zamknij

Wiadomości

Minister Nowak przyjedzie zobaczyć po co nam bezpłatna A1

2012-02-02, Autor: Wacław Wrana
Od wielu miesięcy trwa denerwująca mieszkańców naszego regionu walka o bezpłatną autostradę A1. Tym razem poseł Marek Krząkała chce, by minister transportu Sławomir Nowak przyjechał osobiście do aglomeracji rybnickiej przekonać się na własne oczy, po co jest nam potrzebna bezpłatna autostrada.

Reklama

Temat bezpłatnych przejazdów autostradą dla naszych mieszkańców wraca jak bumerang. W zeszłym roku mieliśmy zainicjowaną przez Dziennik Zachodni kampanię społeczną. W jej efekcie, na stół poprzedniego ministra transportu – Cezarego Grabarczyka trafiły tysiące podpisów Ślązaków opowiadających się za darmową autostradą A1 w obrębie naszej aglomeracji.

Później mieliśmy wybory i obietnice wyborcze. A wśród nich zapewnienie posłanki Joanny Kluzik – Rostkowskiej, że sprawa jest pomyślnie załatwiona z ministrem finansów – Jackiem Rostowskim.

Kilka tygodni temu starosta rybnicki  - Damian Mrowiec zaczął rozliczać posłankę ze złożonych obietnic i okazało się, że sprawa jest dopiero na etapie uzgodnień między resortem finansów a transportu – czytaj więcej na ten temat.

Teraz sprawy w swoje ręce wziął inny poseł Platformy Obywatelskiej – Marek Krząkała. Zaprosił na gospodarską wizytę do Rybnika ministra transportu Sławomira Nowaka, aby ten na własne oczy przekonał się, jakie są realia aglomeracji rybnickiej. - Chcemy pokazać panu ministrowi jak jesteśmy silnie zurbanizowanym regionem i że bezpłatne przejazdy autostradą A1 z Gorzyczek do węzła Sośnica są nieodzowne do właściwego funkcjonowania naszej aglomeracji – mówi poseł.

Sławomir Nowak obiecał, że przyjedzie na Śląsk po 20 lutego. Póki co, za dobrą monetę możemy uznać jego odpowiedź na interpelację Marka Krząkały w sprawie autostrady A1. Minister m.in. napisał w odpowiedzi, że jednym z kryteriów wyznaczenia odcinków z opłatami zerowymi za przejazd autostradą, jest usytuowanie autostrady w obrębie aglomeracji powyżej 600 tysięcy mieszkańców. Tym samym, minister potwierdził, że 650-tysięczna aglomeracja spełnia wytyczne ministerstwa.

O dalszych losach sprawy odpłatności za przejazdy autostrady A1 będziemy informować.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~charlie 2012-02-02
  08:45:36

  0 0

  Bystry to on raczej nie jest... Niech pomyślę... potrzebna nam bezpłatna autostrada żeby za nią nie płacić, przynajmniej mi się tak wydaje

 • ~danielo78 2012-02-02
  09:55:42

  0 0

  NIE DLA BEZPŁATNYCH AUTOSTRAD.TRZEBA PŁACIĆ I TO SŁONO.NOWA AUTOSTRADA TO NOWA CENA - NAWET NIECH BĘDZIE NAJWYŻSZA STAWKA.

 • ~Arteks 2012-02-02
  10:42:43

  0 0

  Aglomeracja rybnicka chyba nie przekracza 600 tysięcy - tak mi się wydaje. Do zaakceptowania jest to że będzie płatna ale niech ta opłata będzie symboliczna. A skoro udało się wreszcie po 5 latach rządów PO sprowadzić ministra transportu do nas to poza autostradą trzeba go zainteresować bardzo potrzebną drogą ekspresową Pszczyna-Racibórz oraz katastrofalnym stanem infrastruktury kolejowej szczególnie linią Rybnik-Chałupki oraz Rybnik-Żory-Pszczyna.

 • ~Fiodore 2012-02-02
  10:47:13

  0 0

  Jeśli A1 bedzie płatna na odcinku Sośnica - Gorzyczki,m to powinna być płatna na całej długości i bez wyjątków. Miasta GOP/GZM mają wystarczająco dużo alternatywnych dróg i nie muszą korzystać z A1/A4 jako drogi lokalnej czy obwodnicy. Mnie oosbiscie razi ta nierówność i głupie tłumaczenie, że np A1 biegnie bliżej Gliwic i dlatego powinna być bezpłatna na wysokości tego miasta - absurd.

 • ~werkk 2012-02-02
  10:48:38

  0 0

  Mam nadzieję ze ten przyjazd czymś zaowocuje, oby nie była to tylko wycieczka.

 • ~ 2012-02-02
  11:04:13

  0 0

  Droga ekspresowa Pszczyna - Racibórz jest bardzo potrzebna. Szkoda, że tylko Żory już ją wybudowały. Co do bezpłatnej autostrady, myślę, że jeśli już musi być płątna to chyba wartoby powalczyć o symboliczną opłatę. Nie wyobrażam sobie jazdy do pracy lokalnymi drogami. Autosradą zyskuję połowę czasu.

 • ~Arteks 2012-02-02
  11:18:37

  0 0

  @marekk - znowu nie wiesz co piszesz bo droga Żory-Racibórz ma być 4-pasmowa z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, wiaduktami itd. To co wybudowały Żory to zwykła obwodnica z rondami i zwykłymi skrzyżowaniami.

 • ~ 2012-02-02
  11:24:23

  0 0

  Arteks niech Fudali wybuduje na razie taką i w takim terminie jak Żory.

 • ~TooSlow 2012-02-02
  11:49:14

  0 0

  Już ja widzę te Twoje 4 pasy. Chyba na dresie kolego. Skoro nowa droga za szpitalem w orzepowicach jest częścią obwodnicy, podobnie droga obok carrefoura to wszystko zwykła obwodnica z rondami i zwykłymi skrzyżowaniami, to nie liczyłbym, że w przyszłości będzie inaczej.

 • ~ 2012-02-02
  12:16:37

  0 0

  Niestety droga Pszczyna - Racibórz w planach miała być 4 pasmowa. Jednakże ze wzgledu na wysokie koszty będzie dwupasmowa i to nie tylko w Żorach. Dodam, że Żory przygotowały drogę ta, że jeśliw przyszłości będą pieniądze to dobudowane zostaną kolejne dwa pasy.
  Tu znjadziesz więcej na ten temat http://www.radio90.pl/droga-pszczyna-raciborz-wezsza.html
  Pozdrawiam dobrze zorientowanego.

 • ~ 2012-02-02
  12:21:32

  0 0

  Prezydent Fudali na razie projektuje cztery pasy (podobnie było w Żorach) co z tego wyjdzie pokażą zdobyte środki z UE
  "W granicach Rybnika projektujemy drogę czteropasmową. Jak będzie ostatecznie uzależnione jest od środków, które możemy pozyskać z unii europejskiej – mówi Adam Fudali."
  Problem jest taki, że w Żorach już można po niej jeździć a w Rybniku jak zwykle tylko propaganda zero efektów.

 • ~Arteks 2012-02-02
  12:25:47

  0 0

  @marekk - władze powiatu raciborskiego (starosta Hajduk) zaproponowały aby na ich odcinku była węższa ale chyba im to wybito z głów. W każdym razie Rybnik robi projekt na 4 pasy i pełną bezkolizyjność. Można to łatwo sprawdzić na planie zagospodarowania miasta :) @too slow, boguszowice - ta droga za szpitalem to zwykła droga. Ja bym tego nawet za bardzo nie nazywał obwodnicą bo to nainterpretacja. Natomiast droga ekspresowa ma być taką jaką jest jej nazwa. Marekk nie wie o co chodzi bo obwodnica z Żor (równie słabą jak nasza) nie ma nic wspólnego z drogą ekspresową. Ta ma się rozpocząć gdzieś na wysokości Rownia i ominąć lotnisko z drugiej strony.

 • ~kamil-k 2012-02-02
  12:27:43

  0 0

  Widzę, że ARTEKS znów próbuje załagodzić kompleksy Rybnika (podobno stolicy regionu). Chłopie przyznaj choć raz, że w pewnych kwestiach Rybnik jest w tyle. Tu szerzej o drodze regionalnej http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/330592,mniej-korkow-dzieki-obwodnicy-zor,id,t.html

 • ~Arteks 2012-02-02
  12:28:11

  0 0

  @mareqg - u was za to propaganda i pusty budżet u nas bardzo racjonalne gospodarowanie finansami dzięki czemu starcza na wszystkie dziedziny życia miasta :D

 • ~ 2012-02-02
  12:35:14

  0 0

  Fajna puenta:
  "To pierwszy fragment drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna, planowanej od lat. Niestety, Racibórz i Rybnik na razie o inwestycji tylko marzą. Władze Rybnika chcą przeznaczyć 3 mln zł na przygotowanie projektu technicznego tej drogi. - Tej drogi nie da się wykonać za pieniądze z budżetu. Staramy się o środki z Unii - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Podobnie sprawa wygląda z budową Drogi Głównej Południowej (Pszczyna, Jastrzębie, Wodzisław), planowanej od 2000 roku. Na razie tylko Jastrzębie buduje jej część. Gdy cała droga doczeka się realizacji, skomunikuje południową część województwa śląskiego na kierunku wschód - zachód. "
  Co do budżetu to byś się chłopie zdziwił, poza kredytami któr ma każde inne miasto innych długów już nie ma. Wszystkie zobowiązania zostały spłacone w drugiej połowie stycznia.
  A w Rybniku chyba też aż tak dobrze nie jest skoro prezydent zastanawiał się nad likwidacją niektórych imprez. I nie pisz mi, że jest ok bo Rybnik zakończył rok nadwyżką budżetową, bo Żory miały takąsamą nadwyżkę jak Rybnik.

 • ~kamil-k 2012-02-02
  12:41:41

  0 0

  ~Arteks, kiedyś miałem okazję pracować na Chrobrego ... cieszę się, że tak to wszystko poza murami widać.
  Ps. Zapewne zaraz stwierdzsz, że się odgrywam bo mnie z roboty wywalili, więc oświadczam , że się mylisz :). Tam trzeba trochę popracować, żeby ujrzeć prawdziwe światełko w tunelu.
  Pozdrawiam.

 • ~Arteks 2012-02-02
  12:46:44

  0 0

  @kamil - kompleksy mają ci którzy chcą je leczyć na forum sąsiadów i którzy ciągle atakują. Czemu ludzie z Rybnika nie wchodzą na żorskie fora? Bo nie mają takiej potrzeby bo Żory zupełnie nas nie obchodzą lub w ostateczności traktujemy ją jako taką satelicką kolonię Rybnika. Ale wy z chęcią włazicie na forum sąsiadów i próbujecie zakłócać dyskusje na ważne tematy jakimiś swoimi żorskim pierdołami bo macie kompleksy wobec Rybnika, a tego bez dobrego psychologa rozwiać się nie da. Co nas obchodzi jakiś kawałek nowej drogi w Żorach w kontekście wizyty ministra i odpłatności za A1? Nawet w obliczu wspólnej sprawy i wspólnego interesu nie potraficie się kulturalnie zachować i napisać coś pozytywnego w temacie. Wolicie jątrzyć :P

 • ~budulaj 2012-02-02
  12:55:52

  0 0

  a może by pana ministra jakoś odpowiednio przywitać jako przedstawiciela rządu ? takie, z pompą powitanie. podziękować za ceny paliw i ostatnich parę super dobrych pomysłów, umów, ustaw rządowych?

 • ~minges 2012-02-02
  12:57:56

  0 0

  Arteks, a skąd wiesz, że oni są z Żor? Ja jestem z Rybnika a widzę, że to właśnie ty wyśmiewasz pomysły czy to mniejszych czy większych miast i uważasz, że Rybnik jest the best we wszystkim. To co robisz to typowa propaganda i tyle.

 • ~kamil-k 2012-02-02
  13:18:28

  0 0

  ~Arteks widzisz kolego od kilku lat miaszkam w innej wsi (wg Ciebie), w Katowicach. Z tego ci Marek pisał to mieszka od 12 lat w Rybniku.

 • ~orient 2012-02-02
  13:26:56

  0 0

  Skończcie już z tymi kłótniami i lansowaniem Żor, które nawet jakby wybudowały 100 km nowej drogi i to i tak nie pozbędą się syndromu PRLowskiego blokowiska. A najważniejsze jest meritum. Otóż jeśli minister przyjedzie do Rybnika to trzeba to wykorzystać na maksa i go przekonać do tego, że autostrada będzie obwodnicą. Pokazać mu korki na Wodzisławskiej które zwiększyłyby się gdyby A1 była płatna. Pokazać mu stan kolei w naszej okolicy. Zapoznać z planami jakie Rybnik i okoliczne miasta mają odnośnie nowych dróg, obwodnic itd. Nierzadko zdarzają się takie wizyty ministrów. Uważam, że należy się w tym przypadku szacunek do posłów którzy chcą tu sprowadzić ministra. Myślę, że to dobry pomysł.

 • ~grzesnick 2012-02-02
  13:59:12

  0 0

  zgadzam się w pełni z przedmówcą - trzeba lobbować za drogą Pszczyna - Racibórz na perspektywę finansowania lata 2014-2020 i bronić linii kolejowej Wodzisław _Chałupki. Fudali gada o pociągu z Pragi a linie zamykają w tym roku (wiem rzecz jasna, że można też okrężnie przez Racibórz) . I cieszę się, że to Marek go zaprosił. Myślę, że ta kadencja pokaże na co go rzeczywiście stać. Frycowe już zapłacił

 • ~kamil-k 2012-02-02
  14:09:43

  0 0

  Osobiście myślę, że to właśnie Pan Marek powinien być prezydentem. Ale owszem trzeba wykorzystać tą wizytę, o ile pan minister się pojawi w Rybniku. Jedna ważna persona miała już być nie powiem gdzie bo znów będą oskarżenia o podjudzanie :) i nic z tego nie wyszło. Ale myśle, że warto wykorzystać to, że posłeł oraz senator a zarazem wice minister rozwoju regionalnego a także wojewoda sąwłaśnie z waszego regionu. To naprawdę duży plus i szansa zarówno dla Żor, Rybnika czy Wodzisławia i Jastrzębia. Powodzenia.

 • ~werkk 2012-02-02
  16:30:01

  0 0

  Arteks tą drogę o której piszesz a w szczególności bezkolizyjne skrzyżowanie możesz zobaczyć w internecie wygląda to imponująco ale to są tylko marzenia Prezydenta Fudali bo do realizacji niezbędna jest kasa a tej nie uwzględniono w Budżecie Miasta Rybnika na 2012 r.

 • ~Fiodore 2012-02-02
  16:43:31

  0 0

  Kamil K. toKamilu a co nas interesuje opinia czlowieka, ktory z pewnych powodow juz nie pracuje w UM, uciekl do Zor, a potem rzekomo do Wroclawia i teraz wychwala Zory? Wez czlowieku wrzuc na luz, my tutaj wazelinke rozpoznajemy od razu.

 • ~jedrek_1_1 2012-02-02
  17:45:00

  0 0

  fiodore- pisząc tutaj masz na myłśi nieomylny urząd?

 • ~cige 2012-02-02
  19:31:21

  0 0

  pan minister? wolne zarty !!! gdyby nie nalezał do partii kim by był? smark i tyle

 • ~kurier 2012-02-02
  19:48:30

  0 0

  Kolego spadochronie - a wolałbyś na tym stanowisku jakiegoś starego pryka? Sam minister czy premier nie musi byc fachowcem ale musi być przywódcą. Na razie za dużo o nim nie można powiedzieć ale na pewno nie dał też powodów do narzekania w przeciwieństwie do Grabarczyka. Obawiam się, że jak się przejedzie autostradą A1 to powie, że dlaczego oni mają mieć tak świetną drogę za darmo?! ;)

 • ~Don C. 2012-02-02
  22:16:00

  0 0

  Autostrada już jest płatna bo za drogi płacimy w cenie benzyny i w innych podatkach.Do tego A1 jak inne drogi jest robiona za pieniądze podatnika a nie żłobów w rządzie.Pytanie powinno brzmieć - czy będzie platna po raz drugi?

 • ~cige 2012-02-02
  23:58:00

  0 0

  Kolego kurier: no chyba pojechaliście za daleko, ale widzicie nie dziwię się wam. Przywódca powiadacie? Nie musi być fachowcem? To kim być musi? Widzicie, coś wam się powaliło. Znacie jego niektóre przygłupawe odpowiedzi? Jesteście jednym z tych smarków peło rybnickiego na pewno. Poczytajcie sobie kolego ~kurier co to znaczy być przywódcą. no nie mogę naprawdę. Kiedyś szkolili mnie by chronić przywódców. Ale od takiego "przywódcy" to bym odwrócił się plecami. Poczytajcie sobie towarzyszu wypowiedzi waszego przywódcy dotyczące gazu łupkowego. Albo przygłupawe wypowiedzi dotyczące Lecha Kaczyńskiego.

 • ~TooSlow 2012-02-03
  00:28:28

  0 0

  Najlepsza to ta, gdzie porównuje Donalda do Mesjasza.. A moim zdaniem Rybnikowi nie należy się darmowa A1. Oczywiście A4 tak, ale A1 z jakiej paki? Dojazd do reszty Śląska zapewnia węzeł w Kleszczowie (ten przy Scanii chyba się tak nazywa), więc możecie zapłacić te 2 złote za odcinek Kleszczów - Sośnica. Nie wspomnę o tym, że głównym kierunkiem są Gliwice, gdzie dojazd macie za free bez autostrady. Prosta kalkulacja - najmniejsze straty dla budżetu zapewni to połączenie, a nie połączenie z A1. Co innego Żory, tutaj jest to wskazane.

 • ~Ksenopita 2012-02-03
  08:26:43

  0 0

  Don C. - pięknie napisane. Powinni zmienić te tabliczki z napisem PŁATNA na: PŁATNA PO RAZ DRUGI (I KAŻDY NASTĘPNY ŁOSIU!) a na bramce bilecik powinien być koniecznie ze zdjęciem pięknego Sławomira.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 412