zamknij

Wiadomości

Minęło 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego. Quiz

2021-05-02, Autor: 

Dokładnie 100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Walki w naszym regionie były zacięte. Znacie historię powstań? Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie.

Reklama

Nocą z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie pod kierownictwem Wojciecha Korfantego. Trwało około 2 miesiące, bowiem 25 czerwca ogłoszono zawieszenie broni i przystąpiono do jego likwidacji.

Dowódcą wojskowym był Maciej Mielżyński, następnie Kazimierz Zenkteller.

Powstanie zakończyło się osiągnięciem celów politycznych: podjęto decyzję o korzystnym dla Polski podziale spornych ziem. II Rzeczpospolitej przyznano:

  • 3214 km2 terenów (w tym powiaty rybnicki, katowicki, pszczyński, lubliniecki, rybnicki, świętochłowicki, tarnogórski),
  • 46% ludności, czyli 996,5 tysiąca osób,
  • większą część przemysłu, bo aż 53 z 67 kopalń węgla i 9 z 14 stalowni.

Warto dodać, że w plebiscycie z 20 marca 1921 roku z 1,191 mln osób uprawnionych do głosowania głosowało 97,5% osób. Wyniki były następujące: tylko 40,4% głosujących opowiedziało się za stroną polską, natomiast aż 59,6% za niemiecką. Dlatego też dochodziło do sytuacji, w których członkowie rodziny walczyli przeciw sobie – jedni po stronie niemieckiej, drudzy po stronie polskiej.

Czy znacie ciekawe historie związane z Powstaniami Śląskimi, które dotyczyły waszych rodzin?

Dajcie znać w komentarzach i sprawdźcie w poniższym quizie swoją wiedzę z wszystkich Powstań Śląskich:

Minęło 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego. Quiz

Minęło 100 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego. Quiz

Dokładnie 100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Walki w naszym regionie były zacięte. Znacie historię powstań? Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Sylwia Kowalik 2021-05-02
    11:33:45

    19 3

    Autora pytań do quizu bardzo proszę o wskazanie konkretnych przykładów poparcia dla powstańców przez Wielką Brytanię i Włochy; jakaś nowa historia widzę się tworzy...

  • ~Anna Ryż 2021-05-02
    12:28:02

    21 29

    Mój Dziadek godoł, że do powstania szli same nieroby i najgłośniejsi krzykocze.

  • ~ 2021-05-02
    16:47:48

    7 8

    Skąd powstańcy mieli broń? Ktoś im ją musiał dostarczyć, a to z kolei potwierdza, że były one inspirowane politycznie, być może nawet inicjowane bezpośrednio z Warszawy.

  • ~Longina b 2021-05-02
    18:37:38

    10 7

    Chwała Korfantemu.Niestety Piłsudski olał Ślask i wolał maszerować na Moskwę.Taką miał umowę z Niemcami.Piłsudski miął chociaż na czym jechać /klacz kasztanka/.Obecnemu naczelnikowi J.K. to się nie uda.Na kocie Aliku nie dojedzie.

  • ~scherif 2021-05-02
    18:56:02

    14 5

    Niemcy wygrali Plebiscyt bo zwieźli rzesze swoich ludzi, którzy nie mieszkali na Górnym Śląsku. Zagrali nieuczciwie. Polacy się zorientowali i wybuchło III Powstanie. A tu znowu dziś ta niemiecka narracja o wojnie domowej, o strzelaniu brata do brata itd. Ogolnie żeby zohydzić Powstania Śląskie i wielką wolę większości mieszkańców Górnego Śląska do bycia Polską. Nasi dziadkowie dzielnie o to zawalczyli a teraz różnej maści farbowane lisy za niemieckie pieniadze, piszą i mówią coś o wojnie domowej....Ślązoki to Poloki na zawsze ?
    Polecam wirtualny foto album z Powstań Śląskich: http://www.powstancyslascy.pl/wirtualny-album

  • ~Szymon Pifczyk 2021-05-02
    20:32:00

    4 3

    @ scherif wniosek o dopuszczenie do głosowania emigrantów wniosła akurat Polska, bo liczyła na to, że ci ludzie zagłosują za nią.

  • ~scherif 2021-05-02
    21:35:08

    6 1

    @Szymon
    Rzeczywiście, tak sie przyjęło że to polska strona w osobie Eugeniusza Romera wystąpiła w Paryżu z postulatem dopuszczenia emigrantów do Plebiscytu - co jeżeli tak się stało - było oczywistą głupotą. Nie ma na to jednak żelaznych dowodów a Romer nie był przedstawicielem Rządu Polskiego a jedynie doradcą - więc coś tu jest nie tak, tym bardziej że polskojęzyczni Ślązacy byli przeciwko dopuszczeniu emigrantów do głosowania i delegacja polska w Paryżu też stanowczo oponowała przeciwko temu pomysłowi - co zachowało się w dokumentach. Teraz trochę faktów: Niemcy zorganizowali biura werbunkowe, udzielali płatnych urlopów, opłacali przejazd i pobyt a wręcz płacili swoim przyjezdnym za głosowanie w Plebiscycie. Natomiast przyznającym się do polskości mieszkańcom Berlina i Zagłębia Ruhry blokowali wyjazd, nie dawali urlopów a próbujących organizować wyjazdy na wlasną rękę szykanowali. Tym sposobem na Plebiscyt zwieziono z Rzeszy 190 tys. emigrantów z czego 90% głosowało za Niemcami. Tak o dopuszczeniu do Plebiscytu emigrantów spoza Ślaska pisał ppłk. Maciej Mielżyński:
    „To ustępstwo zadecydowało właściwie o wyniku plebiscytu na korzyść Niemców. Otwierało ono wrota do wszelkich nadużyć i fałszów, ponieważ niemożliwa była kontrola nad tem, czy emigranci sprowadzeni kosztem rządu niemieckiego setkami pociągów, byli rzeczywiście tubylcami i pochodzili z Górnego Śląska, przez to dopuszczono do głosowania elementy, które z Górnym Śląskiem nie miały nic wspólnego. Oczywiście polskim emigrantom przebywającym na obczyźnie Niemcy takie robili trudności, że przybycie ich na teren plebiscytowy było prawie niemożliwem, przybyło ich zaledwie około 10.000.”

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4918