Kultura, rozrywka i edukacja
Młodzi dziennikarze piszą o lekcji historii
Licealiści V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi uczą się historii w kinie, a młodzi pasjonaci dziennikarstwa piszą o tym artykuł. Dziś go prezentujemy.
Listopadowe, trzecie z kolei, spotkanie z filmem z cyklu Małej Akademii Filmowej to prawdziwa lekcja historii. Uczniowie klas humanistycznych, jak co miesiąc, spotkali się w Teatrze Ziemi Rybnickiej, by poszerzyć swoją wiedzę na temat filmu.
Informacja, że ma to być film historyczny - „Milcząca rewolucja” w reżyserii Larsa Kraume - nie wzbudziła entuzjazmu wśród młodych widzów z Zespole Szkół nr 3 w Rybniku. Powiało nudą. Jak zawsze film poprzedziła prelekcja. Tym razem była to swoista lekcja czytania historii, która, ku zdziwieniu widzów nie była czytaniem faktów, a ich interpretacją. Odkryli, że opowiadaniem historii w filmie rządzi atrakcja.
Zobacz także
Rok 1956 roku, Stalinstadt, dwaj przyjaciele Kurt i Theo wyjeżdżają do kina w Berlinie Zachodnim i tam słyszą informacje o ofiarach powstania węgierskiego w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi.
Chłopcy zdają relację z tego, co widzieli swoim kolegom i koleżankom. W duchu solidarności postanawiają uczcić ofiary powstania dwiema minutami ciszy. Tak rozpoczyna się pierwsza lekcja, lekcja historii. Budzi to kontrowersję nie tylko wśród uczniów (są i tacy, którzy nie popierają protestu), ale i nauczycieli. Jaki to będzie miało skutek? Czy uczniowie 12 klasy, odpowiedzą za swój bunt? Gdzie leży prawda? To pytania, na które odpowiada ten film.
„Milcząca rewolucja” to film historyczny, dokument widziany współczesnym okiem reżysera. Ten opowiedziany i dopasowany do młodego, często nieświadomego widza fragment historii, to znakomita lekcja przeszłości. Reżyserowi udało ją opowiedzieć w sposób przystępny i czytelny, daleki od suchych faktów, kolejnych dat, nazwisk, wydarzeń.
Tekst powstał w ramach zajęć dziennikarskich. Autorzy: Magda, Hania, Oskar, Łukasz.
Tagi: edukacja, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi. film, historia, Teatr Ziemi Rybnickiej, dziennikarstwo
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
W tym klubie każdy ma swój styl, ale musi być sympatyczny
12648 -
„Po centrum Rybnika rodzinnie” z przewodniczką Ewą Gatnar
7074 -
ZSP nr 12 w Rybniku: wygrana w ogólnopolskim projekcie „Być jak Ignacy - Nauka to Przyszłość”
4669 -
„Szalonek i jego świat operetki” w Teatrze Ziemi Rybnickiej (wideo)
2879 -
Lea Kay z debiutanckim singlem Movin'
2547
Najwyżej oceniane
Najczęściej komentowane
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert