zamknij

Wiadomości

Na lodowisku już się nie poślizgamy. Brakuje zadaszenia

2020-02-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ci, którzy nie zdążyli wybrać się na lodowisko w Rybniku już tego nie zrobią. Ślizgawka została przedwcześnie zamknięta z powodu warunków atmosferycznych. MOSiR od lat stara się o zadaszenie, ale bezskutecznie.

Reklama

Parafrazując klasyka – jaka jest pogoda, każdy widzi. Mamy do czynienia raczej z aurą jesienno-wiosenną niż srogą zimą ze śniegiem i mrozem.

Z tego powodu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku musiał przedwcześnie zakończyć sezon na lodowisku.

- W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi i prognozami pogody, które nie sprzyjają sympatykom łyżwiarstwa, sezon na rybnickim lodowisku dobiegł końca – czytamy w komunikacie z 25 lutego.

Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u dodaje, że to było jedyne wyjście w tej sytuacji.

- Prognozy na kolejne dni nie dawały nam gwarancji na to, że uda się utrzymać lodowisko. Z ekonomicznego punktu widzenia było to nieuzasadnione. De facto i tak skończylibyśmy sezon z początkiem marca – mówi.

Przypomnijmy, że ślizgawka przy kąpielisku Ruda została uruchomiona 29 grudnia 2019 roku. Nie oznacza to, że działała każdego dnia. Z powodu niekorzystnych warunków musiała być zamykana:

- od 9 do 14 stycznia;
- 31 stycznia – 6 lutego;
- 11 – 13 lutego;
- 17 – 20 lutego.

Po zsumowaniu wynika, że lodowisko było zamknięte przez pół miesiąca. Tu jak bumerang powróca znów kwestia zadaszenia obiektu, które poprawiłoby komfort amatorów zimowych szaleństw. Piszą o tym zresztą sami internauci. Pod postem MOSiR-u o zamknięciu lodowiska pojawiły się takie komentarze:

- Może dałoby się porównać ilość korzystających, koszty, zarobki... Wiadomo że nie będzie dużych pieniędzy, ale jeśli przynajmniej blisko zwrotu kosztów to chyba warto pomyśleć o hali namiotowej.... A tak to mamy lekko zamrożone jeziorko i kasa leci w powietrze

 

- Jedyne lodowisko na którym się nie da jeździć przy ujemnych temperaturach. Szkoda naszych podatków na coś takiego. Patrząc na klimat bez hali, namiotu to nie ma to sensu.

 

- Namiot, namiot i jeszcze raz namiot ! Zapraszam do Żor zobaczyć jak to powinno wyglądać. Zimy będą coraz cieplejsze bez śniegu więc to jest jedyna atrakcja na okres zimowy dla dzieci i młodzieży...

Rafał Tymusz zdaje sobie sprawę z problemu. Jak przekonuje, od kilku lat stara się zdobyć od miasta pieniądze na zadaszenie.

- Za każdym razem dowiadujemy się, że nie wystarcza środków inwestycyjnych. Tak było i tym razem. Wiemy, jaka jest obecna sytuacja ekonomiczna miasta. Będziemy nadal próbowali zdobyć środki na ten cel. Wszyscy mamy świadomość, że dzięki zadaszeniu działanie tego lodowiska wydłuży się – tłumaczy dyrektor MOSiR-u.

Jak szacuje nasz rozmówca, budowa zadaszenia nad lodowiskiem to koszt od pół miliona do 700 tys. złotych.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~majster86 2020-02-27 12:23:06

  Ale że jak w Żorach jest zadaszone lodowisko? to w tych Żorach o których niejaki arteks pisze że tam nic nie ma? Ptaki latają do góry nogami bo nie ma na co sr...ć? A w takiej metropolii Rybnickiej ( jak twierdzi naczelny komentator )się nie da?

  Swoją drogą lepiej żeby dali sobie siana z utrzymaniem takiego lodowiska już lepiej by było gdyby miasto zapewniło specjalny autobus za symboliczne pieniądze z pod Rudy na lodowisko do Pszowa ( tam i z powrotem) może wyjdzie taniej niż utrzymanie takiego bubla.

  45 7
 • ~lok 2020-02-27 15:04:19

  klimat już chyba nie pozwoli na otwarte lodowiska raczej na całoroczne kopanie w nogę czy rower (no ale smog nie daje za wygraną) a czy zadaszać ma sens? wątpię by było to ekonomicznie zasadne

  10 6
 • ~Arteks 2020-02-27 19:30:38

  @majster86 - może tobie to imponuje. Dla większości rybniczan byłyby to źle wydane pieniądze. Albo robić coś porządnie czyli wybudować kryte profesjonalne lodowisko - albo dać sobie spokój czy to ze zwykłą czy też zadaszoną ślizgawką. Tak jak pisze @lok - przy aktualnych zimach, to bezsensowne "atrakcje". Gdzie użyłem nazwy "metropolii rybnickiej"? Jak już to aglomeracja rybnicka czy ROW. Rybnik współfinansuje autobus do Pszowa - linia #10. Widać, że jesteś spoza Rybnika - skoro nie wiesz takich rzeczy.

  3 13
 • ~Sebastian Ryszka 2020-02-27 20:42:01

  Rybnik miasto PO-KO kto by dołożył ,na tą inwestycje .Pis wykłada pieniądze ,a PO-KO się chwali co zrobiło dla miasta .Koniec ,jak Rybnik chce być opozycją ,to niech sami szukają środków .Był bym u sterów ,to nie dosyć ,że bym nie dał ,to postarał bym się ,aby zweryfikować poprzednie dopłaty ,czy aby nie doszło do przywłaszczeń ,czy korupcji w przetargach

  4 6
 • ~Agata Estera Albińska 2020-02-28 11:46:15

  To dlaczego nie wybudujecie takiej hali jak w Jastrzębiu nie ma problemu czy ciepło czy deszcz lodowisko caly rok.. Zamiast budować durne ścieżki rowerowe ktore utrudniają ruch i tak nikt po nich noe jeździ

  4 1
 • ~Społeczny Rybnik 2020-12-15 10:58:33

  Nie podoba mi się forma, w jakiej Prezydent oznajmia mieszkańcom co chwila o nowych oszczędnościach. Uważam, że jest to lekceważenie mieszksńców.
  Na stronie UM Rybnik nie znajduję żadnych uzasadnień takiego stanu rzeczy.
  Nie podoba mi się taka formuła samorządu.

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 825