zamknij

Biznes

Nadchodzi era e-karty

2006-11-14, Autor: 
Sobota, 18 listopada 2006 roku będzie pierwszym dniem obowiązywania e-karty w Rybniku.

Reklama

Zapraszamy do zapoznania się z obszernym materiałem informacyjnym przygptpowanym przez Urząd Miasta Rybnika i Zarząd Transportu Zbiorowego.


BILETY OKRESOWE
E-karta imienna ze zdjęciem – docelowo zastąpi tradycyjne papierowe bilety miesięczne. Warto jednak pamiętać, że do 31 grudnia 2006 r. będą także jeszcze obowiązywać dotychczasowe bilety miesięczne (papierowe). Bezwzględnie od stycznia, biletem okresowym będzie wyłącznie imienna (personalizowana) e-karta ze zdjęciem – zawierająca imię i nazwisko – do wyłącznego wykorzystania przez jej właściciela.
E-karty imienne pasażerowie  będą mogli odebrać w następujący sposób (oczywiście po złożeniu wniosku o jej wydanie):
w przypadku, gdy wniosek został złożony poprzez szkoły: karty te będą, od połowy listopada – po uzgodnieniu terminu z dyrekcją szkoły – dostarczane i dystrybuowane przez pracowników Zarządu Transportu Zbiorowego (ZTZ) w siedzibie szkoły.
 w przypadku, gdy wniosek został złożony w Urzędzie Miasta lub kasie ZTZ: odbiór jest możliwy w wybranym we wniosku Miejskim Punkcie Sprzedaży (MPS) po upływie dwóch tygodni od daty złożenia wniosku.
Dotychczas złożono przeszło 6 tysięcy wniosków za pośrednictwem szkół i ponad 2 tysiące wniosków za pośrednictwem urzędu miasta i ZTZ. 
Na realizację czeka jeszcze 20 % imiennych e-kart - w stosunku do złożonych wniosków. 
Urząd Miasta informuje, że wydawane w szkołach oraz do połowy listopada w MPS-ach, imienne e-karty nie będą zasilone, ponieważ nie będzie jeszcze wtedy obowiązywała uchwała rady miasta. W związku z wejściem w życie e-karty 18 listopada, osobom, które złożyły wnioski w Urzędzie Miasta lub kasie ZTZ i chcą załatwić wszystko „od ręki”, tj. za jednym razem odebrać e-kartę i doładować ją biletem okresowym, proponuje się zgłoszenie się do wybranego przez nich MPS najwcześniej od 20 listopada br.
Należy więc po 20 listopada udać się do wybranego MPS po odbiór e-karty, doładować ją biletem okresowym (30 lub 15 dniowym) i np. od początku grudnia podróżować wg nowych zasad.

Do 17 listopada będzie czynna kasa ZTZ przy ulicy Hallera (można tam załatwiać sprawy związane z biletami papierowymi).

Od 2 listopada, od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30, na Placu Wolności czynna jest kasa ZTZ – załatwia ona wszelkie formalności związane z e-biletem. Od 18 listopada, dodatkowo, będzie można się w niej zaopatrzyć w tradycyjne bilety miesięczne na grudzień.
Bilety okresowe pozwalają na nieograniczoną ilość przejazdów komunikacją miejską w danym okresie bez dodatkowych kosztów. Należy jednak pamiętać o konieczności zbliżenia e-karty do kasownika przy każdorazowym wejściu do autobusu, w przeciwnym wypadku podróż taka zostanie potraktowana jak jazda bez ważnego biletu.

 

BILETY JEDNORAZOWE
Dotychczas funkcjonują tradycyjne jednorazowe bilety papierowe kupowane np. w kioskach. W sobotę, 18 listopada, zastąpi je e-karta na okaziciela, zaś bilety papierowe stracą z tym dniem ważność.
E-karta na okaziciela – nie zawiera zdjęcia ani innych danych przypisujących ją do konkretnej osoby, dlatego może z niej korzystać każdy. Szczególnie polecana jest osobom, które dotychczas kupowały papierowe bilety jednorazowe, czyli podróżowały autobusami nieregularnie lub sporadycznie.
E-kartę na okaziciela można, już od 6 listopada, otrzymać i doładować w pięciu Miejskich Punktach Sprzedaży lub od 13 listopada w wybranych, oznaczonych logo e-karty punktach (Ruch, Kolporter, inne). Aby otrzymać ten rodzaj karty nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. Sama e-karta na okaziciela jest bezpłatna, należy jednak pamiętać, że przy odbiorze jest ona doładowana kwotą 8 zł.
Kartę zbliżamy do kasownika przy każdym wejściu i wyjściu z autobusu, gdyż wtedy skorzystamy z promocyjnych cen za przejazd autobusem.


BILETY JEDNORAZOWE (PAPIEROWE) ZAKUPIONE U KIEROWCY
Dotychczas bilet ten obejmujący np. I strefę kosztuje 2,50 (bez podziału na normalny i ulgowy). Z dniem 18 listopada bilet normalny (w przypadku I strefy) zakupiony u kierowcy kosztował będzie 3 zł, natomiast dodatkowo wprowadzony został bilet ulgowy w cenie 1,50 zł. Bilety te obowiązują tylko w autobusie, w którym zostały zakupione.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.ekarta.rybnik.eu. Można też dzwonić na infolinię e-karty 032 439 20 30 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Ozi 2006-11-14
  15:53:44

  0 0

  A co jeśli wychodząc z autobusu zapomnę odbić kartę?

 • ~BartekH 2006-11-14
  16:32:52

  0 0

  i znowu drozej u kierowcy, zdziercy.

 • ~ 2006-11-14
  22:13:55

  0 0

  jak zapomnisz odbic karte poprostu placisz za przejazd, jesli wcisnales U to 1,5zl jesli nie to 3zl... wtedy, jak to okreslili, nie obowiazuje cie promocja.

 • ~atom 2006-11-15
  16:22:32

  0 0

  Komentarz winien nosić tytuł: Z pamiętnika Rybniczanki. Otóż własnie wróciłam w domowe pielesze z polowania na e-kartę, które nie przyniosło spodziewanych rezultatów! Nie chcę wypowiadać się w sprawie samego pomysłu bo skoro i tak nie ma już od niego odwołania nie warto komentować, sądzę jednak, że należało się do sprawy nieco bardziej przyłożyć. Pięć punktów zakupowych - to na cały Rybnik zdecydowanie za mało! Fakt, nie przygotowałam się do "polowania" - do mojej mózgownicy dotarło tylko info o dwóch punktach ale też nie spodziewałam się, że szukanie e-karty, okaże się w istocie "polowaniem"! Szanowni Zapracowani Rybniczanie! TERAZ OSTRZEŻENIE! mamy dziś 15.11 za 3 dni rusza pomysł! Jezeli nie masz jeszcze dyskietki ruszajcie w tango JUTRO bo to ostatni dzień kiedy jest szansa! Wszak czwartek to jedyny rybnicki dzień dla "roboli" takich jak ja (np.)UM, Punkt Informacji Miejskiej i jak sądze punkt przy targowisku miejskim w dni "pozaczwartkowe" otwarte są od 07:30 do 15:30. Opiekunom projektu e-karta gratulujemy pomysłu ale jeszcze bardziej organizacji sprzedaży. Reszcie Rybnika życze szczęśliwych łowów! Mnie się dziś nie udało!

 • ~anillina 2006-11-17
  11:07:06

  0 0

  To jest śmieszne wszystko.. ja nie jeżdzę codziennie autobusem.. więc po co kartę imienną ładowac na 15 lub 30 dni? to nie opłacalne.. jeżdze co 2 dzien albo co 3... nie mam ulgi.. i co mam płacic za kazdym razem 3 zł..? w jedną stronę? za niedługo będzie się bardziej opłacac taxówka! Bardzo dziękujemy naszemu kochanemu Prezydentowi który robi z Rybnika jedno wielkie cenentrum handlowe w ktorym mamy tak wiele stanowisk pracy ( byłam doświadczyłam ) powiem jedno obóz pracy!! wyzysk!! no i powinniśmy podziękowac także za te e-karty!! Przecież jak było więcej zieleni w rybniku niż budynków i papierowe bilety to było głupio:( a teraz jest fajnie:)!!

 • ~wtm 2006-11-18
  14:21:09

  0 0

  anillina, ale skoro nie jeździsz codziennie autobusem to dlaczego chcesz kupować co 15 czy 3k dni bilety okresowe. Sama piszesz że to ci się nie opłaca. Powinnaś naładować sobie kartę kwotą na przejazdy jednorazowe - i pamiętać o zbliżeniu do kasownika przy każdym wejściu oraz wyjściu z autobusu (płacisz wtedy za przejazd 2,10 zamiast 3 zł)...

 • ~Natina 2006-11-20
  12:31:35

  0 0

  No coz a ja nie mieszkam w Rybniku lecz korzystam z rybnickich linii i niestety tej calej e-karty szukalam po wszystkich mozliwych kioskach...no i udalo sie ale panie nie maja jeszcze mozliwosci zeby te karty doladowac,a dzisiaj juz 20.Czyzbym musiala jezdzic az do Rybnika zeby doladowac moja karte?!Jesli tak-to dziekuje bardzo!!

 • ~borys 2006-12-05
  18:59:08

  0 0

  Mam jedno pytanie odnośnie tych zakichanych:
  e-kart. Jak to jest możliwe że w całych Boguszowicach nigdzie nie można kupić tej ekarty?
  Za bilet jestem zmuszony płacić 3zł.
  MPK poprostu zarabia na mnie wstyd!

 • ~wtm 2006-12-06
  17:25:40

  0 0

  Sorry borys, mylisz się. To nie jest tak, że w całych Boguszowicach nigdzie nie można kupić e-karty. E-kart na okaziciela nie można kupić w całym Rybniku. Zabrakło... a nowe pojawią się dopiero 18 grudnia.
  Faktycznie, jedynym wyjściem jest kupowac bilet po 3 zł. Ktoś na tobie zarabia. Ale nie sądzę żeby MPK - najblizsze MPK znajduje się w Krakowie ;-)


Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306