zamknij

Wiadomości

Najlepsza przestrzeń publiczna jest w Rybniku? Trwa głosowanie

2020-08-03, Autor: bf

Ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2020. Mieszkańcy mogą głosować na najlepsze realizacje zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu. Znalazły się tam też 3 propozycje z Rybnika i jedna z Łukowa Śląskiego.

Reklama

Swoich faworytów wybierają mieszkańcy. W trakcie plebiscytu można głosować na najlepsze realizacje zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem ulubionym realizacjom. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów publiczności, zdobędzie nagrodę internautów.

Plebiscyt publiczności potrwa do końca sierpnia br. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Do tegorocznej 21 edycji konkursu zgłoszono 42 realizacje, które zlokalizowane są na terenie 30 gmin województwa.

Wśród nich znajdziemy też propozycje z Rybnika:

- Budowa Centrów Przesiadkowych w ramach systemu zrównoważonej mobilności miejskiej, na ul. Mikołowskiej, ul. Budowlanych, ul. Dworcowej;

- Rewitalizacja kąpieliska na terenie ośrodka MOSiR w dzielnicy Kamień w Rybniku

- Adaptacja zabytkowego pawilonu oddziału dermatologii dawnego Szpitala Miejskiego na potrzeby Centrum Usług Wsparcia Rodzin.

W głosowaniu bierze też udział Rewitalizacja dworu w Łukowie Śląskim- adaptacja budynku przy ul. Dworskiej 20 na potrzeby użyteczności publicznej.

Głosowanie trwa na stronie Najlepszej Przestrzeni Publicznej. Głos oddajemy poprzez przyznanie punktów.

Jak wyjaśnia organizator konkursu, większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy.

- Zgłoszone realizacje sprzyjają wypoczynkowi i integracji społecznej oraz aktywności rodzinnej. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka - sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie. Są wśród nich zarówno obiekty i przestrzenie przebudowane, zmodernizowane jak i zupełnie nowe inwestycje – czytamy.

Ponadto, zgłoszone realizacje zostaną ocenione przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Jak co roku uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach NPP 2020 i Architektura Roku odbędzie się w okresie jesiennym, w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~tf2 2020-08-03
  18:19:46

  68 8

  Zgłaszam zdewastowany od dziesięcioleci plac powstały z wyniku wyburzenia wszystkiego po między Miejską a 3maja - teren pełniący funkcję gigantycznego parkingu dla UM.

 • ~Jan R. 2020-08-03
  18:53:05

  9 20

  Jako rybnicki szowinista zagłosowałem na propozycje Rybnika.

 • ~Jan R. 2020-08-03
  18:55:54

  9 44

  Czy: górnicy, pracownicy marketów, Tenneco itp płacą za parkingi przy swoich zakładach pracy, Tfu2?

 • ~Arteks 2020-08-03
  19:02:41

  8 44

  @tfu2 - twoja propozycja miałaby sens gdyby szukano najgorzej wykorzystywanej przestrzeni miejskiej w centrum. @Jan R. - równie dobrze mógłbyś zapytać dlaczego producenci samochodów nie budują parkingów lub nie wykupują terenów i nie oferują ich za darmo? Łatwiej wyprodukować auto i części do niego, robić na tym bajońskie interesy, a o miejsce do parkowania niech się martwią: pracodawcy i samorządy? ;)

 • ~corona 2020-08-03
  20:39:50

  33 5

  Jan R. owszem, górnicy płacą za parkingi. Kopalnia dzierżawi tereny firmą obcym które to pobierają opłaty parkingowe.

 • ~tf2 2020-08-03
  20:42:32

  29 7

  Płacą Janie sRu. Płacą. Parkingi są ich własnością i płacą od tego podatek a jako pracownicy wypracowują zysk z którego jest pokrywany.
  Za darmo to tylko UE "rozdaje".

 • ~bartezz 2020-08-04
  01:51:21

  24 4

  Arteks - twoja nienawiść do samochodów jest już do tego stopnia żałosna, że ośmieszasz się wypisując takie bzdury jak powyżej.

 • ~pprywatne 2020-08-04
  02:37:45

  30 5

  Boksy dla meneli to chyba ewenement na skalę światową.

 • ~rzyt 2020-08-04
  07:08:21

  17 2

  A gdzie parklety? Plaża przyszła do ludzi z miasta w pobliże sklepów szczególnie monopolowych; pomysł nie z tej ziemi.

 • ~Kwinto 2020-08-04
  07:19:58

  19 11

  ~pprywatne 2020-08-04 02:37:45
  Boksy dla meneli to chyba ewenement na skalę światową.

  To są domki z programu mieszkanie+ dla elektoratu PIS-u. Dzięki temu projektowi może w końcu uda się zbudować obiecane milion mieszkań
  Pasuje ci? Durne teksty durne odpowiedzi.

  ------------------------
  Najlepsza Przestrzeń Publiczna w Rybniku hmm jedynie Kamień mógłby aspirować, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze parę lat temu miejsce wyglądało tragicznie.

 • ~Arteks 2020-08-04
  13:15:36

  3 10

  Wcale mnie nie dziwi, że dostrzeżono w Katowicach tak dobrą inwestycję jak nasz tunel w Paruszowcu - autentycznie nastąpiła tam poprawa nie tylko w dostępności i wygodzie mieszkańców ale poprawiła się estetyka całej okolicy. @pprywatne - byłem niedawno w Budapeszcie gdzie spotkałem sporo meneli w przejściach podziemnych i to nawet w nowo wybudowanej w czasach Orbana linii metra za 1,5 miliarda EUR. Z metra korzystają tam tłumy. Czy menele mają być przeszkodą w realizowaniu inwestycji? U nas sporo meneli pojawia się na dole parkingu wielopoziomowego. Czy uważasz, że te inwestycje są złe czy, że rządzący są zbyt dobrzy lub nieporadni wobec żulerii? @bartezz - nie chcę ale "muszem". Twoja nienawiść do pieszych i rowerzystów jest już do tego stopnia żałosna, że ośmieszasz się wypisując takie bzdury jak powyżej. ;)

 • ~bartezz 2020-08-04
  16:22:03

  8 3

  Arteks - nie! Ja nie mam żadnej nienawiści do "pieszych i rowerzystów" i nie obracaj kota ogonem jak zwykle! Natomiast twoja nienawiść do samochodów jest ciągle i wszechobecna w wielu twoich komenatarzach.... Sorry ale jeszcze ani razu nie wyczytałem choć w jednym twoim wpisie byś napisał coś pochlebnego na temat samochodów.... Nic! Jeśli już mam ochotę i w ogóle przeczytam twój komentarz to przeważnie "motokultyści i motokultyzm" - leje się z twojej nienawiści do samochodów. Nikt nie karze ci ich lubic ale daj se już siana z tym wypisywaniem tych niedorzecznych bzdur gdzie wymagasz od producentów samochodów by "producenci samochodów bududowali parkingi lub wykupywali tereny i oferowali je za darmo?.....

 • ~Arteks 2020-08-04
  21:12:51

  3 10

  @bartezz - wiem, że nie masz ale niestety wielu rzeczy nie rozumiesz, a nawet nie zrozumiałeś sarkazmu (lub nie masz poczucia humoru) w którym wykorzystałem twój tekst podmieniając w nim słowa. ;) Ale skoro ty możesz bezpodstawnie coś zarzucać to tobie też można. ;)
  Jak mogę nienawidzić samochody skoro nawet w swoim avatarze umieściłem rybnicki autobus, a autobus jest przecież pewnego rodzaju samochodem? Tylko, że w przeciwieństwie do aut - autobusy stacjonują na zajezdni z dala od centrum, zarządca zajezdni płaci miastu podatek od nieruchomości, autobusy nie zagracają centrum bo tylko przez nie przejeżdżają. A z autami niestety mamy same problemy - szczególnie w miastach i z tymi problemami muszą się mierzyć nie ich producenci - nastawieni tylko na zyski ale np. władze miasta czy zakłady pracy. Dlaczego uważasz, że to bzdura aby producent aut łożył na parkingi? Przecież to byłoby sprawiedliwe i uczciwe.

 • ~bartezz 2020-08-04
  21:46:46

  8 3

  Arteks - z kim ty rozmawiasz? misiu zrozumiałem twój sarkazm i odwrócenie moich słów oraz przytoczenie powiedzenia "bardzo słynnego polityka" bo sam czasami tego powiedzenia użyję :) jakich wielu rzeczy nie rozumiem??? zdaje się, że ty nie rozumiesz bo np. pamiętasz jak toczyłeś ze mną utarczki słowne jak to menele mogą przybywać w centrum przesiadkowym, to jest nierealne - tymczasem po ich otwarciu zaraz się tam pojawili - nie docierało do ciebie, że takie coś może mieć miejsce. Nie rozumiałeś kiedy powstawały kontrapasy gdy mówiłem o tym, że można było poprowadzic kontrapas zamiast jednego chodnika (gdzie na danej ulicy są dwa po każdej ze stron) tymczasem nie tak dawno temu przyznałeś mi rację... więc kto tu czego nie rozumie....??? nierealne jest by producent aut łożył na parkingi - bo producent aut nie zmusza nikogo do ich kupna. To tak jakbyś wymagał od producentów papierosów - by budowali w miastach palarnie lub miejsca gdzie można palic papierosy... to samo - nikt nikogo nie zmusza do palenia papierosów. Wiesz.... pomarzyć możesz ; )

 • ~Arteks 2020-08-04
  22:02:22

  5 8

  @bartezz - ja nie przewidziałem, że menele mogą pakować się do boksów rowerowych, a ty nie przewidziałeś, że będą też okupować parking wielopoziomowy i żebrać na nim... Czy jednak menele mają "decydować" o takiej lub innej inwestycji? To, że są w takim czy innym miejscu świadczy albo o akceptacji dla nich przez władze miasta albo o słabej skuteczności Straży Miejskiej. Kontrapasy? To ja czegoś w nich nie rozumiałeś czy ty? W ogóle nie rozumiałeś ich idei, wieszczyłeś wypadki, katastrofy i koniec świata po ich wytyczeniu - czego nie ma. A rowerzystów na nich jednak pomału przybywa. Ubywa też sceptyków którzy negowali ich sens. A co masz do powiedzenia o przestrzeni i wspomnianym konkursie? Gdyby miasto nie wybudowało przejazdu pod Paruszowcem oraz centrów przesiadkowych dla rowerzystów czy nie wzięło się za remont szpitala to nie byłoby czego tam dać? Czyż nie wynika to z tego, że za dużo jako miasto przeznaczamy na drogi, a za mało na budynki i faktyczną zmianę miejskiej przestrzeni? Z tego największą radochę mają szejkowie, rosyjscy oligarchowie, koncerny budowlano-drogowe i motoryzacyjne. A jak sobie budują piękne biurowce, rozbudowywują swoje miasta. My zaś musimy się zadowolić drogami, parkingami i smrodzącymi autami których ciągle przybywa... Ostatni dobry projekt architektoniczny doceniony przez UMWŚ z Rybnika to był kampus wiele lat temu... Teraz wystawiamy tylko takie drobiazgi jak centra przesiadkowe, skromne kąpielisko czy mały budynek przyszpitalny. Ale lepiej to niż nic.

 • ~bartezz 2020-08-04
  22:24:05

  9 4

  Arteks - śmiało można powiedzieć, że z centr przesiadkowych nie korzysta nikt! Nikt - poza menelami do nadal! ostatnio będąc na spacerze na własne oczy widziałem jak otwarły się drzwi schowka na rower i wylazł z nich menel z reklamówką. Nikt nad tym nadal nie panuje i taka jest gorzka prawda, nie wiem w jakim celu jest tam kamera skierowana na te schowki rowerowe skoro menele maja tam darmowe schronienie! Dodam jeszcze, że z niektórych schowków zrobiono sobie "darmowe schowki na graciarnię" co również zaobserwowałem i są stale zamknięte tymi samymi kłódkami - polecam zainteresowanie się tą sprawą odpowiedzianym za te centra przesiadkowe!
  Arteks - dawno temu pisałeś, że z kontrapasów korzysta grono rowerzystów (gdzie większość widzi tam sporadycznie jakiegoś rowerzystę) tymczasem teraz napisałeś, że " rowerzystów na nich jednak pomału przybywa " - to jak to w końcu jest...??? jest te grono czy go nie ma?? czy pomału przybywa rowerzystów???...
  Sorry.... ale w Rybniku się ten pomysł nie przyjął tak jak byś chciał łącznie z centrami przesiadkowymi, które kosztowały kupę kasy i pochłonęły między innymi piękny zadrzewiony zieleniec na Kościuszki.

 • ~Arteks 2020-08-04
  22:33:30

  5 7

  @bartezz - wielu twierdzi to samo o parkingu wielopoziomowym, że "się nie przyjął" i trzeba likwidować inne aby zachęcać do parkowania na nim kierowców. Więc zasada jest dość porównywalna z nielubianymi przez ciebie schowkami. Nigdy jeszcze nie pokazałeś jakiegoś dowodu w postaci zdjęcia - a mi się chciało kiedyś zrobić zdjęcie jak przynajmniej połowa schowków przy dworcu była zamknięta. Mi to wystarczy, że dla niektórych osób pozostawienie w bezpiecznym miejscu roweru i kontynuacja jazdy autobusem lub pociągiem - trafiła w potrzebę dla niektórych osób. Pamiętaj - miasto to ludzie z różnymi potrzebami, a nie tylko z moto-potrzebami. No jest grono które boi się korzystać z kontrapasów do których ty należysz i grono osób które z nich korzysta. Nikt przecież nie przymusza do korzystania - rower to wybór. Bywając w różnych miastach nie możemy się równać z popularnością roweru np. do Krakowa, miast czeskich, Trójmiasta czy zachodu. Ale powiem ci, że w Rybniku spotykam więcej rowerzystów niż w innych polskich miastach podobnej wielkości 100-200 tys. :) I to cieszy. Druga rzecz która cieszy, że kontrapasy nie tylko są bezpieczne dla rowerzystów. One również poprawiły bezpieczeństwo kierowców i pieszych bo kierowcy w okolicy kontrapasów jadą ostrożniej. To jest to o czym wielokrotnie mówili eksperci. A kupę kasy kosztował parking wielopoziomowy, centra rowerowe i ogólnie wydatki na rowery w Rybniku to grosze. Ostatnio zresztą w ogóle Kuczera przestał realizować rowerowe projekty zaprzeczając temu jakim to niby jest fanem roweru...

 • ~bartezz 2020-08-05
  00:41:46

  6 2

  Arteks - po co ja miałem wrzucać swoje zdjęcia, skoro było o tym już kilka artykułow na tym portalu i za każdym razem są zdjęcia biesiadujących w nich meneli.... Zamiast siedzieć tylko przed komputerem proponuję żebyś przeszedł się na Kościuszki i przypatrz się tym schowkom na rowery, zwróć uwagę na kłódki, którymi są zabezpieczone te schowki i przyjdź ponownie za jakiś czas to uraczysz te same identyczne kłódki na tych samych schowkach. Ludzie zrobili sobie z nich na stałe darmowe schowki na "graciarstwa" by zagracać piwnicy lub garażu.

 • ~bartezz 2020-08-05
  00:43:37

  5 2

  by nie zagracać piwnicy lub garażu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 388