zamknij

Wiadomości

Mówili o kopalni „Paruszowiec” w „Czarno na białym”

2019-09-10, Autor: bf

O Rybniku znów mówią w całej Polsce, niestety nie jest to nic pozytywnego. Dzisiaj TVN 24 w programie „Czarno na białym” poruszany był temat górnictwa i jego udziału w energetyce oraz jego negatywnym skutku na środowisko. Poruszono wątek kopalni „Paruszowiec”.

Reklama

Stacja TVN 24 opublikowała dzisiaj wieczorem materiał o górnictwie, a konkretnie wydobyciu, które wywiera wpływ nie tylko na otoczenie, ale i mieszkańców. Poruszono m.in. temat kopalni „Paruszowiec”. Mieszkańcy naszego miasta protestują przeciwko temu pomysłowi.

W materiale wypowiedzieli się zarówno rybniczanie, jak i Marek Budziński – prezes Bapro. Oznajmił, że pomimo sprzeciwu mieszkańców, spółka zamierza nadal rozmawiać i tłumaczyć im swoje zamiary, aż ci w końcu je zrozumieją. Autorzy reportażu przypominają jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od ministra energii. Zaznaczają też o mobilizacji i determinacji rybniczan w składaniu wniosków do RDOŚ, a także jakie szkody powoduje działalność górnicza w miejsach tak zurbanizowanych jak nasza aglomeracja.

„Czarno na białym” przypomniało również o smogu, z którym co roku musi się zmagać Rybnik. Widzowie w całej Polsce mogli dowiedzieć się o Eko Patrolu (był urywek filmiku z akcji strażników miejskich), czy działaniach Rybnickiego Alarmu Smogowego, który domaga się od Skarbu Państwa zadośćuczynienia za smog (fragment rozprawy sądowej). 

Autorzy materiału przenieśli się następnie do Mysłowic i Imielina, gdzie również żywo dyskutuje się o działalności górniczej. Ostatnia scena dotyczy już Katowic, i tego, że tamtejsze kopalnie zamieniły się w muzea.

Wygląda na to Polska z problemem ograniczenia zużycia węgla jeszcze długo będzie czarnym punktem na energetycznej mapie Europy – tymi słowami zakończyła prowadząca program.

Oglądaliście dzisiaj materiał z Rybnikiem w roli głównej?

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 102

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (60):
 • ~Barakuda 2019-09-10 22:02:55

  Oglądałem. Konkluzja? Ludzie mądrzeją. Nadchodzi koniec PiSu...

 • ~rybnikus 2019-09-10 22:23:48

  TVN i sama prawda... alle jaja! A Arteks pluje, że PIS nic nie inwestuje w Rybniku.

 • ~olo-s 2019-09-10 22:27:34

  A podobno jest tak dobrze... Informacja z dzis, zrodlo - ministerstwo "Po niespełna miesiącu od interwencji poselskiej Tomczyka, Ministerstwo Energii przysłało odpowiedź. Uwagę zwracają zwłaszcza dane nt. wydobycia, eksportu i importu węgla w latach 2015-2018, czyli po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. W tym okresie wydobycie węgla w Polsce spadło o 13 proc. (z 72 mln ton do 63 mln ton). W tym samym czasie eksport zmalał o połowę (z 9 mln do blisko 4 mln ton). Znacząco wzrósł natomiast import - podczas gdy w 2015 roku wynosił 8,3 mln ton, w 2018 roku osiągnął poziom 19,7 mln ton. Oznacza to wzrost o 230 proc."

  87 14
 • ~rybnikus 2019-09-10 22:32:01

  ~olo-s wiesz co to jest wolny rynek? I dlaczego polscy górnicy nie kopią tego węgla?

  24 76
 • ~Zebrzydowski 2019-09-10 22:38:21

  Po raz kolejny zdumiewa przewrotna retoryka prezesa Bapro, który próbuje za pomocą przekłamań, przemilczeń, zniekształcania faktów i pseudo raportów zdemolować Rybnik, a równocześnie twierdzi w mediach, że usiłuje z kimkolwiek rozmawiać i cokolwiek tłumaczyć. Nie ma czego tłumaczyć, bo najpierw musiałby mówić prawdę, odnosić się do faktów (a nie powiastek z mchu i paproci), a nade wszystko przyznać, że dewastacja jest nieuchronną konsekwencją każdego z (również jego w tej dziedzinie) działania wydobywczego.
  Projekt nie spina się ekonomicznie, a jedynym celem jest ratowanie się przed wierzycielami - niepotrzebnie utopiono masę pieniędzy w ten beznadziejny pomysł. Dlatego wciąż Bapro nęka mieszkańców i usiłuje wykorzystać lawirujących polityków, równie chętnych do opowiadania płytkich bajeczek o miejscach pracy, dobrobycie, czy innych "korzyściach" z kolejnej kopalni.

  Ludzie rozumieją, że czas węgla definitywnie się skończył. Dalsze inwestowanie w przemysł wydobywczy jest absurdalne i szkodliwe.

 • ~olo-s 2019-09-10 22:39:06

  Wiem, tylko nie wmawiajcie, ze to wina poprzednikow, skoro za pisu jest duzo gorzej niz 4 lata temu...

  94 45
 • ~master4k 2019-09-10 22:39:21

  No cóż. Z ekonomicznego punktu widzenia całe te przedsięwzięcie wydaje się być wątpliwe i pozbawione sensu. I nie chodzi mi wyłącznie o szkody górnicze czy negatywny wpływ na środowisko. Gdyby jeszcze rząd stawiał wyłącznie na polski węgiel, to mógłbym próbować zrozumieć, że chodzi o sztuczne utrzymanie miejsc pracy i w konsekwencji wyłącznie o głosy wyborców (bo z gospodarnością od lat polski przemysł górniczy niewiele ma wspólnego). Zostałby stworzony monopol dla polskich kopalni na zaopatrywanie polskich odbiorców, a że efekty tego monopolu byłyby niekorzystne (np. wzrost cen prądu), to już inna sprawa. A tak mamy skazaną na porażkę próbę konkurowania z podmiotami zagranicznymi, które deklasują polski węgiel ceną, chociaż nie mają (jak ma to miejsce u nas) nieoficjalnego finansowania ze strony państwa. Sami rodzimego węgla gdzie indziej i tak nie sprzedamy, bo Europa od paliw kopalnych odchodzi, więc będzie nadwyżka podaży nad popytem. To wpłynie na spadek ceny. A ci co jeszcze węgla potrzebują i tak albo sami sobie go wydobędą za 1/2 ceny naszej ceny, albo kupią tam, gdzie węgiel kosztuje najmniej. Matkę oszukasz, ojca oszukasz, ekonomii nie oszukasz.

  Reasumując powyższe, dziwnie brzmi stwierdzenie, że "spółka zamierza nadal rozmawiać i tłumaczyć im swoje zamiary, aż ci w końcu je zrozumieją.", skoro to jakiś ekonomista powinien porozmawiać ze spółką, jak wątpliwy wydaje się obecnie biznes pt. wydobycie węgla. O innych szkodach z tym związanych nie wspominając.

  @ rybnikus

  Kolejna kopalnia jest nam tak samo potrzebna, jak krzykacz miejski, folusznik czy łyżkarz. Import rośnie, a eksport maleje. Serio uważasz, że odwrócisz tą tendencję otwierając kolejną kopalnię? Chcesz w tej kopalni od razu zrobić muzeum, czy jak? Zabawnie, że wspominasz o wolnym rynku, bo to jest dokładnie to, co się w polskim przemyśle górniczym nie przyjęło.

  98 17
 • ~sympatykrybnika 2019-09-10 22:40:25

  Na marginesie programu „Czarno na białym”
  Polska importuje węgiel z Mozambiku. Opłaty frachtowe to kilka dolarów za tonę, opłaca się.
  Według danych GUS w ciągu ostatnich trzech lat spada wydobycie węgla kamiennego.
  W 2016 roku wynosiło ono 70,8 mln ton, a
  w 2018 roku 63,7 mln ton.
  Znacząco wzrósł jednak import tego surowca. Trzy lata temu sprowadzono 8,3 mln ton węgla, a w 2018 roku aż 19,7 mln ton.
  Węgiel sprowadzaliśmy w zeszłym roku głównie z Rosji (13,5 mln ton),
  Stanów Zjednoczonych (1,53 mln ton),
  Australii (1,47 mln ton),
  Kolumbii (1,46 mln ton),
  Mozambiku (0,55 mln ton),
  Kazachstanu (0,50 mln ton) i
  Czech (0,36),
  na pozostałe państwa przypadło ok. 0,3 mln ton.
  Rosną koszty wydobycia. Nasze kopalnie, które pracują na coraz większych głębokościach, są bardzo kosztowne. Koszt wydobycia węgla jest bardzo wysoki, bo nakłady, które trzeba ponieść, aby dostać się tak głęboko pod ziemię, są coraz większe.
  Kopalnie, które są za granicą, mogą być w polskiej sytuacji konkurencyjne. Na przykład w Australii działają kopalnie odkrywkowe, a wtedy znajdujący się w nich węgiel wydobywa się dużo taniej i szybciej. Paradoksalnie opłaca się wówczas sprowadzić go nawet z drugiego końca świata. Opłaty frachtowe nawet z takich odległości to kilka dolarów za tonę, opłaca się, nie podnosi to kosztu, a jest konkurencyjne wobec węgla wydobywanego metodą głębinową gdzieś w Europie. Nasze wydobycie spada. W tym roku będzie jeszcze mniejsze, ale za nim wcale nie idzie mniejsze zużycie. Tak wysoki import to bardzo zły sygnał.
  W tej sytuacji ratunkiem dla Polski jest TRAMCFORMACJA ENERGETYKI. Koniecznie musimy zmienić miks energetyczny. Musimy zmniejszyć zużycie węgla w energetyce. Musimy przebudować cały system, czyli inwestować w inne źródła energii: albo odnawialne, albo w energię nuklearną. Powinny zapadać jakieś decyzje, a my cały czas NIE MAMY STRATEGICZNEGO DOKUMENTU pt. POLITYKA ENERGETYCZNA PAŃSTWA 2040, który by nam to dawał.
  Węgla w Polsce jeszcze nie brakuje. Na zwałach polskich kopalń leży dzisiaj prawie 4.5 mln ton niesprzedanego węgla. To nie jest tak, że importem tylko zasypujemy dziurę w zapotrzebowaniu. To świadczy o tym, że część przedsiębiorców woli importować paliwo, bo uważa, że POLSKA CENA JEST NIEKONKURENCYJNA.
  W sierpniu br. w światowych terminalach węglowych następował systematyczny spadek cen. Zwiększyły się też zapasy węgla w europejskich portach - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
  Na początku sierpnia zapasy węgla w portach ARA osiągnęły poziom 6,96 mln ton i były aż o 51 proc. wyższe od średniej z ostatnich czterech lat.
  W pierwszym tygodniu sierpnia indeks cen węgla dostarczonego do europejskich portów ARA obniżył się o 2,99 dol. za tonę wobec ostatniego notowania tego indeksu w lipcu i wyniósł 58,60 dol. za tonę węgla.
  Nastroje wśród eksporterów węgla pozostawały pesymistyczne ze względu na nadpodaż oraz presje wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, która bardzo silnie oddziaływała na poziom zaufania wśród chińskich nabywców. ceny na rynku mogą spaść poniżej 50 dol. za tonę.

  79 11
 • ~rybnikus 2019-09-10 22:44:21

  ~master4k to nie PIS tylko prywatna firma chce inwestować, widać jej sie to opłaca. Kumasz aż tyle?

  47 77
 • ~ 2019-09-10 22:56:35

  Ogladalem. Bardzo cieszy postawa tych starszych osob, ktore ida z duchem czasu i wiedza, ze zdrowie i czyste powietrze sie liczy, a nie wegiel i smrod. Ale nie jestem optymista, zacofanie i lobby weglowe w Polsce (a szczegolnie w Rybniku) ma sie dobrze, a rzad popiera i jedno i drugie

  85 31
 • ~master4k 2019-09-10 23:04:05

  Coś tak kumam, chociaż może nie aż tyle, żeby nadążyć za enigmatycznością Twojego przekazu. W końcu ciężko jest odnieść się do czegoś, co jest pozbawione merytorycznej zawartości.

  No ale spróbuję przyjąć tą nierówną walkę: 1) gdzie ja coś o piszę o PiS? Zaniedbania można liczyć w dekadach, więc skąd ta fiksacja na jednej, jak mniemam ulubionej partii? 2) mogę z własnych pieniędzy zainwestować np. w bar tlenowy serwujący wyziewy z komina ER astmatykom, albo w turnusy uzdrowiskowe dla ludzi z hashimoto w Prypeci, co jeszcze nie oznacza, że taki biznes wypali. Zgadza się?

  Inwestycje dzielą się na udane i nieudane. Źródła finansowania mają znaczenie drugorzędne. Pół biedy jak ktoś utopi własne pieniądze, ale jeśli przy tym narobi więcej szkód niż pożytku osobom trzecim, to wtedy to nie jest wyłącznie problem samego inwestora.

  38 17
 • ~ 2019-09-10 23:20:07

  pamiętajcie jeszcze, że węgiel to nie tylko ogrzewanie
  u nas np JSW wydobywa w większości węgiel koksujący, używany nie do ogrzewania, co do procesów technologicznych, chociażby wytopu stali i kosztujący inaczej niz wspomniane tutaj węgle importowane, obyśmy nie wylali dziecka z kąpielą i przy okazji nie zniszczyli czegoś, co dobrze funkcjonuje

  49 14
 • ~ 2019-09-10 23:23:56

  akurat pod Paruszowcem jest węgiel energetyczny, dlatego opisany przeze mnie temat węgla koksującego nas nie dotyczy

  40 6
 • ~awek520 2019-09-11 07:11:16

  Boję się jak będzie wyglądać Śląsk za 50, 100 lat.. Jedna wielka dziura.

  Koniec z węglem. Wszystkie kraje od tego odchodzą a Polska w to dalej Brnie.

  Po drugie kto będzie robił na tych kopalniach? Jak tak są praktycznie takie same pieniądze na początek jak w sklepach budowlanych? Magazynach itd..

  Mam srac pod siebie i przychodzić upier.. Za 3 tys zł?

  Węgiel to przeszłość..

  56 19
 • ~rodzyn 2019-09-11 07:13:43

  A gdyby tak walkę ze smogiem zacząć od likwidacji deputatów węglowych?

  72 18
 • ~templariusz 2019-09-11 07:22:18

  ~Barakuda... nadchodzi ale twój koniec bo ujawnimy jakim radnym lub funkcyjnym jesteś. Ale będzie śmiech. Te twe wypociny są nic nie warte a 13 X po wyborach przestaniecie się liczyć w skali kraju w ogóle.

  28 32
 • ~Trop leminga 2019-09-11 08:31:40

  TVN - to wszystko wyjaśnia. To antypolska telewizja, jątrząca od rana do wieczora i od wieczora do rana. Kiedy wreszcie z przestrzeni publicznej znikną media opłacane przez obcy kapitał? Ciekawy jestem, co by powiedział Niemiec, gdyby rano się obudził i ktoś mu powiedział, że 90% mediów jest w rękach, np. – Polaków…

  36 67
 • ~Dawid Dziwoki 2019-09-11 09:14:59

  Woda na młyn. Żadnej nowej kopalni na Paru nie będzie.

  17 15
 • ~Dawid Dziwoki 2019-09-11 09:15:38

  Paruszowcu

  4 9
 • ~Barakuda 2019-09-11 09:29:21

  Templariuszy pożyjemy zobaczymy. Póki co rząd PiS to najgorszy rząd od 1945 roku. Same szkody, straty i skandale (jak ten z hejtem w Ministerstwie Sprawiedliwości). Dramat. Polacy nie są aż tak głupi jak się PiSowi wydaje. A co do węgla to:

  Schreiber (PiS) o węglu z Mozambiku: Nie jesteśmy w stanie wydobyć go aż tyle z polskich kopalń
  Sprowadzamy ten węgiel [z Mozambiku - red.] tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie wydobyć go aż tyle z polskich kopalń. To jest jedyny powód
  - powiedział. Dopytywany, czy powodem sprowadzania węgla z Mozambiku nie jest przypadkiem jego niższa cena, odparł: - Nie, nie. To takie opowiadanie rzeczy oderwanych od rzeczywistości (...). Ja nie jestem specjalistą od każdego tematu, żeby znać wszystkie szczegóły.

  PiSowcy naprawdę wierzą, że Ślązacy są tak głupi? PiS postawił na węgiel jako najważniejsze źródło energii. Wykosił wiatraki i zabił zieloną energię. Teraz się okazuje, że węgiel owszem ale nie nasz bo tańszy jest z Mozambik i Rosji a tłumaczy to w tak debilny sposób jak Schreiber...

  32 28
 • ~Trop leminga 2019-09-11 09:48:40

  do barracuda um. Jakie to afery PiSu przy mega aferach PO?? napisz w końcu obiektywnie, dasz radę, czy nie jesteś w stanie samodzielnie myśleć? - bo wszystkie polecenia otrzymujesz od „wydziału-nienawiści-brejza-toy-toy

  26 24
 • ~Barakuda 2019-09-11 10:27:38

  Podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył raport z działalności w 2018 roku. Posłowie skierowali do niego pytania, ale przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS) - wbrew protestom opozycji - zamknął posiedzenie i uniemożliwił mu udzielenie odpowiedzi. Tłumaczył, ze porządek obrad został wyczerpany, a RPO "wypowiadał się, ile chciał". W trakcie obrad posłanka PiS Krystyna Pawłowicz ostro zaatakowała rzecznika.

  19 19
 • ~Barakuda 2019-09-11 10:30:19

  Kiedy to chamstwo i prostactwo się skończy? Uczynienie z Piotrowicza przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka to naplucie nam wszystkim w twarz. Kaczyński powierzył mu tą funkcję. To Kaczyński pluje nam w twarz...

  24 19
 • ~Dawid Dziwoki 2019-09-11 10:33:41

  Barakuda od 2008 roku do 2015 roku rozumiem byłeś w śpiączce albo na zbiorach kiwi w Nowej Zelandii?

  21 16
 • ~olo-s 2019-09-11 10:46:59

  Trop leminga, specjalnie dla Ciebie raz jeszcze to skopiuje:

  Afera SKOK – gigantyczne pieniądze trafiają w nieznane miejsca, w tle politycy układu władzy;
  Afera rolna – utrudnienie zakupu ziemi polskim rolnikom;
  Afera wiatrakowa – zniszczenie sektora energii odnawialnej w Polsce;
  Afera samoloty VIP – kupowanie bardzo drogich, przepłaconych samolotów bez przetargu;
  Afera billboardowa – kampania reklamowa rządu za pieniądze ze spółek Skarbu Państwa;
  Afera z milionami na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu;
  Afera „pilnowania internetu” – Marcin Kędryna, urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy cenzuruje Tygodnik Podhalański;
  Afera „córki leśniczego” – minister Jan Szyszko załatwia pracę u ministra Mariusza Błaszczaka… na posiedzeniu rządu;
  Afera z wycinką Puszczy Białowieskiej – wbrew stanowisku Polaków, ekologów i UE;
  Afera Edmunda Jannigera, młodego doradcy Antoniego Macierewicza – tajemnicze powiązania, niejasna rola;
  Zamach na Konstytucję – brak przestrzegania podstawowych praw w Polsce;
  Afera z pijanym, uzbrojonym funkcjonariuszem Straży Marszałkowskiej w Sejmie, atakującym protestujących;
  Afera z wypadkami SOP (wcześniej BOR) – rządowe samochody masowo rozbijane;
  Afera Bartłomieja Misiewicza – zachowanie niegodne członka rządu, arogancja;
  Afera nawałnicowa – rząd przez 3 dni nie pomógł ludziom na zniszczonych terenach Borów Tucholskich. Do dzisiaj nie przekazano pieniędzy z UE;
  Afera z brakiem odzyskania wraku Tupolewa – a miał się pojawić w Polsce już dawno temu;
  Afera toruńska z przekazywaniem pieniędzy do ojca Tadeusza Rydzyka;
  Afera z reparacjami wojennymi od Niemiec – miały być a nie ma;
  Afera 27:1, czyli złośliwe głosowanie na innego kandydata w europarlamencie niż Donald Tusk (w wyniku głosowania 27 krajów poparło kandydaturę Donalda Tuska, a jedyna Polska była przeciwko);
  Afera z budowaniem muru wokół Sejmu – odcinamy się od obywateli mówi PiS;
  Afera Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie, na skutek rażenia paralizatorem – sprawa niewyjaśnooma;
  Afera z sędziami dublerami w Trybunale Konstytucyjnym;
  Afera hien z PIS – szkalowanie Piotra Szczęsnego, który spalił się żywcem przed PKiN;
  Afera San Escobar – minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nie zna podstaw geografii;
  Afera z uchwaleniem budżetu w Sali Kolumnowej i niewpuszczeniem na głosowanie posłów innych partii;
  Afera z zadłużaniem Polski i realizacją obietnic wyborczych na kredyt;
  Afera Seicento: premier Beata Szydło kontra Seicento maturzysty, próba wrobienia młodego kierowcy w winę;
  Afera Eurokorpusu;
  Afera festiwalowa w Opolu;
  Afera finansowa ministra Zbigniewa Ziobro – finansowanie kongresu partii z pieniędzy unijnych;
  Afera TW – prawa ręka Jacka Kurskiego w TVP ma być Tajnym Współpracownikiem;
  Afera zakazowa – propozycja wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę;
  Afera ułaskawieniowa – ułaskawianie Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem skazującym;
  Afera wycinkowa – rzeź drzew w całej Polsce;
  Afera wynagrodzeniowa – gigantyczne podwyżki i premie dla polityków władzy;
  Afera wolnościowa – ograniczenie dostępu do informacji publicznej, ignorowanie trudnych pytań,;
  Afera samolotowa – miliony na loty polityków, miliony na przeloty;
  Afera damskich bokserów z PiS – bydgoski radny Rafał Piasecki maltretuje żonę, senator Waldemar Bonkowski grozi bronią rodzinie żony;
  Afera referendalna Zalewskiej – milion głosów rodziców do kosza, bo byli przeciw likwidacji gimnazjów;
  Afera TW Wolfgang – mąż magister prezes TK agentem? ;
  Afera Polskiej Fundacji Narodowej – miliony na propagandę, bez żadnej kontroli;
  Afera męża Szydło – 25 milionów grantów z UE;
  Afera emerytalna – podwyższenia wieku emerytalnego rolnikom;
  Afera gazowa – kupowanie gazu dwukrotnie droższego od Amerykanów niż od naszych dotychczasowych partnerów – kto za to zapłaci? ;
  Afera ARiMR – gigantyczne kary i opóźnienia w wypłatach dla rolników;
  Afera Targowica – Jarosław Kaczyński potomkiem Targowiczan;
  Afera paskowa TVP – absurdalne paski w TVP, szkalujące opozycję i wychwalające PiS;
  Afera ASF – afrykański pomór świń nieopanowany przez Krzysztofa Jurgiela, likwidacja tysięcy gospodarstw hodowlanych;
  Afera Macierewicza – minister obrony ściga autora książki karnie i nie komentuje zarzutów;
  Afera nocnej legislacji – uchwalanie kontrowersyjnych ustaw po nocy, żeby nikt nie mógł się z nimi zapoznać, szybko i z błędami;
  Afera z zatrudnieniem synów Krzysztofa Tchórzewskiego – kolesiostwo i nepotyzm?;
  Afera wypchaniowa – posiadanie wypchanych zwierząt pod ochroną przez ministra Jana Szyszko;
  Afera „zdradzieckich mord” i „kanalii” „bez żadnego trybu” – wyzwiska rzucane przez Jarosława Kaczyńskiego z trybuny sejmowej;
  Afera inwigilacyjna – odbieranie wolności gospodarczych oraz inwigilacja firm doprowadzona do absurdu;
  Afera kreatywnej księgowości Matusza Morawieckiego – nadwyżka budżetowa okazuje się deficytem;
  Afera inwestycyjna – najmniejsze inwestycje od lat, fatalne wskaźniki rozwoju, innowacji;
  Afera z represjonowaniem protestujących w sprawie sądów;
  Afera kanałowa – miliardowe inwestycje w drogi wodne, z których nikt nie będzie korzystał;
  Afera Kongresu 590 – finansowanie rządowego PR z pieniędzy państwowych spółek;
  Afera sosnowiecka – nepotyzm i kolesiostwo? Żona Bogdana Święczkowskiego prezesem sądu;
  Afera Kaczyński i Jet Air – co łączyło Jarosław Kaczyńskiego lub jego sztabowców z linią Jet Air, którą później wykupił OLT Express?
  Afera kartowa – urzędnicy wydali 2 miliony złotych służbowymi kartami kredytowymi;
  Afera z WOŚP – zakończenie wspierania dzieci przez PEKAO SA. WOŚP przenosi się do mBanku;
  Afera asfaltowa – asfalt do domu premier Beaty Szydło w miejscu, gdzie nigdy go nie było, czyli na ślepej drodze gruntowej wiodącej do jej domu;
  Afera Radomska – puste lotnisko w Radomiu, projekt prezydenta z PiS Andrzeja Kosztowniaka;
  Afera przekopowa – budowanie kanału przez Mierzeję Wiślaną za miliardy, które nigdy się nie zwrócą;
  Afera wodna – podwyżka cen wody na wsiach;
  Afera z gigantycznymi wpłatami od nastolatek, emerytów i kolegów Zbigniewa Ziobro na Solidarną Polskę (Matka Jacka Kurskiego wpłaciła 65 tysięcy złotych);
  Afera z finansowaniem ukraińskich emerytur;
  Afera z czystkami w wojsku, zwalniani są dobrzy dowódcy, stanowiska obsadzanie miernotami lub kolegami;
  Afera z projektowaniem polskiego samochodu elektrycznego, miliony na pensje, z projektu nic nie wyszło;
  Afera z fatalnym stanem zaopatrzenia armii na ćwiczeniach Dragon 17;
  Afera z rezydencją ministra Jana Szyszko niewpisaną do oświadczenia majątkowego;
  Afera finansowania kampanii minister Anny Zalewskiej oraz innych polityków PiS z pieniędzy PCK;
  Afera z ogromnym zadłużeniem TVP przez Jacka Kurskiego;
  Afera manipulacji stenogramów na komisji Amber Gold przez Marka Suskiego i Małgorzatę Wasserman;
  Afera z karanym prezesem ARiMR;
  Afera byłej pracownicy PiS, która podpisała bardzo niekorzystną umowę na obsługę Światowych Dni Młodzieży;
  Afera z domem Jarosława Kaczyńskiego – ojciec Kaczyńskiego dostał go za zasługi dla władzy komunistycznej?;
  Afera Stanisława Piotrowicza – były prokurator stanu wojennego przewodniczącym komisji sprawiedliwości w Sejmie;
  Afera Autosanu – polska firma przegrywa przez niedopatrzenie (?) przetarg na grube miliony?;
  Afera z milionem aut elektrycznych Mateusza Morawieckiego – do tej pory nie powstało ani jedno;
  Afera wolne sądy – zamach na niezawisłe sądy;
  Afera reklamowa w MON – umowa na produkcję spotu podpisana dzień po ogłoszeniu konkursu;
  Afera z kuzynem ministra zdrowia, którego fundacja dostała od Konstantego Radziwiłła pół miliona złotych;
  Afera ze śmigłowcami ratunkowymi – nie ma ich już nad morzem, decyzją Antoniego Macierewicza;
  Afera z Muzeum Bitwy Warszawskiej – Zaprzyjaźniony z PiS architekt wygrał konkurs na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej;
  Afera zaporowa – Beata Szydło otworzyła zaporę w Świnnej Porębie, mimo, że była niedokończona a budowę zaczęto za czasów poprzedników;
  Afera podsłuchowa – podsłuchiwani liderzy i posłowie opozycji oraz pracownicy biur poselskich;
  Afera inwigilacyjna – poseł Ryszard Petru śledzony przez służby specjalne i Policję;
  Afera reklamowa – 2000 procent wzrostu wydatków na reklamę w propisowskich mediach;
  Afera dyletantów – kierowcy, aptekarze i pracownicy salonów samochodów obejmują kluczowe stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej;
  Afera prezydencka – promotor prezydenta Andrzeja Dudy mówi, że prezydent złamał prawo wielokrotnie;
  Afera Witolda Waszczykowskiego – Fundacje Eryka Mistewicza i Marka Jurka dostaną pieniądze z MSZ;
  Afera Jelcza – miał dostarczyć 500 ciężarówek dla wojska, dostarczy 83!;
  Afera wolności prasy – Polska leci w dół w rankingu wolności mediów;
  Afera Wacława Berczyńskiego – amerykański lobbysta Boeinga zniszczył zakup nowoczesnych śmigłowców Caracal z Francji;
  Afera z kosztami miesięcznic smoleńskich – miliony na prywatne wiece partyjne Jarosława Kaczyńskiego;
  Afera 6 milionów na portal Tomasza Sakiewicza o puszczy białowieskiej od Jana Szyszko;
  Afera GROM – fala odejść z wojska;
  Afera fikcyjnych konsultacji społecznych w sprawie ustroju Warszawy;
  Afera kolejowa – brak wagonów do transportu węgla;
  Afera kielecka – siostra pisowskiej wojewody dostaje pracę w Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska;
  Afera dieselgate – 140 tysięcy samochodów trujących powietrze jeździ po Polsce, rząd od 2015 roku nie potrafił ukarać Volkswagena;
  Afera PZU – Patrycja Kotecka żona ministra Zbigniewa Ziobry oraz jego brat Witold Ziobro dostali wysokie stanowiska w PZU;
  Afera niedrukowania prawomocnych wyroków TK przez rząd Beaty Szydło;
  Afera stadninowa – Likwidacja stadnin koni i upadek znaczenia Polski w tym zakresie na świecie;
  Afera taśmowa – Skandaliczne taśmy Morawieckiego, na których mówi, że ludzie mają zaper**lać za miskę ryżu, że ludzie są głupi oraz cieszył się z wypadku Roberta Kubicy;
  Afera prezydencka – zignorowanie zabezpieczenia zarządzonego NSA przez prezydenta Andrzeja Dudę, ignorowanie porządku prawnego w Polsce;
  Afera ochrony PKP ŚDM – zlecenie ochrony dworców PKP w czasie Światowych Dni Młodzieży w dziwnych okolicznościach;
  Afera namiotu za milion – kancelaria sejmu wynajęła na polecenie PiS namiot, którego wynajem kosztował milion złotych za jeden dzień.
  Afera „radomska” – politycy i samorządowcy związani z układem PiS mieli dogadywać się z lokalnym potentatem budowlanym w sprawie przebiegu trasy S12;
  Afera KNF – 13 listopada 2018 roku Gazeta Wyborcza ujawniła stenogram rozmowy z udziałem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego. Miał zapewnić przychylność państwa w zamian za 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych;
  Afera Nepotyzm Plus – dzieci pisowskich prominentów na wysokich stanowiskach w instytucjach i firmach, z ogromnymi zarobkami. Złote dzieci PiS;
  Afera dyplomatyczna – ujawnienie przez PiS korespondencji kierowanej przez amerykańską ambasador do premiera Mateusza Morawieckiego i kryzys w stosunkach amerykańsko-polskich;
  Afera drukarska – Wojskowe Zakłady Kartograficzne przegrały przetarg na druk materiałów dla MEN z prywatną firmą i zastosowały cały szereg środków, by się odegrać. Sprawę ujawnili dziennikarze Onetu;
  Afera GITD i system Viatoll – PiS miał zbudować polski system poboru opłat. W efekcie wybrano ponownie niemiecką firmę, ale za dużo wyższe pieniądze. Raport NIK na temat nieprawidłowości utajniono ;
  Afera rzecznika CBA – miał wziąć duży kredyt na ponad 150 tysięcy złotych w SKOK Wołomin ale spłacił tylko kilka tysięcy;
  Afera z sokami – rząd chce podwyższyć VAT na soki do 23% a jednocześnie obniża VAT na importowane cytrusy. To cios w polską branżę sadowniczą i przetwórczą;
  Afera z zarobkami „aniołków Glapińskiego” – według mediów dwie pracownice NBP mają zarabiać ponad 65 tysięcy złotych miesięcznie każda;
  Afera lekowa, wiceminister Ministerstwa Zdrowia zamieszany w dziwne sprawy związane z listą refundowanych leków, podał się do dymisji „ze względów zdrowotnych”. Jak widać praca w MZ nie jest zbyt zdrowia;
  Afera korupcyjna z byłym rzecznikiem Macierewicza, Bartłomiej M. zatrzymany przez CBA i aresztowany przez sąd na 3 miesiące;
  Afera taśmy prawdy Jarosława Kaczyńskiego – Kaczyński deweloper, ujawniono szokujące nagrania, na których słychać, jak Kaczyński robi biznesy za 1,3 miliarda złotych z austriacką firmą. Miały powstać dwie wielkie wieże, które przyniosą PiS ogromny dochód;
  Afera kopertowa – ksiądz będący w radzie fundacji Kaczyńskiego miał na polecenie Kaczyńskiego dostać kopertę z 50.000 złotych za podpisanie zgody na budowę wieżowców,;
  Afera 100-lecia niepodległości – wydanie 240 milionów złotych na obchody 100-lecia niepodległości Polski, które były prawie niewidoczne w naszym kraju;
  Afera na Marszu Niepodległości – członkowie rządu z prezydentem maszerowali w Marszu Niepodległości 2018 razem z faszystami z Włoch;
  Afera emerytur dla pracowników resortów mundurowych – w ramach rozliczeń z przeszłością odebrano masowo świadczenia emerytalne tysiącom ludzi, bez możliwości obrony i bez udowodnienia win. Wiele osób popełniło samobójstwo;
  Afera Kujdy – wieloletni prezes NFOŚ oraz bliski współpracownik Kaczyńskiego, Kazimierz Kujda, okazał się aktywnym współpracownikiem SB za komuny;
  Afera „pani Basi”, sekretarki Kaczyńskiego – okazała się być sekretarką wysokiego komunistycznego generała z czasów Jaruzelskiego i obracała się w tych kręgach zanim zaczęła pracę z Kaczyńskim;
  Afera węglowa – prezydent Duda na szczycie klimatycznym w Katowicach zadeklarował, że węgiel jest strategicznym surowcem Polski (podczas gdy cały świat od niego odchodzi z uwagi na zanieczyszczenie powietrza);
  Afera z CPRK – odebranie przez rząd finansowania Centrum Praw Kobiet, świadczącemu pomocy kobietom, ofiarom przemocy domowej. Kuriozalne uzasadnienie, że centrum nie pomaga mężczyznom;
  Afera licealna – kumulacja dwóch roczników licealistów w 2019 roku powoduje ogromny bałagan w oświacie oraz brak miejsc w liceach. Wiele osób nie dostanie się do wymarzonych szkół;
  Afera energetyczna – podwyżki cen energii, wynikające z zaniedbań w sektorze energetycznym, cena energii na giełdzie w Niemczech niższa, niż w Polsce;
  Afera importu węgla z Rosji – za czasów PiS Polska importuje najwięcej węgla z Rosji w swojej historii;
  Afera rozdawania żywności ukradzionej z PCK w ramach kampanii wyborczej PiS na Dolnym Śląsku – w tej sprawie ma być przesłuchana Anna Zalewska;
  Afera z nazistowskimi urodzinami, które nakręciła telewizja TVN. W śledztwie przesłuchano dziennikarzy ale nie ruszono osób, które organizowały owe urodziny;
  Afera Mierzeja i brak poszanowania prawa – Rozpoczęcie przekopu Mierzei Wiślanej przed uzyskaniem wymaganych prawem zezwoleń;
  Afera kierowcy Macierewicza – okazało się, że w momencie wypadku pod Toruniem nie miał wymaganych prawem uprawnień do kierowania;
  Afera z kolekcją Czartoryskich, odkupioną za ogromne pieniądze przez wicepremiera, Piotra Glińskiego;
  Afera rozdawnictwa trzynastek w resorcie rolnictwa – minister Ardanowski rozdał blisko 265 milionów nagród, rekord w historii resortu. Za Polexit, ASF czy może nowe podatki i podwyżki dla rolników;
  Afera podkomisji smoleńskiej Macierewicza – miliony złotych wydano na działania, które do niczego nie doprowadziły;
  Afera imigracyjna – rząd Mateusza Morawieckiego ściągnął rekordową liczbę muzułmanów do Polski, chodzi o ponad 17 tysięcy osób, najwięcej z całej Unii Europejskiej w ostatnich dwóch latach,
  Afera z wykładami Andrzeja Dudy – zanim został prezydentem, opłacał przyjazdy do Poznania i noclegi w poznańskich hotelach z sejmowych pieniędzy ale wykładał w tym czasie na prywatnej uczelni;
  Afera przekazywania pieniędzy z NFOŚ dla spółki powiązanej z PiS – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2018 roku wydał pół miliona zł na reklamy, najwięcej otrzymała powiązana ze Srebrną spółka Forum,
  Afera elektromobilności – niemiecka firma zarobi na zbudowaniu polskiego samochodu elektrycznego, bo spółka Electromobility Poland nie poradziła sobie z tym zadaniem przez ostatnie lata. Bez żadnego trybu? ;
  Afera marszałkowa – Marek Kuchciński i nieletnia ukraińska prostytutka? ;
  Afera tuszowania sprawy marszałka Sejmu w CBA, były agent oskarża władze CBA o ukrywanie dowodów ;
  Afera zabrania składek z funduszu pracy – by sfinansować obietnice wyborcze, PiS zabiera składki z Funduszu Pracy, który przeznaczony jest dla bezrobotnych, lekarzy, pielęgniarek i położnych ;
  Afera w służbie zdrowia – brak nadzoru, niedofinansowanie i chaos – a w konswekncji czarna seria zgonów młodych pacjentów po wielogodzinnym oczekiwaniu w izbie przyjęć szpitala ;
  Afera gospodarcza z Kaczyńskim – jest gotów poświęcić wzrost gospodarczy by moja wizja Polski została wprowadzona w życie – przerażające słowa Kaczyńskiego w wywiadzie, przyszłość i dobrobyt milionów Polaków pod znakiem zapytania ;
  Afera z opłacanymi trolami PiS w internecie – reportaż Superwizjera TVN24 ujawnia kulisy pracy farmy trolli w internecie, rozpowszechniających nieprawdziwe informacje o opozycji (sprawa portalu Newsweb) ;
  Afera dyplomatołków z prezydent Słowacji w tle – politycy PiS nie pogratulowali nowej prezydent Słowacji zwycięstwa, szykuje się dyplomatyczny skandal?
  Afera wołomińska – radny PiS oferował stanowiska i załatwienie sprawy u wojewody za poparcie PiS w radzie miasta Wołomin – jest nagranie ;
  Afera śmigłowcowa Macierewicza – nie było prac nad polsko-ukraińskim śmigłowcem ;
  Afera z trollami atakującymi strajk nauczycieli – komentarze dziwnie zbieżne z linią PiS ;
  Afera z zakupem śmigłowców – najdroższe śmigłowce świata! po unieważnieniu zakupu francuskich śmigłowców wielozadaniowych PiS kupuje kilka wiele razy droższych maszyn, bez znaczącego offsetu,
  Afera więzienie za memy – zaostrzenie przepisów kodeksu karnego – przewiduje rok więzienia za memy?
  Afera nieudaczników czyli zniknięcie miliona złotych z CBA – agentom zniknął milion złotych łapówki?
  Afera wykorzystywania dzieci w kampanii wyborczej – ulotki Beaty Szydło rozdają małe dzieci?
  Afera więzienie za pocałunek – PiS proponuje takie zmiany w prawie, że licealiści nie będą mogli się nawet pocałować?
  Afera inwigilacji nauczycieli – Według ZNP Ministerstwo Edukacji Narodowej zbierało nielegalnie dane o strajkujących
  Afera marszałkowa 3 – propozycja cichych zmian w prawie, by osoba płacąca małoletniemu za seks nie ponosiła kary,
  Afera warzywna – szokujący wzrost cen warzyw i owoców,
  Afera Legutko – oburzające słowa o tym, że seks z nieletnim to nie pedofilia,
  Afera banerów PiS na kościołach – kampania do Europarlamentu odbywa się w kościołach,
  Afera PROW – niewydane miliony z programu rozwoju obszarów wiejskich z powodu nieudacznictwa urzędników. Do 2019 wydatkowano 15% środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na modernizację gospodarstw.
  Afera ubożenia emerytów – gwałtownie rośnie liczba ubogich emerytów,
  Afera helikopterowa – Brudziński przyleciał na wyborcze spotkanie helikopterem i przerwał mecz dzieci,
  Afera ustawki Morawieckiego w Super Expresie – dzieci premiera wykorzystywane dla ocieplenia wizerunku rządu i PiS,
  Afera pestycydowa – minister rolnictwa PiS mógł wpuścić na rynek zakazane w Unii Europejskiej środki, które zabijają pszczoły,
  Afera szczecińska – chcą zniszczyć dobrze funkcjonujące lotnisko w Szczecinie by przenieść pieniądze do Radomia?
  Afera paskowa 11 – granice absurdu w TVP przekroczone,
  Afera bankowa – państwowe banki ratują gazetę kuzyna Kaczyńskiego?
  Afera – kolejne samospalenie człowieka przed Kancelarią Premiera – kolejne samobójstwo w dramatycznych okolicznościach,
  Afera autobusowa PKS – za czasów PiS likwiduje się kilkaset połączeń autobusowych,
  Afera usunięcia odpowiedzialności za przekręty na licznikach samochodowych w nowelizacji kodeksu karnego z 16 maja 2019 roku, kolejne „lub czasopisma” PiS,
  Afera Przyłębskiej – okazuje się, że w mieszkaniu pisowskiej prezes Trybunału Konstytucyjnego odbywają się spotkania z Kaczyńskim i Morawieckim. Trójpodział władzy to fikcja?
  Afera zdalnie sterowanych posłów PiS – okazuje się, że każdy poseł PiS otrzymuje przekaz dnia i musi stosować się do zaleceń partii. Po co więc w ogóle ci posłowie?
  Afera bankowa Morawiecki Gate – po cichu wprowadzono zapisy, umożliwiające bankom sprzedaż długów hipotecznych bez zgody kredytobiorcy. Centrum Legislacyjne Rządu nie wie kto i kiedy to zrobił!
  Afera kilometrówkowa ministra Wąsika. Ma służbową limuzynę ale wziął 25 tysięcy z Sejmu za przejazdy samochodem.
  Afera darmowych leków Szumowskiego – minister zdrowia nie dotrzymał słowa w sprawie darmowych leków i opatrunków dla chorych na ED,
  Afera pustych aptek – w Polsce nie można kupić wielu potrzebnych leków. Zamiast rozwiązać problem, Ministerstwo Zdrowia uruchamia… infolinię.
  Afera języka nienawiści – Kaczyński udaje na wybory, że się zmienia. W rzeczywistości opluwa przeciwników najgorszymi sformułowaniami,
  Afera Barbary Nowak – zamiast zajmować się kuratorium, uprawia obrzydliwą politykę i obarcza uczniów winą za… podwójny rocznik do liceów,
  Afera z ustawką Piontkowskiego – minister edukacji Piontkowski pokazał samorządowców, którzy są rzekomo zadowoleni ze zmian w oświacie. Problem w tym, że wszyscy byli… z PiS,
  Afera podsłuchowa i brak reakcji organów państwa – okazuje się, że afera podsłuchowa była pisana… cyrylicą. Co robią organy państwa by to wyjaśnić?
  Afera kilometrówkowa marszałka Marka Kuchcińskiego – mimo, że posiada służbową limuzynę i ochronę, to wziął tysiące złotych kilometrówki z Sejmu za rzekome użycie samochodu prywatnego do celów służbowych,
  Afera milionów Rydzyka – fundacja Tadeusza Rydzyka ma blisko 50 milionów przychodu. Skąd?
  Afera samolotowa Kuchcińskiego – okazuje się, że marszałek latał sobie rządowym samolotem wraz z rodziną. Zrobił sobie z państwa prywatny folwark?
  Afera kilometrówkowa wiceministra Andruszkiewicza. Nie ma prawa jazdy, ale wziął 90 tysięcy za przejazdy,
  Afera marszałka Stanisława Karczewskiego. Drogie kolacje, wynajem wilii, przeloty helikopterem w rodzinne strony,
  Afera Łopińskiego. Przyjaciel Kaczyńskiego mieszka w prezydenckiej wilii,
  Afera z lotami Morawieckiego do Krakowa. Każdego 18 dnia miesiąca Morawiecki latał do Krakowa na prywatne uroczystości związane z miesięcznicą pogrzebu Kaczyńskiego na Wawelu.
  Afera w Janowie Podlaskim z końmi. Fatalne wyniki aukcji, bardzo niskie ceny za najwyższej klasy konie. Miażdżący raport NIK w sprawie stadniny.
  Afera lotów Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński korzystał z najwyższej klasy policyjnego śmigłowca lecąc ze Szczecina na Wawel. Nie miał do tego prawa jako zwykły poseł, w tym czasie policja nie mogła korzystać ze swojego sprzętu,
  Afera z fundacją Elbanowskich. Wspierająca PiS fundacja popełniła liczne błędy, które wykazała kontrola NIK i musi zwrócić część pieniędzy (wcześniej otrzymała miliony z budżetu państwa),
  Afera Andrzeja Gwiazdy – szokująca wypowiedź wspierająca ludzi, którzy wysyłają pogróżki Aleksandrze Dulkiewicz, prezydent Gdańska,
  Afera Kamińskiego – skazany za aferę gruntową Mariusz Kamiński, potem ułaskawiony przez prezydenta, został mianowany ministrem spraw wewnętrznych,
  Afera z kłamstwem Piotrowicza – poseł twierdził, że leciał z Kuchcińskim luksusowym samolotem rządowym, bo musiał przewieźć lek dla żony. Instytut Hematologii zdementował te informacje,
  Afera z rzekomym samobójstwem świadka afery podkarpackiej – na ciele „Cygana” Kosteckiego znaleziono tajemnicze ślady. „Samobójstwo” zostało popełnione w areszcie na Białołęce.
  Afera Wyszkowskiego z IPN – poniżał prezydent Gdańska,
  Tajemnicza śmierć Brunona Kwietnia w więzieniu. Człowiek, który miał niedługo wyjść, popełnia samobójstwo?
  Afera braku ujawnienia list poparcia do KRS – pomimo prawomocnego wyroku NSA Kancelaria Sejmu nie chce ujawnić list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa
  Afera Plebiaka – wiceminister sprawiedliwości zamieszany w akcję nękania sędziów w internecie.
  Afera wycieku materiałów z zabezpieczonych w śledztwie telefonów – prywatne rozmowy z telefonów zabezpieczonych w ramach śledztwa opublikowano na hejterskim profilu w internecie, który ma być powiązany z władzą.
  Afera Inowrocławska – kandydatka na europosłankę z ramienia PiS, współpracująca z Solidarną Polską Ziobry i ugrupowaniem Gowina wyłudzała pieniądze z urzędu miasta.
  Afera farmy trolli w Żadnarmerii Wojskowej, atakujących m.in. kobiety pracujące w wojsku za zgłaszanie nieprawidłowości.

  31 33
 • ~Trop leminga 2019-09-11 10:52:35

  do barracuda um - przywrócenie 50–proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców obiecała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to Platforma w 2012 r. wprowadzała ograniczenia ulgi w podatku dochodowym dla twórców, a sama Kidawa-Błońska głosowała „za”. – To jest przejaw cynizmu, w pewnym sensie obłudy, ale również niepoważnego traktowania wyborców

  16 14
 • ~Edward Jastrzembski 2019-09-11 10:53:00

  Jak fedrujesz węgiel to musisz wydobyć wszystko co daje pokład,
  z odpadami palnymi i nie palnymi, które trzeba zagospodarować, . Kupując go, masz możliwość
  wyboru tzn. jakie parametry ma spełniać.

  14 3
 • ~Trop leminga 2019-09-11 11:53:27

  do pols - Jakie to afery PiSu przy mega aferach PO?? Np. afera festiwalowa w Opolu? Napisz w końcu obiektywnie, dasz radę, czy nie jesteś w stanie samodzielnie myśleć? - bo wszystkie polecenia otrzymujesz od „wydziału-nienawiści-brejza-toy-toy”, tak jak ten tekst który bez końca wklejasz.

  17 11
 • ~kazo64 2019-09-11 11:54:20

  Wszyscy tu "brejzlujący" czy pamìętacieJak to było w skeczu Neo-nówki "Tylko ćwoki i jelenie widzą prawdę w TVNie!!!

  Ciekawe dlaczego tvn NIE zaprosił lobbystó ZA kwk, Paruszowiec pani Skupień i panów Studenta i Kuczere?

  Na szczęście PO13X.rusza program "cela+"a od Nowego Roku WYMODLONA "Repolonizacja mediów"
  Ufff ale będzie SPOKÓJ BEZ tych "szczujni"!

  19 19
 • ~Arteks 2019-09-11 12:43:36

  Nowej kopalni nie będzie jeśli społeczeństwo naszego miasta się postawi i... sprowadzimy to np. GreenPeace i ekologów z całej Europy. Ludzie na zachodzie mają o wiele większą świadomość problemu i są o wiele bardziej zaangażowani. Chciało się im nawet zablokować rozładunek statku z węglem z Mozambiku! Zablokują też teren gdzie miałaby powstać nowa kopalnia. Możemy też prosić o pomoc Unię Europejską jeśli nasi parlamentarzyści zawiodą. No i Kuczera w takim razie ma kolejną kadencję w kieszeni jeśli nadal będzie konsekwentnym przeciwnikiem zakładu, który zniszczyłby przyrodę całego północnego Rybnika.

  11 17
 • ~Barakuda 2019-09-11 13:15:50

  Lemingu nasz PiSowski kochany. W weekend prezes Kaczyński obiecał, że jak wygra wybory to ZUS dla właściciela budki z zapiekanki będzie wynosił 2000 zł a pensja dla jego pracownika 4000 zł. Zgadnij ile będzie wtedy kosztować zapiekanka?
  To samo było z obniżeniem wieku emerytalnego. Fajnie, obniżymy ale, że emerytura nie wystarczy na rachunek za prąd to nie powiedział. ..

  19 13
 • ~Trop leminga 2019-09-11 14:19:51

  do barracuda um - a PO KO nie ma programu, PO KO nie umie powtórzyć nazwy swojego programu...PO KO ma Timermansa i TVN.

  11 13
 • ~olo-s 2019-09-11 14:46:54

  Pierwsza z brzegu - afera SKOK-ow, ktora wartosciowa przewyzsza wszystkie afery poprzednikow razem wziete...

  15 13
 • ~rybnikus 2019-09-11 15:14:25

  ~olo-s pewnie ci chodzi o 262 miliardy zł z podatków które zagrabiono za rządów PO-PSL, to Dane KE czyli Komisji Europejskiej.

  11 15
 • ~olo-s 2019-09-11 15:29:00

  Kto zagrabil? Prokuratura, sady, minister sa w rekach pis. Cos stwierdzili? Ktos za cos siedzi? Jest oskarzony? Od 4 lat slysze ze poprzddnicy kradli, a do tej pory nie ma zadnych dowodow...

  17 10
 • ~rybnikus 2019-09-11 15:31:36

  ~olo-s, rżenie głupa jak Arteks, napisałem jak byk, za rządów PO-PSL, i już jest po komisji śledczej, winni powinni zostać ukarani ale to pewnie po wyborach.

  8 15
 • ~olo-s 2019-09-11 15:43:45

  Wiesz co to jest komisja sledcza? To polityczna miotla, w ktorej wiadomo od poczatku jaki bedzie koncowy wynik - w zalenosci od tego, jaka partia rzadzi. Piszesz ze za rzadu poprzednikow, ale dalej mi nie wskazujesz kto za to zlodziejstwo siedzi? Oskarzac jest latwo, ale udowodnic nawet mimo posiadania wladzy duzo ciezej... To daje do myslenia...

  16 9
 • ~rybnikus 2019-09-11 15:48:21

  ~olo-s, spoko, forsa zniknęła a poza tym sprawa jest w prokuraturze, po wyborach należy spodziewać się sprawiedliwości.

  9 14
 • ~olo-s 2019-09-11 15:49:34

  A po drugie, co maja wybory do lapania oszustow i zlodziei? Jesli sa jakies dowody to prokuratura powinna natychmiastowo przystapic do czynnosci, aby takiego delikwenta aresztowac i postawic mu zarzuty... Przestepstwem jest wstrzymywanie sie od wykonywania swoich czynnosci...

  18 7
 • ~rybnikus 2019-09-11 16:07:31

  ~olo-s i jeszcze kłamco jak Arteks napiszę o węglu z Mozambiku, to gatunek jakiego nie ma w Polsce, jest używany ww hutnictwie i chemii. Nie spodziewam się aby tutejsi kłamcy przeprosili.

  8 17
 • ~Nienormalny 2019-09-11 16:08:04

  Kazo, nie wycieraj swojej gęby za pomocą Kościoła i modlitw, bezbożniku. Nie pierwszy raz widzę że podajesz się za kogoś kim nie jesteś.
  A jeśli chcesz się bić na rymy, to:
  "Tylko człowiek bez godności chce oglądać wiadomości".
  Ale wiem, marzy się Wam kraj o standardach moskiewskich, gdzie nie trzeba sprawiedliwego wyroku żeby niewygodny osobnik zniknął.

  16 7
 • ~olo-s 2019-09-11 17:07:52

  Drogi znawco wegla, z Mazambiku tego super specjalistycznego wegla sprowadzamy 0,55mln ton, natomiast z Rosji, że tak powiem normalnego do opalania domostw sprowadzono 13,47 mln ton. Dane z Ministerstwa za 2018 rok.

  17 7
 • ~olo-s 2019-09-11 17:13:22

  Poza tym zarzucasz ludziom klamstwo tak jak i politykom krzyczac tylko ze sa klamcami i nic nie udawadniajac.

  14 8
 • ~rybnikus 2019-09-11 17:37:23

  ~olo-s, dlaczego polskie kopalnie nie kopią tego węgla o parametrach tego ruskiego? Po co ci dowody jak masz TVN i gotowe diagnozy na wszystko?

  9 18
 • ~olo-s 2019-09-11 18:28:31

  Rybnikusie nie ogladam tvnu ani zadnej innej telewizji, nie podalem zadnej diagnozy, tylko stwierdzilem fakty, a wegiel rosyjski ma takie same parametry jak polski...

  15 6
 • ~Arteks 2019-09-11 19:02:38

  @rybnikus - w hutnictwie wykorzystuje się węgiel koksujący i koks - obydwa wydobywane w kraju. Ciemnym ludziom można wcisnąć wszystko - nawet potrzebę sprowadzania węgla z... Mozambiku. ;) A o kopalni nie masz nic do powiedzenia? Podoba ci się, że nowa kopalnia może spowodować zalewiska, umieranie lasów, szkody górnicze - coś w stylu Kielowca który wygląda jak księżyc?

  13 8
 • ~rybnikus 2019-09-11 19:25:19

  Arteks, ten węgiel z Mozambiku, jest stosowany do produkcji w hucie tu na Śląsku żelazostopów – niezbędnych w procesach stalowniczych i odlewniczych.

  6 15
 • ~Jacek Kamiński 2019-09-11 19:25:20

  Do trop leminga
  Stosujesz PRL- owska retorykę. Niech zgadnę: popierasz PIS.
  A TVN możesz nazwać antypisowskim, lecz nie antypolskim.

  17 7
 • ~Jacek Kamiński 2019-09-11 19:30:27

  do kazo 64
  Cieszysz się na celę +.
  Tylko czy prezydent, panie Szydło, Kempa i tow. Morawiecki też się cieszą ? Za wielokrotne i świadome łamanie Konstytucji tam właśnie trafią.
  A z repolonizacji mediów będzie psińco. Amerykanie tupną i lokaje zamilkną. Tak jak po przesunięciu 100 milionów z inwestycji w Polsce na mur meksykański.

  18 7
 • ~olo-s 2019-09-11 19:36:02

  Rybnikusie przecież tu nie chodzi o węgiel z Mozambiku, coś się go tak uczepił, to znikomy procent z tego, co sprowadzamy z zagranicy... Niezaprzeczalnym faktem jest, że najwięcej węgla sprowadzamy z zagranicy w ostatnich 3 latach, tego nie da się podważyć... Może być i ten Mozambik, Rosja, USA itp itd

  14 5
 • ~rybnikus 2019-09-11 19:36:11

  ~Jacek Kamiński po co kłamiesz, podaj choć jeden wyrok TK o łamaniu Konstytucji.

  6 14
 • ~rybnikus 2019-09-11 19:37:27

  ~olo-s i masz rację, pewnie też wiesz dlaczego polski węgiel się nie sprzedaje.

  3 13
 • ~olo-s 2019-09-11 19:41:10

  Bo jest za drogi...

  13 2
 • ~rybnikus 2019-09-11 19:45:35

  ~olo-s i koniec tego twojego bełkotu, mamy wolny rynek, cena i jakość wygrywają.

  4 9
 • ~olo-s 2019-09-11 19:54:24

  Nie drogi Rybnikusie, bo wg Twojego mniemania musi to być wina jakiejś partii... A więc czy jest to wina PISU, który od 4 lat rządzi i mógłby coś z tym zrobić; który obsadził swoimi ludźmi wszystkie zarządy spółek węglowych, które też mogłyby coś z tym zrobić; który jest dogadany z większością związków zawodowych, które blokują jakiekolwiek reformy, które mogłaby obniżyć koszty tego węgla? Czy też wina PO, która z tym wszystkim od 4 lat nie ma nic wspólnego?

  10 5
 • ~rybnikus 2019-09-11 20:01:34

  ~olo-s. Wiem, wiem, PIS musi być winien ale Polska kupowała ruski węgiel już za PO, eksport rósł to prawda ale ja nie mam zamiaru ze swoich podatków dopłacać do górników.

  3 9
 • ~Piotr Czaja 2019-09-11 20:15:47

  w TV PiS sami bezmózgowce i szuje za takie WIADOMOŚCI to ja dziękuję - z katolickim POzdrwieniem dla kazinka - na ciebie nie czeka cela ale izolatka z gumowymi ścianami napewno

  9 5
 • ~ 2019-09-11 20:23:29

  Arteks
  "Nowej kopalni nie będzie jeśli społeczeństwo naszego miasta się postawi. sprowadzimy to np. GreenPeace i ekologów z całej Europy."
  masz na myśli ekoterrorystów ? bo o to naprawdę chodzi w ich działaniach, jak dostana dolę od drugiej strony, inwestycja może nagle okazać się"ekologiczna"
  myślę, że stowarzyszenie od żab załatwiłoby sprawę, już raz pokazali swą skuteczność działań
  "Możemy też prosić o pomoc Unię Europejską jeśli nasi parlamentarzyści zawiodą. "
  zależy kto i jaki będzie miał w tym interes
  "No i Kuczera w takim razie ma kolejną kadencję w kieszeni jeśli nadal będzie konsekwentnym przeciwnikiem zakładu, który zniszczyłby przyrodę całego północnego Rybnika."
  jak będzie tak " skuteczny" w realnych działaniach jak obecnie to napewno
  ps.
  też jestem przeciwnikiem powstania nowej kopalni

  6 5
 • ~ 2019-09-11 22:07:00

  zamykam komentarze :) . Statut Kaliski - wyjaśnia wszystko - Wycinek z Wikipedii : Zagwarantował on Żydom istnienie sądów żydowskich i osobnych sądów dla spraw, w których brali udział zarówno żydzi, jak i chrześcijanie. Dodatkowo zapewniał on wolność osobistą i bezpieczeństwo Żydom, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu. Żeby obalić roszczenia jednego powoda Żyda . Polak potrzebował trzech światków w tym w zespole jednego Żyda .

  5 6
 • ~olo-s 2019-09-12 05:36:45

  Co ma to do tematu? A wiesz z ktorego roku jest ten statut? 1264 roku... Zapewniam Cie ze w tamtych latach bylo pewnie pelno dziwnych dla dzisiejszego czlowieka praw...

  5 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 5282