zamknij

Wiadomości

Mundurowi rozbili grupę handlujących dopalaczami. 14 osób zatrzymanych

2017-09-07, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Rybniccy kryminalni zwalczający przestępczość narkotykową, przy wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się wprowadzaniem do obrotu dopalaczy. Zlikwidowano 6 sklepów, w których rozprowadzane były substancje psychoaktywne. Wśród 14 zatrzymanych są osoby, które stały na czele grupy. Wobec 6 mężczyzn sąd zastosował tymczasowy areszt.

Reklama

Policjanci pracowali nad sprawą od sierpnia ubiegłego roku. Działania operacyjne doprowadziły do zebrania bogatego materiału dowodowego, który bardzo szczegółowo odkrył cały nielegalny proceder.

- Kryminalni ustalili tożsamość osób, które były członkami zorganizowanej grupy przestępczej sprzedającej dopalacze. Podejrzewane są one o handel tymi substancjami na dużą skalę, nie tylko w województwie śląskim, ale i małopolskim. Policjanci zatrzymali w sumie 14 osób, w tym osoby stojące wysoko w hierarchii grupy przestępczej. Pozostali członkowie pełnili w niej funkcje sprzedawców, kurierów, ochroniarzy oraz werbowali do pracy w sklepach osoby, które rozprowadzały dopalacze – mówi sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

W toku prowadzonych działań zlikwidowano punkty sprzedaży substancji psychoaktywnych w Rybniku, Katowicach, Sosnowcu, Tarnowie, Krakowie oraz Zakopanem. Kryminalni zabezpieczyli ponad 10 tys. zł oraz przeszło tysiąc opakowań z różnymi środkami zastępczymi.

Katowicki sąd przychylił się do wniosku o wydanie listu żelaznego jednemu z mężczyzn, który ukrywał się poza granicami kraju. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wys.100 tys. zł. - Mężczyzna odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wobec sześciu podejrzanych skierowano wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, do których Sąd Rejonowy w Rybniku przychylił się. Siedmiu innych członków grupy zostało objętych policyjnym dozorem. Oprócz wprowadzania do obrotu szkodliwych substancji, zatrzymani odpowiedzą za „pranie brudnych pieniędzy” oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej – dodaje sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Rybniku, w najbliższym czasie mogą nastąpić kolejne zatrzymania.

Walka z dopalaczami nadal trwa. Przypomnijmy, nie tak dawno pisaliśmy, że w Rybniku działał nowy punkt z dopalaczami. Znajdował się na ul. Kościuszki. W lipcu mundurowi i przedstawiciele sanepidu zabezpieczyli towar oraz pieniądze. Więcej >>Rodzice, uważajcie na to miejsce. W Rybniku pojawił się nowy sklep z dopalaczami!<<

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~mariusz64 2017-09-07 10:35:46

  Brawo Policja, na Was można liczyć. Życzę dalszych sukcesów.

  54 27
 • ~Ja_2 2017-09-07 10:47:45

  Za rządów Platformy Obywatelskiej dopalacze działały pełna parą i niby nie było sposobu aby to zmienić ...
  BRAWO PIS i POLICJA życzymy dalszych sukcesów !

  Egon z Rybnika

  51 83
 • ~master4k 2017-09-07 12:39:26

  @ Egon z Rybnika

  Ja wiem, że obecnie cukier jest słodszy, a trawa bardziej zielona, do zawsze świeci słońce i ludziom żyje się tak dobrze, jak nigdy wcześniej. Jednakże zanim w kwestii dopalaczy wygłosisz kolejne peany na cześć rządu, to jednak sugeruję najpierw lekturę danych GUS dotyczących statystyk zatruć dopalaczami. Na stronie internetowej Urzędu jest zamieszczona pewna tabela, która pokazuje jak walka z dopalaczami wyglądała na przestrzeni lat 2011-2016. 2016 rok nie był w tej walce rekordowy. Właściwie to był przeciętny. Danych za 2017 jeszcze nie ma, tak więc wstrzymaj się z otwieraniem szampana. Twój nieuzasadniony zachwyt przypomina trochę mantrę rodem z Ucha Prezesa. "Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy...".

  55 18
 • ~Ja_2 2017-09-07 13:00:19

  master4k

  Krótka pamięć ?
  Chyba wszyscy pamiętamy jak latami w samym Rybniku władza nie miała sposobu jak zlikwidować pierwsze miejsca handlu dopalaczami, czy to przy ulicy Staszica, czy przy Powstańców, czy też ostatecznie przy Gliwickiej ! Bandziory bawiły się z władzą w kotka i myszkę a ludzie umierali lub zostawali z dożywotnio zniszczonymi narządami wewnętrznymi ...
  Nie potrzeba danych GUS żeby to stwierdzić, wszyscy byliśmy tego świadkami !

  Pzdr Egon z Rybnika

  19 45
 • ~master4k 2017-09-07 13:25:42

  @ Egon z Rybnika

  Bandziory nadal się bawią i bawić się będą tak długo, jak długo będzie pozwalała na to ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zmieszanie dwóch zakazanych substancji daje trzecią niezakazaną. I tak się można bawić z Policją w nieskończoność. Miejsca sprzedaży o których piszesz owszem zniknęły, a właściwie nie zniknęły, tylko zmieniły swoją lokalizację. Tak więc nie ma się z czego cieszyć, bo problem jak był, tak dalej jest.

  39 8
 • ~Ja_2 2017-09-07 14:20:21

  master4k

  Zgodnie z moja wiedzą to znowelizowana wspomniana przez Ciebie ustawa właśnie za czasów PIS nie określa już tylko nazw gotowych substancji zakazanych lecz nazw składników co zdecydowanie ogranicza możliwości kombinacji z nowymi krzyżówkami dopalaczy czy też wytworów narkotykopodobnych.
  Ważne jest również to, że dzięki zdecydowanej postawie obecnej władzy niemoc państwa wobec bandziorstwa została pokonana. Skutecznie wypleniono sklepy z dopalaczami, które rozpanoszyły się ostatnio dając wyobrażenie zgody Państwa na taka działalność !

  Egon z Rybnika

  9 34
 • ~master4k 2017-09-07 15:16:44

  @ Egon z Rybnika

  Masz rację co do znowelizowanej ustawy tyle tylko, że to nadal jest półśrodek. Nawet mało zdolny chemik potrafi obejść ustawę. Wystarczyło oprócz katalogu zamkniętego dopisać coś w stylu "Zabrania się produkcji, dystrybucji oraz posiadnia syntetycznych środków chemicznych i ich pochodnych oraz środków pochodzenia naturalnego, których wyłącznym przeznaczeniem jest wpływanie na centralny ośrodek nerwowy w celach nie związanych bezpośrednio z farmaceutyką, leczniem lub wykorzystaniem przemysłowym." Inne kraje jakoś nie mają aż takich problemów z dopalaczmi jak nasz. Obecne przepisy to jednak dalej jest walka z wiatrakami.

  31 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 968