zamknij

Wiadomości

Nadleśnictwo bezradne. Ogrom śmieci wokół zbiornika Gzel

2024-05-16, Autor: 

Jest wiosna, a słoneczna pogoda sprzyja wszystkim. Mieszkańcy coraz częściej i chętniej wychodzą na spacery po terenach zielonych. Popularnym miejscem na spędzanie czasu na łonie natury jest zbiornik Gzel w Rybniku-Chwałęcicach. Problem tylko w tym, że wraz ze wzrostem korzystających z tego terenu spacerowiczów, wzrasta ilość pozostawionych przez nich odpadów.

Reklama

Tereny wokół zbiornika znajdują się pod nadzorem Nadleśnictwa Rybnik, które wie o problemie zaśmiecania obszaru, jednak niewiele udaje się z tym zrobić. 

- Mamy ludzi, którzy codziennie spacerują wokół zbiornika i przynoszą zebrane śmieci. W skali miesiąca odpadów zbiera się rzeczywiście ogromne ilości - mówi Paulina Sobczuk, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Rybnik. 

W pobliżu zbiornika znajduje się też droga publiczna. Tam również pojawiają się drobne papierki, butelki i puszki, które regularnie zbierają służba leśna i pracownicy pracujący w lesie. 

- Nie chodzi o to, żeby zatrudniać więcej ludzi do sprzątania, tylko o to, żeby nie pozostawiać po sobie śmieci. Przede wszystkim należy zmienić mentalność człowieka - podkreśla Paulina Sobczuk. 

O niemocy nadleśnictwa w sprawie zachowania czystości na terenach zielonych poinformowała nas jedna z Czytelniczek. 

- Piszę do Państwa w ważnej dla mnie sprawie. Od lat chodzę na spacery w okolice zbiornika Gzel, który w jakiś tam sposób udostępniony jest Związkowi Wędkarskiemu, a okoliczne lasy znajdują się "pod opieką" Nadleśnictwa Rybnik. Niestety żadna z tych instytucji nie poczuwa się do odpowiedzialności za powierzony teren. Rokrocznie tereny są zaśmiecane przez biwakujących wędkarzy i nie tylko. Samochody parkowane są w lesie, ale śmieci dziwnym trafem i tak zostają. W załączniku znajdą Państwo jedno zdjęcie z dzisiaj. Problem ten był wielokrotnie zgłaszany przez rybnicką aplikację, niestety z marnym skutkiem. Rozpoczyna się majówka i domyślam się, że za kilka dni będzie jeszcze gorzej. Chciałabym, żeby miasto oraz pozostałe organy zajęły się problemem zaśmiecania Rybnickich lasów na poważnie. Nie tylko dwa razy do roku, z okazji organizowanych akcji i okazji do zrobienia sobie zdjęć na socjale - pisze pani Marta.

Każdy, kto wchodzi do lasu, powinien pamiętać o tym, żeby nie śmiecić. W ten sposób możemy wspólnie dbać o środowisko. Zwracają na to również uwagę leśnicy. 

- Nasza mentalność musi się zmienić, ta świadomość, że to wszystko jest wspólne dobro i powinni wszyscy o to dbać. Nie tylko my, pracownicy czy osoby, które nam pomagają różnymi akcjami, czy samodzielnie, ale wszyscy, którzy z danego terenu korzystamy.  To, co zostawimy, zabierzmy ze sobą - apeluje Paulina Sobczuk. 

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~norton 2024-05-16
  14:05:47

  52 3

  LP nie są od wywozu i sprzątania po kimś śmieci. Przywiozłeś żarcie do lasu ? Zabierz odpadki ze sobą. Wkurza mnie pozostawiany przez ludzi syf. Codziennie spaceruję wokół zalewu i widzę butelki po wódce i inne opakowania na stanowiskach wędkarskich. Ale to nie wędkarze je zostawili tylko przesiadująca tam młodzież.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2024-05-16
  14:32:45

  39 2

  Aspirujemy do bycia Norwegią, Szwecją...

  Tylko to są społeczeństwa obywatelskie, tam człowiek dba o swoje otoczenie jak o swój własny dom, dla dobra wszystkich.
  Ludzie mają inny mental.

  Część naszych rodaków niestety mentalnie bardziej podąża w kierunku Bangladeszu, choć większość jest w porządku.

 • ~Maksymilian Popeć 2024-05-16
  15:05:16

  25 39

  Najgorsze co zrobił PiS ze społeczeństwem, to dał przyzwolenie na bycie burakiem. Od tego czasu buraki nie wstydzą się swojego prymitywizmu. Syfią głównie wędkarze, wędkarze imprezowicze. Ale syfią wszyscy po równo od 5 roku wzwyż.

 • ~truman20 2024-05-16
  15:29:58

  29 15

  ~norton - toż to z pewnością niemożliwe! Młodzież? Według statystyk to właśnie młodzież niedawno szła dumnie do urn pokazać tym "starszym" jak ma wyglądać porządek i prawość, jak wyglądają europejskie standardy, zachodnia wolność. Chyba, że powyższe zdjęcia są obrazem tychże standardów i powiem szczerze, że coś w tym może być...

 • ~zbik 2024-05-16
  16:39:13

  18 22

  Przeciez to teren pana radnego Saczka..
  Czyzby nic nie widzial?
  A moze nie chce widziec!
  W koncu juz po wyborach.

 • ~polk 2024-05-16
  16:45:53

  31 0

  Tacy ludzie to umysłowe ameby, ciekawe czy w domu też żyją w takim syfie?
  Swoją drogą jak to jest, że pełne, ciężkie butelki i puszki ze sobą taszczy a lekkich, pustych już zabrać ze sobą nie może, by wyrzucić do kosza?

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-16
  17:08:24

  17 22

  Nad zalewem Gzel jest mało miejsc stricto czysto biwakowych . Siedzą tam i biwakują głównie moczykije którzy dla sportu wyciągają ryby nabijając je na haczyki. A potem w sposób ,,humanitarny " mocno skaleczone wypuszczają z powrotem. W celu podniesienia ich świadomości humanitarnej ,,niestety muszą zatankować". I takie tego są skutki dla środowiska. Wędkarze to głównie ludzie starsi , więc środowisko w kręgu kulturowym pis. Więc apel p. Sączka do swego środowiska byłby więc jak najbardziej na rzeczy

 • ~kurier 2024-05-16
  18:02:00

  23 1

  Pół biedy butelka bo to łatwo podnieść. Niestety ludzie z domów dalej wywożą gabaryty. W rezerwacie Lezczok widziałem wyrzucone drzwi. W Nacynie widziałem opony

 • ~etet 2024-05-16
  21:33:17

  10 8

  Dlatego nienawidzę ludzi. Oby to wyginęło jak najszybciej. Jedyna szansa na przetrwanie planety.

 • ~mona77 2024-05-17
  05:33:06

  7 2

  Proszę przyjechać do lasu Boguszowice osiedle.park.ile syfu..i okolice mostu...nikt tego nie widzi.Pete rzuć to policja widzi bo gynał za człowiekiem....idzie ..a syf od lat leży ..pożary co ileś ? bo pełno różnych osób siedzi.mlodziezy ..i ja tam policji nie widuje.Ludzie to brudasy grill w lesie kolejny temat a co tam ...okolice działek.brud syf leży też...A centrum Rybnika takie piękne.

 • ~exx 2024-05-17
  07:08:24

  2 13

  Czy to śmiecą te ślunzoki co tak chcą autonomii? Oj będą tonąć w śmieciach!

 • ~hanys21219 2024-05-17
  11:10:41

  9 0

  Dlaczego PZW zezwala na biwakowanie wokół zbiornika tam przyczepy kampingowe stoją i co tak może być? Pół roku zajente 6 miejsc?
  Jest w końcu jakiś przepis co to reguluje?

 • ~64ty wielorybnik 2024-05-18
  10:14:33

  1 1

  A suto opłacany RADNY jest w tej dzielnicy,czy ino bąki zbija?
  To jest teren publiczny ogolnodostępny,kosze na śmieci są?Miejskie służby komunalne zapuszczają się wogóle w tę głuszę?
  Przyznać się kto i za ile zorganizował tę POspolitą prowokację,bo przejezdzalem tamtędy setki razy i nawet peta nie widziałem,oj Wy dowcipnisie,hej:)

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-18
  14:14:12

  1 3

  Towarzyszu Kazimierzu mocie recht. Zachęcony Twoją przeprowadzoną krytyką metodologiczną jeszcze raz spojrzałem na zdjęcia.
  To są ładnie równo pogniecione biksy po piwsku przygotowane do oddania do skupu. Kazik . Jak jechałeś , nie pukła ci przypadkiem kajsterka?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcecie powrotu Kabaryjtonu na stadion miejski w Rybniku?
Oddanych głosów: 519