zamknij

Wiadomości

Na 8 miesięcy zamykają Obwiednię Południową!

2019-01-11, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rybnicki magistrat informuje, że od środy, 16 stycznia br. na okres ok. 8 miesięcy planowane jest zamknięcie ulicy Obwiednia Południowa w rejonie mostu zamysłowskiego, gdzie w ramach budowy Drogi Śródmiejskiej powstaje rondo.

Budowa Drogi Śródmiejskiej, na odcinku od Obwiedni Południowej do Węzła Śródmiejskiego, prowadzona jest w ramach budowy rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna.

Reklama

W związku z zamknięciem drogi obowiązywać będą objazdy, wystąpią też zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej.

Wprowadzone objazdy:

Objazd Katowice, Żory, Pszczyna (dla poj. pow. 3,5t): Rondo Północno – Irlandzkie, ulica Obwiednia Południowa, rondo Lievin, ulica Raciborska (DW 935), ulica Kotucza (DK 78)

Objazd Świerklany, Chwałowice (dla poj. pow. 3,5t): Rondo Północno – Irlandzkie, ulica Wodzisławska (DK 78), ulica Śląska, ulica 1 Maja

Objazd Katowice, Świerklany, Żory, Pszczyna, Chwałowice (dla poj. do 3,5t): Rondo Północno – Irlandzkie, ulica Wodzisławska (DK 78), rondo Wodzisławskie, ulica Reymonta, Plac Armii Krajowej, ulica 3 Maja, rondo Chwałowickie,

Objazd Wodzisław Śl., Racibórz (dla poj. pow. 3,5t): Rondo Kamyk, ulica Chwałowicka (DW 929), ulica 1 Maja (DW 929), ulica Śląska, ulica Wodzisławska (DK 78),

Objazd Wodzisław Śl., Racibórz (dla poj. do 3,5t): Rondo Chwałowickie, ulica 3 Maja, ulica Piłsudskiego, ulica Jankowicka, ulica Reymonta, rondo Wodzisławskie,

Komunikacja miejska:

- Autobusy linii 5 dodatkowo obsługiwały będą przystanek Rybnik Smolna Osiedle.
- Autobusy linii 22 dodatkowo obsługiwały będą przystanki Rybnik Smolna Osiedle i Rybnik Smolna Rondo Wodzisławskie.
- Autobusy linii 24 dodatkowo obsługiwały będą przystanki Rybnik Smolna Osiedle i Rybnik Smolna Rondo Wodzisławskie.
- Autobusy linii 52 nie będą obsługiwały przystanków Rybnik Śródmieście Jankowicka, Rybnik
- Śródmieście Jankowicka ZUS i Rybnik Śródmieście Policja. Dodatkowo obsługiwane będą przystanki Rybnik Smolna
Osiedle i Rybnik Smolna Rondo Wodzisławskie.

Rozkłady jazdy na stronie: ZTZ Rybnik: http://www.ztz.rybnik.pl/

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 82

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Arteks 2019-01-11 12:30:31

  I tu mamy do czynienia z niekonsekwencją władz miasta. Bo zlikwidowaliśmy Rondo Mikołowskie co mimo obaw spotkało się z poprawą przepustowości i światła funkcjonują tam lepiej. Po co budujemy nowe rondo na styku tak ważnych i głównych ulic jak dojazd do obwodnicy oraz Obwiednia Płd.?

 • ~Lucky1777 2019-01-11 12:42:36

  Ale będą zarąbiste korki!

  167 9
 • ~sr001-3 2019-01-11 14:08:29

  Ostatnio był remontowany wiadukt i był problem korki teraz kolejny raz i po co kolejne rondo a sam fakt na 8 miesięcy zamknąć drogę to co to będzie za wyczyn budowlany że ma trwać aż osiem miesięcy.

 • ~kierowca bombowca 2019-01-11 14:29:33

  Będą w zimę pracować? Już to widzę

  88 9
 • ~truman20 2019-01-11 15:14:57

  ~Arteks - budowa świateł na Mikołowskiej nic nie dała. Przepustowość poprawiła zmiana działania świateł na Mikołowska-Przemysłowa oraz na Stawowej, co widzi każdy wyjeżdżający z Przemysłowej i Stawowej/Wielopolskiej stojąc w gigantycznych korkach. Gdyby to zrobiono jak jeszcze było rondo, to przepustowość na tym rondzie poprawiłaby się w ten sam sposób.

 • ~wojto 2019-01-11 15:36:13

  I teraz zobaczymy odkorkowane rondo Chwałowickie i rondo Wodzisławskie...

  37 5
 • ~Bernard Jona 2019-01-11 15:56:24

  Jakoś to przeżyjemy ale aż 8 miesięcy, czy to trochę nie za długo?

  84 4
 • ~Piotr Czaja 2019-01-11 17:14:04

  beda domalowane kontrapasy dlatego tak dlugo Arteks bedzie przeszczesliwy

  65 11
 • ~bartezz 2019-01-11 18:15:56

  Arteks - o niekonsekwencji i bzdurnych pomysłach wiem od 2016r. dlatego ja na tego pana już nie głosowałem w ostatnich wyborach!!!

  44 9
 • ~karolVTEC 2019-01-11 18:19:28

  W Chinach czy Japonii zrobili by to w miesiąc, a i tak, gdyby się nie spieszyli z tym za bardzo. Dlaczego u nas potrzebne jest ponad pół roku? Aż smutno się robi, jak wszystko musi być u nas rozmemłane na czynniki pierwsze i maksymalnie rozciągnięte w czasie.

  54 9
 • ~Arteks 2019-01-11 18:28:18

  Widać, że sprawami rowerowymi zajmują się fachowcy czego niestety nie można powiedzieć o tych którzy odpowiadają za drogi i inwestycje drogowe. Gdyby na tym skrzyżowaniu powstały światła, a nie rondo - nie trzeba byłoby przebudowywać mostu nad Nacyną, a wstrzymanie ruchu trwałoby z tydzień lub dwa, a nie 8 miesięcy. @PiotrCzaja - cały czas jestem szczęśliwy z progresu jaki się dokonuje w sprawach rowerowych w naszym mieście. :) Bycie szczęśliwym to według ciebie coś złego? ;) @truman20 - przebudowa Ronda Mikołowskiego dała bardzo dużo zwiększając przepustowość i udowadniając, że na tak głównych skrzyżowaniach - ronda się nie sprawdzają. Zmiany w cyklach świateł na innych skrzyżowaniach nie mają żadnego wpływu na to. W czasie kiedy istniało to nieszczęsne rondo, korki na Wyzwolenia dochodziły czasami nawet do Gliwickiej - a teraz ich nie ma lub są mniejsze. I to nie dziwi bo kierowcy oczekujący na światłach z Mikołowskiej i Sybiraków wjeżdżają na odpowiedni pas w jakim chcą jechać i jeden drugiemu sobie nie blokuje jazdy w sytuacji kiedy na obleganym rondzie auta jadą z wszystkich stron jednocześnie i wszyscy sobie spowalniają ruch. Na skrzyżowaniu ze światłami zawsze ktoś ma możliwość szybkiego przemieszczenia się w swoim kierunku. Teraz jest po kilka pasów ruchu przy dojeździe do skrzyżowania i kierowcy ustawiają się tam gdzie chcą jechać. Co ważne obecnie ani ciężarówki, ani autobusy nie spowalniają ruchu co czyniły przedtem ledwo mieszcząc się na ałym rondzie, często zahaczając od krawężniki. Liczyłem, że to pójdzie w dobrym kierunku ale niestety znowu inwestuje się w przestarzałe i uciążliwe w budowie ronda które nadają się tylko na drogi o niewielkim ruchu. @bartezz - bzdurnych pomysłów raczej jest w naszym mieście niewiele, budowa tej drogi potrzebna tak samo jak i budowa tras rowerowych ale... budowa kolejnego ronda podczas likwidacji innego to faktycznie niekonsekwencja. A z ciekawości będziesz protestował przeciwko marnotrastwie tak jak robiłeś w przypadku przebudowie drogi rowerowej na Raciborskiej z polbruku na asfalt? Bo tu sytuacja jest analogiczna tylko dotyczy tym razem aut. Most nad Nacyną przeszedł remont kapitalny kilka lat temu.

  18 81
 • ~bartezz 2019-01-11 18:46:13

  Arteks - niewiele? wymienię na szybko: kontrapasy w śródmieściu na dziurawych drogach namalowane czerwoną farbą, likwidacja lewego pasa ruchu pod U.M. w tym kontrapas na Brudnioka - szczyt bzdury i utrudniania życia kierowcom, wycinka pięknych okazów drzew przy PKP na rzecz jakiegoś centrum "przysiadkowego" latem dla meneli, zardzewiałe donice na Kościuszki, zamiast walczyć ze smogiem co obiecano to kolejne pomysły za mln.zł na kontrapasy i ścieżki rowerowe...

  74 11
 • ~Arteks 2019-01-11 19:08:49

  @bartezz - walka ze smogiem nie ma żadnego sensu jeśli nie podejmą jej ci którzy powinni to zrobić już dawno - czyli ci którzy ten smog powodują. Poza donicami które - mogą się faktycznie wydawać dla osób nie rozumiejących współczesnego dizajnu - zbędne, podałeś tylko to co ci się nie podoba i czego nie rozumiesz, a więc nic nowego. A dla poruszających się rowerami - żadna inwestycja nie jest bzdurna. Więc chyba jednak władze dość rozsądnie wydają pieniądze. Natomiast tu zwróciłem uwagę na niekonsekwencję bo jeśli przekonaliśmy się, że ronda utrudniają ruch na skrzyżowaniach ważnych ulic - nie powinniśmy ich dalej budować bo to nie są już lata 90., a ronda od lat nie są "lekiem" na całe zło transportu drogowego.

  11 68
 • ~truman20 2019-01-11 19:32:08

  ~Arteks - korek na Wyzwolenia powodował wiecznie zakorkowany odcinek od ronda do Przemysłowej a potem do Stawowej - ten odcinek paraliżował całe to rondo. Teraz ten korek jest tam rzadko i na to raczej nie ma wpływu nowa sygnalizacja na byłym rondzie, tylko większy priorytet na głównej w stronę wyjazdu z miasta na Kamień kosztem wlotów na Przemysłowej/Stawowej i Wielopolskiej. Kiedyś nie przypominam sobie żebym musiał jakoś długo stać na Stawowej lub Wielopolskiej a teraz co tam jadę, to czekam i czekam na wyjazd... Na Wielopolskiej korek czasem sięga 1/3 całej drogi grubo za Nadleśnictwo. To w czym problem leży?

  48 6
 • ~owen 2019-01-11 20:35:45

  ~Arteks,
  Wiesz kiedy nie było korka na rondzie Mikołowskim? Jak nie działały światła na skrzyżowaniu Mikołowska - Przemysłowa

  43 6
 • ~Arteks 2019-01-11 20:51:29

  @owen @truman20 - pamiętajcie, że każde rondo spowalnia każdy kierunek. Dodatkowo w przypadku ronda ruch mogą spowalniać także piesi. Natomiast jeśli chodzi o światła to ci którzy jadą na prosto i mają zielone - jadą stale i nie są zatrzymywani przez pieszych. Dlatego raczej rezygnuje się z budowy nowych rond w centrach miast i instaluje się światła. To samo na skrzyżowaniu bardzo ruchliwych dróg - ronda się nie sprawdzą bo... blokują wszystkie kierunki. Świetnie to widać np. na Rondzie Chwałowickim które blokuje się na wszystkie kierunki, w dodatku ruch jest hamowany przez pieszych. W przypadku Obwiedni Płd. i tej nowej drogi problemu z pieszymi nie będzie bo w tej okolicy nie jest ich wielu ale mimo to wolałbym światła regulowane systemowo w zależności od pór dnia.

  11 56
 • ~bartezz 2019-01-11 23:17:07

  Arteks - w 2014r. sam głosowałem na Kuczerę i byłem za nim jak za murem, ale w 2016r. po dwóch latach jego rządów przejrzałem na oczy nie tylko ja lecz każdy logicznie patrzący na jego poczynania i doszedłem do wniosku, że chłop się minął z powołaniem i lepiej gdyby faktycznie dalej uczył w szkole niż zarządzał miastem!!! czego ja nie rozumiem? tego, że w dziurawych drogach namalują czerwoną pas i potem ktoś powie,że " wybudowali kontrapas " taaa... jasne.. albo ty tego nie rozumiesz lub starasz się nie rozumieć i stwarzasz wrażenie, że nic się nie stało wszystko i wszystko jest w jak najlepszym porządku?... dla poruszających się rowerami z wyobraźnią też te kontrapasy są bzdurą totalną, bo nikt z osób przewidujących po nich nie pojedzie, żadna mi przyjemność jechać wśród aut i wdychać spaliny, jak mogę wyjechać rowerem poza miasto ścieżkami leśnymi lub oddalonym od drogi i rozkoszować się ciszą, spokojem, świeżym powietrzem i jechać z duszą na ramieniu czy ktoś mnie nie potrąci. Co do zaruściałych donic na Kościuszki to już jest bezguście żeby zafundować takie coś... ale Arteks żebyś nie nazywał mnie malkontentem to powiem ci, że podobają mi się bardzo teraz te oświetlone ledami choinki wzdłuż Kościuszki od PKP do Bazyliki, wieczorem i w nocy ta iluminacja daje super kilmat!

  40 6
 • ~morfeus12 2019-01-12 09:10:31

  @bartezz, kto ma się rozkoszować zapachem lasu w drodze do pracy, do szkoły,do sklepu na rowerze?? Nie pal tyle.

  5 16
 • ~truman20 2019-01-12 10:56:40

  ~Arteks - "jeśli chodzi o światła to ci którzy jadą na prosto i mają zielone - jadą stale" - no i tymi słowami potwierdziłeś tylko moją tezę. Owszem teraz jadąc Mikołowską w stronę lasu jedzie się płynniej, i taki ruch rozładowuje nowe skrzyżowanie, ale - powtórzę się po raz setny - dzieje się to kosztem wlotów od Przemysłowej, Stawowej i niestety Wielopolskiej.

  16 1
 • ~hajdamen 2019-01-12 10:58:23

  Trzeba uruchomić food drive na Chwałowickiej żeby ludzie nie pomarli stojąc w korku i tak przez 8 m-cy co to będzie za rondo ile poziomów jezdni jest przewidziane? W krótszym czasie powstała wielka część wiaduktu nad torami drogi Pszczyna-Racibórz a to robi wrażenie. To będzie mega rondo Rybnik musi zmienić znak rozpoznawczy, kiedyś był to szpital na Gliwickiej, żużel, wiele rond, obecnie SMOG! A teraz będzie Mega Rondo.

  20 3
 • ~bartezz 2019-01-12 11:50:04

  ~morfeus12 - od 7 lat jestem osobą niepaląca i całkowitym przeciwnikiem palenia papierosów!!! a co powiesz na to jak ktoś mieszka gdzieś na wsi zabitej dechami i jest zmuszony jechać tym rowerem przez las do miasta, do pracy, do szkoły czy po zakupy???

  10 2
 • ~p1chrunch 2019-01-12 20:34:43

  Co warto zaznaczyć, to to, że przedłużenie tej drogi aż do Kotucza promenadą Nacyny nadal jest planowane, więc pewnie dlatego tam będzie rondo.

  2 1
 • ~p1chrunch 2019-01-12 20:34:50

  Co warto zaznaczyć, to to, że przedłużenie tej drogi aż do Kotucza promenadą Nacyny nadal jest planowane, więc pewnie dlatego tam będzie rondo.

  2 1
 • ~Arteks 2019-01-12 20:57:16

  @bartezz - ale co te twoje wywody mają wspólnego z tematem? Jak zwykle nic. Czy to piszesz na zasadzie "kopiuj i wklej" ciągle jedno i to samo przy każdej dyskusji obojętnie jaki temat? Mi akurat pasuje wiele rzeczy które robi Kuczera i jego ekipa ale w tym przypadku mamy do czynienia z ogromną niekonsekwencją. Po co budować nowe rondo skoro ten typ skrzyżować przy dużym ruchu się nie sprawdza? Po co budować rondo blokując na 8 miesięcy tak ważną drogę? Po co budować rondo które spowoduje przebudowę mostu nad Nacyną - remontowanego kilka lat temu? Po co budować rondo na skrzyżowaniu w kształcie litery T, a więc tylko przy trzech kierunkach? Ronda to spowalniacze ruchu. Można zrozumieć, że w jakimś miejscu może to być zaletą np. tam gdzie chcemy ograniczyć prędkość na jakichś osiedlowych drogach. Ale w przypadku ruchu "obwodowego"?

  2 20
 • ~Arteks 2019-01-12 20:58:44

  @p1chrunch - od dawna nie jest planowana droga przy Nacynie w kierunku Reymonta. I całe szczęście! W zamian będą tereny zielone i bulwary dla rowerzystów, biegaczy i spacerujących. :)

  3 18
 • ~Antyk 2019-01-12 21:30:00

  A już niektórzy "cieszyli" się, że latem w Rybniku smogu nie będzie?? A jednak władza rybnicka pokazała gdzie ma was i waszą histerię (sorry walkę) smogową...i bardzo dobrze!!! Nawet pseudoekspert od transportu zrównoważonego wyraża swój "aplauz" dla aż tak długoterminowego działania żeby zbudować byle rondko....arteks jednak na każdym(prawie) polskim rondzie wszyscy mają jednakowe szanse, a przy sygnalizacji, a zwłaszcza jakiejś awariisygnalizacji, czy braku zasilania... zwykle ktoś jest pokrzywdzony

  13 3
 • ~Dintojra 2019-01-12 22:19:39

  Niektórzy to chyba pieszo chodzą, a chcą się wypowiadać nt. komunikacji drogowej :)
  Kolego @Antyk oczywiście, że budowa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną wiele zmieniła w tamtym rejonie... fakt problemu blokady do skrzyżowania z Przemysłową to nie rozwiązało, bo nie mogło ale do tej pory jadąc od ul. Wyzwolenia w np. Sybiraków czy odwrotnie przy zablokowanym odcinku od ronda mikołowskiego do ul. Przem. i oczywiście zablokowanym rondzie (bo kierowcy jeszcze nie znają tego "nowego" przepisu zabraniającego wjazdu na skrzyżowanie przy braku możliwości opuszczenia tego skrzyżowania) musiałem czekać tak jak wszyscy.
  Teraz nie czeka się dłużej niż 3-4 minuty w szczycie, a ci co jadą w kierunku Orzesza (najczęściej jadą na Kamień) niech stoją po 4 godziny skoro szkoda im było poświęcenia kilku drzew by wybudować drogę z Golejowa do Kamienia.
  Bez budowy nowych dróg nic się nie zmieni, przebudowy tego co jest w sytuacji, że w rodzinie są często po 3 samochody nic nie da.
  Nadzieja w tej nowo budowanej obwodnicy Pszczyna-Racibórz oraz tym, że ludzie pójdą jednak po rozum do głowy i przestaną jęczeć gdy będzie trzeba wyciąć kilkadziesiąt z kilkunastu milionów drzew gdzieś wokół Rybnika.
  Wszyscy nie przesiądą się na rowery.

  2 11
 • ~bartezz 2019-01-12 22:26:36

  Arteks - a co twoje wywody o króliczokach mają wspólnego niejednokrotnie z innymi tematami jak np. artykuł o " Biegu Barbórkowym " - to ty pisałeś w tym temacie o króliczokach jakie to są super genialne aż kilku komentatorów cię sprowadziło na ziemię, że piszesz nie na temat, zacznij najpierw od siebie bo jak zwykle widzisz tylko błędy u kogoś ale nie u siebie!!! dobranoc.

  16 1
 • ~Arteks 2019-01-13 21:57:50

  @bartezz - każdemu może zdarzyć się offtop, szczególnie w dyskusjach na trzeciorzędne tematy. W twoim przypadku on nie jest wyjątkiem - ale regułą. Sam zobacz - tu bardzo ważny temat transportowy, przerwa w ruchu dłuższa niż w czasie remontu wiaduktu nad Chwałowicką - a ty piszesz od rzeczy, a jak ci ktoś zwróci uwagę abyś wrócił do tematu - atakujesz tą osobę. Przestały cię interesować tematy transportowe czy może powód jest banalniejszy - ogarniasz tylko bicie piany w sprawie dróg rowerowych, a w przypadku dróg jest ci obojętne marnotrawstwo czy niedzisiejsze rozwiązanie skrzyżowań docelowo dwóch ważnych dróg.

  2 7
 • ~bartezz 2019-01-13 23:59:50

  Arteks - w przeciwieństwie do ciebie ja mam szereg obowiązków i nie mam czasu by przez większość doby pisać komentarze pod większością artykułów tak jak ty!!! to jest ta zauważalna różnica między nami!
  jaki " offtop " ? tobie wtopy zdarzają się notorycznie więc nie mów o wyjątkach. Temat dróg rowerowych jest również bardzo ważny bo wpływa na ruch i komunikację w mieście dlatego też go poruszyłem.

  9 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1835