zamknij

Wiadomości

Ministerstwo Kultury chce kupić budynek szkoły muzycznej. Co to oznacza dla miasta?

2013-12-02, Autor: ww
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi zaawansowane negocjacje ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza z Mikołowa w sprawie zakupu budynku Państwowej Szkoły Muzycznej.

Reklama

Mało kto o tym wie, że zmodernizowany w latach 2001-2003 budynek dawnego szpitala należy do zgromadzenia zakonnego. Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków zależało, aby roku 80-lecia uregulować sprawy własnościowe budynku. W końcu Ministerstwo Kultury zgodziło się wyłożyć pieniądze na zakup obiektu. - Sfinalizowanie zakupu do końca bieżącego roku jest mało realne, ale negocjacje są daleko zaawansowane. Prócz ustalenia ostatecznej kwoty transakcji, siostry Boromeuszki muszą jeszcze uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej na sprzedaż nieruchomości - mówi Łukasz Kłosek - dyrektor biura poselskiego posła Marka Krząkały, który na prośbę dyrekcji szkoły pilotuje sprawę.

Szczegółów negocjacji, a przede wszystkim kwoty zakupu ministerstwo nie chce na razie zdradzić. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że szkoła może zostać sprzedana za ok. 20 milionów złotych.

Z ewentualnego zakupu szkoły przez skarb państwa już cieszą się w rybnickim magistracie. - Przejęcie budynku przez ministerstwo oznaczać będzie zwolnienie szkoły z podatku od nieruchomości, a przede wszystkim zwrot miastu części nakładów inwestycyjnych. Mówimy tu o kwocie nawet kilku milionów złotych - zapowiada prezydent Rybnika Adam Fudali.


Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~dodo4 2013-12-02 10:32:25

  " zmodernizowany w latach 2001-2003 budynek dawnego szpitala"-tylko dlaczego wtedy za modernizację płacilo miasto a nie zakon.Teraz powinno to być odliczone.(ale pewnie nie będzie).

  17 0
 • ~superelektro 2013-12-02 10:44:03

  Jak znam życie to na 100% nie będzie. Zakony nie są od tego żeby cokolwiek oddawać jeżeli już raz wpadło to w łapki sutannowych. Chyba że o czymś nie wiem i ktoś o takim zwrocie słyszał. Ja nie słyszałem.

  7 0
 • ~zbig67 2013-12-02 11:30:37

  i tu się rodzą pytania: kto za te wszystkie lata płacił podatek od nieruchomości? kto wyłożył kasę na remont jeśli budynek był własnością sióstr miłosierdzia? jak widać miasto wyłożyło kasę z naszych podatków.

  6 0
 • ~spirit-of-the-town 2013-12-02 22:50:30

  Podobno siostry boromeuszki ślubują całkowite oddanie się Bogu, a ten z tego co wiem gani wszelkie bogactwo. Jak więc tutaj przyjąć te skromne 20 milionów? Pozdrawiam

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1161