zamknij

Organizacje pozarządowe

Na Kampusie dowiesz się, jak pozyskać środki z Unii Europejskiej

2013-03-13, Autor: 
Już wkrótce mieszkańcy miasta będą mogli poznać sposoby pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.

Reklama

Spotkanie pt. „Jak pozyskać środki z Unii Europejskiej?” to szansa na poznanie drogi od złożenia wniosku aż do rozliczenia projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej. Rady i wskazówki dotyczące finansowania i rozliczania projektów przekaże rybniczanom Piotr Masłowski, dyrektor zarządzający Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.

Organizatorem spotkania jest Koło Inicjatyw Studenckich.

Spotkanie odbędzie się w środę, 27 marca, o godzinie 13:30, w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wstęp bezpłatny!

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
  • ~ 2013-03-14
    09:01:24

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  • ~tressilian 2013-03-15
    11:36:04

    0 0

    Czy nie lepiej napisać: na kampusie dowiesz się, jak pozyskać środki z cudzych podatków? Przecież to nie są żadne środki unijne, tylko środki, które pochodzą m.in. z podatków mojej firmy.. Co miesiąc płacę 5500zł podatków, po to, aby powstawały durne programy, które nic nie dadzą społeczeństwu poza zmarnowaniem czasu tego społeczeństwa.

  • ~Afordancja 2013-03-15
    11:49:30

    0 0

    @~tressilian tak to były Twoje podatki, teraz już nie są Twoją własnością, równie dobrze możesz zamiast pisać Twoje podatki, to że to są moje(klienta) pieniądze które u Ciebie wydałem, a nie żadne Twoje podatki..

  • ~jedrek_1_1 2013-03-15
    14:14:16

    0 0

    a może dowiesz się jak skorzystać z podatków Niemca albo Holendra. Polska zdecydowanie więcej wyjmuje z tego wora niż do niego wkłada. Z tego co widzę to to ma być o przepływach finansowych - finansowanie, rozliczanie. Czy ja nie rozumiem?

  • ~tressilian 2013-03-15
    16:36:47

    0 0

    ~Afordancja Jak to nie są moje podatki? Jeśli kupię coś u Ciebie, to w zamian coś mam - np. usługę albo cukierki. To jest marnotrastwo.
    ~jedrek_1_1 To akurat nieprawda. Już kiedyś pokazywałem dlaczego jest tak, że dajemy więcej pieniędzy niż otrzymujemy. Polska na funduszach europejskich traci. Zatrudnienie 100000 urzędników do tej roboty jest najlepszym przykładem. Na tych urzędników nie dostajemy kasy z UE. Połowa dofinansowania musi pójść z Polski, więc co najmniej połowa tych kosztów idzie z naszych podatków. Co roku do budżetu UE wpłacamy wyższe składki. Ogólnie dla Polski taniej byłoby zrezygnować ze środków UE, zwolnić 100000urzędników, którzy się tym zajmują i zacząć robić przykładowe drogi z pominięciem UE. Już nie mówię o tym, że te drogi stają się droższe choćby przez miliony dokumentacji, które trzeba robić dla urzędasów z UE.. Jeśli Ciebie nie denerwuje marnotrawienie pieniędzy, to daj je mnie. Ja je przejem :)

  • ~tressilian 2013-03-15
    16:41:54

    0 0

    Tutaj możesz poczytać ogólnie o funduszach: http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o-unii-europejskiej/krytyka-dotacji-z-UE/ Moim zdaniem to jest jawna niesprawiedliwość społeczna.

  • ~Afordancja 2013-03-15
    16:58:08

    0 0

    @~tressilian to czy to jest sprawiedliwe(i to, że w 90% to marnotrawstwo, przykładowo dotacje dla rolników) czy nie to inna historia i się z tym zgadzam. Jednak jak napisałem to już nie są Twoje podatki, to już są środki europejskie wcześniej były polskie(patrząc na to, że jesteśmy beneficjentem, to w największym procencie niemieckie). I nie jest prawdą, że wkład własny wynosi 50% tylko od 15%-50% (w przypadku dotacji dla bezrobotnych nie ma wkładu). A liczenie wkładu własnego do kosztów jest już absurdem. To tak jak bym powiedział. Kup sobie dom(cokolwiek) a ja dołożę Ci 40 procent, a Ty powiesz, hola hola, nie opłaca mi się, bo dostane 40, a wydać muszę 60, jestem na minus 20...trochę słabe to liczenie. Ale zgadzam się, że (aby nie przesadzić) tak w 70% to zmarnowane pieniądze, znam też parę przypadków pozytywnych, nawet przykład dofinansowania z UP gdzie dzięki tym pieniądzom (nie dużym, ale jednak) ludzie założyli działalność i wiedzie im się powiedział bym ponad przeciętnie..

  • ~tressilian 2013-03-16
    08:18:13

    0 0

    Na dzień dobry - nigdzie nie uprawiałem takiej matematyki o jakiej piszesz, więc nie musisz mi tego tłumaczyć ;) A żeby było śmiesznie, to akurat "pieniądze z UP" akurat nie są z UE, tylko też z naszych podatków. To czy to jest takie dobre, czy nie, to druga rzecz. Twoi znajomi dostali pieniądze, które pochodziły z podatków innych firm. Teraz mamy absurdalną sytuację, że firma produkująca papier dofinansowała powstanie firmy konkurencyjnej firmy produkującej papier - została zmuszona, aby dofinansować swego konkurenta. Moim zdaniem, kolejny raz, jest to jawna niesprawiedliwość. A z tymi środkami, to wkład wkłasny wynosi od 15 do 75%. Gdybym miał szacować, to 80% z tego jest zmarnowanych. Marnujemy więc podwójnie - raz na urzędników zatrudnionych do administracji, drugi raz na głupie projekty.

  • ~Ambasada2000 2013-03-16
    08:56:03

    0 0

    Jak twierdzisz, że są głupie projekty - to najwyższy czas coś wymyśleć a nie marudzić na forum.
    Po za tym gdyby nie unijne projekty to wielu wydarzeń, miejsc, kursów itp itd by nie było.

  • ~Lateks 2013-03-16
    10:47:44

    0 0

    ~tressilian całkowicie się z tym zgadzam, tak naprawdę na tej całej UE to zarabiają banki. One udzielają kredytów na realizację projektów. Projekt zrealizowany rozliczony to potem się spłaca kredyt. Niestety większość ludzi patrzy na to tylko przez pryzmat tego że przed wstąpieniem do UE to UE dawała pieniądze, nikt się nie zastanawiał jak to w gruncie rzeczy funkcjonuje. Dobry przykład to kanalizacja w Rybniku. Super sprawa wszystko ładnie pięknie -> przez najbliższe 50 lat by tego nie dało rady zbudować gdyby nie UE. Ale o tym że woda i kanalizacja w Rybniku kosztuje najwięcej w kraju to mało kto mówi. Ciekawe ile z zysku PWiK idzie na spłatę kredytów?

  • ~auralfloat 2013-03-16
    20:47:19

    0 0

    ~tressilian, naturalnie środki unijne, to są środki redystrybuowane, pochodzące z pieniędzy podatników. Faktem jednak jest, że państwa Europy wschodniej są głównymi beneficjentami środków unijnych, więc możesz spać spokojnie - twoje podatki idą na coś innego. Zresztą, co to za wątpliwość? Myślałeś, że te pieniądze pochodzą z księżyca? Jeżeli ci nie pasuje płacenie podatków to przeprowadź się do Somalii. Śmieszy mnie, kiedy ktoś mówi, że Polska więcej płaci niż dostaje. To jest totalna bzdura, a a propos urzędników unijnych, to otwórz oczy. Polscy urzędujący w Brukseli dostają ogromne wypłaty (z podatków krajów starej UE), na prowadzenie biura i inne pierdoły, często zatrudniają sobie po kilku doradców, którzy w życiu nie byli w Belgii (chyba, że na robotach sezonowych). A pieniądze z PUPów to są pieniądze unijne, ale rozdysponowywane przez lokalne urzędy miast.

  • ~tressilian 2013-03-17
    19:32:25

    0 0

    Ale ja mam oczy otwarte i wiem, że płacimy więcej niż dostajemy. Tak jak mówię na obsługę tych środków plłacimy prawie połowę tego co dostajemy, druga połowa to nasza składka członkowska. Na 80mld, które dostajemy z UE aż 40mld jest z Polski (w perspektywie 2014-2020). Przecież to da się sprawdzić.. Ilość urzędników ds. unijnych też się da sprawdzić. No bez jaj - zróbcie to dla mnie i sprawdźcie fakty. Dopłacamy do środków unijnych bezpośrednio i pośrednio - np. wdrażając różne prawa unijne. A jeszcze tylko czekać aż nas okradną tak jak Cypr. Unia Europejska jest już niewypłacalna. Socjalizm / interwencjonizm jak zwykle nie dał rady..

  • ~myk 2013-03-18
    22:58:24

    0 0

    @tressilian, takie myślenie jak Twoje i Cukiernika zakłada, że bez unii będzie lepiej w takim kraju jak Polska? Naprawdę, wybudowalibyśmy na przykład JAKIEKOLWIEK autostrady? Skoro przed 2004 rokiem powstało ich tyle co kot napłakał. Dalej - spytaj jakiegoś rolnika, masz z nimi wiele wspólnego, bo oni też najgorliwiej sprzeciwiali się unii - a całkiem sporo z niej wysysają teraz. Polska nawet obliczając Twoje durne przykłady dostaje jednak "odrobinę" więcej niż wkłada. Nawet niekiedy powstaje problem, aby to wydać na czas - oczywiście ze względów proceduralnych. Urzędnicy i ta cała pasożytnicza otoczka to tylko mniejsze zło. Nie chciałbym, doprawdy, widzieć tego kraju bez rzeki pieniędzy płynącej z podatków "biednych i uciśnionych" przedsiębiorców sytego zachodu ;-) A Ty, skoro płacisz takie podatki, to chyba zysk masz jeszcze wyższy co? Ale zachciewa się coraz więcej i więcej, co? Wiesz, ja też mógłbym ponarzekać tutaj, bo to państwo jest mocno chore w większości aspektów - ale do głowy by mi nie przyszło wypisywać takich bzdur jak Ty. Problemem Polski jako społeczeństwa są własnie tacy ludzie jak Ty, którzy radzą sobie z własnym biznesem, tworzą coś i napędzają gospodarkę - ale są tak podatni na szemraną propagandę i spiskowe teorie, że aż żal...

  • ~tressilian 2013-03-19
    00:11:23

    0 0

    ~myk Nie, nie wybudowaliśmy. To nie zmienia faktu, że to nie dzięki Unii je wybudwaliśmy, ponieważ jak już kilka razy o tym pisałem środki unijne kosztują nas więcej niż ich otrzymujemy. To że gospodarka się rozwinęła nie ma nic wspólnego ze środkami z UE, a raczej z otwartym rynkiem. Niestety, drogi Myku, myślałem kiedyś tak, jak Ty, ale w pewnym momecie zaczęło mnie przerażać to, co widzę. Właśnie okradziono Cypr, bo jest w UE. Co roku okradane są Niemcy (przez mechanizmy dystrybucji "zysków" EBC). Ja wiem, że Wy będziecie uważać, że ludziom dzieje się krzywda albo że UE jest słusznym rozwiązaniem, natomiast kapitalizm jest "bee". Chcę tylko, abyście coś przemyśleli. W kraju kapitalistycznym nikt nie jest wspierany przez państwo. W kraju etatystycznym / socjalistycznym różne branże są wspierane przez państwo, np. dlatego, że zatrudniają wielu pracowników. I tak np. banki cypryjskie nie mogą upaść, więc się je wspiera okradając obywateli. Tak więc zakazano termometrów rtęciowych, a nakazano żaróki rtęciowe.. Dofinansowywane są solary, więc lobbyści pomp cieplych (takich gruntowych) też chcieli dofinansowanie. Oczywiście wszystko idzie z podatków. WASZE PODATKI, WASZE PIENIĄDZE idą do kieszeni bogatych korporacji: Viessmann, GM, Volksvagen, Siemens.. Moglibyście pomyśleć - przynajmniej dają pracę! A tu psikus - 3/4 Polaków zatrudnionych jest u takich maluczkich jak ja.. Z moich i Waszych podatków te wielkie koncerny są silne - redystrybucja środków z dołu do góry

  • ~tressilian 2013-03-19
    00:17:16

    0 0

    Chciałbym, abyście mocno się zastanowili nad ideą wolności osobistej i gospodarczej. Mam nadzieję, że w końcu dojdziecie do jedynego słusznego wniosku - to redystrybucja niszczy gospodarki, a nie wolny rynek. Odnośnie rolników, to cóż.. Kto by się nie cieszył, że dostaje 30mld z UE i 30mld ze skarbu państwa (lata 2014-2020; nie wszystkie pieniądze z dopłat bezpośrednich są z UE - powinniście o tym wiedzieć, że na to też płacicie). Dopłacamy do rolników a jednocześnie płacimy już więcej za: jajka (o 200% więcej niż przed akcesją), za mleko (100 - 200% więcej), za chleb (pszenicę).. Oczywiście, że rolnicy się cieszą - jakbym ja zaczął zarabiać 4x więcej niż wynika z inflacji, to byłbym najszczęśliwszy ze szczęśliwych :)

  • ~Afordancja 2013-03-19
    08:15:37

    0 0

    @~tressilian hm..mówisz, ze ten rozwój nic nie ma wspólnego z środkami UE tylko to wolny rynek, to jakie parametry wolnego rynku tak się zmieniły, ze w porównaniu z wcześniejszymi latami. i drugie pytanie (bardziej z ciekawości) jakie są wg. Ciebie przyczyny wzrostu cen mleka? (Zgadzam się, ze ogólnie na całych tych dotacjach cały system europejski raczej traci, jednak lokalnie beneficjenci przy odpowiednim podejściu jednak zyskują

  • ~Afordancja 2013-03-19
    08:21:15

    0 0

    To jest podobna sprawa jak z tym becikowym, (pomijając cale becikowe) popieram, ze wprowadzili, to ze powyżej pewnego dochodu nie dają becikowego, sam się na ta ustawę załapałem, jednak gdyby tej ustawy nie było, to nie powiedział bym "a więcej zarabiam, wiec nie wezmę tego", tutaj ma się sprawa podobnie, rozmawiałem kiedyś z Irlandczykiem jak w stosunkowo krótkim czasie skorzystali z środków unijnych i jakiego dokonali skoku. Powiesz "wolny rynek" a nie srodki, tak wiec wskaz te parametry rynku które tak się zmieniły, ze spowodowały takie zmiany. Oczywiście może to tez rodzic rożnego rodzaju patologie, patrz rolnictwo.

  • ~jedrek_1_1 2013-03-19
    08:22:39

    0 0

    tressilan- gdyby był chociaż cień prawdy w głupstwach, które tu wypisujesz to Radio Maryja i PIS trąbiłoby o tym codziennie. A tak tylko jakiś Cukiernik tworzy sobie spiskowe teorie. Łatwo sprawdzić, że się mylisz. A ci urzędnicy - pracuje ich przy wdrażaniu około 10 tysięcy - dzięki temu pracują, płacą podatki w tym kraju itd To źle?

  • ~tressilian 2013-03-19
    09:44:29

    0 0

    ~jedrek Nie słucham Radia Maryja, więc nie wiem, czy o tym mówią, czy nie :) Pamiętaj też, że ludzie nie lubią się narażać. Jak raz coś komuś dałeś za darmo, to później będzie chciał coraz więcej. Tym sposobem ciężko w Radiu Katolickim mówić, że każdy powinien się męczyć, aby dostać pieniądze - ludzie tego nie kupią. Jeśli chodzi o to, co się zmieniło, że przestało działać to sprawa jest bardzo skomplikowana. Pracuję w branży IT, wcześniej robiliśmy oprogramowanie dla segmentu telco, teraz dla sieci kablowych (na świecie). W ciągu 2 lat pracy w telco byłem zmuszany co 3 miesiące wprowadzać zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Firma zamiast zajmować się rozwojem ofert musiała wdrażać durne przepisy (niektóre były naprawdę durne). To samo teraz widzę w sieciach kablowych - w tych polskich muszą się dostosowywać co chwilę do durnego prawa, w tych z Ameryki Południowej - nie. Co się zmieniło? Nic się nagle nie zmieniło, ale.. Ponad sto lat temu wprowadzono powszechny podatek dochodowy, wymyślono obowiązkową emeryturę (wrzucono tu 100mld z prywatyzacji przez ostatnie 10 lat; ciekawe co zrobią, jak nie będzie już czego sprywatyzować ;) od 1978 pieniądze w ZUS są brane także z budżetu), wprowadzane są regulacje i interwencje - więc produkcja nie idzie do najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki, a do tych, które najlepiej lobbują.. A lobbing trwa cały czas - ekologia, samochody, cukier, mleko. Spójrzcie na słynny obrazek o przewozie cukierków karmelkowych =]

  • ~tressilian 2013-03-19
    09:56:59

    0 0

    ~jedrek jeszcze odnośnie tej pracy urzędników - pewnie wiesz, że w rzeczywistości ich wkład w gospodarkę jest niemal żaden. Najpierw wymyślane są różne procedury przez kierowników po to, aby pokazać, że ich zespół jest potrzebny - bo kto będzie tworzył te wszystkie dokumenty? Mam doświadczenie ze współpracy z 3 dużymi korporacjami w Polsce (telco, ubezpieczenia, bank) - tam działa to dokładnie tak samo: najpierw tworzone są "procesy", a później zatrudniani są nowi ludzie do ich obsługi. Później zwalnianych jest 1000 osób, a po jakimś czasie znowu to samo, "nowe procesy". To nie jest rozwój, szanowny rozmówco. Mam takie zadanie dla Ciebie: wyobraź sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby nie było podatku dochodowego i obowiązkowego ZUS-u - tzn. każdy nagle może pracować tak jak chce i mieć firmę. Postaraj to sobie wyobrazić - podpowiem, że tak jest np. w krajach zatoki perskiej, Chile, Monaco. ZUS-u nie ma np. w Chinach, USA (choć Obama już forsuje wprowadzenie)

  • ~marcinek6000 2013-03-19
    14:29:19

    0 0

    Kiedyś wyciągaliśmy z UE więcej niż wkładaliśmy, różnica nie była duża, a nikt nie patrzał też na to jak przepisy unijne hamują nasz rozwój. Gdyby nie biurokratyczne ograniczenia UE to może zarobilibyśmy więcej niż z niej wyciągaliśmy. Po drugie nikt do składek nie doliczał kosztów utrzymania tej biurokracji. Po trzecie to było kiedyś, bo teraz ponoć już jesteśmy płatnikiem, więc składki już przewyższyły wypłaty. Po czwarte tą kasę dostajemy łaskawie, trzeba jeszcze dopłacić bodajże 1/3 inaczej kaska przepadnie, a nawet naliczą karę. Nie było nas często stać na te 1/3 więc spowodowało to u nas masę długów.

  • ~Afordancja 2013-03-19
    14:51:10

    0 0

    @~marcinek6000 "roznica nie byla duza", to jaka byla ta roznica? Ktore ograniczenia nas hamują? Te ekologiczne czy inne? Badz bardziej konkretny. PONOĆ? No z takimi argumentami to już ciężko dyskutować...Moj kolega ponoc widzial yeti...To jeszcze bys chcial, zeby dawali bez wkladu wlasnego? No to juz w ogole byla by patologia...Konkretami zawialo, ze hej...

  • ~jedrek_1_1 2013-03-20
    08:09:47

    0 0

    Dodatnie saldo przepływów finansowych z UE po 95 miesiącach członkostwa ukształtowało się więc na poziomie ponad 40,3 mld EUR. Rok 2011 był rekordowy, gdyż po odliczeniu polskiej składki z budżetu UE do Polski trafiło 10,5 mld EUR (wzrost o blisko 36% w stosunku do roku 2010)
    http://polskawue.gov.pl/files/polska_w_ue/czlonkostwo_polski_w_ue/Historia/2012_8_lat_Polski_w_UE.pdf

    i tyle w temacie

  • ~marcinek6000 2013-03-20
    10:04:59

    0 0

    http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o-unii-europejskiej/prawda-i-falsz-o-dotacjach-z-ue/

  • ~Afordancja 2013-03-20
    11:49:29

    0 0

    @~marcinek6000 Przed chwilą mówiłeś, że wychodziliśmy na plus, teraz już, że nie? Ach jak ja "lubię" jak ktoś najpierw rzuca hasło, a później doszukuje się faktów (albo "faktów"), co do linku, to już pisałem, że gość dolicza nawet to co my wydajemy(jako wkład własny) do kosztów co jest kompletnym bezsensem (patrz 7 post). Przypomina mi to liczenie, dni wolnych w roku, i na końcu wychodzi, że pracujemy jeden dzień..Jędrek wkleił linka z danymi, zapoznaj się z nimi.

  • ~jedrek_1_1 2013-03-20
    12:46:15

    0 0

    jak już pisałem Cukiernik, z całym szacunkiem ( nie znam pana) jakimś wybitnym specem nie jest. W tym kraju można mieć tytuł profesora i opowiadać interesownie o wybuchu w Smoleńsku i tym podobne bzdury. Ja bywam tu i tam, w rożnych miejscach kraju i trzeba być ślepym albo strasznie zawistnym, żeby zmian wynikających z europejskiej interwencji nie zauważać. A urzędnik - choć to nie jest stanowisko produktywne wszędzie na świecie jest. Statystycznie to u nas jest ich ...mało! Chociaż Fakt i Cukiernik pewnie piszą inaczej.

  • ~tressilian 2013-03-20
    14:35:30

    0 0

    Zawsze mnie zastanawiało, jak są tworzone te wszystkie statystyki, bo mam wrażenie, że można z nich wyczytać niemal wszystko. Odnośnie tego, że jesteśmy płatnikiem netto, to na pewno tak było w 2009 ( http://wiadomosci.wp.pl/kat,38200,title,Kolejny-cud-Tuska-doplacamy-do-Unii,wid,10813058,wiadomosc.html?ticaid=110437&_ticrsn=3 ). Zresztą było o tym głośno w tamtym czasie, więc powinniście pamiętać. Słyszałem, że podobna sytuacja była w zeszłym roku, ale ze statystyk rządowych, to też nie wynikało. Wydaje się, że na stronach rządu jest po prostu wypisany 'przelew środków do Polski' jako dokonany, a potem Polska zwraca 70% sumy, bo nie była w stanie tego wydać. Nie wiem, jak to inaczej tłumaczyć. Pan Cukiernik natomiast nie wlicza wkłądu własnego, a wlicza koszty obsługi dotacji. To tak, jakbyś dostał 2000zł od organizacji Beble, z tego 1000zł to Twoje pieniądze, które wpłaciłeś jako składkę do Beble. Dostajesz więc z organizacji netto 1000zł. Jednak, aby nie musieć oddawać całych 2000zł, to musisz wykonać różne dokumentacje, ogłosić przetargi, skarżyć się ze zgłoszonymi do przetargów - co kosztuje Cię 1200zł. Jesteś więc stratny 200zł. Dokładnie tak to działa - nie widzę tu luki. Składka do UE wynosi procentowo do PKB. Gdy Polska będzie miała PKB = 100% średniej UE, to będzie wpłacać już dawno więcej niż otrzymywać (bo składki idą nie tylko dla państw członkowskich, ale też na różne agencje, europosłów, ich biura, itd.). W latach 2014-20 składką będzie 50% uzyskanych funduszy.

  • ~Afordancja 2013-03-20
    14:58:32

    0 0

    @~tressilian hm..czasem mam wrażenie, że wszyscy wrzucają tu jakieś linki, a tylko ja to czytam ;) Może źle czytam, ale spójrz na pkt. 6 i 7 w tym bilansie. (słowo klucz współfinansowanie) co daje mu już 40% (wiem, że to nie pasuje to jego hipotezy której broni). Dochodzi do tego prefinansowanie(nie wiem czy to się nie zazębia nawet), to już daje 43%. A Potem ludzie łykają takie "artykuły".

  • ~tressilian 2013-03-20
    21:01:20

    0 0

    Też to czytałem. Tam chodzi o to, że jeśli chcesz otrzymać 90mld euro z UE, to musisz zapłacić 105mld. Też mi się to wydaje kontrowersyjne, ale na szczęście można się posiłkować pomysłami 2014-2020, gdzie nasza składka wyniesie łącznie 40mld euro (na 80mld, które otrzymamy 50% będzie z Polski). Ceny biurokracji raczej wzrosły niż zmalały, więc tu pewnie by się udało udowodnić tezę Cukiernika -> już bez kosztów obsługi długu, czy też funduszy własnych. Nie zapominajmy też, że nasza składka będzie pewnie stała, a składki krajów Europy zachodniej będą malały - bo są liczone proporcjonalnie względem PKB. Możliwe, że wpłacimy jeszcze więcej, aby wyrównać budżet.

  • ~Afordancja 2013-03-20
    22:00:11

    0 0

    @~tressilian Ale to jest bezsensowne liczenie, dałem Ci już przykład, np. dokładam ci 40% , czyli aby dostać 40 musisz zapłacić 60, czyli jesteś 20 w plecy..bez sensu i naciągane...co do 80 mld to znów jakaś nieścisłość bo tego jest jakoś prawie 106 miliardów, (o 80 to mówili wcześniej ale tylko na politykę spójności, ale tyle nie ma) jeśli chodzi natomiast o składkę to znów mamy rozbieżne dane, bo z tego co czytałem wg. bardziej pesymistycznego liczenia, wpłacimy 30 mld. Co nie daje 50% tylko 28%, a to jednak różnica. Jak wpłacimy więcej BY WYRÓWNAĆ budżet? Przyznam się, że nie wiem o co Ci chodzi. Podsumowując, wiadomo, że podniecać się i klaskać uszami nie ma co, ale jednak lewarowanie x 3,5 nie jest złym, ostatecznie nie będziemy tymi z biedniejszych i będziemy więcej wpłacać niż pobieramy, ale na tym to niestety/stety polega. Jednym słowem, nie lubię nierzetelnych obliczeń tylko po to aby obronić z góry określoną tezę.

  • ~ 2013-03-21
    10:16:31

    0 0

    bzdurne kampanie informacyjne: "Pij mleko", "Odkryj smak Węgorza", "Matematyka jest fajna" - tak są wydawane miliony z unijnego budżetu. mam pomysły na kolejne :) "Oddawaj stolec regularnie", "Nie lej starej", "Jedz śniadanie", "Unia jest fajna", "Ratuj upadające banki","Ratuj bankrutujące kraje UE", "Oglądaj kampanie informacyjne Europejskiego Funduszu Społecznego"...

  • ~tressilian 2013-03-21
    12:08:39

    0 0

    @Afordancja Te 30mld jest na rolnictwo. To już zupełnie inny wątek, który mnie jeszcze bardziej irytuje, dlatego wolę nie zaczynać ;) Ogólnie drugie tyle dokłada Polska. Rolnicy będą więc wsparci kwotą 60mld euro w 7 lat, czyli 36mld zł rocznie idzie na rolników. Powiedzmy więc, że na jednego Polaka przypada z UE 1000zł na jedzenie dodatkowo. Jeśli doliczysz jaka była inflacja przez ostatnie lata i pomyślisz, że jeszcze ta inflacja nie wystarczyła (bo trzeba dopłacać 1000zł na jednego Polaka), to powinien Cię trafiać szlag ;) Odnośnie tych wyliczeń Cukiernika jeszcze - moim zdaniem to nie jest bez sensu. Moim zdaniem można by wyliczyć skuteczność wydawania pieniędzy - czyli czy czasem za 105mld euro nie dałoby się wybudować więcej niż za 105 + 90 - 22 (składka). To pytanie jest zadane z uwzględnieniem przepisów unijnych oczywiście

  • ~Afordancja 2013-03-21
    12:39:54

    0 0

    ~tressilian "Rolnictwo", też mnie denerwuję, też nie będę rozwijał, ale nie uważasz, że to zwykła manipulacja? Bierzesz pod uwagę CAŁĄ wpłatę do UE, ale po stronie nazwijmy to przychodów, już tylko to co Cię mniej denerwuje ;) . Mnie po stronie kosztów też parę rzeczy denerwuje, to znaczy, że mam ich tam nie uwzględniać? Wyjdzie mi, że UE daje nam 20x tyle ile wkładamy..taka sama logika tylko w drugą stronę ;) . Nie tędy droga. Co do czy, za 105 da się więcej wybudować niż za 173 itd. Nie wiem czy ktoś jest w stanie to policzyć, to takie "gdybanki"...Faktem natomiast jest to, że dziwnym trafem w okresie tych dotacji(czy jak to nazwać) mamy (parafrazując)największy plac budowy. Co do tego rolnictwa i 30 miliardów, to równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że na to poszła nasza składka, a reszta dotacji, jest za free ;) Co do tych 36 miliardów rocznie na rolnictwo się nie wypowiem, bo zwyczajnie nie wiem o co chodzi i skąd te wartości i za jakie lata.(A nie chce mi się szukać ;) )

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068