zamknij

Wiadomości

Myśliwi strzelają tuż pod oknami. Mieszkańcy Kamienia boją się o życie

2018-02-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy dzielnicy Kamień są zbulwersowani. W połowie lutego myśliwi urządzili tam polowanie, które miało przebiegać bardzo blisko zabudowań. - A co, gdyby przypadkowa kula trafiła w budynek, kogoś zraniła – pytają? Co na to tamtejsze koło łowieckie?

Reklama

Mieszkańcy ulicy Walecznych czy Falistej w Rybniku-Kamieniu żyją w strachu, gdy tylko usłyszą strzały w okolicy. To znak, że myśliwi upolowali dziką zwierzynę. Nie byłoby tematu, gdyby nie to, że zdaniem rybniczan mierzą z broni zbyt blisko domów.

Obawy o zdrowie i życie swoich dzieci ma Szymon Szpitalny. Opisuje nam widok, jak ujrzał w niedzielne przedpołudnie (18 lutego) ze swojego podwórka. - W pobliżu mojego domu stało około 30 myśliwych. Jeden z nich naganiał sarnę, która została zagoniona w lej pomiędzy nasypem a ogrodzeniem posesji. W tym czasie wszyscy inni stali na nasypie i strzelali do zwierzęcia, przy okazji w kierunku mojego domu. Od tamtej strony znajdują się pokoje moich dzieci. Wystarczyło, że jeden z myśliwych poślizgnął się, odbiłaby mu broń i strzał leci po linii okien – mówi zbulwersowany.

Nasz rozmówca chciał tę sprawę wyjaśnić z myśliwymi. - „Nic pan nam nie zrobi”, „Jedź pan na policję i złóż skargę” - takie zdania usłyszałem. Popytałem się innych mieszkańców w rejonie co o tym myślą. Jak się okazuje, w ostatnim czasie myśliwi chodzili bardzo blisko innych domów. Jak widać ustawa dała myśliwym nowe prawa i z nich korzystają – dodaje cierpko.

Posłuchajcie zresztą, co do powiedzenia ma Szymon Szpitalny i jego sąsiadka – Oliwia Goszcz:

O polowaniach w rejonie Kamienia rozmawialiśmy z Pawłem Hajdukiem, prezesem Koła Łowieckiego „Pod bukiem”. Zapewnia on, że myśliwi zawsze restrykcyjnie przestrzegają przepisów. A przepisy mówią m.in., że łowczy w trakcie polowania muszą zachować odległość minimum 100 metrów od zabudowań. - Nie brałem udziału w tym konkretnym polowaniu, ale jestem przekonany, że nie było i nie ma żadnego zagrożenia ze strony myśliwych w stosunku do mieszkańców. Strzały oddawane są z dalekiej odległości, każdy z myśliwych zna prawo i wie, na ile może sobie pozwolić – przekonuje.

Nasz rozmówca wskazuje też na to, że w obecnym okresie poluje się na zwierzynę drobną (np. bażanty). Mierzy się do niej z broni śrutowej, która ma mniejszą siłą rażenia niż broń palna z nabojami w magazynku.

Paweł Hajduk zdaje sobie sprawę, że ludzie mogą być zdenerwowani obecnością myśliwych, zwłaszcza gdy polowanie odbywa się w niedzielę. - Tak to już jest, że gdy dziki mieszkańcom ryją w ogródkach, to wtedy myśliwy jest dobry i potrzebny. A kiedy trzeba przeprowadzić inne polowanie, wtedy myśliwy jest zły - konstatuje łowczy.

Wkrótce ma zmienić się prawo łowieckie, wg, którego zwiększy się odległość polowań ze 100 do 150 metrów.

A czy w Waszych okolicach też polują myśliwi? Macie podobne odczucia co mieszkańcy Kamienia?

Czy polowania w rybnickich lasach są bezpieczne?
Oddanych głosów: 1496

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 54

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (58):
 • ~Kwinto 2018-02-27
  17:05:25

  Widzę że przez tych debili z Wiejskiej i u nas strach będzie rowerem po lesie jeździć. W ostatnim czasie na linii myśliwi - spacerowicze/rowerzyści iskrzy i to ostro. Postawią przy drodze jedną tabliczkę o polowaniu i myślą że cały las należy do nich.

 • ~ 2018-02-27
  17:11:30

  "Nic pan nam nie zrobi”, „Jedź pan na policję i złóż skargę” kolejna "nadzwyczajna kasta" wśród których słychać zwroty w stylu "panie mecenasie panie ordynatorze, panie sędzio, czy panie komendancie", dlatego nie do ruszenia :(

 • ~norton 2018-02-27
  17:20:34

  99 18

  Oj Panie łowczy wystarczy ogrodzić ogródek i myśliwy będzie zły cały czas - bo będzie niepotrzebny. Sami robicie sobie czarny marketing a potem macie pretensję do ludzi, że nie podoba się to co robicie. A państwu, któremu przeszkadzają myśliwi proponuję nagrywać ich działanie bo słowo przeciwko słowu nie jest wiarygodne.

 • ~mariusz64 2018-02-27
  17:35:16

  Szanowni Państwo, zgodnie z wolą tych pseudo myśliwych, należało zadzwonić pod numery 997 i 996, i zgłosić że jacyś obłąkańcy z bronią po okolicy biegają.

 • ~zbrudzinski 2018-02-27
  17:39:44

  Strzelanie w kilku do zagonionej sarny, oh, cóż za męstwo i poświęcenie w służbie społecznej! Jakim trzeba być zakompleksionym bucem, żeby w taki sposób wynagradzać sobie pustkę i niespełnienie życiowe?

 • ~pprywatne 2018-02-27
  17:45:25

  Dzwoniłem wielokrotnie na Policję i Straż Miejską, po iluś razach się poddałem. Zawsze jest już po fakcie. Tymczasem proceder trwa nadal, w nocy między 21 a 3 po słyszalnych strzałach wyjeżdżają z lasu samochody ze zgaszonymi światłami, często z przyczepką.
  Więc wydaje mi się, że ci myśliwi to bardziej kłusownicy pod przykrywką myśliwych.
  Ręce opadają...

 • ~Terrorysta 2018-02-27
  17:46:57

  hahha polowanie na sarne w lutym :D ale jajca. Proponuję poczytać o okresach ochronnych autorowi artykułu,a tym mieszkańcom Kamienia radzę się udać do okulisty :D ładna bajka ale ciemny lud to kupi. Pisanie o smogu wam lepiej wychodzi.

 • ~pprywatne 2018-02-27
  17:48:32

  91 14

  Te 100 metrów to kpina, w niedzielę niejednokrotnie biegają po prywatnych działkach z flintami, a bażanty spadają na prywatne posesje...

 • ~norton 2018-02-27
  17:51:24

  41 54

  Myśliwi działają w ściśle określonym zakresie prawa - nazywanie ich kłusownikami jest nieporozumieniem. Mają swoje prawa ale także obowiązki. Warto je znać przynajmniej tak dobrze jak myśliwi. Potem ich punktować. Warto wyłączyć teren własnego pola z obwodu łowieckiego - trwa ale można to zrobić. https://zakazpolowania.pl/

 • ~master4k 2018-02-27
  17:51:39

  89 14

  "Zapewnia on, że myśliwi zawsze restrykcyjnie przestrzegają przepisów.".

  Jak już sobie tak fajnie żartujemy, to może Pan jeszcze powie, że na polowaniach wszyscy są zawsze trzeźwi?

  To pewnie z uwagi na tą każdorazową trzeźwość i legendarne przywiązanie do przepisów w ubiegłych latach było tak wiele wypadków na polowaniach i postrzału przypadkowych osób, w tym również śmiertelnych. W Polsce myślistwo, to jedyna aktywność pseudo-sportowa, którą można uprawiać wbrew woli właściciela gruntu. Nie ma drugiej takiej dziedziny. Mało tego, można jeszcze takiemu właścicielowi dowalić za to, że postawił się w obronie własnych praw.

  @ ursus

  No tu byś się mógł grubo zdziwić. Sprawdź sobie do jakich grup zawodowych/profesji najczęściej należą myśliwi.

 • ~pprywatne 2018-02-27
  17:55:52

  46 5

  ~norton Tak, myśliwi muszą ze zgaszonymi światłami wyjeżdżać z lasu... ha, ha

 • ~Terrorysta 2018-02-27
  18:00:03

  27 41

  pprywatne a skąd Ty masz pewność że to był myśliwy ?? może kradli drzewo ,a może to był faktycznie kłusownik ?

 • ~pprywatne 2018-02-27
  18:06:07

  47 14

  ~Terrorysta - Bo wiem kto to jest, znam już te samochody. Oficjalnie w dzień są to myśliwi, a nocą widocznie myślą, że ich nie widać.

 • ~norton 2018-02-27
  18:08:40

  19 37

  Masz dowody na przestępstwo to je zgłoś - co więcej zatajenie tych informacji powoduje, że samemu nim się stajesz. Jest jakiś obowiązek wyjazdu z lasu z załączonymi światłami?

 • ~ 2018-02-27
  18:12:57

  23 8

  ~master4k w temacie przynależności grup zawodowych/profesji z jakich wywodzą się myśliwi bazuję tutaj na własnych (wiem, że mocno niekompletnych) obserwacjach, co nie zmienia faktu, że chociażby przez konieczność przejścia wielu etapów wtajemniczenia i później niemałych kosztów broni, amunicji i sprzętu, jest to zajęcie noszące znamiona elitarnego

 • ~master4k 2018-02-27
  18:24:03

  82 12

  @ ursus

  "...jest to zajęcie noszące znamiona elitarnego".

  Być może kiedyś. Obecnie, sądząc po tytułach artykułów prasowych opisujących zdarzenia z udziałem myśliwych z ostatnich lat, łowiectwem może zająć się dosłownie każdy...

  "Myśliwy omal nie wysadził stacji benzynowej w powietrze. Było o krok od tragedii? Przestrzelił dystrybutor paliwa."

  "Myśliwy zastrzelił myśliwego…znowu. "

  "Myśliwy zastawiał wnyki. Został przyłapany na gorącym uczynku przez ekologów."

  "Myśliwi terroryzowali domostwa ludzi w okolicach Oświęcima i Wadowic"

  "Myśliwy wykładał w Puszczy Knyszyńskiej mięso nadziewane wędkarskimi haczykami, celem tępienia drapieżników."

  "Myśliwy-leśnik zastrzelił psa kobiecie w jej prywatnym lesie. "

  "Myśliwi ostrzelali stadninę koni, w której dziewczęta trenowały jazdę? Śrut trafił w kaski, zraniono psa."

  "Prezes koła łowieckiego z zazdrości uszkadzał auta kolegom po lufie."

  "Myśliwy z zimną krwią zabija kolegę na polowaniu. "

  "Afera zajęcza, gdzie 80% kół na Lubelszczyźnie dokonywało na wielką skalę ponadlimitowych ostrzałów zwierzyny łownej, w tym zajęcy. Organy PZŁ, PSŁ i prokuratura umarzały większość przypadków jako niska szkodliwość społeczna czynu. "

  "Myśliwy na polowaniu postrzelił się w szyję ze skutkiem śmiertelnym. Wcześniej skłusował zająca. "

  "Pijany myśliwy z bronią zaatakował strażnika łowieckiego"

  "Kolejny myśliwy przyłapany na kłusownictwie"

  "Myśliwy, milioner, psychopata, sadysta i gwałciciel. "

  "Myśliwy zastrzelił dzika na terenie szkoły. Według świadków za pierwszym razem chybił, a pocisk rykoszetował. "

  Jest tego dużo więcej, ale nie będę wklejał wszystkiego, bo i czasu, i oczy szkoda.

 • ~wojto 2018-02-27
  18:29:42

  64 13

  Jakiś czas temu stałem z psem na skraju niezarośniętego wzniesienia hałdzianego i patrzyłem jak grupka nietypowych tu osób podąża w moją stronę. W pewnym momencie, gdy bażant wyleciał w górę, ci skierowali lufę w moją stronę i zaczęli do niego strzelać. Urodziłem się grubo po wojnie ale dane mi było poczuć, co czuje człowiek, gdy z pewnej niewielkiej odległości celuje się do niego z broni palnej...

 • ~ricardo 2018-02-27
  18:32:39

  W dniu 18.02.2018 roku odbywało się w Kamieniu polowanie na bażanty... A nie jak to opisuje mieszkaniec Kamienia.... Cyt. Myśliwy zaganiali sarne i strzelali pod domami nabojami kulowymi.... Po pierwsze prawo Łowieckie w tym okresie zabrania już polowania na sarny i w tym dniu nie mogło odbywać się tego typu polowanie. Po drugie polując na bażanty...... A tak było w tym dniu myśliwi używają amunicji śrutowej i zgodnie z przepisami strzał można oddać do ptactwa będącego w locie pod kątem nie mniejszym niż 60 stopni..... Także proszę państwa Pan który wypowiada się w filmiku mówi nieprawdę........ Po trzecie o kilkudziesięciu lat miejscowe koło Łowieckie polując na tym terenie nie spotkało się z jakimkolwiek niezadowoleniem tamtejszych mieszkańców.... Najprościej powiedzieć wprowadził się nowy mieszkaniec Kamienia, który mąci i sieje niepotrzebny zamęt wśród prawych, przychylnie nastawionych do tradycji myśliwskiej mieszkańców... Na koniec tylko dopowiem... Czemu ten pan przed kamerą nie przyznał się, że już raz za zakłócanie wykonanywania polowania zapłacił mandat......

 • ~ 2018-02-27
  18:46:51

  16 6

  ~master4k oczywiście masz rację, pisząc "elit" miałem na myśli raczej długotrwały proces zostawania myśliwym, barierę finansową i to, że bez poparcia, praktycznie nie można być członkiem koła, oczywiście ryba psuje się od głowy, dlatego przedstawione przypadki pokazują, jakie wartości dominują także wśród "elyt" społeczeństwa

 • ~Lateks 2018-02-27
  18:48:39

  25 28

  Ile Prezydent Kuczera zapłacił za polowanie na dziki między domami ?
  Jakoś wtedy nikt nie protestował a polowali nie w lesie a na wszystkich nieużytkach miedzy domami, i nie było możliwości żeby zachować te przepisowe 100m. Jak coś to zapraszam myśliwych do siebie, zapłacę za każdego upolowanego lisa, i jeszcze na koniec polowania zrobię bigos dla wszystkich.

 • ~ 2018-02-27
  18:50:26

  36 9

  akurat w obecnej sytuacji prawnej każdej, nawet przypadkowej osobie można załatwić mandat za "zakłócanie wykonywania polowania"

 • ~ 2018-02-27
  18:56:24

  22 13

  ~Lateks nie licz na to, polują tylko na to, co można włożyć do kotła, a na lisy od lat nie , bo nie ma wzięcia na skóry, a mięso nie ma znaczenia kulinarnego i trzeba jeszcze zutylizować truchło, dlatego z powodu braku wrogów mamy od lat inwazję lisów

 • ~jand 2018-02-27
  19:07:28

  30 85

  Jak widać moda na krytykowanie myśliwych dotarła i tu. Nic dziwnego. Jest to element szerszej kampanii, o której pokróce napiszę, choć będę niepopularny. Zdaję sobie sprawę, że widzowie TVN i TVP będą zniesmaczeni, ale trudno.

  Czy wiecie czym jest choroba zwana afrykańskim pomorem świń? Atakuje ona np. prosięta, a roznosi się poprzez dziką zwierzynę. Tak się złożyło, że dotarła ona do Polski, co zresztą było do przewidzenia od kilkudziesięciu miesięcy. Jakoś dziwnym trafem zbiegło się to medialną kampanią "ludzie przeciw myśłiwym" - tak jakby człowiek nie polował od tysięcy lat, tylko od półtora roku.

  Oczywiście nic nie dzieje się w świecie bez przyczyny. Pozdrawiam naiwnych, którzy ciągle wierzą w tę ściemę.

  Na skutek tej kampanii mamy nadpodaż dzików, które w tempie ekspresowym zarażają naszą trzodę chlewną. To jest w praktyce koniec tej gałęzi naszego rolnictwa. Oczywiście cieszą się z tego nasi sąsiedzi, którzy w porę u siebie dziki wybiją i przejmą rynek. Nie ma się co dziwić - każdy chce się pozbyć konkurencji.

  Tak więc proszę się w najbliższym czasie spodziewać wzrostu cen wieprzowiny i spadku jej jakości.

  Podziękowania można wysłać do polskich mediów, rządzących i do tych państwa z Kamienia.

  No ale za to jesteśmy ekologiczni i modni, bo nie lubimy myśliwych. A ludzie powinni jeść soję. I pić mleko sojowe. Tylko, cholera, jak tę soję wydoić?

 • ~jaro_t 2018-02-27
  19:29:55

  65 24

  ~jand - dobrze ci się mówi, siedząc i śmiejąc się na 9 piętrze jakiegoś króliczoka. Jakbyś miał dom, dzieci i szaleńców z bronią za płotem inaczej byś śpiewał i nie musiałby ci w tym pomagać TVN.

 • ~ 2018-02-27
  20:04:02

  61 17

  Polowania nie są w żaden sposób uzasadnione i nikomu nie są potrzebne. Powinny być zakazane a kłusownictwo karane wieloletnim więzieniem. Pamiętacie tę krowę, która uciekła rolnikowi spod noża, przepłynęła na wyspę i żyła sobie dziko? Tak go d** bolała, że zwierzę żyje, że musiał tam popłynąć i ją zabrać, zdechła ze strachu. Chłop żywemu nie przepuści!

 • ~wojto 2018-02-27
  20:59:09

  30 7

  jand - Ty chyba jak wychodzisz z chałupy to spluwasz przez lewe ramię. Przeczytaj sobie o ASF jakikolwiek obiektywny artykuł bazujący na faktach a nie tylko robiący wodę z mózgu. Ja rozumiem, że można nie dostrzegać w tym ogarniającym nas smogu w jakiej rzeczywistości żyjemy i że świat się jednak trochę zmienił, nie tylko od tych tysięcy lat (polowań) ale przez ostatnie 50-100lat. Naprawdę przykro takie rzeczy czytać od, tak myślę, dorosłego człowieka.

 • ~peha 2018-02-27
  21:22:56

  32 6

  Czyli albo siedzieć w domu z dala od okna albo zainwestować w kamizelki kuloodporne i wojskowe hełmy.

 • ~Szymon Szpitalny 2018-02-27
  22:33:08

  91 9

  Panie ricardo jeżeli oskarża mnie Pan publicznie o kłamstwo to mógł się Pan podpiać pod swoja wypowiedzia. Anonimowe pisanie pierdół to prawdziwe tchórzostwo! Po pierwsze wiem co widziałem i sarna to nie bażant. Po drugie nic nie mówiłem o rodzaju amunicji jaka była użyta. Pana usilne tłumaczenie się z tego faktu sugeruje, że ma Pan coś na sumieniu. Po trzecie jestem mieszkańcem Kamienia od 38 lat i znam nasze lasy lepiej od Pana. Po czwarte nigdy nie otrzymałem mandatu za utrudnianie w polowaniu. I kto tu jest kłamca?

 • ~kurier 2018-02-27
  22:48:31

  58 7

  To jest jakaś cywilizacyjna porażka aby w czasach kiedy można mieć tyle różnej rozrywki, jeszcze strzelać i zabijać zwierzęta. Zabijać dla zabawy. Dobrze, że ludzie co raz bardziej sprzeciwiaja się tym niehumanitarnym i niebezpiecznym zabawom próżnych ludzi.

 • ~ 2018-02-27
  23:03:41

  55 4

  Kilku myśliwych strzelało do sarny? To chyba egzekucja była.

 • ~Pola 2018-02-28
  00:50:30

  46 7

  jakoś mam wrażenie ze niejaki rocardo,to albo mocno związany jest z tymi myśliwymi,albo wręcz jest jednym z nich...a pózniejszy komentarz pana Szymona Szpitalnego,odnoszący sie do jego słów jeszcze bardziej potwierdza moje przypuszczenia...trochę pokory prosze Pana...może i są teraz przepisy które dają wam więcej swobody niż podpowiada logika,możecie strzelać ludziom pod oknami,i prawo was chroni...ale nie znaczy,że musicie sie zachowywać z taką butą,a te pompatyczne wypowiedzi jak to P. Szymon Szpitalny mąci wśród''prawych, przychylnie nastawionych do tradycji myśliwskiej mieszkańców'' brak słow...Pan z góry za wszystkich wypowiedział się,ze są waszymi zwolennikami....czyżby napewno?

 • ~Mariusz Śniatowski 2018-02-28
  08:19:19

  13 56

  Tendencyjny artykuł i na dodatek osoby komentujące zdarzenie nie mówią prawdy, nikt do sarny nie strzelał bo obowiązywał okres ochronny. Niestety w kołach też są rozgrywki powiedzmy personalne i nikt by nie zaryzykował strzelania w grupie do sarny w okresie ochronnym. Poza tym regulamin polowań mówi jasno że stanowisko opuszcza się po zakończeniu pędzenia więc jak nagle zebrali się w grupie

 • ~Mariusz Śniatowski 2018-02-28
  08:32:42

  12 54

  Master 4k pięknie napisałeś kilka sloganów myśliwy postrzelił etc. Brawo zbiór info z kilku lat. Tak to cię bulwersuje. Niestety ale wszędzie dochodzi do wynaturzeń w polityce, Policji, służbie zdrchodzowia. I co rozwiążesz te formacje i zawody bo jest w ich szeregach kilku ludzi okazało się czarnymi owcami. Jeżeli chodzi o ilość wypadków śmiertelnych w wyniku postrzelenia w łowiectwie to popatrz ile osób codziennie ginie na drogach ale wy przyjęliście to z normę i nie wywołuje to tak wielkich emocji. Ja bym wolał aby każdy kandydat na kierowcę przechodził badania psychologiczne bo samochód jest bardziej śmiertelnym urządzeniem od broni. W wypadkaxh drogowych w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu zginęło ponad 100 tyś ludzi.

 • ~Szymon Szpitalny 2018-02-28
  09:18:30

  45 7

  Panie Mariuszu, kolejny raz obrońca środowiska myśliwskiego zarzuca mi mówienie nieprawdy. Powołuje się Pan na regulamin, rozumiem, że to jakiś poważny dokument coś jak Kodeks Drogowy etc. Dziwne, że dochodzi do wypadków drgowych i jakoś wszyscy jeździmy 50 km/h w terenie zabudowanym :)

 • ~Natalia Śpiewla-Hojdys 2018-02-28
  09:37:07

  29 20

  Oho, dobra zmiana trafiła pod strzechy. Ręce do góry elektoracie i głosuj na PiS

 • ~Terrorysta 2018-02-28
  10:48:04

  18 57

  Nie ma żadnych dowodów,zdjęć czy filmu. Pan Szpitalny stał i zaglądał i nawet nie wpadł na pomysł żeby to nagrać? Chyba ze ma Nokię 3310 to wtedy można zrozumieć... Zwykłe pomówienie myśliwych przez kogoś co mu się wydawało że coś widział ale tak naprawdę do końca nie wie co. Mleko sie rozlało i teraz trzeba bronić swojego punktu widzenia za wszelką cenę. Teraz czas zabronić latania awionetkom nad Kamieniem,bo co będzie jesli jedna spadnie akurat na dom Pana Szymona ?

 • ~master4k 2018-02-28
  12:36:00

  46 6

  @ Mariusz Śniatowski

  Mniemam, że mam przyjemność z myśliwym. Cytowane przeze mnie tytuły prasowe dotyczą rzeczywistych zdarzeń w trakcie polowań lub z udziałem myśliwych. Tak więc nie są zbiorem sloganów, tylko relacjonują patologiczne "osiągnięcia" łowczych. Jeżeli ktoś uważa, że takie zachowania jak opisane powyżej są całkowicie normalne i nie wymagające reakcji, to stanowczo sugeruję wizytę u specjalisty. Mówienie w obronie myśliwych, że gdzie indziej też jest patologia jest po prostu śmieszne. I to ma niby takie zachowania usprawiedliwiać, tak? Argumentacja w deseniu "a u was Murzynów biją". Tak samo nietrafione jest porównywanie wypadków drogowych do wypadków na polowaniach. Komunikacja jest absolutną potrzebą dnia codziennego, a amatorskie polowania na cokolwiek od setek lat już nie. Od kiedy to hobby do którego podobno zalicza się łowiectwo jest koniecznością? Myśliwi nie mając co jeść, czy jak? Jak ktoś jest głodny, to może pójść do sklepu i sobie coś kupić. Proste. Nie trzeba już latać z flintą po krzakach, zastawiać wnyki i organizować nagonki. Jak dla mnie strzelanie do zwierząt dla relaksu jest przejawem jakiś zaburzeń, ale jeżeli ktoś się w tym lubuje i jest to zgodne z prawem, to muszę to zaakceptować. Nie będę jednak akceptował sytuacji w której życie i zdrowie moje lub moich bliskich narażone jest na szwank tylko dlatego, że jakiś frustrat z dwururką chce sobie ulżyć. Rozumiem, że mamy się do takich sytuacji przyzwyczaić i zrobić tak jak napisał @ peha, tak żeby broń Boże nikt Panom myśliwym nie psuł zabawy? Niedoczekanie.

 • ~Abisall 2018-02-28
  12:38:28

  27 3

  Raporty Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności pokazują że masowa i nagła redukcja populacji dzików wcale nie przynosi efektu w postaci wyhamowania i ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików. Widać to na przykładzie Białorusi która mimo masowych odstrzałów dzików jest głównym ogniskiem ASF w Europie
  Wzrost w latach 2014/2015 w stosunku do lat 2005/2005 tzw "użytkowania populacji" (czyli mówiąc normalnie zabicie danego odsetka ) o ok 30% ( z 50 do 80%)w żaden sposób nie spowodował wyhamowania ASF!
  Co więcej działania takie mogą wręcz przśpieszyć i zwiększyć propagację choroby ponieważ powodują migrację zwierząt na opuszczone siedliska, podnoszą ryzyko zakażeń poprzez zwabianie różnych grup zwierząt w jedno miejsce - do żerowisk gdzie myśliwi nęcą zwierzynę, w wyniku polowań przepłasza się osobniki z jednego obszaru na drugi. ASF w populacji dzików nie poddawanych presji myśliwskiej rozszerza się stosunkowo powoli jeśli chodzi o terytorialny zasięg występowanie o ile szybko usuwa się zarażoną padlinę.
  Przykład tego żę masowa eksterminacja populacji dzika prowadzi do rozszerzania zasięgu choroby mamy w nadleśnictwach z okolic Puszczy Białowieskiej gdzie w latach 2014/2015 odstrzelono blisko 2000 osobników przy zakładanych planach odstrzału 700 – wcześniej na tych terenach nie odnotowywano występowanie ASF a pierwsze przypadki dzików zarażonych stwierdzono dopiero w drugiej połowie 2015...
  Takim samym przekłamaniem jest twierdzenie że to dziki są głównym wektorem zarażeń świń hodowlanych – to nieprzestrzeganie przez hodowców rygorów sanitarnych powoduje zarażenia. A jak wygląda ich przetrzeganie to widać u nas gdzie część hodowców z zgrożonych terenów nie zastosowała nawet wymaganych mat dezynfekcyjnych...
  Ale to dziki zarażajo! Myśliwi twierdza że masowe polowania ograniczą przenoszenie ASF na świnie hodowlana a badania dr. Хоменко z 2014 wykazują że to myśliwi którzy uczestniczą w polowaniach są jednym z 4 głównych wektorów przenoszenia choroby z dzikiej populacji na świnie hodowlane!
  Myśliwi pod pozorem walki z ASF poprostu chcą jeszce bardziej krwawo realizować swoje chore hobby, niesławny pseudo minister Szyszko zwietrzył okazję i próbował od razu "bronić" poprzez odstrzał łosi przed straszliwym zagrożeniem w postaci CWD - i nic to że w Europie przypadki tej choroby wykryto jedynie u paru osobników w Norwegii, polski myśliwy zgodnie z wieloletnią tradycją i szlachetną kultura łowiecką odstzreli łosie bo zaraza.

  A co do zgłaszania wykroczeń czy przestępst myśliwych na polowaniach - pewien psychopata z fuzją lat temu kilka z frustracji? Przyrodzonego debilizmu? zastrzelił czaplę na stwierdzenie oburzonego świadka tego tradycyjnego czynu że zgłosi sprawę Policji myśliwy wyciagnał telefon wybrał nr i z debilnym uśmieszkiem na ryju stwierdził " Heniu ( imię przypadkowe) na polowaniu jestem i tu pan chce Ci zgłosić że coś nie tak robię" I obaj w rechot...
  Działo się to w Rybniku , psychol z fuzją to był jeden z oficjeli rybnickich...

 • ~Sape Xls 2018-02-28
  14:06:08

  8 5

  Ja tylko powiem, że podziwiam Panią Oliwię, że jej tak ciepło w takie mrozy haha

 • ~orient 2018-02-28
  14:10:04

  31 6

  Łowiectwo to jedno z najbardziej prymitywnych hobby jakie mają ludzie. Prędzej czy później powinno to być zakazane. Myślę, że organizacje ekologiczne mogłyby zbierać podpisy pod jakimś obywatelskim projektem ustawy zakazującej łowiectwa.

 • ~Barakuda 2018-02-28
  15:39:01

  17 14

  Nie rozumiem oburzenia. Głosowaliscie na PiS i ludzi pokroju pana Szyszki to do kogo pretensje?

 • ~ 2018-02-28
  16:04:40

  21 1

  przed laty słyszałem wypowiedź pewnego leśnika, który powiedział:
  "Panie, to się tak mówi że rządzi ta partia, albo tamta. Publicznie to oni ze sobą walczą, a tak naprawdę to cały czas rządzi PPP - Polska Partia Polujących"

  Wygląda na to że chłop wiedział co mówi.

 • ~master4k 2018-02-28
  16:22:42

  22 1

  @ ursus

  Faktycznie lobby myśliwsie cieszy się w Polsce niespotykaną atencją ze strony posłów i senatorów każdej opcji politycznej. Tak jest od dawien dawna. Wystarczy chociażby spojrzeć na ostatnie wyniki głosowań nad projektami ustaw dot. łowiectwa. Zaskakująca jednomyślność.

 • ~ 2018-02-28
  17:33:28

  16 32

  Barakuda a pamiętasz Komorowskiego, na którego oddałeś głos w poprzednich wyborach? Xywa " hrabia - myśliwy". Tyle, że nie "z PiSu", to pewnie on nie poluje.

 • ~Barakuda 2018-02-28
  18:19:04

  28 15

  Kolego tf2 za Komorowskiego nikt ludziom pod oknami nie strzelał. Nikt też nie wyrzucał w chamski sposób z lasu ludzi, którzy tam spacerują grożąc postrzalem... Zanim coś napiszesz to pomyśl.

 • ~ 2018-02-28
  19:35:31

  18 51

  Za Komorowskiego to dopiero było "państwo w państwie" a w polowaniach to on miał swój osobisty udział, latał na nie wojskowym helikopterem, nawet jeden w tym czasie rozwalili. Poczytaj chłopie i obudź się, na youtube jest mnóstwo filmików o bezkarności leśników w tym czasie. Przypomnę, że to PO chciała prywatyzacji lasów państwowych, żeby mogli wystrzelać wszystko bez ograniczeń.

 • ~Wiesław Danyłko 2018-02-28
  20:33:23

  21 3

  Zostawcie Szymona Szpitalnego w spokoju. Znam go od ponad 20 lat, jak przyszedł do sekcji spadochronowej. Od samego początku był w porządku i zawsze to co mówił pokrywało się z rzeczywistością. Szymon jest osobą niezwykle kompetentną. Obserwuję ten spór który początkowo został opisany na fb a teraz tu. Szymon, nie ma sensu szarpać się z wpisami które są publikowane przez tzw. pseudonimy. Konkretnie można pisać z danymi osobami. Problem polowań to trudny temat. Jak widzę są tu odrębne zdania stron które wymagają uporządkowania. No bo co będzie jak się komuś coś stanie? Regulaminy - regulaminami ale faktycznie pewne osoby nie dorastają do tego by np. polować. Każdy kto się wymądrza i chwali nie wiadomo jakimi znajomościami i straszy - powinien być odpowiednio potraktowany. Znam taki przypadek, ponieważ w sądzie bronię bliską mi osobę przed osobą która uważa się za nie wiadomo kogo. Co do polowań to podaję link z najnowszymi informacjami: http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/za-szkody-lowieckie-zaplaci-kolo-albo-pzl,76903.html

 • ~Lucjan Piatek 2018-02-28
  21:04:42

  12 27

  Ludzie, czy wy czasami myślicie co piszecie? Czy jak wy uprawiacie seks z kobietą, żoną, kochanką to stosujecie antykoncepcję czy macie to gdzieś? Chyba stosujecie skoro przeciętnie macie po jednym lub dwóch dzieciakach. Dzikie zwierzęta tego nie robią, popęd seksualny mają włąśnie wtedy, gdy samica jest płodna, co wiec zrobić z dzikami, gdy nie mają wrogów naturalnych a jedna locha daje kilkadziesiąt warchlaków rocznie, co zrobić z sarnami, jeleniami bez naturalnych wrogów, gdzie zostaje zachwiany łańcuch pokarmowy, Najpierw ukradliście im tereny, wybudowaliście swoje osiedla, wybudowali drogi, a teraz z tych osiedli w swoich ciepłych mieszkaniach piszecie jakieś farmazony, aby do nich nie strzelać i aby mogli sie rozmnażać na potęgę, a potem będziecie narzekać że samochód macie do kasacji bo jakieś dziki były na drodze. Idąc waszym myśleniem, to trzeba też zakazać zabijania szczurów i myszy, bo czym one różnią sie od dzika czy sarny? Niech na waszych osiedlach zaprzestaną trucia myszy i szczurów, bo to też zwierzęta i też chcą żyć. Pomyślcie zanim coś napiszecie. Rolnictwo by umarło gdyby nie łowiectwo, lasy zostały by zniszczone gdyby nie łowiectwo, jakim cudem chcecie wykarmić miliony milionów dzików czy saren? To już nie jest świat jaskiniowy, gdzie dziki czy sarny miały masę wrogów naturalnych i były przez nich zjadane, obecnie te zwierzęta nie mają wrogów naturalnych.

 • ~wojto 2018-02-28
  21:28:36

  22 3

  Lucjan Piatek - a jednak niektórzy jak widać, po Twoim wpisie, jeszcze żyją w jaskiniach.

 • ~kurier 2018-02-28
  21:41:57

  18 3

  Kolego Lucjan, zwierzęta leśne są wydumanym problemem. Niedawno minister Szyszko proponował odstrzał łosiów pod pozorem tego, że powodują wypadki. A potem się okazało, że jednak nie powodują tylko lobby łowieckie miało ochotę na postrzelanie sobie do łosi. W parkach narodowych jest zakaz strzelania do zwierząt i przyroda sobie sama radzi. Jeśli dzików jest za dużo to przecież aby przerzedzić populację nie są do niczego potrzebni żadni łowczy. Wystarczą pułapki klatki i rzeźnia. Patologią nie jest przerzedzanie zwierząt ale strzelanie dla nich dla frajdy. Zabijanie dla frajdy to coś nienormalnego dla przeciętnego człowieka.

 • ~Barakuda 2018-02-28
  22:05:20

  16 8

  To skandaliczne prawo, które pozwala strzelać tuż przy budynkach mieszkalnych i wyrzucać myśliwym ludzi nie tylko z lasu ale i z ich posesji wprowadziło PiS z Szyszką na czele więc nie pitol kolego Tf2 o Komorowskim bo gadasz od rzeczy i nie na temat. Dyskusja jest o tym co tu i teraz a nie co tam kiedyś chciał Komorowski czy PO.

 • ~Lucjan Piatek 2018-02-28
  22:15:45

  5 12

  W parkach narodowych są wilki,rysie lub niedźwiedzie, wiec naturalne zabójcy tych zwierząt, po za tym zwierzęta łowne nie wiedzą gdzie jest park narodowy a gdzie się kończy i często go opuszczają. Po za tym czy jesteś za sadyzmem, aby najpierw te zwierzęta łapać, gdzie mają ogromny stres, stresować ich tą sytuacją a potem doprowadzić do rzeźni i następnie uśmiercić, przecież to sadyzm w czystej postaci. Zwierzęta chodowlane, przyzwyczajone do człowieka i niewoli to przeżywają ogromny stres a co dopiero dzikie zwierzęta, jesteś aż takim sadystom? Przecież jak przyrodnicy chcą dać dzikiemu zwierzęciu nadajnik, to napierw go usypiają, aby zaoszczędzić mu potwornego stresu, który może go doprowadzić nawet do śmierci. Wojto-jaskinowiec aby przeżyć musiał myśleć, nie miał propagandy, nikt mu nie robił prania mózgu, jaskinowiec musiał używać mózgu aby przeżyć, ty jako wspołczesny człowiek możesz nie myśleć i być debilem a i tak przeżyjesz, system nie pozwoli ci bez myślenia przeżyć, a jaskinowiec jak by rozumiał jak ty, to by nie przeżył.

 • ~kurier 2018-02-28
  22:30:19

  22 4

  Kolego Lucjan a kto wytępił wilki, rysie, niedzwiedzie i inne zwierzęta które regulowały naturalnie populacje innych zwierząt? Czyż nie człowiek z bronią palną? Poza tym nie twórzmy jakichś sztucznych problemow. To nie zwierzęta w Polsce stwarzają problem tylko myśliwi strzelając gdzie popadnie.

 • ~Lucjan Piatek 2018-03-01
  04:51:59

  7 18

  Wilki i niedźwiedzie potrzebują ogromnych przestrzeni leśnych, aby móc normalnie żyć w przyrodzie, już widzę jak jesteś zadowolony jak w pobliżu twojego domu kręci się niedziwiedzica z młodymi, albo watacha wilków. Wystarczy że pojawią się dziki i już ludzie boją się wejść na swoją posesję. Człowiek kiedyś też żył w lesie i polował aby przeżyć, potem wyciął lasy i pobudował miasta, drogi, wsie, stworzył rolnictwo, jednym słowem cywilizację i tu zaczął się problem, bo zwierzęta wchodzą na pola, niszczą lasy, wchodzą do miast.Jeśli twierdzisz że gospodarka łowiecka jest niepotrzebna i należy zabronić łowiectwa, to może najpierw poczytaj ile w obecnej sytuacji rolnicy mają strat w uprawach rolnych, ile jest kolizji na drogach z dzikimi zwierzętami, jakie problemy mają lasy państwowe z uprawami młodników. Skoro nie chcesz gospodarki łowieckiej, to jakie widzisz rozwiązanie, jesteś za tym aby puścić to na żywioł i niech się dzieje co chce?

 • ~wojto 2018-03-01
  08:31:24

  14 2

  - Lucjan - bez sensu jest rozmowa z kimś kto lasu nigdy nie widział na oczy. Jeśli nie widziałeś nigdy paśników i ton kukurydzy i innego żarcia, po to aby zwierzyna rozmnażała się jak króliki i bez problemowo przetrwała zimę i aby było do czego postrzelać. Sorry skończ już grać w te gry na komputerze przez 24h / dobę i wyjdź kiedyś na pole...

 • ~Jan R. 2018-03-01
  08:50:12

  16 6

  Kwinto za chwilę przez tych "debili z Wiejskiej" nie będzie można w ogóle po lesie jeździć, bo nam wszystkie lasy wytną, by zaspokoić obiecanki wyborcze. Drewno jeszcze się sprzedaje na zagranicznych i krajowym rynku w przeciwieństwie do węgla.

 • ~Terrorysta 2018-03-01
  12:03:50

  2 14

  Ustawa wycofana z głosowania :) szczekajcie sobie dalej ...

 • ~wojt134 2018-03-01
  13:13:41

  16 4

  Witam wszystkich co piszą ja napiszę krótko co te biedne zwierzęta zawiniły żeby do nich strzelali trzeba usuwać szkodniki a nie ładne Sarny dodam jeszcze jak chcesz strzelać to do wojska albo na ochotnika do Syrii .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2743