zamknij

Wiadomości

Na naszych drogach jeżdżą kolejne nowoczesne autobusy. Zobaczcie, jak wyglądają

2015-09-01, Autor: bf
Wczoraj (31 sierpnia) odbyła się prezentacja nowych autobusów, które od dzisiaj rozpoczynają obsługę linii organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego. Niskopodłogowe pojazdy są w pełni klimatyzowane i spełniają ekologiczne normy EURO 6.

Reklama

Nowoczesne niskopodłogowe autobusy marki SOR NB 12 są napędzane silnikami diesla, spełniającymi najwyższe ekologiczne normy. Pojazdy zakupił przewoźnik PPHU Kłosok – Andrzej Kłosok, w ramach przetargu nieograniczonego. - 3-4 lata temu dostaliśmy samochód testowy od firmy SOR, który przez dwa miesiące spisywał się bardzo dobrze zarówno pod względem awaryjności jak i ekonomiki – powiedział Andrzej Kłosok. Dlatego też właściciel firmy zdecydował się na zakup 6 autobusów, które wyjadą na rybnickie drogi już dzisiaj, czyli 1 września.

Z kolei od 1 października zobaczymy 4 samochody przegubowe i 7 autobusów tego samego typu, co te nowo zakupione. - Pojazdy są ekologiczne, spełniają normy EURO 6, są też 4-drzwiowe, dzięki czemu powinna być szybsza wymiana pasażerów. Oczywiście posiadają klimatyzację, więc będą sobie radziły w takich upałach jak teraz – dodał Jan Cerny, dyrektor wykonawczy firmy SOR w Polsce.

Koszt jednego takie autobusu jak na zdjęciach wynosi od 800 do 850 tys złotych.

>>Zobaczcie, jak wyglądają nowe autobusy, które jeżdżą już po naszych drogach<<

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~mati1313 2015-09-01 08:59:55

  Ładny i ekologiczny autobus. EURO6 taką spełniającą normą edycji spalin nie każde miasto może się poszczycić. Trudny żywot czeka ten nowy autobusik, który będzie woził dzisiejszą młodzież ze wsi do miasta i spowrotem. Wiemy jak wyglądają takie autobusy po krótkim czasie. Ale norma EURO6 to krok w ekologie. Szkoda tylko, że jedynie prywatnego przewoznika obchodzą losy zdrowia mieszkańców. Zbliża się nieubłagalnie sezon grzewczy w Rybniku i sielanka się skończy, a zacznie gehena jak co roku. Palone SMIECI I MUŁ popłyną pełnymi garściamy kominami usmolonych domków a wśród tego smogu dzielnie będzie tyrał dzielny autobus spełniający normę EURO6.

  23 0
 • ~exx 2015-09-01 09:39:24

  Niestety świadomość,zwłaszcza ryli jest pod tym względem tragiczna.A już tłumaczenie ,że latem nie ma jak ogrzać wody to nóż się otwiera.Do tego wymiana deputatu na flot i palenie tym syfem .Ja piszę od dawna ,że powinen być zakaz palenia latem i koniec.Śląsk nie jest taki biedny żeby ludzi nie było stać na podgrzewacze .A tak mielibyśmy chociaż 5 miesiecy w roku czystrze powietrze.

  14 0
 • ~Arteks 2015-09-01 10:26:25

  Pod kątem taboru sytuacja ciągle ulega poprawie. Z tym to nie jest nic niezwykłego. Po prostu co jakiś czas trzeba zastąpić stary tabor nowym. W Rybniku wycofano Ikarusy wcześniej niż w miastach GOP, pozbyliśmy się też Karos, a teraz pewnie znikną z naszych ulic ostatnie Jelcze. Ale aby przyciągnąć ludzi do komunikacji miejskiej nie wystarczy tylko nowy tabor bo co z niego jak w weekendy autobusy stoją w bazach - zamiast wozić ludzi na imprezy czy w miejsca rekreacji. Co z tego że autobusy są nowe jak zamiast wozić ludzi do miejsc które skupiają zakłady przemysłowe - jeżdżą do dworca KM do którego poza uczniami szkoły nikt nie chce jeździć. 19 lat kierowania ZTZ przez Bergera można uznać za okres niewykorzystany. Obsługa pasażerów, wygoda podróżowania, wyposażenie przystanków i autobusów - jest na dobrym poziomie. Częstotliwości kursowania, układ linii i ilość przystanków - kompletnie niedopasowana do współczesnego miasta. Ponieważ z autobusów nie da się za bardzo w Rybniku korzystać - większość jeździ po mieście autami. Efekty są wszystkim znane, a ZTZ ma budżet roczny wynoszący 28 mln zł i nikt tej instytucji za nic nie rozlicza, ani nic od niej nie wymaga. ZTZ nie musi się z niczego tłumaczyć i jest rządzony przez emeryta i jego zięcia... ;) A dla Kłosoka szacun! Nie dość że dba o czystość autobusów to jeszcze zainwestował w wieżowiec w centrum miasta. Życzę mu aby na tym zarobił. Miasto na pewno na tym zyskało wizualnie.

  1 0
 • ~goliat 2015-09-01 10:26:56

  exx, nie narzekaj tylko przesiądź się na rower i bądź bardziej eco, poczytaj ile procent powietrza jest zanieczyszczane przez spaliny samochodowe. dowiesz się też że palisz w piecu 5 miesięcy a samochodem jeździsz na okrągło 12 miesięcy, po za tym w Rybniku ubywa mieszkańców a przybywa rejestrowanych samochodów. A co do ryli, mają tyle forsy że co drugi ma solary a co 4 pompę ciepła na gorącą wodę, wychodzi na to , że bardzo im tego zazdrościsz pisząc takie bzdety.

  0 4
 • ~Arteks 2015-09-01 10:33:48

  @goliat @exx @mati1313 - gdyby w Rybniku 10-15 lat temu zaczęto wprowadzać zasady zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego transportu, dałoby się zmniejszyć pewne negatywne skutki jakie teraz ponosimy zarówno jeśli chodzi o powietrze, urbanistykę jak i korki. Ale zawsze można próbować naprawiać błędy. Niestety w dziedzinie komunikacji nowe władze miasta nie robią kompletnie NIC aby zmienić niekorzystne proporcje ruchu w naszym mieście które przez lata upriorytetowiły transport indywidualny zamiast zbiorowego. A co do powietrza to czekamy na ustawę parlamentarną która ma dać większe możliwości samorządom odnośnie palenisk i palenia odpowiednich paliw. Możliwe że już tej zimy nie będzie wolno palić mułem.

  1 3
 • ~___ 2015-09-01 11:17:58

  jak to nie zrobiono nic, wprowadzono inowacyjną w skali kraju e-kartę i tablice na przystankach, co dało powody do chwalenia się przez władze na prawo i lewo,że Rybnik znowu jest w czołówce, a zapomniano, że komunikacja miejska ma służyć szybkiemu i sprawnemu i taniemu przewozowi mieszkańców, co z tego,że pozbyliśmy się Ikarusów - to nie jest do końca wyznacznikiem nowoczesności, bo w Warszawie te Ikarusy wtedy zmodernizowano, poprzez wymianę wnętrza i zespołów napędowych na współczesne, a skupiono się na zwiększeniu ilości przewozów, nie wycofano biletów jednorazowych jak u nas, ale zwiększono atrakcyjość taryf poprzez wprowadzenie biletów godzinowych, dobowych, tygodniowych ważnych od pierwszego skasowania, dodatkowo bilety te umożliwiają też przejazd metrem, pociągami SKM i Kolei Mazowieckich, a u nas ? nie chcę się rozpisywać o całkowitym olaniu tematu dróg rowerowych jako elementu komunikacyjnego, dlaczego nie zbudowano pasów dla rowerów przy wielkich remontach Wodzisławskiej, Żorskiej Wielopolskiej Góreckiego, wiem poprzedni prezydent nie jeździł rowerem...

  7 0
 • ~Arteks 2015-09-01 12:17:48

  @____ - e-karta nie była złym pomysłem tylko, że ZTZ i władze Rybnika wykorzystały jej możliwości w 10% czyli typowy przykład czegoś o ogromnym potencjale, którym po prostu nie umiano się posługiwać. Monitoring w autobusach, tablice elektroniczne we wnętrzach, poprawa estetyki tablic przystankowych, tablice elektroniczne na przystankach powiązane z gprs to bardzo dobre rzeczy. Tylko o jednym w tym wszystkim zapomniano... Komunikacja miejska nie jest dla gadżetów tylko powinna służyć sprawnemu poruszaniu się po mieście i być alternatywą dla ruchu indywidualnego. Jeśli ekipa Bergera przez 19 lat nie potrafiła tego zrozumieć - trudno mieć nadzieję aby ci sami ludzie coś w tym kierunku zdziałali. Kierownictwo ZTZ powinien objąć ktoś z taką wizją jak Fiałkowski ma wizję dotyczącą rowerów. Jest jeszcze druga opcja - powierzenie zmian w układzie linii i rozkładów w naszym mieście specjalistycznym firmom. W każdym razie zauważcie że nawet Koleje Śląskie wprowadziły w miarę cykliczne rozkłady jazdy - mimo szeregowi remontów na kolei, linii jednotorowych i braku taboru. A ZTZ twierdzi, że rozkłady cykliczne to nie jest dobre rozwiązanie... Każdy kto był w systemie gdzie obowiązują rozkłady cykliczne wie, że z takiej komunikacji po prostu chętniej się korzysta.

  0 7
 • ~GieKSa2 2015-09-01 15:58:42

  arteks:" e-karta - czyli typowy przykład czegoś , którym po prostu nie umiano się posługiwać."...koleś zaczynać powoli obrażać rybniczan(których ja nigdy nie obrażałem-no oprócz ciebie- jak mi to przypisywałeś), ale cóż dają znać twoje fobie, powakacyjne fobie???

  10 0
 • ~Arteks 2015-09-01 18:22:00

  @GieKSa1 - jesteś niestety ciągle nieprzygotowany do dyskusji... Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem, a potem jeszcze raz i jeszcze raz... Może zrozumiesz, że to nie Rybniczanie nie potrafią się obsługiwać e-kartą bo u nas terminale muszą obsługiwać nawet 90-letnie babcie które jadą do kościoła raz na tydzień... Problem w tym, że e-karta to system dający gigantyczne możliwości ale niestety zupełnie niewykorzystany przez ZTZ. MZK wprowadza go 10 lat za Rybnikiem i śmiem twierdzić, że też będzie niewykorzystany... Ps. Wariat mający fobie zarzuca je innym - typowe zjawisko w psychiatrii gdzie chore osoby zawsze widzą chorobę u kogoś innego, nigdy u siebie. ;)

  0 7
 • ~exx 2015-09-01 18:24:21

  ~goliat Jakie "palisz 5 miesięcy ? Co ty oczu nie masz albo katar sienny ? Mieszkam w domku i latem nie pale,nie jestem górnikiem i nie mam deputatu,zarabiam mniej niż srednia krajowa i stać mnie na grzanie prądem.W mojej dzielnicy caly rok palą w piecach,fakt ,żę latem mniej ale po południu grzeją wode i wystarczy ,że mi tego smrodu naleci do sypialni to niechciałbyś słyszeć co sądze o tych bezmózgach.Jeden taki mundry inaczej ma solary i wyobraz sobie ,że pewnego ciepłego dnia (28st) zaczął palić smieci ! ! !Po interwencju straży miejskiej już sie to nie powtórzyło.A solary to bym w takiej ofercie jaka jest proponowana w życiu nie przyjął bo umiem liczyć.Tak że nie wiem na jakiej półkuli mieszkasz ,ale chyba nie na tej odpowiedzialnej za myślenie.

  3 0
 • ~GieKSa2 2015-09-01 18:56:20

  arteks: gdybyś ty był choć w "ćwiercinie" tak inteligentny jak jest każdy rybniczanin( aha przemądrzalcze rybniczanin piszemy przez r, a nie R), to byś zauważył, że wyrwałem pasujący mi fragment z twojej wypociny! Poza tym, to miasto Rybnik każe płacić za przejazdy seniorom po ukończeniu 75. roku życia???Wszak to ty napisałeś: " terminale muszą obsługiwać nawet 90-letnie babcie"

  5 0
 • ~Arteks 2015-09-01 20:25:31

  @GieKSa1 - gdybyś mieszkał w Rybniku to byś wiedział, że osoby starsze które jeżdżą bezpłatnie autobusami - też muszą używać e-karty. Gdybyś ty był chociaż w ćwiercinie inteligentniejszy niż jesteś to byś swoje kompleksy antyrybnickie lepiej potrafił ukryć. Niestety od chyba 2-go czy 3-go twojego wpisu wiem, że z Rybnikiem nie masz nic wspólnego, a twoja aktywność na tym forum jest dowodem, że Rybnik nie pozwala ani na moment o sobie zapomnąć w twoim mózgu - i tak ma być. :P Czy coś poprawiłeś dzięki swoim hejtom i trollingowi w swojej dziurze?

  0 6
 • ~GieKSa2 2015-09-01 21:16:15

  arteks a co poprawiać(mając ochłapy złotówkowe) w mojej "dziurze", jeśli większość społecznych pieniędzy zabiera tzw. centrum!!! Na deptaki z rynsztokiem , na fontanny, na gówniane ścieżki rowerowe, na wielkobudżetowe) koncerty dla obcych....itp

  5 0
 • ~goliat 2015-09-01 21:19:54

  exx jeśli interwencja straży pomogła to uprzejmie donieś na całą dzielnicę i sprawa się zakończy, zamiast się pieklić nad klawiaturą, ja też nie mam skrupułów i dzwonie i teraz jest ok. A tak na marginesie nie piszemy MUNDRY albo jak chciałeś napisać MONDRY tylko MĄDRY, taka mała tam moja dygresja :-) więc przeproś sąsiada bo może jest mądrzejszy !

  2 0
 • ~Arteks 2015-09-01 22:18:18

  @GieKSa1 - z perspektywy mieszkańca Jastrzębia, Żor czy Wodzisławia faktycznie rybnickie koncerty gwiazd, deptaki, fontanny mogą budzić zazdrość lub podziw... Ścieżki rowerowe na razie na Mikołowskiej czy Rudzkiej już mogą budzić wrażenie ale najlepsze przed nami. Jeśli Rybnik zrealizuje to co chcą zrobić Student z Fiałkowskim i innymi ekspertami to będzie to najbardziej profesjonalne miasto jeśli chodzi o rowery na Śląsku. Myślę że Rybnik jednak prawie w każdej dziedzinie ciągle zaskakuje. Od grudnia zapowiadają się rewelacyjne zmiany w rozkładach jazdy pociągów i sporo międzynarodowych i dalekobieżnych przybędzie. Konkursy architektoniczne i świetny projekt sali koncertowej koło bazyliki to kolejne novum jak na nasz subregion. Rybnik zawsze był w przodzie i tak już zostanie. :)

  0 9
 • ~GieKSa2 2015-09-02 07:51:17

  arteks, ale z "perspektywy" mieszkańca Zamysłowa...wygląda to już trochę inaczej

  4 0
 • ~___ 2015-09-02 12:00:51

  niestety, nie tylko Zamysłowa

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3908