zamknij

Wiadomości

Na przejściach pojawiają się grafiki. Co to takiego?

2020-09-18, Autor: bf

Zauważyliście na przejściach dla pieszych wymalowane dziwne grafiki? To swego rodzaju apel magistratu w Rybniku, by oderwać wzrok od smartfona przed przekroczeniem jezdni.

Reklama

- Ile razy patrząc w telefon weszliście na ulicę? Przy najbardziej ruchliwych przejściach zwracamy uwagę, by oderwać wzrok od smartfona. Pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych malują dzisiaj przypominające o tym grafiki – informuje na Facebooku Urząd Miasta w Rybniku.

Jak dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, akcja ma związek z policyjnymi statystykami.

- Jest coraz więcej przypadków potrąceń pieszych na pasach, również z tego powodu, że ludzie, zamiast obserwować ulicę – wpatrują się w smartfony. Stąd malowanie oznaczeń na pasach przypominających, że nie należy tego robić – mówi Agnieszka Skupień.

Grafiki pojawią się w różnych częściach miasta, głównie tych najbardziej uczęszczanych.

Zdarzyło się Wam przejść przez ulicę z oczami wpatrzonymi w smartfon? Byliście świadkami takich sytuacji?

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~ROW1984 2020-09-18 15:20:46

  I bardzo dobrze. Moim zdanie. jeśli ktoś wpatrzony w telefon czy rowerzysta ze słuchawkami na uszach doprowadzi do wypadku, powinno to być traktowane jako umyślne spowodowanie wypadku. Może i kierowcy pojazdów silnikowych nie są idealni, ale to nie znaczy,że pieszemu czy rowerzyście wolno wszystko i nie musi zachować choć minumum zdrowego rozsądku... Ludzie, tu chodzi o wasze zdrowie i życie, i chyba nie jest ono mniej cenne niż sprawdzenie kto polubił wasz post czy sweet focie na jakimś z profili... Opamiętajcie się...

  47 2
 • ~Arteks 2020-09-18 15:36:05

  @ROW1984 - pieszemu nie wolno wszystkiego ale jeśli ma zielone światło i przechodzi na pasach (jak na załączonym zdjęciu przez ul. Łony), teoretycznie mógłby przechodzić i grać nawet w grę na smartfonie - bo w tym momencie żaden pojazd nie ma prawa przejazdu. Ja znam przypadek znajomej która została potrącona na pasach. Była rehabilitowana bardzo długo, chyba z 1,5 roku. Nie używała w tym czasie smartfonu. Kierowca przyznał się, że jej nie widział bo... odpisywał na sms. ;[

  12 44
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2020-09-18 16:46:26

  Właśnie kończę drugi browar i tam jest taki znaczek - przekreślone kluczyki i dopisek - nigdy nie jeżdżę po alkoholu - może wysprejować coś takiego przed wejściem/wyjściem do UM.

  40 4
 • ~pprywatne 2020-09-18 17:23:30

  ~Arteks - Ta twoja znajoma nie rozglądała się przed wejściem na przejście? Musiała wejść pod samochód?

  Zawsze o tym właśnie piszę, że nie można być pewien jako pieszy, że nadjeżdżający samochód się zatrzyma. Dlatego zawsze trzeba się upewnić, że nic nas nie przejedzie, a nie włazić pod jadący pojazd.

  Jak piszesz, tym razem kierowca pisał SMSa, innym razem mogą zawieść hamulce innym razem kierowca może zasłabnąć/umrzeć, więc jako pieszy zawsze należy mieć to na uwadze i nie włazić pod jadący samochód. Obojętnie czy ma się pierwszeństwo czy zielone światło!!!!!!

  34 1
 • ~pprywatne 2020-09-18 17:26:22

  ~Arteks - Zapytaj znajomej czy było warto liczyć na swoje pierwszeństwo i czy dalej włazi pod nadjeżdżające samochody.

  28 2
 • ~artefaks 2020-09-18 18:45:46

  ~Arteks. Przewrotnie parafrazując .Jeśli przechodzisz przez ulicę i masz zielone światło. To na przejściu możesz się nawet położyć. Pod warunkiem że wstaniesz i zejdziesz z przejścia przed zmianą sygnału.
  Taki jest tok Twojego rozumowania.
  Jak się zaś położysz , to zyskasz lepszą perspektywę do oglądania kominów w okolicy. Jestem pod wrażeniem

  15 2
 • ~Arteks 2020-09-18 19:08:11

  @pprywatne - dlaczego uważasz, że ofiary wypadków "włażą pod auta"? Widziałeś wczorajszy materiał z Raciborza gdzie trzy nastolatki zostały potrącone przez dostawczaka po przejściu ok. 3/4 długości pasów? One według ciebie też wlazły pod auto - czy też auto było kierowane przez ślepego kierowcę który nie ustąpił im pierwszeństwa? Na miejsce przyjechał dziennikarz TVN z ekipą i powiedział, że w trakcie robienia tego programu - zauważyli kilka razy podobną sytuację w której piesi byli zagrożeni mimo, że byli w połowie przejścia. Może nie zajarzyłeś ale... jeśli Kaczyński pozbędzie się Ziobry to zniknie ostatnia przeszkoda do zmiany przepisów broniących pieszych. Bo podobno Ziobro blokował te przepisy. Jeśli Kaczyński ujął się za zwierzakami to czy nie ujmie się za pieszymi? :D Sam podobno nie ma prawa jazdy więc nie ma interesu aby wspierać hegemonię aut które bezwzględnie tratują w Polsce pieszych na pasach. :)

  4 16
 • ~artefaks 2020-09-18 19:41:34

  ~Arteks. Świadomie wolę nie mieć racji i zatrzymać się na chwilę przed przejściem dla pieszych. By dać szansę kierowcy który zazwyczaj ustąpi mi pierszeństwa. Niż mieć rację i leżeć na urazówce ,lub na cmentarzu.

  17 1
 • ~artefaks 2020-09-18 19:53:48

  Żeby mieć świadomość wypowiedzi. Najlepiej jest poznać problem z obydwóch stron tj. z pozycji pieszego , jak i kierowcy, A tu kolega który nigdy nie siedział za kierownicą podpiera się autorytetem szeregowego posła który ma podobne doświadczenie w tym zakresie. Dlatego w ten sposób się rodzi dziadowskie państwo z prawem stanowionym przez ignorantów.

  14 0
 • ~Kwinto 2020-09-18 20:16:24

  Szczerze to problem jest spory, zauważyłem ostatnio że już nawet na rowerze ciężko przejechać przez rynek czy Sobieskiego, bo wszędzie idą tak zwani zombie zapatrzeni w ekran telefonu. Nie ma dziwne że w miastach przed przejsciami dla pieszych pojawiają się światła wtopione w jezdnię, bo niejeden nawet nie zauważy że wchodzi na jezdnię.

  8 1
 • ~artefaks 2020-09-18 20:55:09

  ~Kwinto. Płyta rynku i deptak Sobieskiego nie jest ścieżką rowerową. Jest to strefa wypoczynku i pieszych. Gdzie akurat mogą do woli nacieszyć swoimi smartfonami. Rowerzyści lawirujących wśród pieszych stanowią tu realne zagrożenie.

  6 1
 • ~pprywatne 2020-09-18 21:21:11

  ~Arteks - Przecież nastolatki mogły przepuścić dostawczaka. Nic by się im wtedy nie stało. Nie usprawiedliwiam dostawczaka, tylko stwierdzam, że chwila czekania przed przejściem nie zrujnowała by im życia lecz uchroniła od obrażeń.

  8 2
 • ~Arteks 2020-09-18 21:38:14

  @pprywatne - ale na co one miały czekać skoro jedno auto się zatrzymało, a dostawczak wyprzedzał na pasach - niezgodnie z przepisami? Gdyby to się zdarzyło komuś z twojej rodziny - też byś napisał, że "chwila czekania nie zrujnowałaby im życia"? Przecież to totalna bzdura bo w wielu przypadkach piesi czekają - wchodzą na pasy kiedy jedno auto się zatrzymuje, a po drugim pasie jakiś debil jedzie jak wariat i doprowadza do tragedii. Aaa... cieszy mnie to, że po ostatnim wypadku na Rudzkiej dzisiaj aż w dwóch miejscach widziałem patrole policyjne w tym jeden akurat zatrzymał jakiegoś wariata drogowego. :) Chciałbym takie patrole widzieć codziennie w różnych miejscach miasta. :D

  7 6
 • ~anettk 2020-09-18 21:39:14

  Uważam,że to kwestia..kultury i jednej i drugiej strony.Jako kierowca i piesza to już się człowiek naoglądał "cuda na kiju" także kierowcy zwalniajmy i puszczajmy ludzi stojących przy pasach,a piesi niech nie wchodzą jak "święte krowy" na pasy nie upewniając się czy kierowca da radę wyhamować.

  16 0
 • ~Kwinto 2020-09-18 21:43:05

  ~artefaks 2020-09-18 20:55:09
  ~Kwinto. Płyta rynku i deptak Sobieskiego nie jest ścieżką rowerową

  Nie jest też terenem tylko dla pieszych. Przez te miejsca zawsze jeżdżę powoli, ale i tak co chwilę ktoś na upartego stara się wejść pod koła.
  No sorry ale skoro się przemieszam to nie siedzę z nosem w telefonie. Jak to kiedyś mówili nie chodź z głową w chmurach.

  3 0
 • ~pprywatne 2020-09-18 22:01:06

  ~Arteks - Cały czas piszę o tym samym. TAK miały się rozejrzeć i nie wchodzić pod auto!!! Że jedno się zatrzymało, to nie znaczy że zatrzymają się inne. Taka sytuacja jest właśnie najgorsza, gdy wychodzi się zza innego pojazdu, MIAŁY SIĘ ROZEJRZEĆ mimo posiadanego pierwszeństwa.

  9 1
 • ~polk 2020-09-19 12:38:16

  ~pprywatne i zapewne dzięki tej prostej zasadzie nic Ci się nigdy na przejściu nie stało i prawdopodobnie nie stanie.
  To jest podstawowy instynkt samozachowawczy!!!
  Te dziołszki dobitnie przekonały się ile bólu kosztuje pierwszeństwo, na co im ono było?
  A wystarczyło obrócić głowę i upewnić się czy nie nadjeżdża debil.

  6 3
 • ~przykopa 2020-09-19 17:36:54

  Często mi się zdarza zwolnić przed przejściem kroku , lub udawać że idę równolegle do drogi chodnikiem. By nie wymuszać na kierowcach gwałtownego hamowania.

  6 0
 • ~Arteks 2020-09-20 11:20:04

  @pprywatne - no cóż, motokultyzm odbiera rozum i rozsądek. Dlatego tak bardzo potrzebne są zmiany w przepisach, wyrzucanie aut z centrów miast, zdecydowanie wyższe mandaty i większe odszkodowania dla poszkodowanych przez kierowców. Na szczęście to się będzie działo bo Polska nie jest jakąś wyspą w EU. @polk - mi też się nic nie stało na przejściach mimo, że jak na nie wchodzę to robię to w sposób stanowczy - to ja jestem panem tego miejsca i wymagam zatrzymanie auta. :) Jakoś auta posłusznie się zatrzymują i nie mają problemu z gorszymi hamulcami niż w krajach zachodnich gdzie od lat pieszy nawet dochodząc do pasów - ma pierwszeństwo.

  2 8
 • ~coco39 2020-09-20 14:09:45

  Powiem tak - mało zamieszczam komentarzy na tym portalu ale czytam od czasu do czasu artykuły oraz komentarze i tak na chłodno muszę powiedzieć że kolega o nicku Arteks to ma albo tak ogromną rodzinę i znajomych tyle że wszystkie plagi egipskie jego i jego bliskich/znajomych dotykają jak nie smog to auto kogoś na pasach jak w tym przypadku przejedzie itp.Nie ma artykułu który nie dotyczyłby Arteksa nie mówiąc juz o jego wszech potężnej wiedzy na różnorodne tematy.No chyba że ... ma takie " parcie na szkło" i wybujałą wyobraźnię.

  Co do tematu to szczerze powiem myślenie nie boli ani kierujących ani pieszych czy rowerzystów jest coś takiego jak ograniczone zaufanie. A czy warto udowadniać kierowcy że sie ma pierwszeństwo na pasach ?czy watro na chama włazić pod samochód ciekawe kto się będzie lepiej czuł ten w szpitalu czy ten z winą ze stuknął kogoś na pasach.

  9 2
 • ~pprywatne 2020-09-20 21:00:46

  Arteks - "to ja jestem panem tego miejsca i wymagam zatrzymanie aut"

  Żal mi Cię...

  9 0
 • ~pasażer 2020-09-20 21:41:19

  ustawa prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, czego pieszemu absolutnie nie wolno.

  Art. 14. Zabrania się:

  1) wchodzenia na jezdnię:
  a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  Arteks, na Twoim miejscu nie chwaliłbym sie publicznie łamaniem prawa

  8 1
 • ~Arteks 2020-09-20 22:08:54

  @coco39 - zamieszczasz mało komentarzy, a jeśli już zamieszczasz to składają się z ataków na kogoś z kim się nie zgadzasz. Kłania się nieznajomość netykiety portali lub zamiłowanie do hejtingu... A ciebie smog nie dotyka? No jak się pali w piecu - to się ma smród w chałupie i się nos znieczula - jasne. @pprywatne - mi ciebie żal bo... epoka motodominacji w Europie się albo kończy albo już skończyła. W Polsce ten trend dojdzie szybciej niż się spodziewasz. Pomyślałeś 5 lat temu, że będą zabraniać palić mułem i rządzić piecami jaki można, a jakiego nie można eksploatować? Ja też nie. Tak samo będzie z autami. @pasażer - a art. 13 znasz? Nie? To ci go zacytuję: "Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Pod samo auto się nie pcham, a jeśli ja jestem na przejściu w określonej odległości przed autem - to ja mam pierwszeństwo i z niego skrupulatnie korzystam. Jak widzisz - tak samo jak @pprywatne - żyję i mam się dobrze. :))) Radzę tobie się poduczyć przepisów. Ja wiem co mogę, a czego nie mogę. A te dwa przepisy 13 i 14 są najlepszym dowodem na to, że przepisy trzeba w Polsce zmienić aby obie strony miały jasność i nie było możliwości różnego ich interpretowania. Mam nadzieję, że wkrótce to pieszy będzie miał pełne pierwszeństwo w każdej okoliczności na naszych pasach. :)

  1 11
 • ~pasażer 2020-09-20 22:57:48

  Arteks
  raz piszesz"Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, a jeśli ja jestem na przejściu w określonej odległości przed autem - to ja mam pierwszeństwo i z niego skrupulatnie korzystam"
  a raz" że jak na nie wchodzę to robię to w sposób stanowczy - to ja jestem panem tego miejsca i wymagam zatrzymanie auta"
  nie widzisz sprzeczności w tym co piszesz. ?, ale to nie dziwi, skoro w każdym temacie musisz obsesyjnie pisać o mule
  a idąc Twoim tokiem myslenia, proponuje jeszcze wprowadzić pierwszeństwo pieszych przed tramwajami i pociagami na niestrzeżonym przejeździe (oczywiście obaj wiemy, że jest to niewykonalne)
  przy okazji, jeżeli ktos ma chociaż trochę instynktu samozachowawczego i wyobraźni, nie potrzebne mu są opisywane grafiki, a bezmyślnym idiotom i tak one nie pomogą

  10 0
 • ~pasażer 2020-09-20 23:05:11

  Arteks, nie bardzo rozumiem co jest tu niejasnego? pieszy na przejściu ma pierwszeństwo, ale NIE MOŻE wchodzić wprost pod nadjeżdzający pojazd ( w domyśle stwarzając zagrożenie poprzez zmuszanie kierującego do gwałtownego hamowania), dlatego radzę się poduczyć przepisów, bo pokazujesz że nie specjalnie wiesz co możesz, a czego nie, naginając interpretację prawa do swoich poglądów

  9 0
 • ~Arteks 2020-09-20 23:08:50

  @pasażer - a teraz sam nie widzisz sprzeczności w obecnych przepisach i w dwóch artykułach kodeksu - tym który ty zacytowałeś i w tym który ja zacytowałem? Ja widzę i dlatego jako pieszy i kierowca - chcę zmiany. Tak samo jak wielu innych rozsądnych ludzi i stowarzyszeń. W moim postępowaniu nie ma żadnej sprzeczności. Jeśli jestem na pasach - mam bezwzględne pierwszeństwo i ja akurat z niego korzystam, a auta muszą mi ustąpić pierwszeństwa. I to samo jako kierowca - zawsze chętnie przepuszczam pieszych. A najbardziej mi to sprawia przyjemność jeśli za mną jedzie sznur aut i muszą się zatrzymać. ;) Jeśli muł jest obsesją - to tylko tych którzy za tym świństwem tęsknią. Podałem go jako przykład. Tak jak kilka lat temu wydawało się wielu, że nie da się zakazać palić takim g. tak samo teraz wydaje się niektórym, że motodominacja będzie w Polsce trwać wiecznie - a to tylko kwestia czasu. Jeszcze pół roku temu wydawało się, że nie da się zakazać hodowli zwierząt futerkowych...

  0 9
 • ~MTWWD 2020-09-21 02:36:35

  ~Arteks Nabij se już ta klima i skończ fandzolić.

  8 0
 • ~rob78 2020-09-21 11:21:16

  @Arteks ," że jak na nie wchodzę to robię to w sposób stanowczy - to ja jestem panem tego miejsca i wymagam zatrzymanie auta. :) " Jak byś tak zrobił w Pradze to już jesteś plaskaty:) Właśnie z niej wróciłem i przejść przez pasy bez sygnalizacji to jest jakaś masakra. Myślisz, że ktoś sie tam zatrzyma, żeby pieszego przepuścić? Zapomnij. No, chyba, że trafisz na jakiegoś Niemca, pepik żaden. A i jeszcze co mnie zaskoczyło, multum aut w ścisłym centrum, a 50% to wielkie suvy z silnikami V8. Tam sie motokultyzm dobrze rozwija.Poza tym Praga piękna:)

  6 0
 • ~pasażer 2020-09-21 15:39:06

  to taki kozak, który włazi tylko pod samochody, bo chce się dowartościować "walką z motodominacją", co ciekawe z powodów ideologicznych nie wejdzie przed autobus, że o tramwaju w Katowicach nie wspomnę
  a wpis "jako kierowca - zawsze chętnie przepuszczam pieszych. A najbardziej mi to sprawia przyjemność jeśli za mną jedzie sznur aut i muszą się zatrzymać. " wskazuje jasno, że motywacjektórymi się w życiu kieruje (i zaśmieca nimi portal) nadają się tylko do konsultacji psychiatrycznej

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1009