zamknij

Wiadomości

Minęło 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego. Quiz

2021-05-02, Autor: Paulina Nowak

Dokładnie 100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Walki w naszym regionie były zacięte. Znacie historię powstań? Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie.

Reklama

Nocą z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie pod kierownictwem Wojciecha Korfantego. Trwało około 2 miesiące, bowiem 25 czerwca ogłoszono zawieszenie broni i przystąpiono do jego likwidacji.

Dowódcą wojskowym był Maciej Mielżyński, następnie Kazimierz Zenkteller.

Powstanie zakończyło się osiągnięciem celów politycznych: podjęto decyzję o korzystnym dla Polski podziale spornych ziem. II Rzeczpospolitej przyznano:

 • 3214 km2 terenów (w tym powiaty rybnicki, katowicki, pszczyński, lubliniecki, rybnicki, świętochłowicki, tarnogórski),
 • 46% ludności, czyli 996,5 tysiąca osób,
 • większą część przemysłu, bo aż 53 z 67 kopalń węgla i 9 z 14 stalowni.

Warto dodać, że w plebiscycie z 20 marca 1921 roku z 1,191 mln osób uprawnionych do głosowania głosowało 97,5% osób. Wyniki były następujące: tylko 40,4% głosujących opowiedziało się za stroną polską, natomiast aż 59,6% za niemiecką. Dlatego też dochodziło do sytuacji, w których członkowie rodziny walczyli przeciw sobie – jedni po stronie niemieckiej, drudzy po stronie polskiej.

Czy znacie ciekawe historie związane z Powstaniami Śląskimi, które dotyczyły waszych rodzin?

Dajcie znać w komentarzach i sprawdźcie w poniższym quizie swoją wiedzę z wszystkich Powstań Śląskich:

Minęło 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego. Quiz

Minęło 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego. Quiz

Dokładnie 100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Walki w naszym regionie były zacięte. Znacie historię powstań? Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Sylwia Kowalik 2021-05-02 11:33:45

  Autora pytań do quizu bardzo proszę o wskazanie konkretnych przykładów poparcia dla powstańców przez Wielką Brytanię i Włochy; jakaś nowa historia widzę się tworzy...

  18 3
 • ~Anna Ryż 2021-05-02 12:28:02

  Mój Dziadek godoł, że do powstania szli same nieroby i najgłośniejsi krzykocze.

  21 27
 • ~orient 2021-05-02 16:47:48

  Skąd powstańcy mieli broń? Ktoś im ją musiał dostarczyć, a to z kolei potwierdza, że były one inspirowane politycznie, być może nawet inicjowane bezpośrednio z Warszawy.

  7 7
 • ~Longina b 2021-05-02 18:37:38

  Chwała Korfantemu.Niestety Piłsudski olał Ślask i wolał maszerować na Moskwę.Taką miał umowę z Niemcami.Piłsudski miął chociaż na czym jechać /klacz kasztanka/.Obecnemu naczelnikowi J.K. to się nie uda.Na kocie Aliku nie dojedzie.

  10 6
 • ~scherif 2021-05-02 18:56:02

  Niemcy wygrali Plebiscyt bo zwieźli rzesze swoich ludzi, którzy nie mieszkali na Górnym Śląsku. Zagrali nieuczciwie. Polacy się zorientowali i wybuchło III Powstanie. A tu znowu dziś ta niemiecka narracja o wojnie domowej, o strzelaniu brata do brata itd. Ogolnie żeby zohydzić Powstania Śląskie i wielką wolę większości mieszkańców Górnego Śląska do bycia Polską. Nasi dziadkowie dzielnie o to zawalczyli a teraz różnej maści farbowane lisy za niemieckie pieniadze, piszą i mówią coś o wojnie domowej....Ślązoki to Poloki na zawsze ?
  Polecam wirtualny foto album z Powstań Śląskich: http://www.powstancyslascy.pl/wirtualny-album

  13 5
 • ~Szymon Pifczyk 2021-05-02 20:32:00

  @ scherif wniosek o dopuszczenie do głosowania emigrantów wniosła akurat Polska, bo liczyła na to, że ci ludzie zagłosują za nią.

  4 3
 • ~scherif 2021-05-02 21:35:08

  @Szymon
  Rzeczywiście, tak sie przyjęło że to polska strona w osobie Eugeniusza Romera wystąpiła w Paryżu z postulatem dopuszczenia emigrantów do Plebiscytu - co jeżeli tak się stało - było oczywistą głupotą. Nie ma na to jednak żelaznych dowodów a Romer nie był przedstawicielem Rządu Polskiego a jedynie doradcą - więc coś tu jest nie tak, tym bardziej że polskojęzyczni Ślązacy byli przeciwko dopuszczeniu emigrantów do głosowania i delegacja polska w Paryżu też stanowczo oponowała przeciwko temu pomysłowi - co zachowało się w dokumentach. Teraz trochę faktów: Niemcy zorganizowali biura werbunkowe, udzielali płatnych urlopów, opłacali przejazd i pobyt a wręcz płacili swoim przyjezdnym za głosowanie w Plebiscycie. Natomiast przyznającym się do polskości mieszkańcom Berlina i Zagłębia Ruhry blokowali wyjazd, nie dawali urlopów a próbujących organizować wyjazdy na wlasną rękę szykanowali. Tym sposobem na Plebiscyt zwieziono z Rzeszy 190 tys. emigrantów z czego 90% głosowało za Niemcami. Tak o dopuszczeniu do Plebiscytu emigrantów spoza Ślaska pisał ppłk. Maciej Mielżyński:
  „To ustępstwo zadecydowało właściwie o wyniku plebiscytu na korzyść Niemców. Otwierało ono wrota do wszelkich nadużyć i fałszów, ponieważ niemożliwa była kontrola nad tem, czy emigranci sprowadzeni kosztem rządu niemieckiego setkami pociągów, byli rzeczywiście tubylcami i pochodzili z Górnego Śląska, przez to dopuszczono do głosowania elementy, które z Górnym Śląskiem nie miały nic wspólnego. Oczywiście polskim emigrantom przebywającym na obczyźnie Niemcy takie robili trudności, że przybycie ich na teren plebiscytowy było prawie niemożliwem, przybyło ich zaledwie około 10.000.”

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1634