zamknij

Wiadomości

Misja rybniczan do Usnarza Górnego zakończona. Ks. Grzesiak: Jezus też był uchodźcą

2021-08-29, Autor: 

Ks. Wojciech Grzesiak i Sławomir Sobczuk wrócili z misji medycznej i humanitarnej do Usnarza Górnego. Rybniczanie chcieli udzielić pomocy koczującym na polsko-białoruskiej granicy uchodźcom.

Reklama

Ks. Wojciech Grzesiak z Katolickiego Kościoła Narodowego oraz Sławomir Sobczuk ze stowarzyszenia Azyland zabrali do ambulansu m.in. suchy prowiant, lekarstwa i środki higieny osobistej. Do Usnarza Górnego dotarli w sobotę.

Zgodnie z przewidywaniami, również i oni odbili się od ściany, a w zasadzie od kordonu polskich strażników granicznych i wojska.

Mimo niepowodzenia misji, rybniczanie nie żałują straconego czasu i energii. Tłumaczą, że to był ich chrześcijański obowiązek.

- Czego nas to nauczyło? Że człowiek jest człowiekiem, nieważne jaki ma kolor skóry, skąd jest i gdzie jest. Chrześcijaństwo jest religią uchodźcy, Jezus też był uchodżcą. Więc jeśli jakikolwiek chrześcijanin powie, że pomaganie uchodźcom nie ma sensu, to nie jest chrześcijaninem – tłumaczy ks. Grzesiak.

Jeszcze przed wyjazdem do Usnarza Górnego, organizatorzy akcji deklarowali, że w przypadku niepowodzenia misji, zebrane dary zostaną przekazane innym potrzebującym.

Przypomnijmy, od prawie 20 dni na polsko-białoruskiej granicy w rejonie Usnarza Górnego koczuje według różnych źródeł 24 bądź 32 uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu. Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce zapewnić uchodźcom przebywającym na granicy z Białorusią wodę, żywność, ubrania, opiekę medyczną oraz – jeśli to możliwe - tymczasowe schronienie. Póki co, polski rząd odmawia udzielenia pomocy argumentując, że osoby te nie przebywają na terytorium RP. Strażnicy i wojsko nie dopuszczają również do uchodźców organizacji oraz osób, które chcą przyjeżdżają do Usnarza Górnego z pomocą humanitarną.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 150

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~polk 2021-08-29
  10:45:31

  Gratuluję księdzu logiki. Nie ma to jak przedstawienie wszystkiego zero-jedynkowo.
  Pisałem ostatnio, że jak to możliwe, że te osoby przeszły parę tysięcy kilometrów a nie mogą przejść 20km normalnie na przejście graniczne?
  Tam by poprosili o azyl czy wizę. Dlaczego Ksiądz tego im nie zaproponował??? Ta cała akcja robiona pod publiczkę, bo z góry było wiadomo że niczego nie zyskają.
  I proszę mi nie mówić, że to tylko dwadzieścia osób, bo na pierwszym pontonie przez Morze Śródziemne też przepłynęło parę osób a co było później to wszyscy wiemy.

 • ~ 2021-08-29
  10:55:14

  TyPOwa lemingowa wymówka:"odbili się od ściany",a jużci.
  A wystarczylo POstarać się o taką samą wizę jaką mają nachodżcy,przekrozyć legalnie granicę na "bramkach"i nakarmić,naszprycować tych beżowych.
  Leming to jednak patologia umysłowa wysokiej próby.

 • ~norton 2021-08-29
  10:58:58

  Leganie przybyła na Białoruś grupa Afgańczyków i Irakijczyków (z kotem w roli głównej) postanowiła rozbić obóz na terenie białoruskiej drogi granicznej - przy pozwoleniu białoruskich służb. Zaś polskie (?) media z całej tej haniebnej sprawy robią cyrk.

 • ~ 2021-08-29
  11:01:50

  PO odbiciu się od ściany mogli chociaż do tej karetki zaprosić tego Franka co tam gania PO lasach i POlach i chce rozpętać III Wojnę Światową.
  Odstawić POsła na gliwicką,to wtedy sam bym się dołożył jakims datkiem na fundacje hej.

 • ~ 2021-08-29
  11:07:56

  Ksiądz nie powinien jednak ani kłamać, ani oszukiwać swoich wiernych.
  Dlaczego Arabia Saudyjska, ZEA, Katar czy chociażby leżący tak blisko Izrael blokują granice przed nachodźcami - bogatymi nielegalnymi migrantami zarobkowymi, którzy przecież w drogich skórach, z iphonami wpłacają najpierw po kilkadziesiąt tys. za przerzut na daną granicę? Zapytaj Sorosa.

 • ~MArudzia 2021-08-29
  11:45:14

  Zrobili sobie po prostu wycieczkę, czy może ktoś mi podpowiedzieć skąd różnej maści fundacje ( Kramki, Fundacje Społeczeństwa Otwartego itd ) mają finansowanie i jakie zamiary wobec naszego kraju.
  Pozdrawiam

 • ~ 2021-08-29
  12:04:48

  79 25

  MArudzia-kramka Fundacja Otwarty Dialog ,finansowana przez ruskiego producenta broni,za zadanie w PL miala i ma doprowadzic do Majdanu POdobnego jak na Ukrainie, w ktorym takze brala udzial!
  90% lewackich fundacji na czele z Fundacja Batorego- finansowana przez Sorosa!
  Campus POlska- finansowany przez CDU;
  KLD,"matka liberalow aferalow" POprzedniczka PO finansowana przez niemiecki wywiad BND,tak samo jak Donald T!
  Pozdrawiam.

 • ~ 2021-08-29
  12:19:08

  61 24

  Afganistan: chrześcijanie zostawieni na śmierć. Co w tej sprawie zrobił "kościół" Katolickiego Kościoła Narodowego?
  Brak zainteresowania? Za to 100% zaangażowania w patronat medialny Sputnika i projekty KGB.

  "Konserwatywny komentator radiowy i telewizyjny Glenn Beck szybko zebrał 30 milionów dolarów na wyczarterowanie samolotów, by uratować chrześcijan w Afganistanie, którym grozi śmierć z rąk talibów Departament Stanu i Biały Dom był największym problemem. Wszyscy inni pracowali razem, odkładając na bok różnice i próbując doprowadzić tych ludzi do bezpieczeństwa".
  "Departament Stanu i Biały Dom blokują nas na każdym kroku"
  Rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się nie wyznaczać chrześcijan lub innych mniejszości religijnych jako priorytetów do ewakuacji, zgodnie z oświadczeniem Amerykańskiej Komisji Wolności Religijnej (USCIRF), niezależnej, dwupartyjnej, amerykańskiej komisji rządowe.

  Ciekawe, że zarówno amerykański Tusk (Biden) jak i wszelkiej maści "katolickie" sekty obecnie są bardziej zainteresowane islamizacją UE niż jakiekolwiek inne państwo islamskie.

 • ~Franz Kawka 2021-08-29
  13:12:55

  33 68

  Nasz wielce miłosierny kościół wiodący, tradycyjnie schował głowę w piasek. jedyny temat jaki ich zainteresował to podwyżka podatku w nowym wale od nowego roku. Zdaje się, że tematy finansowe i limuzyny to główny temat troski episkopatu.

 • ~ 2021-08-29
  13:14:40

  80 23

  Tym wszystkim lemingom,którym wydaje się , że białoruska granicę można przekroczyć ot tak sobie warto przypomnieć tragiczne wydarzenia podczas Pucharu Gordona Benetta gdy białoruska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła balon z amerykańską załogą, biorącą udział w tych zawodach międzynarodowych. W wyniku upadku z wysokości dwóch kilometrów zginęło dwóch miłośników sportów ekstremalnych z USA: Alan Frenchel i John Stewart.

  Dziś warto uświadomić lemingom i POżytecznym idiotom,że KAŻDY z tych żołnierzy czy to polskich czy białoruskich ma w broni PEŁNE magazynki OSTRYCH nabojów!!!

 • ~ 2021-08-29
  13:50:31

  26 89

  Chcieli dobrze ale kierujący naszym krajem politycy są zupełnie nieczuli na czyjeś nieszczęście. Nawet jeśli założyć, że są to uchodźcy zarobkowi - to skąd wiemy czy nie zostali oszukani przez pośredników i znaleźli się tam trochę nieświadomie? Dlaczego nie zostaną przyjęci, nakarmieni, umyci i nie odeśle się ich potem do kraju skąd przybyli? Nie... lepiej tworzyć graniczny thriller w którym pierwsze skrzypce odgrywają sobie równi : Łukaszenko i Kaczyński nie liczący się z ludźmi.

 • ~ 2021-08-29
  14:10:43

  59 26

  Panie Orient,nigdy bym nie POmyslal ze napisze pan takie BREDNIE, a przewaznie PISze pan z sensem?
  Ludzie czy Wy jestescie doprawdy tak OGRANICZENI umysłowo że nie POtraficie pojąć że ci nachodzcy przebywają LEGALNIE i NA Bialorusi a nie w Polsce???
  Jeszcze niech ktos nazwie,tak jak jeden poseł Platformy porównał naszych żołnierzy stojących na granicy z Białorusią do NIEMCÓW.
  Ja chciałem zapytać czy w ustach posła PO to była obelga czy pochwała.
  Dlaczego każdy z PO sekty, z takim pijackim uporem, chce udowodnić, że jest jeszcze głupszy niż reszta społeczeństwa myśli?!!

  Widać PO kibicach Łukaszenki ,ze NIE macie POjęcia ctj.wojsko i obrona Ojczyzny i czym grozi 1szy strzał od ktorego KAZDA wojna sie zaczyna.
  Pozdrawiam.

 • ~Wasz Stary 2021-08-29
  14:33:20

  26 68

  Widzę, że wszyscy miłujący bliźniego polscy katolicy już wrócili z niedzielnej mszy i zabrali się za komentowanie :-----)

 • ~ 2021-08-29
  14:43:37

  47 26

  Widzę że już niektórzy Wasi Starzy komentujący zdążyli wrócić z sobotniego spędu czarownic.:)

 • ~pawlmesten 2021-08-29
  15:02:27

  28 31

  Sytuacja jest na rękę władzom po obu stronach. Zarówno władze Białoruskie jak i Kaczyści mają dobry temat zastępczy, żeby odwracać uwagę od powszechnej korupcji, upadku służby zdrowia i galopującej inflacji. A wycieczki takie jak rybnicka tylko pomagają w tym procederze.

 • ~artefaks 2021-08-29
  15:25:04

  21 50

  Wędrujący mają pecha gdyż dostali się pomiędzy dwóch dyktatorów miłujących ludzi tak jak Polska w 1939 ". Chyba muszą przygotować się na zimowanie
  Smołka komu kibicujesz . Ciupaszence , czy balbinie ?

 • ~ 2021-08-29
  15:59:42

  31 17

  Artefaksie miałeś zdradzić,czy ta czerwono gwiazda to "zasługa" twoich przodkow,spod Katynia,ze sie tak nia chwalisz?

  A tiepier dierży diengi Artefaksie!

 • ~ 2021-08-29
  16:03:20

  48 5

  widzę po niektórych komentarzach że ruscy agenci już się tu zadomowili,wojna hybrydowa trwa

 • ~artefaks 2021-08-29
  16:14:56

  15 34

  @Smołka .Jak wiadomo Tobie jako neokomuniście gwiazda kojarzy się zawsze z korzeniami komunistycznymi.....
  Gdybyś nie fronloł na szkołę to byś wiedzioł że gwiazda jest też symbolem USA , Izraela , oraz symbolizuje też Mesjasza..
  Ale jak wiadomo Smołce zawsze gwiazdka się będzie kojarzyła zawsze z dziadkiem mrozem i komsomolskimi zebraniami ZSMP. Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.
  Kazimierz w gwieździe jest wpisane koryto z konsumującymi dookoła świniami z projektu rodzina na swoim

 • ~ 2021-08-29
  16:39:57

  30 14

  Znaczysie Artefaksie tak tesknia te twoje czerwone swinie za utraconym korytem,ze PO nocach spac nie umisz?:)))

 • ~romcost 2021-08-29
  18:28:00

  35 9

  No i "ksiądz" zamierzony efekt osiągnął, cała Polska mówi o jego sekcie, może znajdą się nowe owieczki chętne napełniać mu koszyczek... Gdyby rozgłos nie był celem, to byśmy o tej akcji marketingowej nawet nie słyszeli...

 • ~artefaks 2021-08-29
  18:37:45

  10 29

  @Kaziczku. Order koryta jest zarezerwowany wyłącznie dla pisofskiej dojnej zmiany. Nie bądź taki skromny i nie dziel się z innymi tym co tylko należy dla Ciebie i Twoich kolegów.....
  Ryje od koryta zostaną odcięte. Będzie wycie znakomicie. Będzie znowu konieczność reedukacji do uczciwej pracy. Ale nie bój Ty się nic. Ordery zasłużenie zdobyte zostaną zachowane.

 • ~Franek 7 2021-08-29
  18:43:08

  9 38

  Ciekawe czy taki sam spór jak teraz kto ma ich nakarmić ( czy polskie służby czy białoruskie) będzie miał miejsce wtedy kiedy umrą z głodu i trzeba będzie ich pochowa bo póki co w tą stronę to zmierza…
  Nie rozumiem dlaczego jest z tym nakarmieniem i napojeniem ich taki problem? Szczególnie, że jest postanowienie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazał ich nakarmić i napoić. Samo to jest kompromitacją państwa, że potrzeba wyroku ETPC żeby ich państwo polskie nakarmiło aby nie umarli z głodu. Kompromitujemy jako się jako panstwo jak zwykle pod tą patologiczną władzą…

 • ~Franek 7 2021-08-29
  18:49:09

  11 29

  Myślę, że pan Stanisław Karczewski, który ma dobre układy z Łukaszenką i jeździ do niego w odwiedziny ( nazywał go niedawno ciepłym człowiekiem ) mógłby temat załatwić. Ale widać, że teraz gramy z Białorusią i Rosją w jednej drużynie…

 • ~ 2021-08-29
  18:51:05

  30 11

  Noo ok.panie Artefaks POdawaj POjedynczo przykłady tego niby dojenia przez PiS,a ja WSZYSTKIE te łgarstwa,obalę jak Bolek flaszki w Arłamowie.

 • ~polk 2021-08-29
  19:52:31

  38 6

  Franek ale dlaczego mają ich nakarmić i napoić Polacy??? W sieci są filmy jak oni dostają ciepłe posiłki od białoruskich pograniczników.
  Serio Ty myślisz, że to są biedni i schorowani ludzie uciekający przed wojną? Każdy kto tak myśli jest wg mnie niepoczytalny. Gdyby było Ci źle siedziałbyś dwa tygodnie na deszczu, chłodzie i o głodzie czy poszedłbyś na przejście i poprosił o azyl?

 • ~Lukasz570 2021-08-29
  19:55:29

  34 9

  Warto powiedzieć, że to "ksiądz" kościoła, który sobie sam założył (nie jest to katolik). Może też sobie założyć swój kraj teraz i przyjąć przyjaciół z krajów islamskich.

 • ~ 2021-08-29
  20:14:54

  8 19

  Panie Lukaszu jednak chyba jest katolicki,bo maja swojego biskupa,ale jednak podlegaja Watykanowi,tak przynajmniej zrozumialem z ich strony.
  Pozdrawiam.

 • ~ 2021-08-29
  20:23:04

  28 9

  Lo rzesz Kramek ZATRZYMANY za probe sforsowania bialoruskiej granicy:)))
  Ale go ciagnie do Baćki,chyba nie wiy ze za nielegalne przekroczenie granicy bialoruskiej grozi mu 8lat łagru.

 • ~ 2021-08-29
  23:07:21

  27 7

  Tak, chyba nie musimy się obawiać terrorystów, mamy ich już u siebie. Lewacki pomiot atakuje granicę państwa od wewnątrz, wspierany ustami rozgrzanych do czerwoności KOmunistów. Nakręca ich perspektywa zniszczenia Polski a przy okazji przecież i PiSu.
  Najgorsze jest to, że wolne od sprawiedliwości "sądy" wydają potem polityczne wyroki i uparcie wypuszczają bandytów, jeżeli mają lewackie poglądy.

 • ~tomek13 2021-08-30
  07:48:35

  22 3

  Grzesiak bierz ich ale do siebie do domu i utrzymuj jak jesteś taki dobry dlaczego nie pomagasz naszym polskim bezdomnym wam w głowie tylko zmienić auto na nowe co pięć lat i dostatnio żyć nie robiąc samemu nic

 • ~tomek13 2021-08-30
  07:50:17

  15 4

  A pamiętaj Jezus wszystko co miał rozdawał najbiedniejszym

 • ~hub381 2021-08-30
  11:24:13

  4 19

  Pytam co za zadanie ma ta:PiSowska FRANCA ?
  Zapraszam na Gliwicką 33 .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1498