MKKS Rybnik zwyciężył po raz jedenasty. Tym razem w Gliwicach

2019-01-21, Autor:

W wyjazdowym meczu MKKS Rybnik pokonał KŚ AZS Gliwice 85:58 i z kompletem 11 zwycięstw umocnił się na pierwszym miejscu w tabeli śląskiej III ligi.

Pomimo tego, że w pierwszym meczu tych drużyn rybniczanie zwyciężyli wysoko (85:55), to jednak od tego czasu drużyna Kamila Wani celująca w 3. miejsce w rozgrywkach zrobiła postęp i zagrała wiele dobrych spotkań, więc nie było mowy o lekkim podejściu do zawodów. Do meczu MKKS przystąpił też bez B. Sładka i T. Czajkowskiego, co jeszcze bardziej nakazywało stuprocentową koncentrację.

Pierwsze punkty niemal tradycyjnie zdobywa dla nas spod kosza K.Zieliński. Następnie wraz z dobrze broniącym M.Muchą poprawia osobistymi i wychodzimy na prowadzenie 9:2. Obrona z obu stron jest bardzo twarda i fizyczna i trudno o dobry wjazd pod kosz. Gliwiczanie aby nie przegrywać sytuacji 1 na 1 z obwodu nieco odchodzą w tył zachęcając naszych graczy do rzucania z dystansu. Nasz rozgrywający Rafał Koczy skorzystał jako pierwszy z tej możliwości trafiając za 3 pkt, dokładając skuteczne minięcie oraz celny rzut wolny i pokazując w tym fragmencie, że jego rozgrywanie dobrze służy zespołowi ale ma również spory potencjał ofensywny. K.Zieliński (10 pkt w 1 kw) i M.Mucha (7 pkt w 1 kw) dokładają kolejne punkty, a A.Mazur dobrą, agresywną obroną pick and rolla oraz blokami po przekazach zapewnia brak dostępu do kosza. Choć jest to typowy mecz walki to jednak przewaga dla nas stale wzrasta i w 7 minucie przy stanie 19:7 wynosi już 12 punktów. Niestety w ciągu następnych 3 minut tracimy inicjatywę i mecz się wyrównuje. Wprawdzie z wejścia za 2 trafia A.Białdyga oraz za 3 punkty Ł.Ochodek to jednak pozwalamy przeciwnikom na 2 celne rzuty za 3 z czystych pozycji oraz na kilka wejść po których, miejscowi rozgrywają między sobą piłkę jak przeciwko nowicjuszom. Zdarzają się również ponowienia po niezebranych piłkach. Po pierwszych 10 minutach 28:19.

W drugiej kwarcie utrzymuje się obraz gry z końcówki pierwszej. Mamy w ofensywie dobre momenty przeplatane bardzo złymi. W tych dobrych po składnych akcjach z półdystansu dwukrotnie trafia Ł.Ochodek, za trzy odpala R.Królikowski (w dzisiejszym meczu celnie 3x3 pkt) czy swoje jedyne punkty w meczu zdobywa A.Mazur. W tych złych nasz atak jest mocno nieuporządkowany, niemiłosiernie się męczymy oraz popełniamy straty. Przeciwnik dogania nas na 7 punktów (39:32) na 2 minuty przed końcem połowy. Po przerwie na żądanie jesteśmy w stanie za sprawą kolejnych dwupunktowych akcji M.Muchy, K.Zielińskiego i na koniec kwarty A.Białdygi wygrać fragment 10:0 i zwiększyć dystans do bezpiecznych 17 oczek.

Po zmianie stron, w trzeciej kwarcie szybko osiągamy ponad dwudziestopunktową przewagę wokół której, oscyluje wynik przez całość jej trwania. Ł.Ochodek zdobywa w niej 10 punktów w tym dwukrotnie trafiając za 3 pkt. T.Tomanek skuteczniej niż w pierwszej połowie rozprowadza ataki asystując oraz pokazując swoją szybkość. Była to jak się okazało najbardziej wyrównana część meczu, którą jednak minimalnie wygrywamy (podobnie jak wszystkie pozostałe).

W czwartej kwarcie zmieniamy system obrony i pozwalamy rzucić przeciwnikowi zaledwie 11 punktów. Gramy nadal z dużym zaangażowaniem, kontrolując przebieg spotkania i wolno ale systematycznie powiększając przewagę. W ataku gramy dużo akcji „do środka – na zewnątrz” i trafiamy aż pięć trójek. Dwukrotnie trafia R.Królikowski, następnie T.Tomanek oraz po nietuzinkowym „step backu” A.Białdyga. Jako ostatni z dystansu trafia R.Koczy ustalając wynik meczu na 85:58, doprowadzając jednocześnie do najwyższej w meczu 27-punktowej przewagi.

W następnej kolejce MKKS Rybnik podejmie UKS MOSM Bytom. Mecz odbędzie się w sobotę 26 stycznia o godzinie 17:00 w hali Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

KŚ AZS Gliwice - MKKS Rybnik 58:85 (19:28, 13:21, 15:17, 11:19)

Punkty dla MKKS-u: K.Zieliński 20, Ł.Ochodek 17, M.Mucha 16, R.Koczy 9, A.Białdyga 9, R.Królikowski 9, T.Tomanek 3, A Mazur 2, M.Rakszawa