zamknij

Wiadomości

Mieszkania przy Hallera. Najemców mniej niż mieszkań. Niektórzy zadeklarowali 0 zł wkładu

Bartłomiej Furmanowicz 2022-04-12, Autor: 

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Rybniku opublikowało listę najemców, którzy dostaną swoje „cztery kąty” w budowanych blokach przy Hallera. Okazuje się, że chętnych najemców jest mniej niż mieszkań. Wielu z nich zadeklarowało zerowy wkład własny. W efekcie, TBS zamiast zebrać 5,6 mln złotych, ma w tej chwili zadeklarowane jedynie 2,8 mln złotych.

Reklama

Wracamy do naboru chętnych na mieszkania w powstającym budynku wielorodzinnym przy Hallera. Jak już wiecie z wcześniejszego naszego artykułu, do TBS-u wpłynęło 87 wniosków (na 80 możliwych lokali) od osób chcących dostać swoje „cztery kąty”. Ta liczba nie powala, jeżeli weźmiemy pod uwagę dane z katowickiego TBS-u. Tam o jedno mieszkanie ubiegało się kilkadziesiąt osób! »Szok! Ponad 50 chętnych na jedno mieszkanie. W Katowicach padł rekord«

Poprzednim razem pytaliśmy się o kwoty partycypacji, jakie zadeklarowały osoby wnioskujące. Olgierd Zaraś – prezes TBS w Rybniku nie był w stanie precyzyjnie odpowiedzieć nam na to pytanie. Towarzystwo w końcu opublikowało listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Liczba 87 chętnych stopniała do 78, a TBS musiał ogłosić nabór uzupełniający.

Czego jeszcze dowiadujemy się z opublikowanej listy? Są osoby, które znalazły się na niej, choć nie zadeklarowały żadnej kwoty partycypacji (10 pozycji). Spora liczba zadeklarowała udział w kosztach, ale nie w maksymalnym wymiarze.
Gdyby wszyscy chętni najmecy zadeklarowali maksymalny poziom partycypacji na poziomie 30%, miejska spółka mogłaby pozyskać na budowę 5,6 mln złotych. Z naszych wyliczeń (zsumowaliśmy wszystkie kwoty partycypacji) wynika jednak, że w tej chwili spółka może liczyć tylko na ponad 2,8 mln złotych. Wniosek jest taki, że na ten „interes” będziemy musieli dopłacić 2,7 mln złotych.

Przypomnijmy, że budowa 80 mieszkań komunalnych przy Hallera pochłonie ponad 43 mln złotych. Już w lutym tego roku wskazywaliśmy, że gdy cenę mieszkań przy Hallera podzielimy przez PUM, czyli powierzchnię użytkową mieszkalną, wyjdzie nam kwota 10 700 złotych za metr kwadratowy. To 30-40 procent więcej niż ceny nowych mieszkań budowanych przez deweloperów. Podkreślmy, że kwota 43 milionów złotych nie zawiera ani wartości nieruchomości na której staną nowe budynki, ani kosztów funkcjonowania spółki TBS »43 mln zł za mieszkania na Hallera. Dużo to czy mało?«

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 84

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Longina b 2022-04-12
  14:35:59

  W Katowicach kilkudziesieciu chętnych na jedno mieszkanie!Bo jest praca.Rybnik to sypialnia.Za sprawą WSS3 to również umieralnia.

 • ~Mateusz Konsek 2022-04-12
  14:56:12

  37 6

  jabym się ubiegał nawet z tym maksymalnym udziałem ale się nie kwalifikuje....

 • ~rzyt 2022-04-12
  16:14:16

  49 2

  A jak koszt budowy wzrośnieto do tych 30% będzie trzeba dopłacić? A może "miasto" dołoży nie bezpośrednio tylko w infrastrukturę drogową wokół budynków? Przypomnę tylko, że prywatni muszą na swój koszt robić drogi wewnętrzne. Spodziewam się jeszcze wielu niespodzianek, gdy się okaże kto będzie tam właścicielem, a kto będzie mieszkał.
  Ta inwestycja to będzie czkawka czy refluks?

 • ~agulec 2022-04-12
  16:26:32

  24 2

  Dziwie sie że są chętni na TBS-y. Są to jedn

 • ~agulec 2022-04-12
  16:29:19

  40 3

  Dziwie sie że wogole są chętni.
  Prze jedziecie się na tych TBS-y ach jak"Zabłocki na mydle"

 • ~krzychod 2022-04-12
  16:35:16

  44 1

  Longina b - ja też kiedyś napisałem, że w Rybniku nie ma pracy i forumowy ekspert na literę "A" wywalil komentarz jak to się nie znam i nie mam racji. Co to tej nieszczęsnej budowy to chyba można uznać, że ktoś podejmował źle decyzje. Jak normalni ludzie zawala coś w pracy to za to odpowiadają no ale tutaj wiadomo jak temat się rozmyje...

 • ~Arteks 2022-04-12
  17:25:45

  12 64

  No to w czym problem? Wystarczy ogłosić kolejny nabór, zrobić akcję promocyjną w śląskich mediach, a pierwszeństwo dać tym którzy zgłoszą się z wkładem własnym. :) @Longina b - na Śląsku to pracy nie ma tylko... na wsiach. W miastach pokroju Rybnika czy Katowic jest jej dużo, a w mniejszych miastach jest jej mniej ale pracowita osoba też ją znajdzie. Jeśli budowa nowych bloków tworzy sypialnię to najwięcej nowych osiedli powstaje w Warszawie... ;) @krzychod - mamy ok. 70 tys. miejsc pracy na miejscu w swoim mieście. To kto zmyśla, ty czy ja? Czy jakbyś miał 70 tys. zł na koncie to mówiłbyś, że nie masz kasy czy że ją masz? W Rybniku jak i w każdym mieście - nie ma pracy dla... Ferdka Kiepskiego. Dla pracowitych i tych którzy coś potrafią praca czeka - nawet dla dojeżdżających do naszego miasta z całej okolicy i to w przeróżnych branżach od urzędów, administracji i medycyny po usługi, przemysł, gastronomię, transport, energetykę i górnictwo.

 • ~Dador 2022-04-12
  18:00:17

  35 1

  To ciekawe z tym Rybnikiem. W Żorach na os. Pawlikowskiego powstają kolejne bloki na Jastrzębiej/Sokolej. Pamiętam, że budowa (tych 3 obecnie istniejących) jeszcze z ziemi dobrze nie wyszła, a już dawno byli ludzie pozapisywani i czekali na losowanie przydziału, tylu było chętnych. Koniec tamtej budowy też był ciekawy, bo na zewnątrz jeszcze pełno budowlańców, prace wykończeniowe, adaptacja terenu a w oknach już firanki i kwiatki były. Tak się ludzie palili, co by tam mieszkać.
  W Rybniku pewnie zakładano, że O. Zaraś powtórzy żorski sukces na naszej ziemi (był prezesem ZTK, które to w imieniu miasta Żory budowało tamte bloki), a tu klops.

 • ~Arteks 2022-04-12
  18:16:56

  6 34

  @Dador - jest znacząca różnica. W Rybniku nabór rozpoczął się dopiero 14.01 po czym już po ponad miesiącu ogłoszono, że jest więcej chętnych niż mieszkań więc trwał raptem kilka tygodni. W Żorach proces naboru trwał przez cały okres budowy, w dodatku ciągle szukali chętnych bo reklama o mieszkaniach TBS w Żorach leciała w Radio 90 na okrągło. U nas nie było takiej potrzeby bo chętni jak sam widzisz znaleźli się błyskawicznie ale gdyby nabór rozłożyć na dłuższy okres - pewnie byłoby więcej osób z większymi wkładami. Warto zauważyć, że w Rybniku buduje się co raz więcej bloków, a nawet całych osiedli (nie licząc szeregowców i domów jednorodzinnych). Mieszkania rozchodzą się bez problemu chociażby takie świeże miejscówki jak: osiedle Trojan, Kaskada, Parkowa, Greg Park, Zielony Horyzont - to wszystko inwestycje mieszkaniowe już w realizacji. Sporo czeka na różne zgody ale przy odrobinie chęci znajdziesz już w necie ogłoszenia czy zapowiedzi inwestycyjne. Ciekawy bloczek stanie wkrótce na Dworek z bardzo dużą ilością mieszkań. :) TBS czy mieszkania komunalne są dla innych odbiorców. Przykładowo w regulaminie TBS są określone twoje maks. dochody. Nie można wejść do TBS jeśli już posiada się własne mieszkania. Z kolei komunalne otrzymują ci którzy zarabiają zbyt mało aby udzielono im kredytu.

 • ~lewy_gwint 2022-04-12
  18:55:25

  37 3

  Ta inwestycja skończy się wielką sraczką

 • ~lewy_gwint 2022-04-12
  18:55:57

  32 3

  Szczególnie tych co w to weszli

 • ~rudobrody 2022-04-12
  19:31:25

  26 0

  "w przeróżnych branżach od urzędów, administracji i medycyny po usługi, przemysł, gastronomię, transport, energetykę i górnictwo."

  Szkoda tylko że pracy w B+R jest w Rybniku tak niewiele...

 • ~Arteks 2022-04-12
  19:54:49

  5 38

  @rudobrody - a ja napiszę odwrotnie niż ty szczęście - że w Rybniku pojawiły się na rynku pracy nawet ośrodki badawcze i nie tylko w branży górniczej czy motoryzacyjnej. Jest np. słynny Biostat. Są urzędy występujące tylko w miastach wojewódzkich i to nie wszystkich. Przykładowo Okręgowy Urząd Górniczy czy Krajowa Administracja Skarbowa. :D W okolicznych miastach mógłbyś napisać, że takich miejsc nie ma, a nie tak jak u nas, że jest ich "niewiele". Zawsze mnie dziwi, że na Śląsku tak się ciągle narzeka. Czy górale narzekają, że ich region nie daje nic innego poza pracą w szeroko pojętej turystyce? Wręcz przeciwnie. Mimo, że się tułają za pracą po całej Polsce i świecie - zawsze pozytywnie mówią o swoim regionie i miejscowościach.

 • ~rzyt 2022-04-12
  20:38:34

  33 4

  ~Arteks, Ty masz coś z górala; nie narzekasz na rybnicki magistrat. Dzięki za zdanie, zktórym mało kto się zgadza.

 • ~Arteks 2022-04-12
  21:23:39

  4 29

  @rzyt - mylisz się, też mi się zdarzało narzekać (ale rzadko bo nie jestem malkontentem) np. w czasach Fudalego na brak inwestycji rowerowych, na słabą jakość ZTZ w czasach Bergera, na zgodę na wybudowanie Biedronki na d. PKS, a w czasach Kuczery na zakręcenie fontann, głupią politykę wobec bezdomnych czy np. pozostawienie parkingu-klepiska po wybudowaniu wielopoziomowca. Ale zupełnie nie rozumiem jak można mieć pretensje na to, że miasto doprowadza do budowy obiektu z aż 80 mieszkaniami o dość bogatym wyglądzie, porządkując przy tym centrum miasta i jeszcze wsłuchując się w głos pasjonatów historii którzy prosili o pozostawienie budynków d. rzeźni. Na co tu można narzekać? Może na to, że szkoda, że taki budynek nie powstał tam już 5 lub 10 lat temu?

 • ~Lokalny 2022-04-12
  23:46:00

  23 5

  Czyli ktoś składa wniosek na mieszkanie bez wkładu własnego i dostaje mieszkanie w TBS? To chyba ewidentne zaprzeczenie idei TBS? Do tego miasto dało za darmo działkę pod budowę tego bloku i jeszcze dopłaca do prowadzenia spółki TBS i wypłat pracującego tam zarządu. Potem się nie dziwmy, że płacimy większe podatki, więcej za komunikację czy droższy wywóz śmieci.

 • ~charlie 2022-04-13
  08:18:06

  23 5

  W Polsce istnieje kult "dej". Każdemu się należy, dej 500 plus, dej trzynastą, czternastą emeryturę, dej dodatek do mieszkania, dej, dej, dej. Najlepiej wszystko za darmo i w sumie nie byłoby to jeszcze takie całkiem złe, ale to nawet nie jest za darmo, to wszystko jest z ciężkiej pracy innych ludzi, ciągły sponsoring, a to wielodzietnych, a to bezrobotnych, a to emerytów, a to ubogich. Co roku jest wybierane słowo roku. Słowem ostatnich 30 lat powinno być "dej". Tutaj znowu ktoś się dołoży do pana/pani dej. Całkowicie wypaczona idea tego całego tbs przez państwa dej a najgorzej, że ktoś na to pozwala. Powinny być robione kolejne i kolejne rekrutacje, aż wszystkie te mieszkania będą miały lokatorów z tym wkładem własnym.

 • ~rzyt 2022-04-13
  08:19:39

  19 3

  ~Lokalny, 100% strzał w ideę rybnickiego TBS-u. "S" w tym skrócie to oznacza, że społeczność dołoży się tej inwestycji.

  P.S. Ostatnio widziałem sposób prowadzenia robót przy hydroizolacji fundamentów... technologia prowadząca do katastrofy budowlanej. Nie można okopywać całego budynku przy drodze, na której poruszają się samochody, a przede wszystkim autobusy. Dlatego nie dziwi mnie problem z kamienicą na Chrobrego.

 • ~Arteks 2022-04-13
  10:22:16

  2 14

  @lokalny - skoro w innych miastach jest społeczna zgoda na powstawanie TBS - to czemu u nas miało by być inaczej? Na co ty byś wydawał miejskie fundusze skoro kwestionujesz rewitalizację starych obiektów, a teraz budowę mieszkań na warunkach atrakcyjniejszych dla miasta niż budynki komunalne - gdzie mieszkańcy praktycznie nie partycypują w kosztach? Wspomniałeś o podatku. Obecnie nikt nie płacił podatku od nieruchomości za ten pusty teren. Kiedy powstanie budynek, TBS będzie opłacał podatek od nieruchomości więc do kasy miasta zacznie wpływać podatek od nieruchomości. Puste place nie dają żadnej korzyści samorządom. Za śmieci płacimy więcej bo rosną ich ilości oraz co raz bardziej dokręcane są różnorakie przepisy.

 • ~Lokalny 2022-04-13
  11:35:46

  14 2

  @Arteks w innych miastach jak Gliwice czy Katowice to się biznes rozwija, a deweloperzy budują na potęgę. W Katowicach ostatnio było 50 chętnych na jedno mieszkanie w TBS i wszystkie wkłady własne były opłacone w 100%. Jest to subtelna różnica chyba. Jestem ciekawy kto jeszcze łyka drętwe teksty urzędu o tych naszych pseudo sukcesach? Tego się już nie da czytać. Podatków też z tego nie będzie bo co roku będziemy dopłacali do spółki TBS z budżetu miasta, tak jak to aktualnie robimy. Oddaliśmy też jej super działkę w centrum, zamiast ją sprzedać albo zrobić coś dla wszystkich mieszkańców (np plac zabaw dla dzieci, albo górkę dla burka).

 • ~Arteks 2022-04-13
  12:14:29

  1 13

  @lokalny - a u nas biznes się nie rozwija?! Takich kilka przykładów z ręki. Jeszcze niedawno Hostersi zajmowali jakieś małe biuro w kamienicy, potem kupili dom jednorodzinny na Dworku, teraz zatrudniają ponad 200 osób i zajmują cały nowy biurowiec na Jankowickiej. A o firmie Fire.up słyszałeś? Pewnie nie, a zatrudniają 60 osób i najmują powierzchnię w K1. Działają w bardzo atrakcyjnej branży dla młodych ludzi jaką jest IT. Do niedawna takie firmy były tylko w Krakowie, Katowicach, Gliwicach... Teraz są w Rybniku co powinno cieszyć, a ty ciągle smucisz... A o inwestycjach i rozwoju Tesko-Steel słyszałeś? A tych ciągle nowo powstających siedzib
  rozwijających się rybnickich firm nie chcesz widzieć? Zauważyłem, że nie podobają ci się inwestycje miasta w zabytki, nie podoba ci się nasz świetnie rozwijający się rynek pracy, teraz nie podoba ci się TBS... Megamalkontent z ciebie. Piszesz, że działkę można było sprzedać... Poprzednik sprzedał dwa budynki na Pl. Wolności po czym nabywca zburzył kamienicę i do dzisiaj hula tam wiatr, a nabywcy traktują je jako lokaty... Taka ciekawostka. W oświadczeniu majątkowym prezes Kolei Śląskich ma najem mieszkania w TTBS w Tychach... Być może te TBSy w innych miastach stawiają mniejsze wymagania i łatwiej jest je spełnić? Porównywałeś i analizowałeś regulaminy, akcje marketingowe i czas na składanie wniosków np. TBS w Katowicach?

 • ~Arteks 2022-04-13
  12:40:50

  2 9

  @lokalny - co sądzisz o tym, że w Rybniku powstawać będą kampery?! Piszesz, że nie będzie podatków z TBS. Bzdura! Za każdą nieruchomość (za wyjątkiem tych należących do kościoła i związków wyznaniowych) odprowadza się podatek. Jeśli jest zabudowana to jest go więcej, a najwięcej za budynki wysokie. Dlaczego nie wspomnisz, że wpływy podatkowe zostaną umniejszone przez Polski Ład - zwany słusznie "Nieładem"? Wiele osób zwyczajnie nie będzie już budować polskiego dobrobytu, a samorządy przez to zubożeją bo jeśli ktoś nie płaci podatku, to nie ma także z tego wpływu do miasta. Kuczera jak widać stara się aby wpływy do kasy miasta były z różnych stron, Pinokio odwrotnie, chce zdobyć poparcie biednej części społeczeństwa, rujnując przy okazji budżety samorządowe i budżet państwa. Kaczyński obiecywał w 2015 budowę nowych mieszkań. Czy w Rybniku lub okolicy powstało chociaż jedno mieszkanie z programu Mieszkanie Plus? A Kuczera skutecznie realizuje rozwój mieszkalnictwa czy to przez remont starych obiektów, budowę mieszkań komunalnych, a od niedawna przez TBS. Za Kuczery da się też zauważyć co raz większy rozwój deweloperki na terenie miasta.

 • ~Lokalny 2022-04-13
  15:47:36

  14 2

  @Arteks całe szczęście, że jest jeszcze grupa przedsiębiorców co tu prowadzi interesy. Inaczej dopiero bylibyśmy dziurą z aspiracjami. Zadaj sobie może pytanie jakim miastem bylibyśmy gdyby jednak rządzący postawili na rozwój biznesu i inwestycje oraz edukację wyższą. Zobacz sobie ile nowych firm powstaje w Gliwicach. U nas miasto woli budować muzea i mieszkania socjalne. Uczelnie się zwijają, deweloperzy wolą budować np w Żorach, nie wspominając już o dużych inwestorach którzy omijają Rybnik szerokim łukiem wiedząc, że tutaj "nie da się".
  Rybnik - miasto muzeum - ten slogan niestety do Rybnika za prezydenta Kuczery pasuje idealnie.

 • ~Arteks 2022-04-13
  16:16:27

  3 12

  @lokalny - a powiedz skąd u ciebie opinia, że rządzący Rybnikiem nie stawiają na rozwój biznesu? Przeszkadzają mu w jakiś sposób? Wręcz przeciwnie. Wydano sporo pieniędzy na nowe drogi, w tym obwodnicę aby biznesowi było łatwiej realizować dostawy, przygotowano nowe tereny inwestycyjne które krok po kroku są sprzedawane. A może to zaangażowanie UM przyciągnęło tu jednego z najbogatszych Polaków - Solorza który chce tu postawić coś zupełnie innowacyjnego na skalę kraju? Nie wiem ile firm powstaje w Gliwicach, ale niedawno do historii odszedł tam słynny Opel. Gardzisz muzeami - a przecież one oferują nie tylko edukację i rozwój turystyki. Tam mogą naleźć pracę np. historycy. Jeśli poziom budowania w Żorach cię satysfakcjonuje, to tym bardziej w Rybniku bo u nas jest tego więcej. Zrób sobie przejażdżkę rowerową po Zamysłowie, zerknij na Parkową, św. Józefa, Obwiednią, Ku Okrzeszyńcu, Sosnową, Wolną, Rajską, Krupińskiego itd... Wszędzie znajdziesz nowe budynki lub całe kompleksy które ruszają lub są w fazie do zakupu.

 • ~jestemzerybnika 2022-04-13
  19:53:59

  11 2

  Ci którzy mieli dostać te mieszkania i tak je dostali. U nas w Popelowie też jest taki budynek. Ktoś się tym podnieca?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1501