zamknij

Wiadomości

Mundurowi ponownie biorą "pod lupę" bezpieczeństwo pieszych

2024-01-05, Autor: 

Bezpieczeństwo pieszych poruszających się po naszych drogach jest bardzo istotne. Z tego względu ponownie policjanci przeprowadzają akcję "Bezpieczny Pieszy", podczas której będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale też bacznie będą się przyglądać, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Reklama

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jest jednym z priorytetów policjantów ruchu drogowego. Realizując to zadanie, aby wyeliminować niebezpieczne sytuacje na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych, mundurowi przeprowadzą działania w Rybniku i powiecie rybnickim.

- Chodzi o to, aby ograniczyć ilość tragicznych zdarzeń, w których biorą udział niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Niezwykle ważne jest także uświadomienie pieszych, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych. Kolejny raz przypominamy, aby pamiętać, że w starciu z rozpędzonym autem — pieszy ma niewielkie szanse na przeżycie, dlatego apelujemy o wyobraźnię! - mówi sierż. szt. Szymon Muras z KMP w Rybniku.

Działania mundurowych rozpoczęły się we wczesnych godzinach porannych.

- Policjantów można spotkać w rejonach przejść dla pieszych i właśnie tam zaobserwujemy zwiększoną liczbę patroli policyjnych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków — tłumaczy policjant.

Kierowcy muszą pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Pieszym natomiast przypominamy, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się, nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony, a przede wszystkim nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, jednak podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Policjanci będą również przyglądać się samym pieszym i temu, czy korzystają oni z oznakowanych przejść dla pieszych. Stróże prawa będą zwracać też uwagę na sposób poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Równocześnie mundurowi zachęcają, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa pieszego na drodze, szczególnie w czasie trudnych warunków pogodowych, z którymi obecnie mamy do czynienia.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~exx 2024-01-05
  09:41:08

  16 7

  Jak pies nie ma co robić to se ... liże.

 • ~norton 2024-01-05
  10:51:27

  13 3

  Niech się wezmą po prostu do swojej roboty. Bez ogłaszania, rozgłaszania.

 • ~Marek1979 2024-01-05
  11:16:29

  28 4

  Jeśli w tym kraju pieszy ma mieć bezwzględne pierwszeństwo na pasach żądam aby był NAKAZ noszenia odblasków pod karą mandatu minimum 5 tysięcy złotych. Na co dzień jeżdżę ostrożnie, w mieście raczej nie przekraczam prędkości. Jest 50 jadę maksymalnie te 50 a mimo to kilka razy w okresie jesienno-zimowym miewam sytuacje niebezpieczne z powodu wtargnięcia po zmroku na pasy delikwenta bądź delikwentki w czarnym ubraniu. Powiem wam coś drodzy piesi. To że przejście jest oświetlone również nie oznacza że was widać bo często z naprzeciwka oślepiają inne pojazdy. Często jesteście na wysokości maski takiego pojazdu który świeci wam między nogami. Kierowca poruszający się pojazdem wyposażonym w mocne oświetlenie takie jak żarówki LED czy ksenony również podczas deszczu czy pluchy was nie widzi. Żądam również żeby w przypadku braku posiadania odblasków przez pieszych obligatoryjnie uniewinniać kierowcę jeśli dojdzie do potrącenia podczas jazdy zgodnie z przepisami. Pamiętajcie o jeszcze jednej ważnej kwestii. Cmentarze są pełne pieszych którym wydawało się że mają pierwszeństwo. Za moich lat uczyło się o tym już w zerówce a teraz mamy 20-30bletnich odmóżdżonych debili którym ta wiedza wyparowała.

 • ~common 2024-01-05
  11:33:37

  13 3

  Acha, czyli będą wyskakiwać zza płota na wysokości Rudzka 102..

 • ~Franek 7 2024-01-05
  12:20:53

  9 9

  Dbanie o bezpieczeństwo pieszych polega na wypisaniu stu mandatów po 500 PLN. Czego jeszcze nie rozumiecie ?

 • ~Arteks 2024-01-05
  12:29:39

  5 17

  Taka scena sprzed paru dni. Wąska ulica Hallera. Suv parkuje na zakazie (powierzchnia zamalowana), wychodzi z niego rozmawiająca przez smartfon pani i przechodzi nie po pasach na drugą stronę. Auto na blachach SRB. Ja naliczyłem co najmniej 3 złamane przepisy w ciągu kilkunastu sekund... Często widzę kogoś kto wychodzi z auta by... po paru chwilach wkurzać innych kierowców i przechodzić nie po pasach.

 • ~Franek 7 2024-01-05
  13:33:22

  7 8

  Arteks- i co się komuś od tego stało?
  W latach 90’ we Francji była taka zasada, że można było kierować samochodem w stanie nietrzeźwości ( chyba do 1 promilla) pod warunkiem, że nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego. Czyli mogłeś wsiąść do auta pojechać grzecznie do domu i nikogo to nie obchodziło. I to jest mądre bo jeśli ktoś grzecznie dojechał i nikomu nic się nie stało to o jakiej szkodliwości społecznej można mówić? Do tego zero pościgów za nietrzeźwym kierowcom bo po co on ma w takiej sytuacji uciekać?
  To samo z wykroczeniami- przechodzisz przez jezdnię na czerwonym bo nic nie jedzie to jaką to jest szkodliwość? W Stanach tak właśnie jest. Tylko w krajach komunistycznych nawet jak pomyślisz o wykroczeniu to już cię patrol legitymuje i udowadnia, że jesteś głupi.

 • ~Arteks 2024-01-05
  14:00:26

  4 12

  @Franek7 - myśmy przez kilkadziesiąt lat mieli komunistyczne przepisy związane z pieszymi czyli w skrócie... pieszy jako jednostka, miał mniejsze prawa od przewożonych towarów, towarzyszy w limuzynach, milicjantów i ciężarówek wojskowych.

  Droga policjo - zacznijcie karać za zatrzymywanie się na pasach przez kierowców przed skrzyżowaniami. To codzienny widok w miastach, że piesi muszą obchodzić auta bo... kierowca nie chce widzieć pasów i zatrzymuje się w kolejce do skrzyżowania tam gdzie ma ochotę. :[

 • ~Franek 7 2024-01-05
  15:03:41

  4 7

  Skoro wtedy pieszy miał takie prawa jak piszesz to wytłumacz mi Arteks jak to możliwe, że dożyliśmy do dziś w szczęściu i zdrowi? ;)

  Jeżdżę trochę po świecie i widzę często taki obrazek, że pieszy przez jezdnię przebiega truchcikiem i z zaciśniętymi pośladkami czujny jak ważka bo jak go ktoś rozjedzie to się nawet nie zatrzyma ( co najwyżej zerknie we wsteczne lusterko) w myśl zasady, że jezdnia jest do jeżdżenia ( np Meksyk, Kair itp). I nigdy nie widziałem, żadnego potrącenia pieszego. I myślę, że takich zdarzeń jest mniej niż u nas.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-05
  15:19:32

  4 4

  Franek7, całkowicie nie zgadzam się z tobą w tej kwestii. Nie chcę mieć Kairu i innego trzeciego świata z ważkami u nas

 • ~Franek 7 2024-01-05
  17:33:31

  4 2

  Lu Ke- no to płać mandaty, ciesz się i wierz , że to w imię bezpieczeństwa ;)

 • ~Dintojra 2024-01-07
  13:56:32

  0 1

  Tak się zastanawiam czym ci polucjanci się zajmują między poszczególnymi akcjami ?
  Ciekaw jestem też, kiedy w Polsce wprowadzi się przepisy dotyczące infrastruktury drogowej tak by pieszy był naprawdę chroniony zamiast dawania mu złudnego poczucia bezpieczeństwa i przerzucania winy za ewentualny wypadek na kierowców ?
  Przecież tak debilnych przepisów o pierwszeństwie pieszego w połączeniu z tak idiotycznie zaprojektowaną infrastrukturą (przejścia) nie ma w żadnym cywilizowanym kraju.
  Chodzi mi o zmniejszenie liczby przejść bez sygnalizacji i zwiększenie... wróć :) bardziej wprowadzenie w praktyce przejść sugerowanych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4092