zamknij

Wiadomości

Minister Finansów kwestionuje opłaty w kasach magistratu

2013-05-08, Autor: 
Od początku maja Urząd Miasta Rybnika zniósł opłaty pobierane w kasach od rybniczan, którzy w magistracie wpłacali podatki.

Reklama

W połowie marca informowaliśmy, że rybnicki magistrat w kasach bankowych urzędu wprowadził opłaty prowizyjne od wpłat gotówkowych (czytaj więcej).

Pobór opłat od początku krytykowała m.in. radna Monika Krakowczyk-Piotrowska. W końcu jeden z mieszkańców poprosił Ministerstwo Finansów o wydanie opinii w tej sprawie.

Ministerstwo udzieliło jednoznaczej odpowiedzi. - W ocenie Ministerstwa Finansów zapłata podatku w kasie organu podatkowego lub kasie banku lub innej instytucji, z którą organ podatkowy zawarł umowę na świadczenie usług w zakresie obsługi kasowej nie może generować u podatnika dodatkowych kosztów. Należy zatem uznać, że w takich przypadkach wpłata podatku nie powinna być obciążona żadnymi opłatami - napisała Justyna Przekopiak - dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych.

Wysłane 30 kwietnia pismo otrzymał też prezydent Rybnika - Adam Fudali. 2 maja opłaty w kasach magistratu zostały zniesione.

Urzędnicy przekonują, że korygując swoją decyzję nie kierowali się wykładnią ministerstwa.  - Od 2 maja br. koszty opłat i prowizji od wpłat gotówkowych pokrywa miasto. Aneks do umowy z Bankiem Spółdzielczym w Rybniku na prowadzenie punktów kasowych w budynkach Urzędu Miasta Prezydent podpisał 26 kwietnia br. - informuje Lucyna Tyl - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

- Wcześniej, służby finansowe Urzędu Miasta, ustalając warunki przetargu na obsługę punktów kasowych urzędu, miały na względzie troskę o finanse miasta oraz promocję praktyki regulowania należności w formie  bezgotówkowej, bez wychodzenia z domu. Oczywiście nadal zachęcamy do regulowania płatności bezgotówkowo, np. korzystając z internetu, co w większości banków nie wiąże się z żadnymi kosztami - dodaje Lucyna Tyl.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~dr Becker 2013-05-08
    10:01:18

    0 0

    Takich absurdów jest więcej, starając się o abonament na parkowanie musiałem przynieść potwierdzenie zameldowania z UM pomimo że jest ono w dowodzie osobistym - cena 17zł.

  • ~ 2013-05-08
    10:12:01

    0 0

    ~dokładnie Becker, ja za potwierdzenie danych z moich dokumentów zapłaciłem 19zł. paranoidalno-urzędnicze państwo polskie...

  • ~Arteks 2013-05-08
    10:21:32

    0 0

    Pazerność władz miasta nie popłaca, a zarazem szkodzi wobec podatników którzy już i tak są obciążeni wieloma płatnościami.

  • ~ 2013-05-08
    11:44:12

    0 0

    skoro opłata pobierana była nie zgodnie z prawem to ci co płacili w kasie powinni otrzymać jej zwrot

  • ~lukaszn84 2013-05-08
    11:57:14

    0 0

    TO KIEDY ZWROT NIELEGALNYCH OPŁAT????? !!!!!!

  • ~czeski1 2013-05-08
    12:31:13

    0 0

    FUDALI (doświadczony samorządowiec) KIEDY oddaje z WŁASNEJ PRYWATNEJ KIESZENIE nielegalnie zagrabione środki ????

  • ~Rzecznik prasowy UMRybnik 2013-05-08
    12:46:56

    0 0

    Szanowni Państwo, w przesłanym do wiadomości Prezydenta Miasta Rybnika piśmie z Ministerstwa Finansów, wyraźnie zaznacza się, iż - cyt.: „(…)ordynacja podatkowa regulując kwestię realizowania zobowiązań podatkowych poprzez dokonywanie zapłaty w formie rozliczeń gotówkowych nie normuje kwestii obciążeń podatników w związku z dokonywanymi przez nich wpłatami(…)”. Opinia Ministerstwa iż cyt. „wpłata podatku nie powinna być obciążona żadnymi opłatami” nie ma charakteru wiążącego, dlatego użyte w portalu sformułowanie, iż opłaty są „nielegalne” jest poważnym nadużyciem. Ponadto, aneks do umowy z Bankiem Spółdzielczym w Rybniku na prowadzenie punktów kasowych w budynkach Urzędu Miasta, zgodnie z którym od 2 maja br. koszty opłat i prowizji od wpłat gotówkowych pokrywa miasto, został podpisany 26 kwietnia br. Decyzja ta, podjęta po interwencjach mieszkańców, nie miała więc żadnego związku z pismem wysłanym kilka dni później przez Ministerstwo Finansów (do UM wpłynęło ono 6 maja).

  • ~Mandaryna 2013-05-08
    13:38:22

    0 0

    Wszyscy, którzy zapłacili 2 zł powinni się zjednoczyć i złozyć pozew zbiorowy. Wtedy będzie wiadomo czy wykładnia Ministerstwa Finansów jest wiążąca czy też nie. Ciekawe czy znajdzie się prawnik, który zajmie się tą sprawą.

  • ~MQ 2013-05-08
    13:51:18

    0 0

    Szanowni forumowicze stanę w obronie urzędników. W systemie prawnym w którym nic nie powiedziane jest jasno, a stosowanie prawa w rozstrzygnięciach indywidualnych spraw polega na szukaniu orzeczeń WSA lub NSA, doprowadza to tego typu sytuacji. Niekoniecznie są to błędy urzędników, którzy w wielu przypadkach mając przed nosem niejednoznacznie zapisane ustawy podejmują czasami takie decyzje. Rozumię, że odbija się to często po kieszeniach podatników (urzędnicy też nimi są) ale w wielu przypadkach podjęcie decyzji to jak gra w rosyjską ruletkę, zawsze może znaleźć się orzeczenie jakiegoś Sądu które obali podjętą decyzję. Ciężko to zrozumieć, ale jak się siedzi po stronie funkcjonariusza publicznego to wygląda to trochę inaczej.

  • ~Gregorio 2013-05-08
    14:52:40

    0 0

    Smutny to kraj w którym 90 % spraw zależy od interpretacji przepisu , zarządzenia , ustawy itp.Właśnie ta niejednoznaczność i otwarta furtka dla przeróżnych interpretacji wielorakich elementów decyzyjnych stanowi jedną z największych bolączek życia w tym kraju.

  • ~Heksa13 2013-05-08
    16:08:21

    0 0

    Tak się dzieje jak w W-wie na Wiejskiej siedzą ludzie nie mający pojęcia o prawie lub bez wiedzy zajmują stanowiska ministerialne np. były minister sprawiedliwości był historykiem a obecna minister sportu...... Poza tym zmieniają przepisy jak rękawiczki.Zmienią w ustawie zapis i myślą że po wszystkim ale jeden z drugim nie pamięta że z tym przepisem mogą się wiązać inne przepisy. Przykład przepisów ZUS-u. totalny absurd. Wyobraźcie sobie że między Rybnikiem a Wodzisławiem jedna sprawa o rentę miała 2 różne zakończenia. Rybnik stwierdził że człowiek nie powinien dostać renty a Wodzisław że jak najbardziej się należy. Nic nie pozostało tylko się przemeldować.

  • ~marekm71 2013-05-08
    17:46:00

    0 0

    A tu dziś w Radiu Prezydent się chwalił jaki On cudowny i zniósł opłaty a tu się okazuje że były one nie zgodne z prawem. No to oby mu się teraz do d.... dobrali za to.

  • ~TooSlow 2013-05-08
    19:39:25

    0 0

    Szybciej byście zarobili te 2 zł niż piszecie posta w tym temacie.. |Nudzi się wam.

  • ~superelektro 2013-05-08
    19:45:22

    0 0

    MqG, w najjaśniejszej nie ma czegoś takiego jak precedens który swietnie funkcjonuje w bardziej cywilizowanych krajach. Żaden sąd nie związany wyrokiem który zapadł wcześniej w identycznej sprawie więc mamy jak mamy. Może być tak że w takiej samej sprawie zapadły całkiem różne wyroki i nic nie mozna zrobić. Polscy sędziowie są niezawisli, tak to się nazywa. Ale należało by zapytać o jakość kształcenia tych prawników jeżeli na podstawie tych samych dowodów jeden może orzec ukaranie a drugi uniewinnienie. Ot taka polska osobliwość.

  • ~qwerty 2013-05-08
    21:25:34

    0 0

    Areczku - tak tak. jaki prezydent taki urzad. prezydent pazerny, to urzad pazerny. jaki pan taki kram. ryba psuje sie od glowy. przyslowia madroscia narodu.

  • ~przykopa 2013-05-08
    23:06:15

    0 0

    PWiK będace de fakto spółką miejską pobiera za wystawienie faktury za zużycie wody 5 złotych. Ciekawe co o tym sądzi UKS.
    Gdyż wystawienie dokumentu płatniczego jest obowiązkiem dostawcy i nie może on obciażać wystawieniem faktury płatnika. Poza tym PWiK często wystawia faktury częsciej niż raz w miesiacu i za każdym razem obciąza odbiorce pełną opłatą stałą która powinna być naliczana raz w miesiacu. Myślę że PWiK powinno zoskać skontrolowane przez Urząd Kontroli Skarbowej

  • ~werkk 2013-05-09
    06:26:33

    0 0

    Czyli teraz każdy wpłacający powinien dostać zwrot tych opłat. Pani rzecznik przechodzi sama siebie "troskę o finanse miasta" w tym wypadku ta troska to były pieniądze podatnika jak się okazuje pobierane niezgodnie z prawem, "bez wychodzenia z domu" UM powinien zachęcać do wychodzenia z domu. Jak tak dalej pójdzie to ludzie wyjdą przed UM z taczkami.

  • ~werkk 2013-05-09
    06:32:56

    0 0

    przykopa zgadza się Kiedyś czytałem na forum ze pobierane są jeszcze inne koszty sprawę na Sesji Rady Miasta poruszała radna ale jakoś ucichło o tym.

  • ~MQ 2013-05-09
    10:33:37

    0 0

    superelektro masz rację w polskim porządku prawnym nie występuje prawo precedensowe. Reguły mówią, że w Polsce można mówić jedynie o występowaniu precedensu de facto. Ale życie pokazuje, że niestety rzeczywistość jest inna. Ciężko to ogarnąć jak się nie ma z tym do czynienia, też bym tego nie ogarniał.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5086