W budynku Politechniki Śląskiej w Rybniku odbyła się II konferencja naukowo-szkoleniowa "Zdrowie i bezpieczeństwo psychospołeczne w interdyscyplinarnym dyskursie". Była to druga konferencja zorganizowana przez Instytut Nauk Społecznych WSBiNoZ w Łodzi i Rybniku, podczas której poruszano poważne problemy jakie czyhają na młodych ludzi.
Zaproszeni prelegenci mówili o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, o przyczynach kryzysu, depresji i zaburzeniach. Znaczna część konferencji była poświęcona zachowaniom w sieci oraz niebezpieczeństwu, jakie w niej czyha.
Psycholog szkolna podczas swojego wykładu skupiła się na problemach i przyczynach kryzysów, jakie dotykają młodych ludzi. Czynnikami, jakie możemy w tym aspekcie wyróżnić to: dom, otoczenie, szkoła, rówieśnicy, zarówno w kontekście relacji rówieśniczej, jak i przemocy rówieśniczej. Coś, co powinno być pozytywne, relacje z kolegami, koleżankami, z drugiej strony generuje także te negatywne emocje. Zauważyła jednak, że nie każdy problem nastolatka jest depresją.
- Nie mylmy depresji z innymi problemami, które się pojawiają. 20 procent nastolatków obecnie ma epizody depresyjne, czyli krótsze epizody występowania choroby depresyjnej. Musimy pamiętać, że depresja jest chorobą. By pomóc młodym ludziom, środowisko dorosłych musi być wspierające i musi chcieć zauważyć, że coś się dzieje niedobrego. Nie możemy bagatelizować problemów, czy sytuacji, które mają miejsce. Wszystkie elementy codzienności, jak chociażby aktywność fizyczna, odżywianie, sen itp. mają wpływ na funkcjonowanie człowieka i na to, jak odbiera bodźce z zewnątrz — mówiła mgr Magdalena Pruszkowska, psycholog w szkole ponadpodstawowej i nauczyciel akademicki WSBiNoZ w Rybniku.
- Z mojej perspektywy, psychologa szkolnego zauważam, że dużo osób boi się przyjść z problemem do psychologa. Młodzież woli porozmawiać, zasygnalizować problem jakoś ukradkiem, po lekcjach. Oczywiście nie wszyscy mają takie obawy, niektórzy przychodzą i chętnie rozmawiają. To wynika może też z różnych doświadczeń z różnymi psychologami. Wiele osób jednak się wstydzi swoich problemów, czy zaburzeń — dodaje.
Poruszony został temat stresu, który może dawać motywację do działania, ale będąc przewlekłym i nadmiernym doprowadza do różnych zaburzeń psychicznych. Stres przekraczając optymalny poziom, przestaje być siłą napędową, a zaczyna być wyniszczający. Głównymi czynnikami stresu są sytuacje codzienne sytuację, których doświadcza każdy człowiek. Wśród czynników wywołujących w nas największy stres, który może być przewlekły i mający negatywne skutki na nasz organizm są: śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy i status osoby bezrobotnej, konflikty w rodzinie, zmiana standardu i poziomu życia oraz w przypadku młodzieży, zmiana szkoły.
- Warto zapanować nad stresem, warto pomyśleć o sobie. Stres powoduje wiele somatycznych objawów, np. problemy ze snem, utrata masy ciała, albo wręcz przeciwnie zajadanie stresu doprowadza do wzrostu masy ciała, bóle głowy lub innych części ciała. Moja rada dla wszystkich, którzy mają problemy, poszukacie odpowiednich warsztatów i skorzystajcie z nich — dr Gabriela Kowalska, pedagog, nauczyciel akademicki WSBiNOZ w Łodzi.
Dorota Gawlik, Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych WSBiNoZ w Rybniku mówiła o wpływie smartfonów nie tylko na zdrowie, ale też na bezpieczeństwo psychospołeczne dzieci i młodzieży. Z roku na rok coraz więcej czasu dzieci spędzają przed urządzeniami ekranowymi, przeglądając internet. Według zaleceń WHO dzieci pomiędzy 6 a 12 rokiem życia powinny spędzać maksymalnie godzinę, a powyżej 12 roku życia maksymalnie 2 godziny przed komputerem, tabletem, czy smartfonem. Rzeczywistość jest zdecydowanie inna.
- Według badań NASK w 2023 roku odnotowano znaczny wzrost częstotliwości korzystania z internetu w stosunku do roku 2020. W dni wolne od szkoły aktywność dzieci w cyberprzestrzeni jest przerażająca i według badań wynosi średnio 6 godzin i 16 minut, natomiast w dni powszednie średnio dzieci poświęcają na taką aktywność 5 godzin i 36 minut. Powszechny dostęp do internetu wiąże się z korzyściami, o których nie możemy zapominać, ale może także implikować wiele zagrożeń. Nadużywanie internetu, czyli głównie smartfonów może powodować szkody zdrowotne, np. rozdrażnienie, stres, ale też może powodować zaburzenia komunikacyjne — mówiła dr Dorota Gawlik.
- Wśród zagrożeń jakie niesie za sobą korzystanie ze smartfonów, to przede wszystkim zagrożenie szukania nieodpowiednich treści (np. pornograficznych), ale też publikowanie nieodpowiednich treści, hejt, czy problemy z koncentracją. W Norwegii obowiązuje całkowity zakaz używania smartfonów w szkole. To spowodowało ponad 60% spadek problemów psychicznych u dzieci i młodzieży. U nas takiego zakazu obligatoryjnego nie ma, jednak wielu nauczycieli widzi problem wynikający z nadmiernego używania smartfonów — dodaje dr Alina Stosor, pedagog i nauczyciel akademicki WSBiNoZ w Rybniku.
Gościem specjalnym była dr Halszka Witkowska, suicydolog, kierownik projektu "Życie warte jest rozmowy", która wygłosiła wykład o wpływie internetu na zachowania samobójcze.
Konferencja naukowo-szkoleniowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po części wykładowej uczestnicy wzięli udział w warsztatach tematycznych. Mogli na nich poznać moc uzdrawiającą arteterapii oraz poznać metody wyrażania swoich emocji.
Tagi: II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa WSBiNoZ Rybnik, konferencja naukowa w Rybniku, stop depresji, bezpieczeństwo psychospołeczne
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ślub jak z bajki w Ochojcu. Para powiedziała „tak” przy prezydencie
37516Znamy ceny biletów pociągów z Rybnika do Rijeki! Ile zapłacimy za przejazd rodziny?
33917Nerwowo na targowisku. Handlujący protestują przeciwko planom zabudowy
18138Zamiast scrollować – myje szyby. 15-letni Dawid z Rybnika zbiera na skuter, pracując po szkole
16978To koniec z autobusami z Rybnika do Gliwic. Przewoźnik zawiesza linię
16608Sensacja w Rybniku! W największym mieście Subregionu Zachodniego wygrał Karol Nawrocki
+367 / -134Już wiemy, kiedy wsiądziemy w Rybniku do pociągu w kierunku Chorwacji? Austria publikuje rozkład jazdy
+211 / -3Był „cacy”, teraz już nie? Konserwator chce rozebrać im ogródek, oni zapowiadają walkę i obalenie parku kulturowego
+212 / -27Wakacyjne pociągi z Rybnika nad Bałtyk, Adriatyk lub w góry. Zobaczcie, gdzie dojedziemy po korekcie rozkładu jazdy!
+135 / -5Rybnik wydłuży linię 34 aż do Gliwic? Radny: połączenia kolejowe nie są idealne
+133 / -4Wyniki exit poll: wygrywa Rafał Trzaskowski!
36Radna pyta, „czy można w jednej ręce trzymać różaniec, a w drugiej – szubienicę?”. A. Sączek jeszcze raz przeprasza i mówi o nagonce
27Nerwowo na targowisku. Handlujący protestują przeciwko planom zabudowy
22To koniec z autobusami z Rybnika do Gliwic. Przewoźnik zawiesza linię
20Rybnik wydłuży linię 34 aż do Gliwic? Radny: połączenia kolejowe nie są idealne
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~zbik 2024-05-21
07:52:02
Wypad od naszych dzieci!