zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Minister zdrowia zmienia zdanie: można wymieniać opony na letnie!

2020-04-10, Autor: tora

Ministerstwo Zdrowia uznaje wymianę opon zimowych na letnie jako czynność niezbędną dla zaspokajania codziennych potrzeb. Resort zareagował na naciski branży oponiarskiej i samochodowej i zezwolił posiadaczom aut na odwiedzanie warsztatów bez obawy o bycie ukaranym mandatem.

Reklama

Burza podniosła się po fakcie ujawnienia przypadków karania kierowców jadących do wymiany opon przez policję. Funkcjonariusze uznawali, że wymiana opon to nie jest sprawa konieczna w codzinnym życiu i może poczekać.

Wymiana opon - czynność ważna dla codziennego życia

Taką interpretację potępiła branża motoryzacyjna oraz prawnicy. „Należy przyjąć, że wymiana opon w pojeździe prywatnym jest elementem zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Przynajmniej w sytuacji, kiedy do załatwiania tego typu spraw danej osobie niezbędny jest sprawny samochód. Wynika to z faktu, że opony są kluczowym elementem bezpieczeństwa pojazdu. Opony przy prędkości autostradowej obracają się ponad 1000 razy na minutę. Są drugim, a w samochodach z turbiną, trzecim najszybciej obracającym się elementem pojazdu po wałku w silniku. To od jakości, klasy i przeznaczenia opon zależy przyczepność pojazdu, a tym samym czas reakcji całego pojazdu na manewry kierowcy, przede wszystkim na hamowanie. Pamiętajmy, że przy wypadkach nawet ten jeden metr "w tą czy w tamtą" ma niekiedy kluczowe znaczenie dla ludzkiego życia – czy to dla osób w pojeździe, czy dla pieszych.” pisali prawnicy reprezentujący branżę.

Skuteczne naciski na ministra zdrowia

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów zaalarmowały rząd oraz policję. Naciski przyniosły skutek. Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb.

Dla kierowców, którzy nie przemieszczają się w tym okresie swoim autem oraz dla tych objętych obowiązkową kwarantanną nie ma pośpiechu – mogą oni jeszcze poczekać z wizytą w warsztacie. Warto korzystać z usług serwisów, które stosują procedury ochrony klientów i pracowników przeciw koronawirusowi. PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich, jak postępować by zachować bezpieczeństwo w trakcie epidemii. Przy zastosowaniu się do nich, kierowcy będą mniej narażeni na zarażenie się w serwisie koronawirusem niż na kolizję lub wypadek drogowy jeżdżąc na złych oponach.

Branża wdzięczna za reakcję ministra zdrowia

– Doceniamy szybką reakcję Ministerstwa Zdrowia na nasz apel. Jesteśmy przekonani, że rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zezwolenia na sezonową wymianę opon przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących codziennych potrzeb – takich jak robienie zakupów spożywczych – wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – komentuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Czas na opony letnie lub całoroczne

Dobór opon powinien być ściśle związany z warunkami ich eksploatacji. Opony zimowe mają inną od typu letniego budowę bieżnika i skład mieszanki gumowej – w niższych temperaturach nie stają się twarde jak plastik i pozostają elastyczne. Sztywność takiego ogumienia waha się w granicach 45-65 w skali Shore’a, podczas gdy sztywność opon letnich wynosi 65-75. Wpływa to m.in. na szybsze zużycie opon zimowych w temperaturach wiosenno-letnich i ich większe opory toczenia. 

– Opony letnie przez budowę bieżnika i twardszą mieszankę gumową zapewniają większą przyczepność do jezdni przy wiosenno-letnich temperaturach – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

– Jeśli w tych dniach musisz jeździć do pracy lub na zakupy samochodem, to lepiej robić to na oponach letnich lub dobrej klasy całorocznych. Dzięki temu unikniesz szybszego zużycia zimowego kompletu – dodaje Sarnecki.

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~zak 2020-04-10 18:05:36

  No i dobrze, że szybko zareagowali .

  29 41
 • ~polk 2020-04-10 18:29:10

  A jeszcze nie tak dawno niejaki Corona pisał:
  "I bardzo dobrze że karają. Widocznie za mało że nadal jeżdżą. Faktycznie jest to rzecz której nie trzeba zrobić natychmiast. Sam jestem posiadaczem dwóch kompletów opon i osobiście sam wstrzymuje się z ich przerzuceniem bo nie jest to rzecz pierwszej potrzeby"
  Co Pa nam teraz napisze, jednak jest to rzecz pierwszej potrzeby czy nie?

  Drugi debeściak, niejaki tf2 tak pisał:
  "Powinienem skomentować te wypady na myjnie i wymiane oponek jednym słowem LUDOBÓJSTWO"
  To jak, rząd dopuścił się ludobójstwa teraz?
  Złożysz doniesienie?

  44 12
 • ~svetomir 2020-04-10 18:33:38

  Szybko? Pan kpi, Panie zak? Zareagowali w tempie ciężarnego ślimaka na środkach nasennych. Szybko to było w pierwszej dobie występowania problemu

  42 19
 • ~frbro 2020-04-10 19:00:10

  Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.

  Tak napisali prawo, że to co sobie minister zdrowia powie nie ma znaczenia. Decyduje widzimisię policjanta, który swoją drogą jest podległy innemu ministrowi. Co mam w sądzie powiedzieć? Że pan minister zdrowia powiedział, że można? Mam zapłacić karę administracyjna i sobie zablokować 10000zł, a potem się bujać 5 lat po sądach najniższego szczebla, których PiS mimo hucznych nie naprawił? I co, mam się tam powołać na słowa ministra zdrowia, bo oni sobie prawo na kolanie napisali?

  To państwo to pod rządami PiS to jest nieporozumienie. Było źle, a jest jeszcze gorzej.

  56 21
 • ~corona 2020-04-10 19:15:13

  polk, I nadal podtrzymuje że nie jest to rzecz pierwszej potrzeby. Oby za chwile jakiś typek nie płakał że zaraził się w stacji wulkanizacyjnej.

  12 42
 • ~Franek7 2020-04-10 19:47:37

  W kraju Zulugula minister wychodzi i mówi co komu można a co nie można. Jutro może wyjdzie i powie, że od środy wszyscy mamy chodzić w różowych skarpetkach. Niemożliwe? Ten sam minister dwa tygodnie temu przekonywał, że noszenie maseczek jest bezsensu a wczoraj nakazał od czwartku obowiązkowo nosić maseczki. W kraju Zulugula można wszystko. W normalnym kraju to niemożliwe...

  Przypomnę, że nie obowiązuje żaden z trzech stanów nadzwyczajnych czyli formalnie jesteśmy w normalnym trybie funkcjonowania państwa.

  52 22
 • ~ 2020-04-10 19:59:17

  ~Franek7
  "Ten sam minister dwa tygodnie temu przekonywał, że noszenie maseczek jest bezsensu a wczoraj nakazał od czwartku obowiązkowo nosić maseczki"
  akurat argument o bezsensu noszenia maseczek wyplynął z WHO, a później został przez nich zmieniony, a znasz jakąś bardziej kompetentną organizację w dziedzinie ochrony zdrowia ?

  28 16
 • ~norton 2020-04-10 20:08:30

  Totalna kompromitacja.

  24 12
 • ~Jan R. 2020-04-10 20:27:38

  Wyborcom partii Bezprawie i Niesprawiedliość (PiS) nic nie pomoże.

  38 17
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-10 20:33:32

  Uff... dobrze też że można już się grupować, nie trzeba trzymać odstępu, chodzić po placach i ulicach bez celu. Bo jak policja nie reaguje na wykroczenie, które prezentują w TV to znaczy, że już można...

  43 5
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-11 07:56:33

  Z racji dzisiejszego smogu, w zasadzie tylko u nas w Rybniku, mam nadzieję, że nie zapomnieliście jakie jest zalecenie instytucji państwowych odnośnie utylizacji zużytych opon - do pieca z nimi wszak one nie trują, jak pamiętamy ze słynnego pożaru pod Żorami...

  17 1
 • ~Dintojra 2020-04-11 09:42:26

  Nie wiedziałem, że na zmianę obuwia samochodu potrzeba zgody rządzących.
  Sam chcę dziś zmienić koła, ale jako że mieszkam w Niemczech, to chyba do Angeli muszę zadzwonić z prośbą prawda ? chyba, że polski minister może mi pozwolić :)
  Co za kraj.

  10 9
 • ~zak 2020-04-11 10:09:26

  @ Dintojra - nie mieszkasz w Polsce, to się nie odzywaj i nie siej fermentu . Bo jak siedzisz u siebie na placu w Niemczech (jeśli domek masz) szeptem musisz mówić , żeby po Polsku pogadać .Nie chwal się , ze w NIemczech mieszkasz , bo widocznie w Polsce nie umiałeś dać sobie rady .

  11 21
 • ~kurier 2020-04-11 16:45:21

  A czy minister pozwolił na obchody przed pomnikiem wczoraj w Warszawie? Po co komu taka celebracji w środku pandemi? Dlaczego Kaczyński był dzisiaj limuzyna na cmentarzu narażając ochronę i kierowcę? Dlaczego są równi i równiejsi?

  15 0
 • ~Franek7 2020-04-11 18:53:40

  Tytuł: „Minister zdrowia pozwala zmieniać opony” brzmi prawie jak: „ Naczelnik więzienia pozwala na dodatkowe wyjście na spacerniak”...

  11 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3462