombowca wprawdzie nie wiem ile zarabiają osoby zatrudnione w szpitalu ale skoro piszesz ze "byle salowe lepiej zarabiają" to moja propozycja jest jak najbardziej zasadna bo salowe pracują w firmie która szpital zatrudnia, to samo sprzątaczki i jest czyściutko w szpitalu jak nigdy przedtem nie było.

  0 1
 • ~kierowca bombowca 2015-10-19 14:31:49

  Kolego czytaj uważniej, "BYŁE" salowe, byłe!

  3 0
 • ~Negro 2015-10-19 15:29:17

  Krytykantom, pielęgniarkom i wszystkim innym życzę zdrowia.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1352