Co robiła rybnicka młodzież w soboty w ostatnich tygodniach? Zdobywała wiedzę dotyczącą pracy projektowej i tworzyła rozwiązania dla zdiagnozowanych problemów społecznych i ekologicznych w Rybniku.
Stowarzyszenie Oświatowe „Rodzice-Dzieciom” stworzyło przestrzeń dla rybnickiej młodzieży, w której mogą realizować własne projekty odpowiadające na cele zrównoważonego rozwoju. Młodzi rybniczanie zyskali szereg umiejętności, które będą cenne nie tylko w ich przyszłym życiu zawodowym, ale przede wszystkim w bieżącej aktywności obywatelskiej.
Strefa Aktywnej Młodzieży to projekt, który stanowi ważne ogniwo w działalności organizacji pozarządowych w naszym mieście. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego to pewien proces i bardzo ważne jest, by został uruchomiony jak najwcześniej – by objął młodych ludzi, a nawet dzieci. SAM to projekt dla młodzieży w wieku 13-20 lat, ale w ramach naszego Stowarzyszenia realizujemy także drugi projekt „Rybnik – tu dzieci i ryby mają głos!”, który jest skierowany do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a tym samym do dzieci w wieku 7-9 lat. Ci najmłodsi już niedługo poznają czym jest debata, czyli umiejętność dyskutowania, argumentowania, rozwiązywania problemów oraz wypracowywania kompromisu – komentuje Anna Rycman, Prezes Stowarzyszenia.
Siedemdziesiąt trzy to liczba uczestników projektu, którzy po zakończeniu pierwszej edycji Strefy Aktywnej Młodzieży będą wyposażeni w wiedzę i kompetencje niezbędne do pracy w organizacjach pozarządowych, ale i biznesie. Będą mogli wkroczyć do trzeciego sektora z inną perspektywą i z pewnym zasobem, ziarenkiem wiedzy jak zmieniać naszą rzeczywistość i co najważniejsze - z przeświadczeniem, że chcieć to móc.
Cieszę się, że mogę być jednym z tych, którzy to ziarenko zasadzili. Tematy, które wybraliśmy do łatwych nie należały. Wiem, że stanowią one również wyzwanie dla dorosłych, ale to co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to ogromna otwartość i aktywność tych młodych ludzi. Cykl kilkugodzinnych warsztatów, powtarzanych przez kilka sobót, wolnych sobót... a tutaj widzimy pełne zaangażowanie i frekwencję na bardzo wysokim poziomie. To o czymś świadczy i jestem bardzo zadowolony, że SORD i "Społeczna" są u nas, w Rybniku – komentuje Grzegorz Głupczyk, trener SAM.
Podczas siedmiu warsztatów młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zdiagnozowała problemy występujące w ich otoczeniu i w naszym mieście oraz stworzyła rozwiązania, które już niedługo będą realizować w terenie, testując je na swoich rówieśnikach, ale także mieszkańcach Rybnika.
Obserwacja i uczestniczenie w tym jak młodzież ze sobą współpracuje, jakie potrzeby dostrzega w środowisku lokalnym i z jaką pasją opowiada o swoich inspiracjach jest cennym doświadczeniem także dla nas, trenerów. Różnorodność projektów jest zaskakująca - od współpracy w zbiórkach na rzecz schroniska, chorujących rówieśników po tworzenie kampanii informacyjnych w social mediach i szeroko zakrojone działania dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży. Pokazuje to tylko, że młodzież trafnie i nieszablonowo dostrzega potrzeby i problemy otaczającego ją świata. – komentuje Ewa Hołodniak, trenerka SAM.
Szczegóły dotyczące Strefy Aktywnej Młodzieży możecie śledzić na Facebook’u projektu: https://www.facebook.com/SAMRybnik
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO. Wartość dofinansowania ze środków Narodowego Instytutu Wolności - CRSO w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO wynosi 296 351,40 zł.
O Stowarzyszeniu
Stowarzyszenie Oświatowe „Rodzice-Dzieciom” od blisko 30 lat prowadzi Społeczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku, której wieloletnie doświadczenie związane z nowoczesną edukacją stało się inspiracją do uruchomienia projektu budowy pierwszej, własnej siedziby szkoły. Poza działalnością edukacyjną SORD realizuje liczne projekty o charakterze międzynarodowym, społecznym, ekologicznym, kulturalnym oraz obywatelskim. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, które można wspierać 1% podatku.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83416Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
49552„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44960Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30306Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29672Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+94 / -16Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 469