zamknij

Wiadomości

Na ulicach wyjazdowych staną billboardy o szkodliwości smogu. W październiku PM10 przekraczało 100 procent normy

2015-11-02, Autor:  bf, źródło: UM Rybnik
Na miejskich billboardach przy ulicach wyjazdowych/dojazdowych do Rybnika pojawią się kreacje informujące o szkodliwości smogu i  nieodpowiedzialnego palenia w domowych piecach. To jeden z elementów nabierającej tempa kampanii mającej na celu walkę z niską emisją w mieście. Tymczasem stężenie poziomu pyłu zawieszonego przez większość października przekraczało 100 procent!

Reklama

Listopadowe kreacje billboardowi zwracają uwagę mieszkańców na to, że smog, do którego powstania przyczynia się tzw. niska emisja, negatywnie wpływa na komfort naszego życia i powoduje wiele zachorowań. – Źródłem zanieczyszczenia powietrza w okresie zimowym bardzo często są przydomowe kotłownie i piece. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na fakt, że to, czym oddychamy, w dużej mierze zależy od nas samych, że sytuację może poprawić np. rezygnacja ze spalania gorszej jakości paliw i odpadów. Wszyscy musimy sobie uświadomić, że ograniczanie niskiej emisji to działanie długofalowe, wymagające sporego wysiłku władz miasta, ale i zaangażowania mieszkańców – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Billboardowe kreacje są uzupełnieniem zainicjowanej przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w partnerstwie ze stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy kampanii społecznej „Wyjście smoga”, stawiającą sobie za cel walkę o lepszą jakość powietrza w mieście – www.wyjsciesmoga.pl

Warto zaznaczyć, że intensywne prace nad poprawą sytuacji aerosanitarnej w mieście podjął powołany przez prezydenta miasta zespół zadaniowy ds. ograniczenia niskiej emisji na terenie Rybnika. Na czele zespołu stanął Jacek Chołuj pracownik Urzędu Miasta Rybnika. Zadaniem zespołu jest m.in. realizacja inicjatyw edukacyjnych i ekologicznych oraz wprowadzanie rozwiązań ułatwiających mieszkańcom zmianę starych pieców czy kotłów na instalacje bardziej przyjazne środowisku. 

Miejskie billboardy zlokalizowane są przy drogach wyjazdowych/dojazdowych do miasta, tj. przy ulicach: Żorskiej, Mikołowskiej, Raciborskiej, Rudzkiej, Gliwickiej, Wodzisławskiej i Zebrzydowickiej. Ich zadaniem jest przede wszystkim promocja miasta i dziejących się na jego terenie ważnych wydarzeń oraz przedsięwzięć. To także doskonały nośnik dla różnego rodzaju kampanii społecznych istotnych dla mieszkańców Rybnika.

Tymczasem znów nie mamy powodów do dumy. Śląski monitoring powietrza zarejestrował, że w 19 dniach października stężenie pyłu zawieszonego (PM10) przekraczało 100 procent normy. W pięciu przypadkach ta wartość sięgała 75 procent. Dokładne zestawienie danych za październik widnieje w lewym panelu strony.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~Tomek_81 2015-11-02
    14:32:07

    0 25

    Skoro firmy płacą opłaty za korzystanie ze środowiska ( czyli kary za zanieczyszczanie) czemu prywatni domorośli "palacze" nie mogą to robić? Problem smogu skończy się gdy palenie węglem i pochodnymi świństwami jak muł czy flot przestanie się opłacać.

  • ~Jan R. 2015-11-02
    14:40:19

    25 0

    Ciekawe dlaczego w państwie węglem stojącym owe paliwo jest tak cholernie drogie? Mam nadzieję, że rząd i sejm PiS-owy dopłacą do wymiany kotłów wszystkożernych na te z paleniskami retortowymi i spowodują, by kwalifikowane paliwo było tańsze.

  • ~heh 2015-11-02
    14:40:29

    1 0

    Obawiam się, że akcja nic nie da. Niestety w naszym społeczeństwie zazwyczaj działa tylko metoda kija tj. 1. Zakaz sprzedaży mułów/flotów itp. 2. Kontrola FV na zakupiony opał (ilość ma odpowiadać zapotrzebowaniu). 3 W ostateczności kontrola popiołu.

  • ~werkk 2015-11-02
    15:33:44

    33 0

    Te bilbordy w 100% oczyszcza powietrze.

  • ~ 2015-11-02
    16:29:16

    0 9

    Mnie się akcja podoba. Trzeba pokazać tym wszystkim, którzy skazują nas na życie w smogu, że my się na to nie godzimy i wcześniej czy później, ale w końcu ktoś się z nich weźmie!

  • ~siwy_rybnik 2015-11-02
    16:33:13

    8 0

    Akcja dobra, niestety do IDIOTÓW to nie dotrze. Za idiotów nie uważam osób, które palą węglem (węgiel to nasze dobro narodowe). IDIOCI to Ci, którzy oprócz węgla w piecu palą wszystko co najgorsze - śmieci, plastik, gumy itd. W pierwszj kolejności należałoby pomyśleć, jak skutecznie walczyć z idiotami. Samo palenie węglem aż tak bardzo by nie szkodziło. Oczywiście same piece też należałoby kontrolować, przestarzałe piece mogą bardzo zatruwać powietrze. Na dłuższą metę takie akcje są potrzebne, trzeba w jakiś sposób docierać do ludzi, zwłaszcza, że rok 2020 coraz bliżej. Wtedy skończy się samowolka.

  • ~ 2015-11-02
    17:36:50

    11 0

    Akcja dobra? Ja rozumiem edukacja (edukacja to nie billboardy). Ja rozumiem piętnowanie palenia śmieci – tu by się przydała edukacja! Co można palić a czego nie! Nigdzie takich informacji nie ma! A te billboardy, to jest dobra akcja ale żeby wystraszyć ludzi, którzy być może chcieli do Rybnika przyjechać. Może chcieli zainwestować. Może chcieli tu przyjechać do pracy? Szkoły? Jeśli na rogatkach Miasta staną billboardy z napisem – UWAGA W RYBNIKU GROZI CI ŚMIERĆ! – bo taki jest wydźwięk „edukacyjny” tych bilbordów to, to jest jakaś dramatyczna ANTYREKLAMA dla naszego miasta. Takimi plakatami nikt nie spowoduje, że ludzie przestaną palić w piecach. Zresztą!- dlaczego mieli by przestać?!... takie plakaty utwierdzą resztę Polski w przekonaniu, że Rybnik to syf, smród i Czarnobyl! Ktoś, kto zaakceptował taką strategię jest nienormalny. Odkręcanie takiego wizerunku miasta potrwa lata i będzie kosztowało fortunę ale tak to jest, jak za strategię kampanii informacyjnej biorą się dyletanci. Co innego chcieć coś zrobić a co innego zrobić to dobrze tak, żeby nie zaszkodzić. Ta akcja to modelowy „strzał w kolano” ze strony UM (nawet jeśli to tylko patronat UM).

  • ~Maxio 2015-11-02
    17:44:43

    14 0

    A może władze Rybnika do "kija" rozważyli by "marchewkę" dla osób, właścicieli domów "NIE IDIOTÓW", a pełnych świadomości ochrony środowiska i walki z SMOGIEM! na dofinansowanie i nie tylko licząc na BOŚ.

  • ~siwy_rybnik 2015-11-02
    18:45:59

    4 0

    @duszek1307 - popieram pomysł, miasto powinno podjąć działania, które by wspomagały "NIE IDIOTÓW". Nie każdy palącym węglem jest chętny ciągle to robić. Obawiam się z tym może być ciężko, skoro UM nie potrafi podjąć jakichkolwiek działań, aby ograniczyć ruch samochodów w centrum miasta - tutaj też niestety działamy na szkodę środowiska i nie tylko.

  • ~Arteks 2015-11-02
    19:03:17

    0 4

    Po co na wjazdach do miasta? Przecież to nasi ludzie smrodzą i ewentualnie mieszkańcy okolicznych miast... O wiele więcej dobrego zrobiłyby takie akcje jakie przeprowadzają władze Radlina czyli losowe kontrole w domach z wymazami z popiołu. Na tej podstawie możnaby sprawdzić czy nie są np. palone śmieci, stara odzież, opony itd. Kiedy władze miasta wykorzystają nową ustawę antysmogową do walki z paleniem byle czego?

  • ~ariss19 2015-11-02
    19:04:40

    7 0

    to nie węgiel robi smog tylko ludzie którzy nie potrafią rozpalać w piecu i ci co palą śmieci i nic i nie grozi

  • ~Maja_1 2015-11-02
    19:22:59

    10 0

    Ani sensu ani logiki. Zero skuteczności w rzeczonym temacie, a efekt - antypromocja miasta. Bilbordy na drogach wylotowych z takim hasłem! Ręce opadają.

  • ~siwy_rybnik 2015-11-02
    19:54:10

    7 0

    Ja bym się nie przejmował tym, że to może być antypromocja miasta. Do tego nie trzeba billboardów, aby wjeżdzając do Rybnika (np. od strony Rud Raciborskich) z łatwością wyczuć, że w Rybniku zupełnie oddycha się czymś innym niż w tamtejszych stronach. Ważne, że temat działań antysmogowych w ogóle ruszył. Co do metod działania, to oczywiście można mieć wątpliwości. Ważne, że w ogóle coś się dzieje. Im bardziej temat ten będzie działał na wyobraźnię ludzi, tym większa szansa, że kolejne działania będą bardziej racjonalne oraz skuteczniejsze. Zgadzam się, powinno do tego dojść, aby sprawdzać co ludzie palą w piecach. Skoro inni mogą, to zapewne władze Rybnika z czasem wpadną na podobny pomysł. Być może władze miasta - naiwnie - wierzą, że działania informacyjne na początku pomogą. Ja mam wątpliwości co do tego, ale jestem przekonany, że wcześniej czy później, miasto zdecyduje się przeprowadzać bardziej zdecydowane działania wobec - jak ja ich określam wprost - IDIOTÓW palących w piecach czym popadnie.

  • ~imrahil 2015-11-02
    20:48:43

    0 0

    kiepski pomysł z tymi bilbordami. ludzie popatrzą i pomyślą "nie stać mnie na zmianę, poza tym i tak sąsiedzi palą, więc sam nic nie zmienię". przegapiono moment, kiedy można było zapobiec obecnej sytuacji i zakazać budowy nowych domów zasilanych węglem palonym (duszonym) w przewymiarowanym kotle. dlaczego w nowych domach instaluje się kotły na paliwa stałe? nie bardzo potrafię to zrozumieć. urzędnik tak naprawdę pod tym względem ma mentalność zwykłego obywatela. czyli "bez ognia nie ma ciepła, a na pewno taniego ciepła", "pompa ciepła jest droga i nie działa zimą", "podłogówka jest niezdrowa i parzy w stopy". te stwierdzenia są prawdziwe w przypadku starych domów, ale w nowych domach jest zupełnie inaczej. a przez tę naszą mentalność będziemy dalej instalować ogrzewanie węglowe w domach niemal zeroenergetycznych po 2021 r.

  • ~g2mk 2015-11-02
    20:56:54

    3 0

    Jak PMI ledwie 100% normy przekraczało, to nie było tak źle - co innego jakby norme o 100% przekroczyło :P # @CRIS: Może ja dziwny jestem, ale bardziej przemawia do mnie metoda marchewki (czysteogrzewanie.pl) niż kija (wyjsciesmoga.pl). Może dałoby radę przynajmniej trochę wartościowych informacji podlinkować? # Właściwie, to cała ta akcja walki ze smogiem, jest trochę SB-ckimi metodami prowadzona - przestraszyć i zachęcić do donoszenia. Jakby zamiast kolejnych średnio-sensownych dotacji do solarów, dało radę dotować dobrze zaprojektowane instalacje z buforem ciepła, to odrobinę więcej możnaby emisję zredukować.

  • ~g2mk 2015-11-02
    21:05:57

    1 0

    Nie wiem na ile to miarodajne, ale ciekawe wnioski n.t. ograniczania emisji można też wyciągnąć zaglądając na RSIP i załączając Plan miasta -> Budynki i Topografia -> Uzbrojenie -> Gaz.

  • ~imrahil 2015-11-02
    21:26:58

    0 0

    co ma gaz do smogu?

  • ~Marcin74 2015-11-03
    10:14:45

    3 0

    -q2mk – masz absolutną rację i zupełnie trafne porównanie do represyjnych metod, które jak wszyscy wiedzą (po za autorami „kampanii”) zupełnie nie działają. Są NIESKUTECZNE!!! Też mnie dziwi zupełnym brak zainteresowania ze strony UM metodami, które proponują ludzie z czysteogrzewanie.pl – a wiem, że usilnie próbują zainteresować swoimi metodami urzędników UM. czysteogrzewanie.pl zwraca uwagę na to JAK ZAOSZCZĘDZIĆ! a przy okazji mniej smrodzić. czysteogrzewanie.pl – podaje gotowe, dobrze opisane rozwiązania na swojej stronie.
    wyjsciesmoga.pl – proponuje zakazy, kary i donosicielstwo nie podając, żadnej alternatywy po za najdroższymi rozwiązaniami. Różnica wg. mnie jest taka: czysteogrzewanie.pl - są fachowcami od ogrzewania, wiedzą o czym mówią, chcą pomóc ale nie są stowarzyszeniem i nie nazywają się CRIS. wyjsciesmoga.pl – nie mają bladego pojęcia o czym mówią, ich wiedza opiera się na przeczytaniu tego co znajdą w Internecie, za to dokładnie wiedzą jak wyciągnąć dotacje i dopchać się do urzędnika, który je przyznaje. W efekcie będziemy mieć bezsensowną, nieskuteczną kampanię przygotowaną przez niekompetentnych w dziedzinie ogrzewania ludzi (wyjsciesmoga.pl) oraz sfrustrowanych fachowców z czysteogrzewanie.pl, którzy mogli by realnie rozwiązać problem ale nikt (UM) ich nie słucha.

  • ~fred1981 2015-11-03
    11:13:51

    2 0

    W samym centrum rybnika jest wiele kamienic w których są piece kaflowe. Na jedno mieszkanie wypada około 3-5 takich piecy. Jeżeli mieszkaniec takiej kamienicy rozpali ogień w co najmniej dwóch takich piecach to się proszę nie dziwić że mamy smród w rybniku chciałem dodać że w jednej kamienicy jest około 6 mieszkań. Rozwiązanie podłączenie do rybnickiej ciepłowni tylko na czyi koszt ? Mnie np nie stać żeby wywalić tysiące na coś co nie jest moje (kamienica) a wątpię też żeby właściciele takich też kamienic było na to stać.

  • ~jolaw2 2015-11-03
    14:16:06

    1 0

    Zamiast porządnych konkretnych działań to znów strata pieniędzy na bzdury.. a dajcie ludzie spokój

  • ~fuckPR 2015-11-03
    16:06:47

    0 0

    kolejna kasa wywalona w błoto zamiast dołożyć ludziom do ekologicznego ogrzewania albo przyłączyć do sieci kilka kopcących kamiennic

  • ~ 2015-11-03
    17:00:57

    1 0

    Zamiast większego dofinansowania do wymiany kotła na eco będziemy mieli bilbordy, chcę znać nazwę firmy tej agencji reklamowej która to wypuści, to może mi wiele wyjaśnić ! CO jest z tą stroną zawsze wywala gdzie indziej te komentarze, panujecie nad tym, mój wylądował przy odwołaniu prezydenta!

  • ~fred1981 2015-11-03
    19:02:17

    1 0

    Tomek_81 Ty mieszkasz chyba w blokowisku gdzie nie musisz zapie...lac po węgiel w dodatku w zime oszczędzasz i dajesz termostat na minimum czyli jak dobrze wiem na +16 stopni. Twoim pier....niem nie oczyscimy srodowiska !!!

  • ~krycha46 2015-11-14
    04:11:49

    1 0

    Smog robią samochody kursujące po Rybniku a jest ich bardzo,bardzo dużo !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Straż Miejska w Rybniku jest potrzebna?




Oddanych głosów: 768