zamknij

Wiadomości

Modernizacja Juliusza staje się faktem. Dzisiaj ruszają prace

2018-03-22, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Dzisiaj (22 marca) ruszają prace związane z modernizacją budynku oddziału dermatologii byłego Szpitala Miejskiego nr 1, zwanego Juliuszem. To pierwszy z obiektów tego zabytkowego kompleksu poszpitalnego, który zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask.

Reklama

W zmodernizowanym pawilonie funkcjonować będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku. W zagospodarowanej na nowo przestrzeni znajdzie się również miejsce na działalność stowarzyszeń i organizacji w zakresie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego.

Na adaptację zabytkowego budynku Rybnik uzyskał przeszło 3 mln zł unijnego dofinansowania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Prace modernizacyjne i adaptacyjne wykonywać będzie wybrane w przetargu konsorcjum: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman i Firma Remontowo Budowlana „TOMBUD” Gabriela Toman z Turzy Śląskiej. Roboty powinny się zakończyć jesienią tego roku.

- Budynek byłej dermatologii to pierwszy, ale nie jedyny z budynków dawnego szpitala miejskiego nr 1, który dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej przywrócony zostanie mieszkańcom Rybnika – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Jeszcze w tym roku rozpoczną się również prace przy kolejnym fragmencie zabudowy tego pięknego, zabytkowego kompleksu, czyli pawilonie Rafał. W nawiązaniu do dawnego przeznaczenia budynku prezentowana w nim będzie wystawa poświęcona historii medycyny i farmacji – zapowiada prezydent.

Modernizowany budynek jest dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym.  Zakres prac remontowych obejmuje zmianę sposobu użytkowania obiektu z funkcji szpitalnej na budynek biurowo – administracyjny, zmianę sposobu użytkowania części poddasza nad skrzydłem północnym z nieużytkowego na użytkowe, przebudowę poszczególnych pomieszczeń związanych z dostosowaniem do nowej funkcji, remont konserwatorski elewacji, przebudowę schodów zewnętrznych do budynku wraz z budową podjazdu dla osób niepełnosprawnych, przebudowę elewacji frontowej zachodniej, a w szczególności odtworzenie wyjścia na zewnątrz z ewakuacyjnej klatki schodowej, przebudowę wewnętrznych instalacji tj. elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz gazowej.

----------------

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy.

Sam kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku i składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – Juliusza i Rafała, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego). Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park.

Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem A_1462/92 z dnia 07.05.1992r.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2018-03-22 08:15:35

  Przez lata było to nie możliwe. Teraz staje się faktem. Gratuluję.

  54 5
 • ~czarny_mis 2018-03-22 08:23:35

  Znakomita informacja dla Rybniczan! Po 18 latach dawny szpital odzyska blask i nowe funkcje - dzięki determinacji Kuczery i śp. Studenta.
  Szkoda, że poprzednia ekipa doprowadziła kompleks do takiego stanu poprzez swoje zaniechania i ambicjonalne utarczki ze starostą i marszałkiem.

  59 17
 • ~Zebrzydowski 2018-03-22 10:00:59

  Proszę policzyć. Prace nad tym projektem trwały niemal trzy lata! Dlaczego? Z powodu biurokratycznej przewlekłości przydzielania pieniędzy - na poziomie wyższym niż miejski (proszę zapytać, kto i dlaczego tak nieśpiesznie rozpatruje wnioski?). Innymi słowy - samorząd lokalny najpierw musiał udowadniać, że ma realne potrzeby, a potem długo czekać na decyzję. Ciesząc się, że jednak remont startuje, warto wziąć pod uwagę, że na realizację innych potrzeb przyjdzie jeszcze poczekać. Długo poczekać.

  PS Samorząd, który jest zależny od władz centralnych, to tylko namiastka samorządu; petent, którego można nagradzać przywilejami, albo karać utrudnieniami.

  26 3
 • ~Blazej Balcerzak 2018-03-22 11:03:00

  Wybory samorzadowe powinny odbywac sie co roku.

  23 13
 • ~MatiW 2018-03-22 12:09:01

  Co mają wybory samorządowe do tego, że akurat teraz jest modernizowany Juliusz? Myśli pan, że to tak jest, że tak gigantyczne inwestycje realizuje się z miesiąca na miesiąc i czeka na budowę w roku wyborczym? Bzdura. To jest efekt miesięcy a nawet lat pracy. Gratulacje dla prezydenta.

  22 20
 • ~Blazej Balcerzak 2018-03-22 12:17:13

  ~ Matrix
  Doswiadczenie. Podobnie bylo z deptakiem na sobieskiego/powstancow kilka lat temu nie pamietasz?
  Ide o zaklad, ze jesli nie wyskoczy cos ultraniespodziewanego - bakteria poszpitalna odporna na wszystko, dzieki ktorej budowlancy beda padac jak muchy ;-) to budynek bedzie oddany PRZED wyborami a nie po.
  O ile pamietam deptak sie tak troche opoznil, zeby nie byc skonczonym za wczesnie bo wyborca glupi i moglby nie skojarzyc remont=wladza.
  Takze oczywiscie sie ciesze, ale widze kontekst.

  18 12
 • ~MatiW 2018-03-22 12:40:46

  Nie można wszystkiego wrzucać do jednego worka. Bo możemy tak podejść do każdej inwestycji jaka będzie oddawana w tym roku. A jednak takie miejsca jak żłobek czy przedszkole w Boguszowicach były oddane dawno temu. Droga Racibórz-Pszczyna bedzie oddana za rok. Cieszmy się, że dużo się dzieje i to nie tylko w roku wyborczym. Przykład z deptakiem trafny.

  19 9
 • ~Blazej Balcerzak 2018-03-22 12:46:40

  @ Matix
  Przyklad z deptakiem jest trafny i dlatego, ze mimo remontu i mimo bulwarow AF przegral.
  Obecny prezydent i milion zastepcow od wszystkiego jest.... taki sobie( pisze tak , zeby nie skasowano mi komentarza)

  18 10
 • ~MatiW 2018-03-22 12:50:43

  Z tego co mi wiadomo prezydent ma trzech zastępców i jednego pełnomocnika, więc może bez przesady z tym milionem. W marketach jest po dwóch zastepcow.

  14 10
 • ~Blazej Balcerzak 2018-03-22 12:57:55

  @ Matix
  I mimo to przez tyle lat nie poradzil sobie z komunikacja miejska, ktora jest zartem rodem z PRL... Pomimo, ze kolega Arteks wylal na tych lamach gigabajty darmowych wskazowek, w wiekszosci trafnych...

  15 11
 • ~antyon 2018-03-22 13:43:41

  wybory co roku??? i tak w zasadzie są(jak nie samorządowe, to parlamentarne, europejskie, prezydenckie...)....i potem na nic nie ma pieniędzy

  7 6
 • ~ 2018-03-22 14:10:05

  gdyby nie inicjatywa arteksa nic by z tego nie było

  12 5
 • ~Zoltan666 2018-03-22 14:18:13

  dziękujemy Ci Arteksie.

  17 4
 • ~mato 2018-03-22 19:11:09

  Z tego artykułu wynik, że znowu przybędzie nam biurowców a nam potrzeba DOMU OPIEKI i dobrej przychodni lekarskiej. Kuczera jest głuchy na nasze prośby a on też będzie stary

  9 6
 • ~Blazej Balcerzak 2018-03-22 21:02:41

  @mato
  Dom opieki nie powinien byc w centrum miasta od tego sa ciche przedmiescia. Tak jest wszedzie na swiecie, poza tym nie wiem czy to jest bezpieczne dla oslabionych ludzi w starszym wieku, przeciez to byl szpital. Nowoczesne szpitale sie buduje niskie, tanie, zeby po kilkudziesieciu latach zburzyc i nic tam nie budowac. Nie chcialbym spedzac jesieni zycia w pomieszczeniu w ktorym leczono pokolenia wenerykow. W dezynfekcje umiarkowanie wierze.

  10 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1096