zamknij

Wiadomości

Ministerstwo publikuje dane pedofilów i gwałcicieli. Są też osoby z Rybnika

2018-01-03, Autor: bf

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia w pełni jawne. Taka jest decyzja ministra sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobry. Osoby te zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Znaleźli się na niej mężczyźni urodzeni w Rybniku.

Reklama

– Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. – Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.

Dodaje, że publiczne rejestry z danymi pedofilów funkcjonują na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Są dobrym sposobem na zapobieganie krzywdzie ofiar, bo pozwalają na skuteczną kontrolę takich przestępców.

Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (Rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

W części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. - To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania – dowiadujemy się w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W Rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób.

Część ogólnodostępna rejestru zawiera trzy zdjęcia osób urodzonych w Rybniku:

Jeżeli chodzi o gminy powiatu rybnickiego, system nie wyświetlił już żadnych informacji.

Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

- Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł – informuje ministerstwo.

Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości. - Aby uzyskać informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym, osoby i instytucje uprawnione muszą zarejestrować konto na stronie rejestru - wypełnić odpowiedni formularz. Muszą też dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Założenie konta i uzyskanie informacji z rejestru są bezpłatne – tłumaczy Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś.

Przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mają wgląd do wszystkich danych zgromadzonych w Rejestrze z dostępem ograniczonym. Natomiast dyrektorzy szkół, a także np. organizatorzy wypoczynku dla dzieci, mogą dowiedzieć się jedynie, czy osoba, którą chcą przyjąć do pracy, znajduje się w rejestrze.

Przewidziana została również możliwość sprawdzenia, czy ktoś widnieje w Rejestrze z dostępem ograniczonym przez każdą indywidualną osobę (w tym skazanego). Warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie i dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W trybie tym można sprawdzić tylko i wyłącznie samego siebie.

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. To dobry pomysł?

Oceń publikację: + 1 + 610 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~Escape 2018-01-03 07:50:08

  .....To ja sobie myślę: „To po co taki człowiek żyje? Po co taki człowiek żyje, jak ten chwast?” Wyrwałem chwasta, ale że była już cisza nocna, to nie chciałem wołać klawisza, to zameldowałem przy misce… ...

 • ~Natalka616 2018-01-03 08:31:02

  Z jednej strony bardzo dobrze, ze publikują zdjecia, zawsze można wszystkich sprawdzić i niech ludzie wiedzą z kim mają do czynienia jestem Za!
  Ale z drugiej strony czy to nie wywola efektu samosądów?
  Taki człowiek jest skreślony do końca życia, gdzie by nie pojechał zacząć od nowa jakby chcial normalnie zacząć żyć.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2018-01-03 08:46:17

  Idea dobra, choć kontrowersyjna, na wspomniany już samosąd.

  Jedno mało ale, rejestr wygląda na mało skuteczny, bo jest tu 800 osób, a po wpisaniu miejsca zamieszkania "Rybnik", nikt się nie wyświetla.

  Nie mam zamiaru w domu mieć 800 zdjęć podofilów, chcę po prostu wiedzieć, kto z nich mieszka w Rybniku i zagraża moim dzieciom, a tego nie da się dowiedzieć 0 zwłaszcza że rzekomo mają obowiązek informowania o zmianie adresu.

  Co mnie interesuje, że ktoś się urodził tutaj, od 30 lat może już nie mieszkać.

  91 18
 • ~Konrad Klink 2018-01-03 09:05:41

  Jak już wspomniano rejestr nie do końca jest funkcjonalny. Jeżeli zamysł powstania był taki aby można było sprawdzić czy sąsiad był karany to kryterium wyszukiwania powinno być miejsce zamieszkania a nie urodzin, bo co zrobić jeżeli sąsiad pedofil urodził się w Olsztynie lub Lyonie albo Prince de Port?

  66 18
 • ~Konrad Klink 2018-01-03 09:08:24

  Kurcze pomyliłem stolicę Haiti. Miało być Port au Prince. Normalne minister spraw zagranicznych ze mnie ;-)

  49 38
 • ~Grisza 2018-01-03 09:20:08

  Do poprzednich komentarzy. Wyszukiwarka umożliwia przecież określenie miejsca zamieszkania przestępcy. Skoro w Rybniku nie pokazuje takich osób, to znaczy, że w chwili obecnej nikt taki u nas nie mieszka lub też do tego się nie przyznaje.

  39 9
 • ~auralfloat 2018-01-03 09:28:10

  Czegoś tu nie rozumiem. Skoro są to jednostki znane policji, a więc już osądzone, oskarżone, to dlaczego są na wolności i się mamy ich bać? To społeczeństwo ma się bać tych zwyrodnialców czy ma nas chronić wymiar sprawiedliwości? Takie prawo jakie mamy tylko wspiera recydywę. A jeśli już zobaczymy takiego typa gdzieś na ulicy, a akurat nie będzie popełniał żadnego zabronionego czynu, to co mamy robić?

  50 17
 • ~Abisall 2018-01-03 10:03:11

  ~auralfloat Bo to są osoby które już odsiedziały albo w dalszym ciągu odsiadują zasądzoną karę więzienia

  34 1
 • ~ 2018-01-03 13:12:03

  pomysł swietny. Mam dzieci i dla tych ludzi obok dzieci nie ma miejsca. ku.. dziwią mnie ludzie którzy teraz pytają się czy tak mozna, czy nie krzywdzimy tych pedofilów. Sorki ale to oni pierwsi dopuścili się czynu zabronionego. Na budowie nikt im nie zabrania pracować

  78 12
 • ~kierowca bombowca 2018-01-03 14:07:48

  Jedyny najlepszy Rząd, maja jaja i robią to co by zrobił każdy normalny człowiek, a nie jakieś paski na oczach ochrona przestepców zamiast napiętnować i uciąć jaja

  82 39
 • ~Konrad Klink 2018-01-03 14:22:00

  Faktycznie pomyliłem się. Istnieje możliwość wpisania filtru miejsca zamieszkania. Trochę zmylił mnie brak wyników w kilku losowych próbach oraz w Rybniku. Dziwi mnie też fakt minusów pod moim postem to odnośnie mojej pomyłki w sprawie miasta. Czyżby San Escobar już umarło?

  24 28
 • ~Rybnicki Polak 2018-01-03 15:23:28

  Wydrukujemy i zapolujemy.

  17 37
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2018-01-03 16:19:04

  Biorąc pod uwagę poziom demokracji w dzisiejszej Polsce obawiam się, że niedługo dołączą do tej listy członkowie opozycji, bikiniarze, cykliści i wegetarianie ;-)

  59 68
 • ~josz 2018-01-03 20:16:43

  A co z przedstawicielami najstarszej mafii świata??? Panami w czarnych sukienkach! Czy sa na tej liście? Czy ich dotyczy jakieś szczególne traktowanie? Bo nie widzę żadnego w rejestrze.

  82 22
 • ~Ryszard Lewandowski 2018-01-03 20:33:12

  DO KOMORY GAZOWEJ WSZYSTKICH.

  16 34
 • ~Ryszard Lewandowski 2018-01-03 20:34:03

  DO KOMORY GAZOWEJ WSZYSTKICH. Pedofili

  13 35
 • ~Ryszard Lewandowski 2018-01-03 20:36:01

  Komora ADOLFA

  9 32
 • ~Barakuda 2018-01-03 21:25:04

  Dziś w TV mówiono o przypadku zwolnienia z pracy konserwatora w jednym z domów kultury gdzieś w Polsce faceta, który przestępstwo popełnił 30 lat temu i znalazł się w tym rejestrze. Od tamtej pory nie miał konfliktu z prawem a dyrektor owego DK oświadczył, że był on bardzo sumiennym i rzetelnym pracownikiem. Do tego te wpisy o polowaniu i gazowaniu tych ludzi. Jak dla mnie ten rejestr odniesie skutek odwrotny od zamierzonego.

  47 18
 • ~Łukasz Lelek 2018-01-03 22:20:26

  Być może nie powiadomił o tym fakcie dyrektora placówki.

  10 12
 • ~patryklala2 2018-01-04 07:12:47

  BArdzo Dobrze Teraz Kazdy bedzię wiedział gdzie mieszka i na kogo uwazać by chronić najmłodszych "ULICA WAS ROZLICZY" :)

  20 19
 • ~Lateks 2018-01-04 19:17:10

  A Tuska tam nie ma? Przecież on wszystkich wyru...ł kiedy umorzył obligacje skarbowe z OFE....

  27 33
 • ~DonPedro 2018-01-05 00:08:12

  Ani jednego księdza w rejestrze...cud ziebry.

  54 12
 • ~hub381 2018-01-16 10:01:59

  Zadziwia mnie fakt,że na listach nie widzę księży-pedofilów.
  Co się dzieje ? I znów wymiatanie spraw pod dywan.

  13 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2799