Najlepsi na Śląsku

2008-06-08, Autor:
Pływalnia kryta MOSiR oraz Kąpielisko „Ruda” były arenami zmagań ratowników podczas Letnich Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Wodnym.

Celem zawodów jest sprawdzenie stopnia przygotowania ratowników do sezonu letniego, a także wyłonienie reprezentacji Śląska na Letnie Mistrzostwa Polski. Rybniczanie w roli gospodarzy okazali się niezbyt gościnni, dominując w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn.

O tytuł mistrzowski rywalizowało 28 zawodniczek i 28 zawodników z ośmiu oddziałów. Konkurencje pływackie: 200 m z przeszkodami, 50 m z holowaniem manekina, 100 m z pasem ratowniczym, 100 m sztafeta kombinowana, 100 m w płetwach oraz sztafety ratownicze rozegrano na pływalni krytej MOSiR, natomiast konkurencję 100 m wiosłowania przeprowadzono na kąpielisku „Ruda”.

Wyniki  punktowe poszczególnych konkurencji  zsumowano do klasyfikacji wieloboju, w której zwyciężyła Sandra Pietrzak z Katowic, natomiast pozostałe miejsca na podium zajęły Agnieszka Bieniak oraz Wioletta Cygan z Rybnika. W wieloboju mężczyzn zwyciężył Daniel Bugdol z Raciborza przed Marcinem Szczypińskim z Katowic. Trzecie miejsce zajął Tomasz Więcek z Rybnika.

Rybnik  pokazał się jako silna drużyna i chociaż do szczęścia zabrakło zdobycia indywidualnych tytułów mistrzowskich, to jednak wysokie miejsca pozostałych rybniczan w wieloboju oraz wygrane sztafet ratowniczych, pozwoliły na końcowe zwycięstwo zarówno w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn. Drugie miejsce wśród drużyn kobiecych zajęły Katowice, a trzecie Zabrze, natomiast wśród mężczyzn na podium stanęli również ratownicy z Knurowa oraz Katowic. W łącznej klasyfikacji drużyn ponownie tryumfowali reprezentacji Rybnika, drugie miejsce przypadło Katowicom, a trzecie Zabrzu.

Dla większości uczestników Mistrzostwa Śląska były również ważnym sprawdzianem przed sezonem letnim, podczas którego będą stanowili o sile znanych nadbałtyckich kurortów podczas corocznego cyklu zawodów ratowniczych NIVEA CUP.