zamknij

Wiadomości

Na Śląsku działa grupa specjalna. Czym zajmuje się SPEED?

2019-07-23, Autor: bf, źródło: Śląska Policja

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, na terenie województwa śląskiego powołana została do życia grupa SPEED. Poza mundurowymi z drogówki, w jej skład wchodzą również policjanci z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość. Jakie jest główne działanie powołanej właśnie komórki?

Reklama

19 lipca 2019 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, na terenie województwa śląskiego swoje działanie rozpoczął zespół SPEED, mający za zadanie przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach.

- Grupa liczy ponad 50 policjantów. W jej skład wchodzą stróże prawa drogówki z komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych Policji, a także stróże prawa z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość. Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość – tłumaczy podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa KWP w Katowicach.

Grupa SPEED będzie zajmowała się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, mogące być powodem różnych tragicznych zdarzeń.

- Istotne dla pracy tej grupy będzie także monitorowanie i analiza nagrań umieszczanych w internecie, obrazujących różne „pirackie wyczyny”, czy udaremnianie nielegalnych wyścigów. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami, policjanci będą mogli wytypować najbardziej niebezpieczne miejsca w całym województwie. Pomocnymi narzędziami w działaniu grupy będą monitoringi miejskie oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – dodaje policjantka.

Policjanci nowo powołanej grupy do działań będą wyjeżdżali wyposażonymi w wideorejestratory najnowszymi nieoznakowanymi radiowozami, z silnikami o mocy powyżej 200 KM.

Oceń publikację: + 1 + 56 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2019-07-23
  15:47:29

  23 70

  Mam nadzieje, że grupa SPEED nie będzie wyciągać broni do uciekających kierowców . Powyżej 200 KM zobowiązuje :)
  20 lipca: Policyjny pościg w Bielsku-Białej zakończył się tragicznie. Kierowca nie żyje. Wcześniej jego samochód ostrzelali policjanci.

 • ~auralfloat 2019-07-23
  16:09:22

  72 28

  ~adamczykhenryk, jasna sprawa, nie zatrzymujesz się do kontroli vczyli masz coś na sumieniu, policja przypuszcza, że mógł mieć coś na sumieniu czyli kulka w łeb. Prawo powinno być jak w USA, a nie takie jak teraz za pis w Polsce, promujące przestępczość.

 • ~ 2019-07-23
  16:19:46

  25 24

  ~auralfloat
  2002 r Gaszowice ul Rydułtowska ( przystanek Straż ) . Za przystankiem po prawej schowany patrol policji a po lewej młoda laska w mini z rozbudowanym układem krążeniowym wydechowym . Dziękuje Rybnickiej Policji, że zachowali zimną krew . Dostałem tylko pouczenie :)

 • ~templariusz 2019-07-23
  17:10:48

  39 16

  Za pośrednictwem mediów do grupy SPEED : albo zareagujecie albo będzie wielki wstyd w sensie powoływania takiej grupy. Wskazuję Wam cel: w powiecie rybnickim miejscowość Palowice - dokładnie na skrzyżowaniu oraz w parku obok boiska - swoje popisy samochodami a nie tylko nocami daje grupa gnojków lokalnych i przyjezdnych zakłócając ciszę nocną Mieszkańców. Nielegalne wyścigi, palenie gum, gazowanie czy hamowanie. To jest tworzenie niebezpieczeństwa. Mieszkańcy mówią że Policja nie reaguje na ich rozpaczliwe zgłaszanie o tym. Więc albo zajmiecie się tym albo ktoś inny się wkurzy naprawdę. Następne cele zależeć będą od Waszego sukcesu w tej sprawie. A podobno szanowni Policjanci nagradzani jesteście za swoje sukcesy. Więc brać się do roboty skoro tylu Was tam jest. Problem ma zniknąć.

 • ~DobryK 2019-07-23
  21:16:20

  8 21

  @auralfloat
  "policja przypuszcza, że mógł mieć coś na sumieniu czyli kulka w łeb. Prawo powinno być jak w USA, a nie takie jak teraz za pis w Polsce, promujące przestępczość."
  No to fajnie, bo policja w USA nie strzela do nikogo dopóki ten nie otworzy ognia/nie stworzy zagrożenia dla funkcjonariusza. Podczas pościgu najwyżej strzelają w opony/taranują uciekiniera a bardzo często kończy sie na tym że czekają aż uciekającemu sie znudzi ucieczka.

 • ~wojto 2019-07-23
  21:16:26

  22 15

  Taa, władza która "przykładnie" stosuje prawo, sama staje się stręczycielem zwykłego Kowalskiego. Ciekawe kiedy super szybka prokuratora rozwikła tą super trudną zagadkę wypadku naszej kochanej byłej premier? Czyżby to było trudniejsze nawet niż "zamach" w Smoleńsku?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 588