zamknij

Biznes

Możesz dostać 40 tys. zł i pensję

2012-03-02, Autor: Beata Matuszek
Każdy, kto odwiedził wczoraj PUP mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak zdobyć fundusze europejskie na otwarcie działalności gospodarczej i rozkręcenie firmy. Natomiast dla tych, którym nie udało się wczoraj znaleźć czasu na wizytę w Urzędzie Pracy sprawdziliśmy, skąd można uzyskać dofinansowanie. Na nasze pytania odpowiadał konsultant Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z Katowic, Rafał Urlik.

Reklama

– Dotacje na otwarcie firmy są wyższe niż te, które można otrzymać za pośrednictwem PUP. Na najlepsze projekty czeka 40 tys. zł. Przez 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności można też liczyć na wsparcie pomostowe w wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 1500 zł miesięcznie – mówi Rafał Urlik.

Kto ma największe szanse na dotacje? - Zawsze są grupy traktowane priorytetowo. Najczęściej są to osoby długotrwale bezrobotne, osoby poniżej 25 i powyżej 45 roku życia, kobiety bez względu na wiek, osoby niepełnosprawne, osoby pochodzące z terenów wiejskich oraz osoby, które utraciły pracę nie z własnej winy – tłumaczy Rafał Urlik. – To nie znaczy, że ktoś, kto nie spełnia tych warunków nie ma szansy na dotację. Co ważne, a nie wszyscy o tym wiedzą, dotacje z funduszy europejskich mogą otrzymać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące – dodaje przedstawiciel PIFE.

 

W naszym województwie w tym roku nabór projektów w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki będzie prowadziło 8 instytucji. Lista instytucji oraz szczegółowe kryteria naboru do połowy marca pojawią się na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pod adresem efs.wup-katowice.pl. – Sama procedura naboru do projektu nie jest skomplikowana. Trzeba wypełnić formularz aplikacyjny, odpowiedzieć na pytania dotyczące planowanej działalności, konkurencji na rynku, sprzętu i środków potrzebnych na jej prowadzenie - mówi Rafał Urlik – Osoby, które zostaną wybrane, uczestniczą później w szkoleniach, związanych z rejestracją firmy, jej prowadzeniem, księgowością i pod okiem fachowców przygotowują biznesplan. Samo zdobycie tej gruntownej wiedzy na pewno się przydaje – tłumaczy konsultant PIFE.

 

Na dotacje mają szanse jednak nie tylko osoby, planujące założenie działalności gospodarczej, ale też firmy. Najbliższe nabory prowadzone będą przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. - Do 7 marca można składać wnioski związane z turystyką, np. na stworzenie lub rozwój bazy noclegowej lub inne działania związane z infrastrukturą turystyczną. Od 8 maja do 8 lipca również w Śląskim Centrum Przedsiębiorczości prowadzony będzie nabór na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w mikro, małych i średnich firmach. Będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup nowoczesnych urządzeń, takich które na rynku są nie dłużej niż trzy lata – tłumaczy Rafał Urlik.

 

Więcej informacji na temat funduszy europejskich można uzyskać w katowickim biurze PIFE przy ulicy Kościuszki 6, pod numerem telefonu (32) 209 16 90 lub mailowo biuro@pife.katowice.pl. Natomiast już 16 marca konsultanci PIFE będą dyżurować w PUP-ie w Żorach.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Kebab997 2012-03-02 15:33:54

  Zero konkretów, tyle co mi Pan powiedział samemu można znaleźć na w/w stronie internetowej. Traktują zainteresowanego ogólnie a nie indywidualnie! Takie informacje to można podczas spotkania w grupie udzielić raz, a nie 1000 razy powtarzać to samo!Ale...jak kto woli.

  0 0
 • ~keti333 2012-03-02 20:53:15

  Jasne że GORZYCE powinny być !!! a nie Wodzisław !! po co ta dyskusja..

  0 0
 • ~wilhelm 2012-03-02 21:18:15

  kurde, jako młody, biały, heteroseksualny mężczyzna, zatrudniony na etacie, zamieszkały w mieście czuję się dyskryminowany przez UE.

  1 0
 • ~Ksenopita 2012-03-03 11:03:38

  Tu chodzi o to żeby spisać dane osoby pytającej, reszta jest nieważna. Ważne jest, że mają dowód na to, że z kimś gadali, że niby pieniądze wydane na nich nie są wyrzucone w błoto. Też kiedyś byłem się coś zapytać, to niczego się nie dowiedziałem, dostałem jakieś papiery, które wyrzuciłem do śmieci bo to jest i tak w necie, ale musiałem się podpisać, że skorzystałem z pomocy. wilhelm - też się czuję dyskryminowany w państwie, w którym nagradza się nieudaczników. Jak masz 25-45 lat, jesteś mężczyzną odpowiedzialnym za utrzymanie rodziny z małymi dziećmi i niepracującą żoną, jesteś silny, zdrowy i zdolny do pracy i realizacji jakichś świetnych pomysłów, którymi masz wypełnioną głowę to w ocenie urzędników jesteś najgorszym kandydatem na otrzymanie pomocy od państwa. Musisz rzucić pracę na rok, odrąbać se rękę i nogę, przeprowadzić się na wieś i tam się rozpić i zestarzeć, a na koniec zmienić płeć. Wtedy w oczach urzędasa dobrze rokujesz i szansa, że sprzeniewierzysz te 40tysi jest nikła.
  Ja to pie...le ten cyrk, jadę do Czech poprosić o azyl dla siebie i rodziny. Tam przynajmniej niema tej martyrologii, klechów, zarobki dwa razy wyższe niż w Polsce, jest ładniej, cieplej, dalej od Bałtyku, bliżej Adriatyku, tanie piwo, własny przemysł motoryzacyjny, nie ma Smoleńska, Katynia, Oświęcimia, Mickiewicza, Konopnickiej i jej Roty, niema Adamka i niema Gołoty, niema Orlenu i PKP, i tego jeb..go PZPN'u, niema kompleksów a jest zabawa, w tym kraju legalna jest trawa! Nie ma Wałęsy i jeg

  0 0
 • ~Ksenopita 2012-03-03 11:11:19

  I jak się człowiek dopiero rozpędza pisząc jakieś głupie komentarze pod jakimś artykułem, w jakimś portalu, jakiegoś zapyziałego miasteczka, to robiąc to w Czechach z PEWNOŚCIĄ nie zabrakło by mu miejsca na dokończenie tegoż komentarza, którego i tak, koniec końców, nikt by nie przeczytał. Na shledanou...;)

  0 0
 • ~przemo7 2012-03-04 10:19:27

  ksenopito przeczytałem do końca ,reszty się domyśliłem i popieram w 100%.

  0 0
 • ~josephine 2012-03-05 08:50:27

  nikt nie napisał, że mężczyźni w wieku 25-45 są odrzucani.. priorytetem są pewnie cele, które zakłada przyszły wydawca tych pieniędzy. Jeśli tak Ci w Polsce źle, granice masz otwarte, nikt Cię tu nie uwięził, pewnie w tych Czechach będzie Ci faktycznie lepiej, skoro za każdym razem tylko narzekasz. Musisz tutaj być naprawdę nieszczęśliwy. Oświęcim, Mickiewicz to nasze symbole narodowe, nasza przeszłość i każdy naród ma swoje, na co wskazuje nazwa. Czech również ma swojego Mickiewicza, swoją historię i swoje problemy w teraźniejszości, więc zupełnie nie rozumiem, o co Ci chodzi i co Ci w tym przeszkadza. Jeśli chodzi o tych nieudaczników, już raz pisałam, że mnie w tym momencie obrażasz.. poza tym to wytyczne UE, a nie Polski, obowiązujące w całej UE. A co do kompleksów hm.. nie każdy Polak je ma (więc nie jest to uwarunkowane posiadaniem takiej a nie innej ojczyzny) i oczywiście to nie zmiana miejsca zamieszkania zabija drzemiące kompleksy ;)

  0 0
 • ~tatapl3 2012-03-05 15:59:58

  Wszystko i nic .Nic z tego nie wiem tylko wiem jedno ze jak co do czego przyjdzie ti tak by tak nie dostane tego .Mocium Panie.Z urzedu pracy tez kiedys chcialem wziac i wiecie coi warunek 2 zyrantow ktorzy zarabiaja okolo 4000 zl netto w moim przypadku nie do przejscia.Chcialem im dac pod zastaw mieszkanie na hipoteke wlasnosciowe lub dom lub nawet kolego w zastak lokate bankowa przekraczajaca 2 krotnie ta kwote ale nic nie pomoglo nie ma raty,Idiotyczne to jest ktos wymyslil zyrantow i koniec kropka.

  0 0
 • ~josephine 2012-03-05 19:13:09

  4 tys netto? to chyba bardzo dawno ubiegałeś się o tę dotację.. Aktualnie nie ma takich wymogów

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1347