zamknij

Wiadomości

Na Wodzisławskiej tak się śpieszą, że asfaltują nawet w deszczu

2012-11-30, Autor: Wacław Wrana
Dokładnie tydzień temu wieczorem przyłapaliśmy wykonawcę ulicy Wodzisławskiej na tym, jak kładł asfalt pomimo padającego deszczu. Urzędnicy uspokajają jednak i twierdzą, że mają wszystko pod kontrolą.

Reklama

Przypomnijmy, profesor Kazimierz Kłosek - Kierownik Katedry Dróg i Mostów Politechniki Śląskiej oraz rzeczoznawca i biegły sądowy w zakresie budowy dróg, tłumaczył 13 listopada w naszym portalu podstawowe zasady budowy dróg w okresie jesienno-zimowym. Mówił wtedy o dwóch zasadniczych warunkach, które muszą być spełnione, aby wykonywane zimą jezdnie, nie rozsypały się po kilku latach – temperaturze pow. 5 stopni Celsjusza i suchej nawierzchni, na którą układany jest asfalt.

> Rybnik buduje drogi w zimie - jaka będzie ich jakość?

Tymczasem, w piątek 23 listopada przyłapaliśmy drogowców na ulicy Wodzisławskiej na tym, jak kładli asfalt podczas padającej mżawki. Było to ok. godz. 18:00, na wysokości autosalonu Tomas w Popielowie. Zobaczcie sami:

 

 

W rybnickim magistracie spytaliśmy więc, czy na Wodzisławskiej stosowane są jakieś specjalne technologie umożliwiające układanie asfaltu na mokrą nawierzchnię. Byliśmy również ciekawi, czy na miejscu był inspektor nadzoru. - Prace związane z wykonaniem podbudowy z mieszanki mineralno-asfaltowej rozpoczęto o godzinie 12.00. Był obecny przy nich inspektor nadzoru. Gdy rozpoczynano roboty związane z ułożeniem warstw asfaltowych inspektor stwierdził prawidłowość wykonanego podłoża oraz dopuścił do asfaltowania. Podłoże nie było namoknięte i umożliwiało rozpoczęcie prac bitumicznych. Opady jakie miały miejsce w późniejszej części dnia charakteryzowały się niewielkim natężeniem - była to jedynie mżawka. Dzięki temu możliwe było dokończenie robót – odpowiada Lucyna Tyl – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Dodaje, że bębny walca drogowego podczas wałowania nawierzchni i tak są zwilżane wodą i nie ma to negatywnego wpływu na jakość robót. Ponadto, po wykonaniu podbudowy mineralnej są pobierane i badane próbki ułożonego asfaltu. - W przypadku stwierdzenia, iż podbudowa asfaltowa nie spełnia wymogów, wykonawca obligowany jest do jej wymiany – tłumaczy Lucyna Tyl.

Spokojny o jakość prac na Wodzisławskiej jest też prezydent Rybnika Adam Fudali. Mówi, że ile autorytetów w kwestii budowy dróg, tyle opinii, w tym na temat kładzenia asfaltu podczas deszczu. - W historii budowy dróg w naszym mieście pamiętam wiele przypadków, gdy drogowcy asfaltowali podczas deszczu. Inżynierowie zapewniali wtedy, że nie będzie to miało wpływu na jakość tych dróg. Czas pokazał, że mieli rację, bo z tymi odcinkami dróg nic złego się nie dzieje – przekonuje prezydent.

Prezydent zadeklarował w czwartek (29.11.) na konferencji prasowej, że ulica Wodzisławska do końca roku będzie przejezdna. Lepiej sytuacja wygląda na ulicy Żorskiej – tam z końcem grudnia ukończonych będzie większość prac.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~qdobp 2012-11-30 07:23:58

  prezydent zadeklarował w czwartek (29.11.) na konferencji prasowej, że ulica Wodzisławska do *****końca roku będzie przejezdna****. ###Lepiej### sytuacja wygląda na ulicy Żorskiej – tam z ****końcem grudnia ukończonych będzie większość prac****
  czy konie roku a koniec grudnia to jakas roznica?
  pani lucyno walec jezdzi po nawiezchninowego asfaltu a desz pada rowniez pod nia wiec jest tu kolosalna roznica .
  gdy przyjda mrozy a woda miedzy warstwami asfaltu zacznie zamarzac to rozsadza asfalt a na wiosne jak co roku bedziemy mieli nowe dziury w drodze-zaznaczam ze w nowej drodze.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-30 07:25:53

  A na wiosnę zamiatarka pozbiera asfalt szczotkami. mnie zastanawia skoro asfaltują to musi być produkowany asfalt musi być nie dalej niż 30 km. od miejsca kładzenia go wiesz jakie substancje dostają się do powietrza przy takiej produkcji o ile nic się nie zmieniło to produkcja asfaltu jest w okolicach wysypiska śmieci (Brzeziny Miejskie) czyli wiatry południowo wschodnie których u nas jest najwięcej cały ten syf wdmuchują do śródmieścia gdzie ruch powietrza zanika a potem płaczemy ze mamy smog,

  0 0
 • ~fo1958 2012-11-30 07:26:48

  No to jak te dwie ulice będą "lada chwila" gotowe, to mam nadzieję, że od razu ten cały sprzęt na RUDZKĄ wyślą haha;) 2 dni temu jakaś baba uszkodziła w swojej Hondzie miskę olejową na tych koleinach. Podobno jak jak koleiny w drodze mają różnicę w poziomie 10cm, to uszkodzony odciek powinien być zamknięty....

  0 0
 • ~kubikap 2012-11-30 07:28:36

  syf... syf...i jeszcze raz syf...

  0 0
 • ~truman20 2012-11-30 07:34:38

  Urzędnicy zawsze mają wszystko pod kontrolą. Tylko nikt nie wie potem co się stało, że się zes...ło. Zazwyczaj ta kontrola urzędników nie sięga poza pole powierzchni ich biurka.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-30 07:44:39

  Pani Lucyno woda która polewa walec jest po to aby asfalt nie kleił się na walec deszcz to woda która znajdzie się pod asfaltem i teraz mamy 2 mozliwosci jak paruje to robi po-śląsku nazywa się to buły natomiast o tej porze roku wogule nie powinno się asfaltować bo w ciągu doby temperatura spada poniżej 10 stopni już nie wspomnę o minusowych temperaturach bo woda pod asfaltem zamieni się w lód a ten rozszerza się ale to pani wie. Ale nikt nie wini panią wszyscy rozumiemy a wręcz uważamy ze to ciężka praca opowiadać wścibskim dziennikarzom bajki z tysiąca i jednej nocy w które sama pani nie wierzy, ale robota nie zła wiec tak trzymać jest pani młoda do przedłużonej emerytury jeszcze zostało hoho wiec jeszcze kilku prezydentów będzie pani przed mediami reprezentować. A przy kazdym następnym będzie łatwiej bo tego co obecnie się pani nauczy gwarantuje pani prace na najwyższych sztetlach władzy państwowej. Pani nie ma mówić prawdy tylko to co by ludzie chcieli usłyszeć ku zadowoleniu szefa. My to rozumiemy.

  0 0
 • ~Valjean 2012-11-30 08:07:55

  Myślę że taka ilość wody nie zaszkodzi. Woda odparuje pod gorącym asfaltem

  0 0
 • ~aneczka124 2012-11-30 08:34:43

  Dziennie do pracy dojeżdzam tą drogą i jest niestety tragedia - na ukończonych już odcinkach, tam gdzie położona jest już ostatnia warstwa wyraźnie czuć że nie jest równo. A są to odcinki które były robione długo i mozolnie w czasie wakacji... skoro na nich już nie jest idealnie, to na tych robionych teraz, w ekspresowym tempie, obawiam się, że będzie po prostu fatalnie...

  0 0
 • ~ 2012-11-30 08:41:36

  zuchy :)

  0 0
 • ~janusz_feliks 2012-11-30 09:06:46

  Fajny cytat: "Spokojny o jakość prac na Wodzisławskiej jest też prezydent Rybnika Adam Fudali. Mówi, że ile autorytetów w kwestii budowy dróg, tyle opinii, w tym na temat kładzenia asfaltu podczas deszczu. - W historii budowy dróg w naszym mieście pamiętam wiele przypadków, gdy drogowcy asfaltowali podczas deszczu".
  No i wszystko jasne! Ten niezwykle spokojny człowiek jeszcze nie tak dawno zapewniał, że prace na Żorskiej i Wodzisławskiej zakończą się miesiąc, a może dwa miesiące wcześniej...
  Panie Prezydencie! (Teraz będzie apel!) Jeżeli się wygaduje bzdury, to post factum wypada przeprosić. To przejaw szacunku dla ludzi. Ale może to i dobrze, że ma Pan wyraźne kłopoty z regułami dobrego wychowania. To tylko przybliża Pana porażkę. Arogancja i buta prędzej czy później kończą się klęską. Ich przejawem jest stawianie zdania technika mechanika (takie jest chyba wykształcenie Pierwszego Obywatela Rybnika) nad opinią eksperta z tytułami i stopniami naukowymi. W końcu bliskie Panu ideowo ugrupowanie wprowadziło do języka politycznego frazę TKM... Przejawów TKM w wydaniu rybnickim można wymieniać wiele. Jednym z nich jest "róbta, co chceta" na drogach. Ci durnie w samochodach (w tym ja!) zniosą przecież wszystko... DO CZASU!!!

  0 0
 • ~blackboy_aj 2012-11-30 09:33:02

  No i problem, który przewija się od lat to studzienki kanalizacyjne. Wczoraj jadąc na gotowych odcinkach (zakładam, że już po ostatnim wylaniu asfaltu), zauważyłem, a raczej poczułem, że studzienki miejscami są nie równo położone, są już poniżej linii asfaltu, a co będzie jak zacznie odbywać się tą drogą normalny ruch? To jakaś paranoja!!!

  0 0
 • ~czeski1 2012-11-30 09:47:09

  JAK TO MOŻLIWE !!??? Jakiś czas temu piewca litościwie panującego - doświadczonego samorządowca - nijaki arteks informował, iż "W NOCY NIE MOŻNA ROBIĆ", "PRACE SĄ ROBIONE SZYBKO" itp.
  Dlaczego do diabła NIE MOŻNA BYŁO OD RAZU ROBIĆ SZYBKO ? Podaję możliwe aczkolwiek niewyczerpujące warianty odpowiedzi: a/nieudolność fudalego ; b/ niekompetencja pracowników UM c;/posiadanie w d...ie mieszkańców rybnika przez osoby z pkt a-b a co za tym idzie pozostawienie tego w myśl zasady "jakość to będzie" ?

  0 0
 • ~ 2012-11-30 09:52:49

  Oczywiście Pani Tyl. Najmądrzejszy rzecznik prasowy w Polsce. Pani Tyl zna się na dosłownie wszystkim. Ręce opadają co się dzieje w tym mieście.

  0 0
 • ~wera 2012-11-30 10:00:20

  AF pamięta czasy w ,których kładli asfalt w deszczu ,no to ma rozwiązanie dla czego w Rybniku jest łata na łacie nie licząc tych paru metrów dobrego i wszystko wiecznie do remontu,no ale co tam byle do końca kadencji wytrzyma

  0 0
 • ~wekaqqq 2012-11-30 10:59:02

  Jeśli już o 'nowych' drogach mowa. Na ulicy Przemysłowej był ostatnio przeprowadzony remont i niestety, ale jadąc tą drogą już w PIERWSZYM DNIU PO OTWARCIU były pozapadane studzienki! Do cho.le.ry czy to jest normalne?! Totalna porażka...

  0 0
 • ~Adaśko 2012-11-30 11:06:26

  Z tego wynika,że p.Fudali lepiej się zna od p.Kłoska.Naprawdę p.fudali masz nas za idiotów,bo to już przechodzi wszelkie granice.ta droga nie wytrzyma,za twojej kadencji wszystkie drogi w Rybniku były poprawiane.idzie pan w zaparte,ale to sa kolejne klamstwa.dlaczego firma nie została ukarana za nie wywiązanie się z umowy oddania drogi wodzisławskiej na czas.To proste.Czasy się zmieniły,ale układy były,są i pozostaną.Miej pan chociaz odrobine honoru i przyznaj się pan do winy,bo do tej pory same klamstwa z pana ust wychodzą,a ta pani rzecznik kłamie tak samo jak pan.Wstyd.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-30 11:43:32

  Kłamstwo to podstawa dla rzeczników to ich praca. pozwolę sobie zacytować najsłynniejszego rzecznika "Rząd się sam wyżywi"

  0 0
 • ~ 2012-11-30 12:11:19

  Hak nie został ukarany bo ukłąd był prosty. Zgoda na wydłużenie terminu w zamian za cichy przelew na ENERGETYKA. Teraz zatem trudno karać, bo firma by się wygadała

  0 0
 • ~marekm71 2012-11-30 12:18:14

  Po zimie przejdzie szybciej jakiś TIR i ten asfalt się za nim pozwija.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-30 14:34:45

  To tu teraz pójdą pieniądze www.sport.nowiny.pl/87546-stac-nas-na-gre-w-wyzszej-klasie-rozgrywkowej.html

  0 0
 • ~werkk 2012-11-30 14:36:14

  lidia100 a jak to zaksięgują?

  0 0
 • ~ 2012-11-30 15:52:45

  Jeśli faktycznie było tak, jak napisała lidia100, to chyba sprawą powinna zająć się prokuratura.

  0 0
 • ~ 2012-11-30 16:31:40

  Normalnie zaksięgują. Umowa sponsoringu jest przecież zatem niby total legal. Niby

  0 0
 • ~ 2012-11-30 17:45:01

  Ciekawe czy adaś podpisze protokół zakończenia ostatniego grudnia i czy dalej będą trwały prace. Popełni więc przestępstwo poświadczenia nieprawdy i fałszowania dokumentów. Będzie ciekawie.Popatrzymy na ręce, czy są czyste

  0 0
 • ~ 2012-11-30 18:19:17

  A w jaki niby sposób myslicie, pewna firma i pewien skład budowlany wygrywali przetargi na roboty budowlane w miescie?Kasa na pilke i przetarg wygrany. Nazwy firmy nie wymienie, ale wystarczy trochę pomyslec

  0 0
 • ~ 2012-11-30 19:41:42

  Blado widza ta przejezdność do końca roku bo robi sie zima, mróz i śnieg, chyba że wymyślą jakoś nowo metoda i bydom np. robić pod ogrzewanym namiotem! A tak na serio to lepiej zrobić później a dobrze bo poprawki jeszcze bardziej wydłużą czas i zwiększą koszty.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-30 22:36:38

  Jak już nie raz pisałem, dwie kadencje i wynocha. Władza deprawuje, ponadto poczucie bezkarności. Nie mówcie że pan prezydent dostaje za to wszystko przelewy, bo na koncie ma tylko jeżeli się nie mylę 16 tysięcy, tyle zaoszczędził przez 14 lata byciem prezydentem, jest biedny do tego stopnia, że musi korzystać z pożyczek socjalnych UM. Zaś co do wiedzy na temat prac drogowych, to zapewne jest najlepszym specjalistą w skali kraju. Zresztą jest specjalistą w każdej dziedzinie w skali kraju. Powiem prościej Panie A.F kończ waść, kończ z drogami, zabierz się Pan może znów za gołębie lub jakiś inne ptactwo. Jeszcze może Pan zrobić za nasze pieniądze komputerową wizualizację, jak to ładnie te asfalty będą pracować z wodą pod spodem, wtedy utrze Pan nosa fachowcom. Jeszcze jedno po co Panu fachowcy w dziedzinie smoga, walnij Pan wizualizację pokazującą komin Franka Buły i sprawa załatwiona, resztę zrobi Pani Tyl.

  0 0
 • ~IS 2012-11-30 22:57:32

  Dość tego syfu Panie Fudali. Wy...aj!!!Przez szacunek dla samego siebie powinieneś się pan podać do dymisji.Dość kompromitacji i skrajnej amatorszczyzny za nasze pieniądze.

  0 0
 • ~zfrustrowana82 2012-11-30 23:17:11

  ok zgadzam sie z waszymi opiniami, ze jest robione na szybko, nie rzetelnie, czy po prostu po to by bylo gotowe bo bylo obiecane - a jakosc juz nie jest priorytetem ??

  i ok, rozumie wszystkich narzekania i ich wpisy / opinie pod tym artykulem, tylko ze tego co wiem to od samego narzekania sytuacja sie nie poprawi, nie zmieni tez zapewne myslenia naszych "wladczych" , zapewne malo z tych opini dotrze do ich swiadomosci

  dlaczego sie czegos nie zrobi ? moze wyjdziemy i poutrudniamy im dojazd do pracy skutecznie przez kilka dni jako wyraz naszej frustracji i tego przez co przechodzimy / przezywamy codzien gdzie wiekszosc z nas porusza sie tymi remontowanymi drogami! czy to da efekt ? nie wiem, ale jak sie nie sprobuje to nie bedziemy wiedziec, moze sprawa sie naglosni, moze pojdzie dalej, dotrze do wiekszej liczby ludnosci.

  w ten sposob pokazemy im / damy do swiadomosci ze ludzie nie beda siedziec cicho, ze przeszkadzaja im bezmyslne / blednie podejmowane decyzje i byc moze w przyszlosci skutkowac to bedzie ze beda sie bardziej liczyc z opinia mieszkancow ?

  0 0
 • ~martin75fm 2012-11-30 23:44:39

  Na Mikołowskiej kładli asfalt na życzenie AF w grudniu i jest oki. UM żąda UM płaci więc o co to zamieszanie? Deszcz to nie problem bo woda odparuje i problem znika! Wodzisławska będzie przejezdna a że remont będzie po gwarancji to chyba nikogo nie może zdziwić, ludzie no gdzie wy mieszkacie? Wybrany przez was prezydent najlepiej wie co dobre dla tego miasta bo był kiedyś biznesmenem i sprzedawał chyba ... buty?

  0 0
 • ~slmen 2012-12-01 00:07:51

  Dajmy weksel in blanco do podpisu panu prezydentowi i odpowiedzialnym za budowę dróg a drogi będziemy najlepsze w regionie.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-12-01 01:34:33

  zfrustrowana82 - z pełnym szacunkiem, ale czy ta czara goryczy już dawno się nie przelała? narzekamy, a co więcej możemy zrobić? Jako Stowarzyszenie OPL wskazywaliśmy na zadłużenie lokatorów i podawaliśmy rozwiązanie tego problemu, niejednokrotnie. Mamy z tego tyle, że władza nie wpuszcza Stowarzyszenia na sesję. Przykład śmietniska na ul. Prostej - władza ignoruje. Zmarnowane pieniądze na bzdurne światła na deptaku. Pieniądze wydane na likwidację gołębi, powiem a nie mówiłem od samego początku, że te pieniądze będą zmarnowane? Pożyczki socjalne prezydenta, który jak widać był w niebycie, bardziej niż pracownicy UM, którzy zarabiali 10 razy mniej. Zaklejanie plakatów kandydatów opozycji podczas ciszy wyborczej. Kamień - dinozaury z prawdziwego zdarzenia. Zniszczenie komina po browarze. Sprzedawanie nieruchomości nie informując mieszkańców o prawie pierwokupu. Wyrok dotyczący niezgodnego z prawem zabierania kaucji mieszkaniowej mieszkańcom Rybnika. Próbę sprzedaży parku obok Domusu. Karty pojazdowe. Mandaty nakładane przez Straż Miejską. Mógłbym tak dalej opisywać, tylko że liczba liter użytych w komentarzu jest ograniczona.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-12-01 01:45:49

  Pamiętajcie władze mamy taką jaką sobie wybieramy. Przykład. Zwróciło się małżeństwo do pana Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika Andrzeja Wojaczka o pomoc w swojej sprawie a ten im zamiast pomóc, dał adres i numer telefonu do mnie. Pytanie. Po co się pchał na to stanowisko jak nie jest wstanie pomóc? Czy też boi się sprzeciwić władzy "kolegom" spośród władzy? TRAGEDIA

  0 0
 • ~apurocs 2012-12-01 11:53:32

  To samo było wczoraj na Żorskiej. Deszcz padał a Ci leją asfalt :>

  0 0
 • ~templariusz 2012-12-01 18:15:59

  Ładną politykę uprawia UM i jego boss, naprawdę. Szykuje się sprzedaż przez Miasto tzw. Harcówki w Ligocie, którą to w czynie społecznym wybudowali sami Harcerze i mieszkańcy Ligoty dawno, dawno temu. Czyżby Miasto nie było na to stać? Czy to prawda? Bo protest mieszkańców będzie bardzo stanowczy i obawiam się że połamiecie sobie na tym zęby!!!! Tak słyszałem. Cały nasz UM.

  0 0
 • ~p1chrunch 2012-12-02 22:08:15

  Wspierajcie NOP! Wspierajcie Narodowy Radykalizm w Rybniku! Niech żyje Wolna Polska, Węgry i Palestyna!

  0 0
 • ~fortex90 2012-12-04 11:12:58

  to już chce widzieć te drogi ;D

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1103