zamknij

Wiadomości

Młodzi piłkarze trenują w oparach smogu i absurdu

2019-01-22, Autor: 

Od początku tygodnia stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Pojawiają się cały czas nowe alerty, by ograniczać przebywanie na zewnątrz do minimum. Tymczasem piłkarze RKP ROW Rybnik trenują na „świeżym powietrzu” w najlepsze.

Reklama

Nie ma czym oddychać w Rybniku. Mimo wysokich stężeń PM10 i PM2,5 w powietrzu, młodzi piłkarze z rocznika 2006 trenowali wczoraj na boisku za kąpieliskiem Ruda. W tym czasie w dzielnicy Północ sensor wskazywał przekroczenie normy o 239%!

- Sport to zdrowie, ale sport na świeżym powietrzu, a nie w mieszaninie rakotwórczych substancji. Przeprowadzane na całym świecie badania wykazały istnienie związku między zanieczyszczeniem powietrza a negatywnymi efektami zdrowotnymi. Lekarze alarmują, że na szkodliwe działanie smogu narażone są zwłaszcza dzieci. Jak je chronić przed smogiem? Przede wszystkim musimy monitorować jakość powietrza przy pomocy dostępnych aplikacji i jeśli jest źle powinniśmy ograniczyć obecność dzieci na zewnątrz. Jeśli ktoś pracuje z dziećmi musi to wiedzieć. Jeśli nie wie, powinien zająć się czymś innym – mówi bez ogródek Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.

Na dowód powyższych słów mgr inż. Anna Gayer pisze w swojej publikacji wprost - dodatkowym czynnikiem, który może zwiększać ryzyko nasilania się negatywnych skutków zdrowotnych jest aktywność fizyczna człowieka, jaką wykazuje w trakcie przebywania w zanieczyszczonym powietrzu. - Osoby uprawiające sport na zewnątrz w trakcie podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza są szczególnie narażone na wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego lub krążeniowo-sercowego – czytamy.

Dzieje się tak, ze względu na fakt, iż:

- wraz ze wzrostem wentylacji (częstotliwości wdechów i wydechów) proporcjonalnie wzrasta ilość wdychanych zanieczyszczeń;

- przez większą część czasu powietrze wdychane jest przez usta z pominięciem mechanizmów filtracji (zatrzymywania się dużych cząstek zanieczyszczeń) znajdujących się w nosie;

- zwiększenie przepływu powietrza prowadzi do przedostawania się zanieczyszczeń do głębszych partii układu oddechowego

Z kolei opublikowane w czasopiśmie Sport Excercise badania wykazują, że sportowiec biegnący w maratonie w ciągu 3 godzin wdycha taką samą ilość powietrza co osoba w stanie spoczynku w ciągu 2 dni. Inne badania wskazują, że ilość wdychanych zanieczyszczeń pyłowych powietrza w trakcie jazdy na rowerze ze względu na wzrost wartości wentylacji minutowej jest od 4 do 9 razy większa niż w trakcie jazdy samochodem.

Stanisław Jaszczuk, prezes RKP ROW Rybnik nie czuje się winny za zaistniałą sytuację. - Decyzja o udziale dziecka w zajęciach uzależniona jest od rodziców. Jeżeli rodzice nie wydają zgody na trening, to zajęcia są wstrzymane. Nie ma możliwości, bym miał wpływać na ich decyzje – tłumaczy. W klubie działa 30 grup, większość z nich w czasie zanieczyszczonego powietrza trenuje w halach. - Pytania nie powinny być kierowane do mnie, a do władz miasta, które odpowiadają za stan powietrza w Rybniku. Wszyscy nim oddychamy bez względu na to, czy chodzimy, czy biegamy. Proszę tutaj nie szukać winnych – odparł Stanisław Jaszczuk.

Co na to rybnicki magistrat? Agnieszka Skupień tłumaczy, że ostrzeżenia o złej jakości powietrza publikowane są na stronie internetowej, to samo robią instytucje wojewódzkie. - Takie informacje można pozyskać na wielu dostępnych aplikacjach czy komunikatach alarmów smogowych. Dziś wiedza na temat szkodliwości zanieczyszczenia powietrza dla naszego zdrowia i życia jest powszechna, czym innym jest co z tą wiedzą robimy. Z jednej strony bagatelizujemy uprawianie sportu na powietrzu, które truje a idąc do źródła problemu bagatelizujemy to, jak i czym ogrzewamy swoje domy. Winnych szukamy wszędzie, tylko nie we własnych kotłowniach – dodaje rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

- Niestety mieszkamy w miejscu, w którym w trosce o zdrowie nie możemy robić wszystkiego, na co mamy ochotę lub co sobie zaplanowaliśmy, bo smog nam na to nie pozwala. Nie jesteśmy wyjątkowi - takich miejsc jest mnóstwo na świecie, zwłaszcza w krajach trzeciego świata. Całkiem dużo również na południu Polski – podsumowuje Emil Nagalewski.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 54

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
  • ~pprywatne 2019-01-22
    13:37:28

    66 17

    Nawet szkoda to już w kółko komentować.

  • ~ 2019-01-22
    13:48:19

    91 44

    ~pprywatne: jeszcze 5lat temu każdy bagatelizował ten problem, no bo przecież w latach 70,80 bylo gorzej i wszyscy żyjemy, bo moi dziadkowie dożyli 100lat w zdrowiu, komu się nie podoba niech się wyprowadza itp..

    Powoli się to zmienia, bo świadomość społeczeństwa rośnie, przyzwolenie na zatruwanie powietrza jest coraz mniejsze. Oczywiście samym mówieniem o problemie sytuacji nie zmienimy, ale może szybciej osoby decyzyjne zauważą problem.

    Panie Prezydencie Kuczera, może zamiast darmowych przejazdów autobusami ufunduje pan dodatkowe 2 etaty dla ekopatrolu, tak żeby panowie zjawiali się do godziny od wezwania a nie do tygodnia jak to teraz bywa. Albo zamiast etatów jednego drona, który mógłby szybko skontrolować kilka posesji.

  • ~rosthost1 2019-01-22
    13:56:48

    63 25

    To w Mediolanie i Londynie połowa meczów musiałaby być odwoływana. W Paryżu treningi też bo po 16.00 też smog na całą stolicę. No cóż jeżeli miasto Rybnik nie umie wywalczyć jakieś pomocy (a składki wszyscy płacimy) dla nas to zdechniemy wraz z piłkarzami. Teraz jedyna szansa bo jest głośno potem umrzemy w zapomnieniu.

  • ~Marcin Magoń 2019-01-22
    14:01:35

    55 8

    Ostatnio zal patrzec na NASZE miasto przez okno. Wszyscy juz sie wypowiedzieli na temat smogu, włodarze potrafia tylko wysylac alerty na telefon, zrobic darmowa komunikacje I...tyle. Niby swiadomosc negatywnego dzialania smogu jest coraz wieksza a efektow nie ma. Odpowiedzialnosc spoczywa na Nas wszytkich, czy sie to komus podoba czy nie.

  • ~dirtu 2019-01-22
    14:01:40

    66 54

    Magistrat zwala problem na ludzi i ich kotłownie a jednocześnie Jankowice kolejny korytarz fedrują bo węgla jest za mało i trza wiyncyj i wincyj bo trzeba to ludziom wciskać i sprzedawać żeby górnikom nie brakło. Czemu miasto nie zrobi zakazu spalanie węglem? Inne rozwiązania nie skutkują.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2019-01-22
    14:10:12

    54 12

    Darmowa komunikacja nie ma najmniejszego sensu..

    rozsadniej jest jechac samochodem i miec wlaczona klimatyzacje, ktora ma filtr pylow niz sie dusic w komunikacji miejskiej..

    dodatkowo samochody w naszym miescie nie generuja smogu w takich ilosciach, zeby ich zakaz uzywania lub zmniejszenie ich natezenia pomoglo w oczyszczeniu powietrza!

    Darmowa komunikacja to wywalanie pieniedzy na wiatr.. jestem ciekawy ile MZK ma placone za to.

    Lepiej jakby UM Rybnik sponsorowal na szkolach i przedszkolach instalacje fotowoltaiczne - bezposrednio nie zmniejszymy tym smogu, ale wprowadzimy oszczednosci w utrzymaniu szkol i przedszkoli... kazdego roku w budzecie miasta zostanie wiecej pieniedzy na prawdziwa walke ze smogiem.

    A pilkarze.. no coz.. miejmy nadzieje, ze nikt z nich nie umrze na nowotwor czy zawal serca.

  • ~jacek_ligota 2019-01-22
    14:16:08

    45 13

    rosthost1: w Londynie, Paryżu i Mediolanie mają jednak o wiele czystsze powietrze na stadionach zimą niż my w naszym małym Rybniku.

  • ~slawek5052 2019-01-22
    14:39:07

    20 24

    No to super porównanie Rybnik do Paryża i Mediolanu hahaha czy wy czasem myślicie Paryż czy Mediolan ma większy budżet niż 3 województwa razem wzięte a po drugie zarobki jakie są co wy myślicie ze tam ludzie zarabiają po 1 tyś euro to się grubo mylicie ciekawi mnie ilu z was jechało dzisiaj komunikacja darmową ? Do pracy itd. Jeśli tacy wszyscy Eko jesteście to samo wczoraj bo ec

  • ~slawek5052 2019-01-22
    14:45:45

    32 47

    To samo wczoraj bo EC kopci a może wygaszą piece i w tych króliczokach bedzie zmino to wszyscy przyjdźcie na prąd wtedy będziecie super Eko i zobaczymy jak długo wytrzymacie po kilku godzinach o smogu zapomnicie smog byl jest i bedzie nawet jak węglem przestaniecie palić rybnik nie jest otoczony kopuła zeby z sasiednich miast nie dotarł smog

  • ~THE Bill 2019-01-22
    16:02:32

    38 9

    @slawek5052 - wiesz dlaczego mamy taki samog? Bo nie ma wiatru. A jak nie ma wiatru, to smog z Wodzisławia do nas nie przyjdzie. Tak - mieszkam w króliczoku i duże pretensje do EC Chwałowice, że tak kopci! Dlaczego nie mam prawa oddychać dobrym powietrzem skoro mam ten przywilej nie dokładać się do smogu? Źle ci w domku to się zamieńmy mieszkaniami. Chętnie nauczę się palić prawidłowo węglem tak aby nie truć siebie i innych!! @pprywatnie - kiedyś ludzie żyli w jaskiniach i żyli 35 lat. Skończ już z takim argumentem. Teraz jest dziś! I dziś chce mieć zdrowie, a nie po wyjściu z domu zawroty głowy. A prezydent faktycznie zamiast generować koszty w postaci darmowej komunikacji to kupił by oczyszczacze do placówek oświaty, w szczególności do przedszkoli! Kurcze, to jest niecały 1 mln zł i dajemy ci człowieku spokój! Nie wierze, że miasto nie ma takiej kasy. trzy sezony Diagnozy.

  • ~ 2019-01-22
    16:06:15

    24 4

    ~slawek5052: " smog byl jest i bedzie " - zgadza się, dopóki emitujemy cokolwiek do atmosfery dopóty będzie można mierzyć jej zanieczyszczenie, ale to takie samo rozmywanie sprawy jak zrzucanie winy na samochody, elektrownie itp. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zrobienie porządku w własnej kotłowni, tak aby nie być w pierwszej piątce najbardziej zapylonych miast w Polsce.

    Porównywanie smogu polskiego a dokładnie śląsko-małopolskiego z włoskim, brytyjskim czy francuskim jest nie na miejscu. Nasze normy są co najmniej dwukrotnie wyższe a przypomnę od 3 dni są one w Rybniku czterokrotnie przekroczone. Polecam wyszukanie w internecie "Poziomy informowania i alarmowe pm w powietrzu w europie". Pierwsza grafika pokazuje jak należy porównywać nasz smog z ich smogiem. Maksimum polskiej normy to 50ug PM10 średniodobowo, to jest uznawane za dobre powietrze, w Finlandii jest to poziom informowania społeczeństwa o problemie z jakością powietrza.

  • ~morał 2019-01-22
    16:06:48

    1 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~morał 2019-01-22
    16:16:51

    14 12

    Usunięty poprzedni wpis. OK. To prezesa szkółki trzeba odwołać jeśli znaleźliście taki kwas a on na to nie ma wpływu. Dużo rodziców młodych piłkarzy by się ucieszyło, znam takich :)

  • ~exx 2019-01-22
    16:23:50

    42 2

    Ja to się dziwię biegaczom którzy rano czy też wieczorem biegają dla "zdrowia". Chyba lepiej pomachać orbitrekiem w domu, ale mogę się mylić, bo nie biegam.

  • ~wojto 2019-01-22
    18:03:22

    9 4

    @PogromcaSzkodnikow - filtr w aucie nie jest barierą dla syfu z oknem. W aucie masz dokładnie takie samo powietrze jak na zewnątrz.

    Darmowe autobusy, to tylko tani chwyt marketingowy w stylu - ażeby nie można było powiedzieć, że kompletnie nic nie robią.

    239% normy czujnika w dzielnicy północ przy domkach, na boisku zapewne 150% normy. Dałby wszystkie swoje pieniądze co mam, ażeby mieć takie powietrze na co dzień u siebie przy na podwórku. Toż to kryształ powietrze w naszych rybnickich warunkach! Jak mam tyle w chałupie po przepuszczenie przez trzy filtry w rekuperatorze i przy lecącym oczyszczaczu powietrza w pokoju to jestem w siódmym niebie...

  • ~ 2019-01-22
    18:15:06

    18 9

    Ludzie ludziom gotują takie piekło. A przecież wystarczyłaby odrobina dobrej woli i chęci i problem by zniknął. Czy jakiś rodzic lub dziadek może spojrzeć w oczy dziecku które chce biegać, chodzić na łyżwy, sanki lub grać w piłkę i potem iść załadować piec do pełna i czadzić? Czy przyjdzie jakieś opamiętanie? Większość płacąc miesięcznie 30-60 zł więcej za rachunek - przeżyłaby bez problemu. A jaka byłaby satysfakcja, że "nasz dom już nie kopci".

  • ~ 2019-01-22
    18:16:53

    20 8

    @wojto dzielnica Północ uchodzi za bogatą. Mieszka tam dużo lekarzy, prawników, nauczycieli. Nawet oni wolą skąpić i odkładać na konto nie wiadomo na co zamiast wyremontować domy i wyrzucić z nich piece węglowe.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2019-01-22
    18:34:35

    13 5

    wojto

    Polecam Ci wymienic filtr kabinowy na taki, ktory zatrzymuje caly syf :)

    Do domu tez warto kupic oczyszczacze powietrza :)

    Nie zalatwia to problemu ze smogiem.. ale zawsze jakos sie uchronisz przed nim - lepiej miec na desz parosl niz go nie miec :)

  • ~wojto 2019-01-22
    18:53:51

    3 4

    a jakiż to filtr?

  • ~klops 2019-01-22
    18:58:07

    18 3

    Wypowiedź prezesa jest na poziomie najniższej ligi. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że ta osoba nie "rządzi" w klubie, a po prostu jest. Nie dziwi mnie jego odpowiedź typowo polityczna, przecież jest z innej opcji politycznej niż obecna władza miasta.
    Co do Władz miasta: co z halą dla szkoły mistrzostwa sportowego na Orzepowickiej? podobno przed wyborami zostało rzucone hasło, które okazuje się kiełbasą wyborczą. Miała powstać mega profesjonalna hala.
    Absurd. Czasy gdzie myślimy o tym , ze trzeba zrezygnować z aktywności dzieciaków bo powietrze mamy jakie mamy, a dlaczego je mamy? Przecież mamy ścieżki rowerowe, komunikacje miejską za free w najcięższe dni, co jest powodem? Póki nie przyjdzie czas wymiany pieców tak będzie rok w rok. Na dzień dzisiejszy pierwsze co bym zrobił to dopisał bym wzmiankę, że jeśli ktoś nieumiejętnie będzie palił w piecu to natychmiast ma wymieniać piec i średnio mnie interesuje czy ma na to pieniądze. przecież chodzi o zdrowie wszystkich. Ja palę eko-groszkiem, mam piec z podajnikiem i w sumie nie przypominam sobie sytuacji, żeby z mojego komina leciała choć w 1/10 taka smuga jak z innych kominów. niestety, nasza mentalność jest taka, że wolimy pospać 10 minut dłużej zamiast umiejętnie zapalić w piecu, tak żeby spaliny w takich ilościach nie wydostawały się na zewnątrz. Druga sprawa. Kilka razy słyszałem wypowiedzi ludzi: „Zakazują mułu, muszę kupić 15 ton, mam gdzie składować a jakiś czas na tym pociągnę”. Dramat. Jak kiedyś jednemu powiedziałem o jego "Januszowym" myśleniu to się obraził. Ostatnia kwestia. Czy naprawdę musimy tracić ciepło które wytwarzają zakłady prac takie jak kopalnie, nie można tak ogrzać osiedli które są w pobliżu ? Przecież kiedyś tak było. Czy to było złe? Są tzw „świeczki” gdzie niezliczone ilości gazu są spalane i ciepło ucieka w powietrze, dlaczego to marnujemy? Są jakieś powody?

  • ~ 2019-01-22
    18:59:00

    37 13

    PANIE PREZYDENCIE KUCZERA, w Krakowie dzis 130 , w mojej dzielnicy teraz ponad 320.BŁAGAM Pana: odwagi! Niech Pan zrobi to co prezydent Majchrowski. Tu sie nie da normalnie żyć :( :( :( :(

  • ~wojto 2019-01-22
    19:20:41

    8 4

    u mnie w tej chwili 360 PM 2.5 Do rekordów sprzed dwóch jeszcze duużo brakuje. To zapewne efekt skutecznych działań przez ten czas ;)

  • ~ 2019-01-22
    19:32:20

    21 8

    ~klops: Niestety tak jest, węgiel można spalać czysto i sama zmiana obsługi istniejących kotłów poprawiłaby moim zdaniem sytuację o 50%. Niestety rozmawiałem z większością ludzi przy mojej ulicy, dzielą się na 2 grupy, jedna świadoma jak palić ekonomicznie i jak na węgiel ekologicznie, druga uważa, że trzeba piec zaciepać na full i z komina to sie musi kopcić a 8ton rocznie to super malo, bo szwagier pali 16ton. Niestety pierwsza grupa jest mniej liczna. Czasu na edukację już nie mamy, więc paliwa stale muszą stać się niedostępne dla indywidualnych odbiorców, albo przez cenę, albo w ogóle zniknąć z rynku.

    Co do zakazu kopcenia to niestety zmarnowano okazję w 2017 uchwalając śląską uchwalę antysmogową i tu prezydent mało może zrobić. Niemniej jednak wydawanie absurdalnie dużych sum na serial, który ma promować miasto pozytywnie, podczas gdy w każdym rankingu jakości powietrza jesteśmy na czele jest co najmniej nie mądre. Za te pieniądze jeden,dwa drony i hurtowo codzień ulica po ulicy i kontrolować skład dymu. Biorąc pod uwagę, że w węglu z kopalni są butelki, maseczki, ścinki kabli, rękawiczki itp. nie ma siły żeby się ten dron nie zwróci w połowę sezonu grzewczego.

  • ~Piotr Wycisk 2019-01-22
    22:54:58

    11 12

    Mam pytanie, czy w latach 70-tych, 80-tych ktoś mierzył stężenie pyłów szkodliwych, a wtedy dzieci (to są moje lata dziecięce) chodziły na sanki na "gorki", na narty i były szczęśliwe, a dziś dziecka na "gorkach" nie uraczysz i robimy raban , że jest smog, który truje,jest trujący dla dzieci. Czy naprawdę w powietrzu są są inne warunki czy o coś innego chodzi?
    Piotr

  • ~rosthost1 2019-01-23
    07:47:02

    2 1

    ~jacek_ligota 2019-01-22 14:16:08
    "w Londynie, Paryżu i Mediolanie mają jednak o wiele czystsze powietrze na stadionach zimą..."
    Zgadzam się ale tam smog występuje tam cały rok. A Mediolan nawet zima nam dorównuje . wystarczy sprawdzać mapę dla całej Europy.

  • ~rosthost1 2019-01-23
    07:50:52

    9 0

    Parawanami miasto chroni trawniki przed solą ale ludzi i piłkarzy wystawia na zdechłe powietrze.

  • ~Arteks 2019-01-23
    11:46:49

    11 4

    @Piotr Wycisk - tak, było wyrywkowe mierzenie zanieczyszczeń. I takie dane znajdziesz w różnych opracowaniach związanych z ochroną środowiska począwszy od początku lat 80. W niektórych dzielnicach Bytomia czy Katowic było znacznie gorzej niż obecnie. W Rybniku i okolicy było lepiej niż teraz. Zanieczyszczenie 3126% PM10 powyżej normy z 09.01.17 (w czasach kiedy można było jeszcze legalnie palić mułem) przeszedł do historii jakie zanotowano w Rybniku to kto wie czy nie rekord w dziejach naszego miasta. To wynik masowego zastosowania pieców śmieciuchów i dmuchaw. Wstydem napawa, że ogrzewanie tego rodzaju montowano w nowych domach. Ich właściciele powinni się zapaść ze wstydu!

  • ~wojto 2019-01-23
    17:33:35

    6 0

    @Piotr Wycisk - jeszcze 10 lat temu można było zimą pojechać rowerem poślizgać się na niesolonych drogach w dzielnicy północ, czy z Chwałowic w kierunku Ziemskiej. Były pojedyncze domki które smrodziły ale nie stanowiło to większego problemu. Teraz pojedyncze domki nie kopcą i dziś ciężko pokonać mi te trasy autem, nie dusząc się ze smrodu, które kiedyś zimą regularnie przejeżdżałem rowerem. Jest 50x gorzej niż kiedyś. Oczywiście za komuny były dzielnice na Śląsku przy hutach itp gdzie powietrze było fatalne ale tam gdzie nie były źródeł ciężkiego przemysłu, można było do woli na sankach i nartach hulać.

  • ~ 2019-01-23
    17:47:14

    5 0

    Potwierdzam to co pisze wojto. Ja obserwuje tak od 2006 z roju na rok gorzej. Na mojej ulicy byl jeden smrodziarz, teraz okolo 30

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5276