zamknij

Wiadomości

Nadzór budowlany przejmie mediatekę. Gdzie zostanie przeniesiona?

2020-03-08, Autor: 

Ten temat wywołuje dyskusje wśród pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Szafranków. Wkrótce do budynku wprowadzi się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zajmie pomieszczenia dzisiejszej mediateki. Ona z kolei zostanie przeniesiona na parter biblioteki.

Reklama

- Spora część osób korzystających z bogatych zbiorów rybnickiej mediateki to osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, stąd przeniesienie zbiorów na parter, do dawnej czytelni prasy, przybliży im dostęp do wypożyczalni Działu Zbiorów Specjalnych – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

- Co ważne, dzięki umiejscowieniu mediateki tuż przy wejściu, stanie się ona bardziej dostępna również dla osób, które to tej pory z niej nie korzystały, a być może nie wiedziały nawet o jej istnieniu – dodaje prezydent.

Przeniesienie zbiorów mediateki pozwoli na adaptację opuszczonych przez nią pomieszczeń na potrzeby Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który czeka w tym roku przeprowadzka. W dotychczasowej siedzibie nadzoru budowlanego – w biurowcu przy ul. Jadwigi i Feliksa Białych 7 - jest planowany kompleksowy remont i termomodernizacja.

Inspektorzy przeniosą się jednak tylko o kilkaset metrów dalej, na ul. Ks. Józefa Szafranka 7. Zajmą nieużywane obecnie pomieszczenia znajdujące się na tyłach budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (gdzie wcześniej przez wiele lat funkcjonował ośrodek Alliance Française) oraz pomieszczenia dzisiejszej mediateki. Klienci PINB korzystać będą też z osobnego wejścia z tyłu budynku.

- Obie placówki – biblioteka i nadzór budowlany – będą funkcjonować zupełnie oddzielnie, a ich klienci korzystać będą z osobnych wejść. Czytelnicy biblioteki praktycznie nie odczują więc wprowadzanych zmian. U pracowników biblioteki ta sytuacja budzi emocje, mam jednak nadzieję, że wkrótce dostrzegą, że dla naszej pracy nic się zmieni, a być może zyskamy nowych czytelników – komentuje Stanisława Adamek dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

– Z punktu widzenia miasta istotne jest, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, instytucja obejmująca swoim zasięgiem cały powiat, nadal funkcjonować będzie w Rybniku. Wbrew pozorom, ze względu na brak odpowiednich pomieszczeń w zasobach miasta, nie było to wcale takie oczywiste, różne warianty były rozpatrywane – dodaje prezydent.

Remont Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej związany z adaptacją budynku na potrzeby wynajmu ich przez PINB, planowany jest jeszcze w tym roku.

---

Biblioteka przy ul. Szafranka może pochwalić się ponad 9 tysiącami płyt CD i DVD zawierających muzykę oraz audiobooki. Do tego dochodzi niemal 300 płyt winylowych oraz czasopisma.

W 2019 roku w PiMBP dokonano 217 477 wypożyczeń, z czego 19 908 odbyło się w dziale zbiorów specjalnych. Odwiedziło go w ubiegłym roku 6855 osób.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~bikerek 2020-03-08
  09:12:50

  84 18

  A może UM przenieść na parking wielopoziomowy. Petenci by mieli bliżej do urzędu. A parkingu tak niewykorzystany.

 • ~Jan R. 2020-03-08
  09:18:50

  74 11

  W Jankowicach stoi budynek biurowy po urzędzie gminy z dużym parkingiem. Po co znowu upychać się w centrum miasta gdzie nie ma jak zaparkować auta? Lepiej pojechać parę kilometrów dalej za cenę parkingu w Rybniku i mieć swobodę.

 • ~JanekZRydów 2020-03-08
  09:51:56

  14 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Gibon 2020-03-08
  10:26:02

  35 6

  @bikerek, w sumie to ten nadzór mogli przenieść na parking wielopoziomowy. Przecież tam jest pełno biur jeśli się nie mylę w parterze...

 • [email protected] 2020-03-08
  10:59:35

  12 9

  Ludzie z wada wymowy będą mieli łatwiej: PiMBP czy PiNB brzmi podobnie :)

 • ~Arteks 2020-03-08
  11:28:14

  19 57

  @Jan R. - no i co z tego, że na wsi jest jakiś budynek? Chyba na głowę upadłeś jeśli chciałbyś przenosić urzędy na wieś. Ktoś kto ma do załatwienia sprawę z Czerwionki będzie się przebijać przez Rybnik aby dojechać do Jankowic... W Rybniku nie ma gdzie zaparkować auta?! Chyba cię pogięło. To jedyne miasto na Śląsku gdzie można sobie wybierać nawet... piętra na parkingach wielopoziomowych. To miasto w którym zawsze znajdziesz miejsce parkingowe w centrum bo u nas nie dość, że są parkingi wielopoziomowe to jeszcze są co kawałek inne parkingo-złomowiska - czego nie można powiedzieć np. o Katowicach czy Gliwicach gdzie za miejscem parkingowym trzeba się najeździć krążąc po ulicach i szukając tego jednego wolnego miejsca dla siebie.

 • ~lewy_gwint 2020-03-08
  13:11:28

  35 8

  Arteks, Jankowice są ok. - przecież Twoja komunikacja miejska tam dojeżdża, więc jaki problem. Poza tym można rowerem.

 • ~rzyt 2020-03-08
  13:12:13

  27 11

  Ciekawa sytuacja. Nauczyciele we władzach miasta i powiatu, a tu likwidacja /ograniczenie/ działalności kulturalno-oświatowej w mieście.
  @Arteks, szkoda, że w Rybniku mamy "możliwość wybierania piętra na parkingu..." a możliwość wyboru wartościowych radnych jest ograniczona do tych samych twarzy. Tak będzie dopóty programem jednych będzie tylko wola odsunięcia rządzących od władzy. Mając taką opozycję nie muszą wznosić się na szczyty swoich możliwości...A zwykli ludzie tracą.

 • ~ 2020-03-08
  15:05:32

  28 3

  "- Spora część osób korzystających z bogatych zbiorów rybnickiej mediateki to osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, stąd przeniesienie zbiorów na parter, do dawnej czytelni prasy, przybliży im dostęp do wypożyczalni Działu Zbiorów Specjalnych – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera."
  nasz prezydent znowu zabłysnął, bo osoby niepełnosprawne dotychczas miały dobre i wygodne wejście z tyłu biblioteki, wprost pod drzwi wspomnianej miediateki, a teraz będa miały do pokonania schody do wejścia , no chyba, że zabuduje się windę dla niepełnosprawnych, miejska kasa świeci pustkami, ale na realizację pomysłów włodarzy kasa zawsze się znajdzie
  akurat taka instystucja (mam na myśli nadzór budowlany), z racji ponad miejskiego zasięgu działania, dla wygody interesantów może znajdować się poza ścisłym centrum, byle było to miejsce z wygodnym dojazdem i miejscami parkingowymi w pobliżu, no ale u nas petenci są dla urzędu, a nie odwrotnie

 • ~1234onet 2020-03-08
  15:59:07

  19 2

  Pani " Stasi " radzę zdobyć uprawnienia budowlane bo za 5 lat nikt nie będzie pamiętał , że kiedyś była tam biblioteka. "Rodzina na swoim będzie się szybko rozrastała". Czy będzie osobny pokój przyjęć dla deweloperów?

 • ~Jan R. 2020-03-08
  16:00:55

  20 3

  Arteks, podejrzewam, że ze wsi Stodoły do dzielnicy Rybnik Śródwieś jest dalej niż z Jankowic do Śródwsi. Rybnik to jedna wielka wieś i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się zmieni.

 • ~Jan R. 2020-03-08
  16:05:00

  23 2

  I jeszcze jedno. PINB to nie sklep spożywczy i nie trzeba do niego chodzić codziennie. Budując chodzi się tam dwa razy na budowę.

 • ~rzyt 2020-03-08
  17:48:49

  16 1

  @Jan R. Twoja propozycja jest w 100% bardziej przyjazna dla petentów. Teraz, gdy będzie otwarty kawałek obwodnicy....Chyba, że chodzi o zapełnienie parkingu lub możliwosc polowania rybnickim mudżahedinom z formacji SM.

 • ~svetomir 2020-03-08
  19:20:23

  34 0

  Kolejny cios w rybnicką kulturę. Najpierw muzeum obrabowano z pomieszczeń, teraz bibliotekę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5223